Energa zwiększa zysk o 34 proc.

Energa zwiększa zysk o 34 proc.
Fot. Energa
REKLAMA

Wzrost zysku netto o 34 proc., a także wyższe przychody i poziom EBITDA odnotowała Energa w I półroczu 2017 r. Tradycyjnie największy wpływ na wynik gdańskiego koncernu energetycznego miał segment dystrybucji. Wyniki poprawiły również pozostałe segmenty.

W pierwszej połowie roku Energa osiągnęła 5,2 mld zł przychodów, czyli o 5 proc. więcej niż rok wcześniej, a także wypracowała zysk netto w wysokości 488 mln zł – o 34 proc. wyższy od oczyszczonego z odpisów wyniku roku ubiegłego. EBITDA wyniosła 1 143 mln zł i była wyższa o 53 mln zł.

Segment dystrybucji wypracował zysk EBITDA w wysokości 930 mln zł, o 10 mln zł większy niż rok wcześniej, pomimo – jak zaznacza Energa – negatywnego wpływu niższej taryfy dystrybucyjnej na 2017 rok i wyższych kosztów OPEX. Pozytywny wpływ na wynik w dystrybucji, zwłaszcza w II kw. br., miała natomiast wyższa marża mająca być efektem korzystnej struktury sprzedaży.

Dystrybucja pozostaje niezmiennie motorem rozwoju Energi. W pierwszej połowie roku odpowiadała za 81 proc. całego EBITDA. Wolumen dystrybuowanej energii utrzymał się na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego, wynosząc 11 TWh.

Energa zaznacza, że jej segment sprzedaży w pierwszym półroczu br. zyskał niemal 40 tys. nowych klientów, czyli prawie cztery razy więcej, niż utracił na rzecz innych sprzedawców. Dzięki temu liczba klientów Energa Obrót pierwszy raz w historii przekroczyła 3 mln.

W II kwartale segment sprzedaży wyraźnie poprawił wyniki, mimo – jak zaznacza Energa – "stałych obciążeń wynikających z długoterminowych umów na zakup zielonych certyfikatów", zamykając pierwsze sześć miesięcy wynikiem EBITDA w wysokości 11 mln zł – mimo ujemnego wyniki w I kwartale 2017 r.

Na ujemny wynik EBITDA segmentu sprzedaży w I kwartale, wynoszący -10 mln zł, według Energi wpłynąć miały takie czynniki jak spadek marży na sprzedaży energii elektrycznej, a także – co zastanawiające – "wzrost kosztów wykonywania zadań sprzedawcy zobowiązanego i niekorzystna cena zielonych certyfikatów”.

Segment sprzedaży poprawił swój wynik w II kwartale, m.in. dzięki wzrostowi marży na sprzedaży energii elektrycznej o 25 mln zł oraz wyższemu o 10 proc. wolumenowi sprzedaży.

W całym I półroczu br. łączny wolumen sprzedanej energii elektrycznej wyniósł 10,1 TWh, co jest wynikiem lepszym o 0,7 TWh r/r.

Segment wytwarzania  osiągnął lepszy wynik – jak zaznacza Energa – „przy utrzymujących się niskich cenach praw majątkowych, wyższych kosztach paliw oraz wzroście podatku od nieruchomości dla farm wiatrowych”.

W I półroczu wypracował EBITDA na poziomie 177 mln zł, o 9 mln zł więcej niż rok wcześniej. Wzrost EBITDA o 5 proc. w głównej mierze wynikał ze wzrostu przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej oraz regulacyjnych usług systemowych. Segment wyprodukował w całym I półroczu 2,1 TWh energii, czyli o ponad 14 proc. więcej niż rok temu. Przyczyniło się do tego m.in. zakończenie modernizacji bloku energetycznego nr 1 w Elektrowni Ostrołęka B, co przekłada się na wyższą efektywność wytwarzania energii elektrycznej.

Więcej energii wyprodukowały wszystkie aktywa wytwórcze z wyjątkiem posiadanych przez Energę dwóch farm fotowoltaicznych. 

W I półroczu 2017 roku Energa zrealizowała inwestycje na poziomie prawie 528 mln zł, z czego 434 mln zł w dystrybucji. Prace obejmowały modernizację i rozbudowę sieci dla nowych odbiorców i wytwórców. W I półroczu Energa przyłączyła blisko 25 tys. nowych klientów, wybudowała i zmodernizowała 1 865 km linii wszystkich napięć, a także przyłączyła do sieci blisko 12 MW nowych źródeł OZE.

W komentarzu do wyników za I półrocze Energa podkreśla, że dysponuje m.in. pierwszą w Polsce wirtualną elektrownią wyposażoną w magazyn energii (instalacja w okolicy Pucka), a w pierwszej połowie roku rozpoczęła wspólnie z Hitachi i PSE budowę największego w Polsce hybrydowego bateryjnego magazynu energii – na należącej do Energi farmie wiatrowej Bystra koło Gdańska.

Równolegle Energa Operator testuje w Gdyni inteligentne zarządzanie siecią w projekcie UPGRID. Firma zamontowała m.in. 55 prototypów monitorowania i kontroli sieci, którymi prąd dostarczany jest do 14,7 tys. odbiorców.

Ponadto Energa podaje, że w pierwszej połowie 2017 r. uruchomiła pierwszą w Polsce usługę carsharingu aut elektrycznych, zbudowała własną sieć siedmiu terminali ładowania w Trójmieście i rozwijała współpracę z samorządami zainteresowanymi rozwojem transportu niskoemisyjnego.  

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
pesel |
A ja na działanie grup energetycznych, w tym Energi patrze tak, że w wyniku działań politycznych przejęli w wyniku prywatyzacji majątek wytworzony na koszt wszystkich Polaków a teraz tym ludziom dyktują ceny prądu i dostawy na zasadzie monopolisty. I teraz jest sytuacja: płacz i NAM płać a my będziemy uzyskiwać coraz większe zyski. A dlaczegóż to niby pracownicy dostali darmowe akcje a teraz dostają od tego dywidendy? Czy nie mieli płacone za swoją pracę? To tak w ramach realizacji zapisanej w Konstytucji zasady sprawiedliwości społecznej.
IXI |
Cena energii to 24 grosze. Reszta stanowi dystrybucję i wszelkiego rodzaju dodatkowe opłaty. Nie dziwota więc, że dystrybucja przynosi coraz to większe zyski.
pesel |
Cena energii w hurcie to 16 gr/kWh i skoro dodatkowo płaci się w dystrybucji za wszystko inne, też za straty energii na przesyle to dlaczego jest do tej ceny hurtowej doliczana marża? Energia w detalu powinna być po 20 gr/kWh tj. hurt + 23% VAT.

Giełda OZE

3kW OFF GRID /ON GRID :zestawy hybrydowe PV: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody energetyczne? Brak prądu... ..UPS przestał działać? Aby zabezpiecz czytaj dalej...

SPRZEDAM PRĄD

Sprzedam energię elektryczną z farmy wiatrowej. Produkcja 3000-5000 MW rocznie. Preferowana stała ce czytaj dalej...

Sprzedaż 100 udziałów sp.z.o.o , OZE fotovoltaica łącznie 4,7 MW, dotacje ,aukcje

Spółka z.o.o sprzeda 100 udziałów Spółka działa od 4 lat na rynku OZE , prowadzi obecnie 4 projekty czytaj dalej...

Przygotowanie Pełnej Dokumentacji Projektowej Farma Fotowoltaiczna

Przygotowujemy pełną dokumentację projektową do budowy Elektrowni Fotowoltaicznych wraz z kwalifikac czytaj dalej...