PGE zwiększa zyski i produkcję energii

PGE zwiększa zyski i produkcję energii
Henryk Baranowski, prezes PGE. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Największa polska grupa energetyczna pochwaliła się wzrostem zysków za I połowę br. mimo istotnie mniejszych przychodów w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

W I połowie br. grupa PGE wypracowała przychody rzędu 10,62 mld zł wobec 13,67 mld zł w I połowie 2016 r. W całym ubiegłym roku PGE osiągnęła przychody rzędu 28,092 mld zł wobec 28,542 mld zł w roku 2015.

Skonsolidowany zysk operacyjny spółki powiększony o amortyzację i odpisy aktualizujące (EBITDA), który PGE wypracowało w I półroczu 2017 r., wyniósł 3,445 mld zł i był wyższy o 10 proc. niż rok temu. Wynik skorygowany, czyli oczyszczony ze zdarzeń jednorazowych, które miały miejsce głównie w zeszłym roku, wyniósł 3,366 mld zł, czyli o 17 proc. więcej niż rok temu.

Jak zapewnia PGE, lepszy wynik EBITDA to efekt "wyższej dyspozycyjności kluczowych jednostek wytwórczych, wyższego wolumenu produkcji oraz bardziej konkurencyjnej kosztowo struktury wytwarzania opartej na węglu brunatnym".

Skonsolidowany zysk operacyjny PGE powiększony o amortyzację (EBITDA) za cały 2016 rok wyniósł prawie 7,4 mld zł, co było wynikiem gorszym o 10 proc. w porównaniu do roku 2015.

Największy udział w zysku EBITDA Grupy PGE w pierwszym półroczu 2017 r. miał segment energetyki konwencjonalnej, który wypracował 1,612 mld zł. Segment dystrybucji zakończył raportowany okres z wynikiem ponad 1,222 mld zł, segment obrotu wygenerował 422 mln zł, a segment energetyki odnawialnej 169 mln zł.

W wynikach za cały 2016 r. segment energetyki odnawialnej w PGE wypracował zysk EBITDA na poziomie 365 mln zł – niższy od uzyskanego w 2015 r., który wyniósł 390 mln zł i który był zbliżony do wyniku za 2014 r.

W I półroczu 2017 r. produkcja energii wyniosła 27,88 TWh, z czego 19,98 TWh z węgla brunatnego. PGE informuje, że to efekt mniejszego o ponad 8 tys. godzin obciążenia remontowego, związanego z powrotem do pracy bloków Elektrowni Bełchatów modernizowanych przed rokiem. Produkcja energii z węgla kamiennego wyniosła 5,22 TWh i spadła o 10 proc. r/r ze względu na większe o 3,8 tys. godzin obciążenie remontowe, głównie w Elektrowni Dolna Odra.

Produkcja energii w elektrowniach wiatrowych wzrosła o 19 proc. r/r osiągając wartość 0,62 TWh, co ma być wynikiem korzystnych warunków pogodowych.

O 11 proc. wzrósł wolumen produkcji z gazu, który w raportowanym okresie wyniósł 1,46 TWh. Na ten wynik miało wpłynąć przekazanie do eksploatacji w styczniu 2017 r. nowego bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Gorzów.

Wolumen dystrybucji energii elektrycznej wyniósł 17,5 TWh i był o 3,5 proc. wyższy w stosunku do okresu bazowego.

 Kontynuujemy trend wzrostu produkcji energii elektrycznej z pierwszego kwartału. 20-procentowy wzrost produkcji z Elektrowni Bełchatów obrazuje skuteczność przeprowadzonej modernizacji i podkreśla rolę węgla brunatnego w polskim systemie elektroenergetycznym. Mając na względzie efektywność wytwarzania modernizujemy również bloki 1-3 w Turowie. Wychodzimy z założenia, że nowoczesna energetyka konwencjonalna, to energetyka minimalizująca swój wpływ na środowisko naturalne, a zarazem charakteryzująca się wysoką sprawnością wytwarzania i dyspozycyjnością. PGE chce być liderem właśnie tak postrzeganej energetyki konwencjonalnej, a dobre wyniki operacyjne i finansowe w I półroczu dowodzą, że obraliśmy właściwy kieruneki konsekwentnie realizujemy cele, które sobie wyznaczyliśmy – komentuje Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

W maju 2017 r. PGE podpisała warunkową umowę zakupu aktywów francuskiego EDF w Polsce o łącznej wartości 4,5 mld zł. Umowa sfinalizowana zostanie po spełnieniu warunków zawieszających. Obecnie grupa oczekuje na decyzję UOKiK oraz ministra energii.

PGE informuje, że dzięki przejęciu 8 elektrociepłowni w największych aglomeracjach, takich jak Trójmiasto, Wrocław czy Kraków, zlokalizowanych łącznie w pięciu województwach, elektrowni Rybnik na Śląsku i blisko 400 km sieci ciepłowniczej w czterech miastach, umocni pozycję lidera na polskim rynku elektroenergetycznym i zostanie też największym dostawcą ciepła systemowego.

Grupa informuje, że zamierza rozszerzać prowadzony biznes o zarządzanie sieciami ciepłowniczymi i współpracę z samorządami oraz lokalnymi przedsiębiorstwami w zakresie niezbędnych modernizacji źródeł ciepła o mocy do 50 MW. Do tej pory PGE miało zlokalizować blisko 200 miejscowości, w których taka współpraca miałaby znaczący potencjał i rozpoczęła współpracę z dwoma pierwszymi gminami, podpisując stosowne listy intencyjne.

W komunikacie na temat wyników za I półrocze PGE zapewnia również, że otwiera się na szeroką współpracę ze start-upami. Inwestycjami kapitałowymi w start-upy, zgodnie z kompleksową strategią działania w obszarze innowacyjnych przedsięwzięć, zajmie się specjalistyczny fundusz PGE Ventures, a inkubacja i akceleracja projektów na najwcześniejszym etapie rozwoju będzie zadaniem spółki PGE Nowa Energia. Grupa Kapitałowa PGE ma przeznaczyć na wsparcie start-upów co najmniej 25 mln zł rocznie, a w sumie na obszar badań, rozwoju i innowacji ok. 400 mln zł w perspektywie 4 lat (do 2020 roku) – z czego połowa to środki własne, a druga połowa to finansowanie pozyskane z zewnątrz.

Oprócz finansowania start-upów, PGE zapowiada inwestycje m.in. w rozwój elektromobilności, nowych produktów i linii biznesowych oraz kanałów obsługi klientów, a także w „integrację rozproszonych odnawialnych źródeł energii”.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha. Klasa ziemi IV-VI. Lubelskie i Podkarpackie. D czytaj dalej...

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę. kontakt 607 64 64 64 czytaj dalej...

Sprzedaż dokumentacji pod budowę elektrowni PV 0,5 MW z wygraną aukcją (394 zł)

Sprzedam pełną dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę i wygraną aukcją ( 394 zł.) na budowę elekt czytaj dalej...

Ekipa montażowa poszukuje zleceń

Doświadczona ekipa montażowa poszukuje zleceń na montaże PV. Zlecenia w centralnej Polsce bez kosztó czytaj dalej...