Energa sygnalizuje przejęcia w OZE

Energa sygnalizuje przejęcia w OZE
Daniel Obajtek, prezes Energi. Fot Energa
REKLAMA

Zarządy największych państwowych koncernów energetycznych, które objęły kierownictwo po ostatnich wyborach parlamentarnych, nie informowały dotąd o planach inwestycyjnych w sektorze OZE, skupiając się na inwestycjach w aktywa węglowe. Wyjątkiem było PGE, które podtrzymało zamiar budowy morskich farm wiatrowych. Teraz plany inwestycyjne w odnawialnych źródłach energii zasygnalizowała Energa.

Przy okazji publikacji dobrych wyników finansowych za I połowę br. prezes Energi Daniel Obajtek powiedział, że jego firma szuka możliwości akwizycji, w których może być większościowym inwestorem.

Energa ma być zainteresowana inwestycjami w kogeneracji i OZE – w tym także w energetyce wiatrowej.

Jeśli będą propozycje nabycia po cenach dla Energi opłacalnych, rozsądnych, to jesteśmy zainteresowani. Nie jest prawdą, że chcemy wyjść z inwestowania w OZE. Nic na to nie wskazuje. Chcemy jednak, by to były transakcje opłacalne dla grupy, uzasadnione ekonomicznie – Polska Agencja Prasowa cytuje prezesa Obajtka.

Prezes Energi przy okazji wykluczył możliwość zaangażowania w projekt jądrowy.

Energa to najmniejszy producent energii wśród państwowych koncernów energetycznych z udziałem w krajowym rynku wytwórców energii wynoszącym zaledwie kilka procent. W I połowie 2017 r. Energa wyprodukowała w sumie 2,1 TWh energii elektrycznej, w tym ok. 1,3 TWh w energetyce konwencjonalnej, a także 0,3 TWh w OZE zaliczone do grupy „ze wsparciem” oraz 0,5 TWh w OZE w grupie „bez wsparcia”.

Natomiast w I połowie 2016 r. produkcja wyniosła ogółem około 1,8 TWh, w tym ok. 1,2 TWh w energetyce konwencjonalnej, 0,3 TWh w OZE „ze wsparciem” oraz 0,4 TWh w OZE "bez wsparcia".

Energa podaje, że w I połowie br. z węgla wyprodukowała 1,27 TWh energii wobec 1,15 TWh przed rokiem. Produkcja z elektrowni wodnych wzrosła do 536 GWh wobec 449 GWh w I połowie 2016 r., produkcja z elektrowni wiatrowych wyniosła 224 GWh wobec 171 GWh przed rokiem. Wzrosła również produkcja energii z biomasy (23 GWh wobec 20 GWh), natomiast zmalała z posiadanych przez Energę elektrowni fotowoltaicznych – z 3 GWh przed rokiem do 2 GWh w I połowie br.

W całym pierwszym półroczu Energa wyprodowała z OZE (bez elektrowni szczytowo-pompowej w Żydowie) 774 GWh energii, z czego tylko w II kwartale 378 GWh. Natomiast w analogicznym okresie roku ubiegłego produkcja sięgnęła 625 GWh, z czego w II kwartale 2016 r. wyprodukowano 263 GWh.

Na aktywa w OZE w grupie Energa składa się pięć farm wiatrowych (Karcino, Karścino, Parsówek, Bystra i Myślino) o łącznej mocy 221 MW, w tym 90 MW to farma wiatrowa Karścino. Do tego dochodzą elektrownie wodne, z czego 162 MW to obiekt we Włocławku, a 46 MW to mniejsze jednostki wytwórcze, a 157 MW to elektrownia szczytowo-pompowa w Żydowie. Energa posiada również dwie farmy fotowoltaiczne – w Gdańsku (1,6 MW) oraz w Czernikowie koło Torunia (3,8 MW).

Na potencjał wytwórczy Energi składają się ponadto elektrownia w Ostrołęce (681 MWe) oraz elektrociepłownie, których moc elektryczna wynosi 82 MW.

W I poł. 2017 r. segment elektrowni wodnych Energi wypracował EBITDA na poziomie 62 mln zł wobec 56 mln zł w I poł. 2017 r., a segment elektrowni wiatrowych wygenerował EBITDĘ na poziomie 15 mln zł wobec 16 mln zł w analogicznym okresie roku 2016.

Dla porównania elektrownia w Ostrołęce wypracowała EBITDĘ na poziomie 73 mln zł wobec 58 mln zł rok wcześniej, a segment kogeneracji dołożył 28 mln zł wobec 27 mln zł przed rokiem.  

W I połowie br. Energa zarobiła na sprzedaży praw majątkowych 18 mln zł – o milion więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (14)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Łukasz |
Obajtek załatwił nowelizację ustawy OZE i teraz z chęcią zajmie się akwizycją zbankrutowanych źródeł. No comments.
MEW15kW |
Bandytyzm w czystej postaci
AR |
SKU....Y !!!!
Schetyna vel żulik |
Energa sygnalizuje że może kupić projekty które wygrały grudniową i czerwcową aukcję na PV . A nie używki na starych trupach wiatrakowych
Wiatrakowiec |
Schetyna vel żulik... chyba sie zkoniem na łby pozamieniales !!! , oczywiscie ze chodzi o przejecie za grosze farm wiatrowych i przestan pisac glupoty MLOTKU JEDEN !!!
Miks |
Niech się prezes Energii tak szybko nie cieszy, PAD zaczyna myśleć.
CośZaWiśnie |
Schetyna vel żulik vel Witczyk vel .
CoNieCo |
@wiatrakowiec- jeszcze nie kumasz kim jest piszący do którego apelujesz by głupot nie pisał?
Wiatrakowiec |
Do tego z niku: Schetyna vel żulik
hj |
przyjazne państwo dobrej zmiany wspiera tylko tylko państwowe a prywatni to złodzieje
alladyn-solar-batt |
do hj: wypisz wymaluj - wczesny Gomółka
MojaPV |
Nikt tych szrocików dmuchanych nie nakazuje sprzedawać - o co chodzi?
Seb |
Pisowskie trolle w natarciu, bronią swojego myślenickiego żulika :)
Tusk |
Będziemy bronić naszego złomu jak niepodległości

Giełda OZE

Pompa ciepła All in one 3-12,4 kW

Najciekawsza z naszej oferty pompa ciepła ,z racji na rozwiązanie techniczne Cena netto /sztuka 9 czytaj dalej...

Analiza opłacalności farm PV – 385 za 1 MWh w aukcji jesień 2018 – czy to się opłaca ?

Czy Wiesz jaki wpływ na opłacalność farmy fotowoltaicznej ma limit pomocy publicznej, czy cena 385 z czytaj dalej...

1 MW na gotowo od 650.000,00 € / 2.790.000,00 PLN

Z nasza firma budowa instalacji PV o mocy od 1MW kosztuje 650.000,00 €. Zapraszamy do wspolpracy : czytaj dalej...

SZUKAM EKIP do montażu KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych na budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszków, woj, Śląskie czytaj dalej...