Energa zwiększa zysk o 34 proc.

Energa zwiększa zysk o 34 proc.
Fot. Energa
REKLAMA

Wzrost zysku netto o 34 proc., a także wyższe przychody i poziom EBITDA odnotowała Energa w I półroczu 2017 r. Tradycyjnie największy wpływ na wynik gdańskiego koncernu energetycznego miał segment dystrybucji. Wyniki poprawiły również pozostałe segmenty.

W pierwszej połowie roku Energa osiągnęła 5,2 mld zł przychodów, czyli o 5 proc. więcej niż rok wcześniej, a także wypracowała zysk netto w wysokości 488 mln zł – o 34 proc. wyższy od oczyszczonego z odpisów wyniku roku ubiegłego. EBITDA wyniosła 1 143 mln zł i była wyższa o 53 mln zł.

Segment dystrybucji wypracował zysk EBITDA w wysokości 930 mln zł, o 10 mln zł większy niż rok wcześniej, pomimo – jak zaznacza Energa – negatywnego wpływu niższej taryfy dystrybucyjnej na 2017 rok i wyższych kosztów OPEX. Pozytywny wpływ na wynik w dystrybucji, zwłaszcza w II kw. br., miała natomiast wyższa marża mająca być efektem korzystnej struktury sprzedaży.

Dystrybucja pozostaje niezmiennie motorem rozwoju Energi. W pierwszej połowie roku odpowiadała za 81 proc. całego EBITDA. Wolumen dystrybuowanej energii utrzymał się na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego, wynosząc 11 TWh.

Energa zaznacza, że jej segment sprzedaży w pierwszym półroczu br. zyskał niemal 40 tys. nowych klientów, czyli prawie cztery razy więcej, niż utracił na rzecz innych sprzedawców. Dzięki temu liczba klientów Energa Obrót pierwszy raz w historii przekroczyła 3 mln.

W II kwartale segment sprzedaży wyraźnie poprawił wyniki, mimo – jak zaznacza Energa – "stałych obciążeń wynikających z długoterminowych umów na zakup zielonych certyfikatów", zamykając pierwsze sześć miesięcy wynikiem EBITDA w wysokości 11 mln zł – mimo ujemnego wyniki w I kwartale 2017 r.

Na ujemny wynik EBITDA segmentu sprzedaży w I kwartale, wynoszący -10 mln zł, według Energi wpłynąć miały takie czynniki jak spadek marży na sprzedaży energii elektrycznej, a także – co zastanawiające – "wzrost kosztów wykonywania zadań sprzedawcy zobowiązanego i niekorzystna cena zielonych certyfikatów”.

Segment sprzedaży poprawił swój wynik w II kwartale, m.in. dzięki wzrostowi marży na sprzedaży energii elektrycznej o 25 mln zł oraz wyższemu o 10 proc. wolumenowi sprzedaży.

W całym I półroczu br. łączny wolumen sprzedanej energii elektrycznej wyniósł 10,1 TWh, co jest wynikiem lepszym o 0,7 TWh r/r.

Segment wytwarzania  osiągnął lepszy wynik – jak zaznacza Energa – „przy utrzymujących się niskich cenach praw majątkowych, wyższych kosztach paliw oraz wzroście podatku od nieruchomości dla farm wiatrowych”.

W I półroczu wypracował EBITDA na poziomie 177 mln zł, o 9 mln zł więcej niż rok wcześniej. Wzrost EBITDA o 5 proc. w głównej mierze wynikał ze wzrostu przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej oraz regulacyjnych usług systemowych. Segment wyprodukował w całym I półroczu 2,1 TWh energii, czyli o ponad 14 proc. więcej niż rok temu. Przyczyniło się do tego m.in. zakończenie modernizacji bloku energetycznego nr 1 w Elektrowni Ostrołęka B, co przekłada się na wyższą efektywność wytwarzania energii elektrycznej.

Więcej energii wyprodukowały wszystkie aktywa wytwórcze z wyjątkiem posiadanych przez Energę dwóch farm fotowoltaicznych. 

W I półroczu 2017 roku Energa zrealizowała inwestycje na poziomie prawie 528 mln zł, z czego 434 mln zł w dystrybucji. Prace obejmowały modernizację i rozbudowę sieci dla nowych odbiorców i wytwórców. W I półroczu Energa przyłączyła blisko 25 tys. nowych klientów, wybudowała i zmodernizowała 1 865 km linii wszystkich napięć, a także przyłączyła do sieci blisko 12 MW nowych źródeł OZE.

W komentarzu do wyników za I półrocze Energa podkreśla, że dysponuje m.in. pierwszą w Polsce wirtualną elektrownią wyposażoną w magazyn energii (instalacja w okolicy Pucka), a w pierwszej połowie roku rozpoczęła wspólnie z Hitachi i PSE budowę największego w Polsce hybrydowego bateryjnego magazynu energii – na należącej do Energi farmie wiatrowej Bystra koło Gdańska.

Równolegle Energa Operator testuje w Gdyni inteligentne zarządzanie siecią w projekcie UPGRID. Firma zamontowała m.in. 55 prototypów monitorowania i kontroli sieci, którymi prąd dostarczany jest do 14,7 tys. odbiorców.

Ponadto Energa podaje, że w pierwszej połowie 2017 r. uruchomiła pierwszą w Polsce usługę carsharingu aut elektrycznych, zbudowała własną sieć siedmiu terminali ładowania w Trójmieście i rozwijała współpracę z samorządami zainteresowanymi rozwojem transportu niskoemisyjnego.  

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
pesel |
A ja na działanie grup energetycznych, w tym Energi patrze tak, że w wyniku działań politycznych przejęli w wyniku prywatyzacji majątek wytworzony na koszt wszystkich Polaków a teraz tym ludziom dyktują ceny prądu i dostawy na zasadzie monopolisty. I teraz jest sytuacja: płacz i NAM płać a my będziemy uzyskiwać coraz większe zyski. A dlaczegóż to niby pracownicy dostali darmowe akcje a teraz dostają od tego dywidendy? Czy nie mieli płacone za swoją pracę? To tak w ramach realizacji zapisanej w Konstytucji zasady sprawiedliwości społecznej.
IXI |
Cena energii to 24 grosze. Reszta stanowi dystrybucję i wszelkiego rodzaju dodatkowe opłaty. Nie dziwota więc, że dystrybucja przynosi coraz to większe zyski.
pesel |
Cena energii w hurcie to 16 gr/kWh i skoro dodatkowo płaci się w dystrybucji za wszystko inne, też za straty energii na przesyle to dlaczego jest do tej ceny hurtowej doliczana marża? Energia w detalu powinna być po 20 gr/kWh tj. hurt + 23% VAT.

Giełda OZE

SPRZEDAM PROJEKTY PV 1MW WOJ. PODLASKIE

Sprzedam projekty pv o mocach do 1MW na terenie województwa podlaskiego czytaj dalej...

GRUNT POD FARMĘ FOTOWOLTAICZNĄ

SPRZEDAM GRUNT POD FARMĘ FOTOWOLTAICZNA O POWIERZCHNI OK.7HA DZIAŁKI ZNAJDUJĄ SIĘ W OKOLICY GRYFINA czytaj dalej...

EXTRA CENY na Zabezpieczenia AC DC dla fotowoltaiki

Firmy PHU POWER QUALITY oraz PHU ZENIT zajmują się sprzedażą wysokiej jakości inwerterów fotowoltaic czytaj dalej...

działka pod PV sprzedaż/dzierżawa - 1,3 ha z pozwoleniem na budowę

Do sprzedania lub dzierżawy działka 1,3 ha pod elektrownię PV o mocy 0,4 MW. Kalsk, woj. lubuskie. czytaj dalej...