OZE to dla Niemców źródło problemów? 95 proc. chce więcej zielonej energii

OZE to dla Niemców źródło problemów? 95 proc. chce więcej zielonej energii
Fot. innogy
REKLAMA

Przedstawiciele polskiego rządu mówiąc o energii odnawialnej, lubią powoływać się na przykład Niemiec, przekonując, że dla naszych zachodnich sąsiadów OZE to głównie źródło wysokich kosztów oraz problem dla systemu elektroenergetycznego. Tymczasem Niemcy, którzy produkują najwięcej energii odnawialnej w Europie, niemal jednogłośnie chcą dalszego rozwoju OZE w niemieckim miksie energetycznym.

Jak często możemy usłyszeć od przedstawicieli naszego Ministerstwa Energii, OZE w Niemczech to głównie źródło ogromnych kosztów dla odbiorcy energii i źródło problemów dla sieci elektroenergetycznych. Wczoraj takich komunikatów mogli wysłuchać widzowie TVP Info, którzy od ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego usłyszeli m.in., że Niemcy „nie mogą sobie poradzić” z energią odnawialną i „dzisiaj za to płacą”.

Tymczasem, jak pokazują badania wykonane przez Kantar Temnid na zlecenie federalnej agencji Agentur für Erneuerbare Energien (AEE), niemieckie społeczeństwo jednoznacznie opowiada się za dalszym rozwojem energetyki odnawialnej – mimo corocznych kosztów dopłat przekraczających 20 mld euro, które wynikają głównie z nadal funkcjonującego wsparcia elektrowni OZE uruchamianych wiele lat temu, we wczesnym okresie niemieckiej transformacji energetycznej, charakteryzującym się dużo wyższymi niż obecnie kosztami inwestycji oraz wysokimi stawkami dopłat.

W badaniu wykonanym przez Kantar Temnid 95 proc. ankietowanych uznało, że dalsza ekspansja odnawialnych źródeł energii w Niemczech  jest ważna, albo bardzo ważna. – Wyniki badań pokazują jak szeroki jest w Niemczech społeczny konsensus wokół odnawialnych źródeł – komentuje Nils Boenigk z AEE.

Z badania wykonanego przez Kantar Temnid wynika również, że 65 proc. Niemców akceptuje inwestycje w OZE realizowane w promieniu 5 km od miejsca ich zamieszkania. W zakresie wyłącznie farm fotowoltaicznych poziom akceptacji wzrasta do 72 proc. Tymczasem – jak informuje AEE – akceptacja dla sąsiedztwa elektrowni węglowych jest daleko od pojedynczego procenta.

Jeśli chodzi o dopłaty dla producentów zielonej energii, 48 proc. ankietowanych uznało, że jest w stanie płacić z tego tytułu dodatkowe 20 euro miesięcznie w przeliczeniu na gospodarstwo domowe, a 8 proc. uznało, że może płacić więcej.  37 proc. ankietowanych uznało natomiast, że opłaty związane ze wsparciem OZE są zbyt wysokie.

Podczas gdy instalacje OZE uruchamiane w Niemczech w pierwszej dekadzie XXI wieku nadal korzystają z przyznanych wówczas wysokich stawek gwarantowanych na sprzedaż energii do sieci, sięgających 0,5 euro/kWh, obecnie uruchamiane elektrownie OZE wchodzą do niemieckiego systemu elektroenergetycznego praktycznie bez preferencyjnych dopłat. W ostatnich aukcjach dla fotowoltaiki stawki przyznawane inwestorom sięgają 0,06 euro/kWh.

W pierwszej aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej inwestorzy zaoferowali nawet stawki za energię wynoszące 0 euro/kWh, czyli bez jakiejkolwiek gwarantowanej stawki za sprzedaż energii.

W pierwszej połowie br. udział źródeł odnawialnych w niemieckim miksie energii elektrycznej wzrósł do 35 proc. w stosunku do 33 proc. za cały 2016 r. W niektóre weekendowe dni udział OZE w niemieckim miksie energii zbliża się do 90 proc.

Federalna polityka energetyczna jest podporządkowana wyznaczonemu przez Berlin celowi 80-procentowego udziału OZE w krajowym zużyciu energii do roku 2050. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (43)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
FAKTY |
STOP PROPAGANDZIE ! tytuł "95% Niemców chce więcej zielonej energii" a w tekście napisane, że 95% uważa to za "ważne" - tytuły jak z Faktu :) tytuł inny, treść inna. W dodatku dopłaty do oze w Niemczech to nie ponad 20 mld euro rocznie a ...ponad 25 mld Euro rocznie! W dodatku w Niemczech mają one rosnąć więc przestańcie sapać, że wysokie koszty wynikają z niegdysiejszych cen! No i wisienka na torcie - pomimo topienia 25 mld euro rocznie (z perspektywą coraz wyższych dopłat) Niemcy NADAL wiecej energii wytwarzają z węgla niż ze wszystkich oze razem wziętych. FAKTY.
pv |
@FAKTY chcą a uważają za ważne to rzeczywiście wielka manipulacja, prawie z krzesła spadłem
FAKTY |
@pv zadaj w Polsce pytanie czy dalszą reformę sądownictwa uważasz za ważną ? - co Ci odpowiedzą ? Że tak. Odpowiedzą tak zarówno osoby zadowolone z tego co już zrobiono jak i te które nie są zadowolone. Prosty chwyt przy konstrukcji pytania.
Epoka |
Panowie chyba tak jak wasz prezes nie byliście poza granicami naszego pięknego i urodzajnego kraju. Cały świat rozwija oze tylko nie pis. 17 do 1 ponownie tylko to nie erowizja.
Seb |
Tchórzyk im powie do słuchu ;D
Seb |
TwojaPR vel FAKTY nie chowaj się pod innymi nickami, bo faktury później ME nie przyjmie za sianie dezinformacji w necie :)
Li |
Cena energii w Polsce na TGE to średnia 40 Euro/kWh a w Niemczech 36Euro/kWh. W Danii i Szwecji ok. 33 Euro/kWh. I co na to minister? Ile miliardów Euro dają Niemieckiej gospodarce firmy z branży OZE? 50mld?
Mpo |
Nie ma się co wysilać, to plaga TVP nie widzą nic poza 500+. Skrajna tępota. Pis nie musi się wysilać prowadząc takie barany do urn wyborczych.
MojaPV |
Cena na rynku hurtowym w Niemczech nie ma żadnego odniesienie do faktycznego kosztu produkcji energii gdyż nie zawiera subsydiów do oze.
Prawda |
FAKT: w polsce dopłaty to WUNGLA Sięgaja 30 miliardów rocznie i to z NASZYCH Podatków! Polaczku obudź się!
PLC |
A może redakcja napisze ile niemieckie firmy zarabiają na OZE i porówna z dopłatami? U Helmuta wyjdzie 25 miliardów ale na plusie
bs_boss |
@ moja PV - co ma cena energii na rynku do faktycznych stawek Kowalskiego czy Helmuta - w PL też na rachunku mam blisko 600zł / MWh, a średnia cena na rynku hurtowym to zaledwie 132zł
bs_boss |
tamci dotują oze, a w PL dotują węgiel - różnica jest tylko taka, że jak Niemiec w dużym mieście chce pooddychać czystym powietrzem to otwiera okno, a polak musi je zamknąć i poczekać w bezruchu aż popioły opadną
bs_boss |
przepraszam - miało być wielką literą Polak
Paweł |
Miernocie wystarczy TVP i występy klaunów . Jednak w kraju nad Wisłą więcej jest wszechstronnych ludzi o poszerzonych horyzontach i świetlnej szych umysłach. I tego światła Wam życzę .
MojaPV |
@Seb Ty nawet faktur nie musisz wystawiać bo rozliczają cię w bananach.
ElektrowniaPV |
Gdyby "czystość powietrza" zależała od ilości węgla spalonego w instalacjach przemysłowych to w Niemczech byłoby gorzej niż w Polsce bo spalają co kilkukrotnie więcej niż my. Myślenie nie boli.
Kazimierz |
Prad z wiatru mozna uzyskac 10 krotnie taniej niz z niemieckiej turbiny wiatrowej ale w polsce nie ma urzedu patentowego tylko Sp zoo rzecznikow patentowych o ograniczonej odpowiedzialnosci i kapitale sp. 5 tys zl .
Seb |
Na pewno nie w tych bananach co ci zostają w klatce po Tobiszowskim i Tchórzewskim ty brakujący chromosomie :)
Seb |
Z urlopu w Licheniu już wróciłeś MojaPZPR? Tata Tchórzyk znowu na gramwzielone odesłał chociaż wolałbyś na Interii bo mniejszy wysiłek dla twojego małpiego móżdżku?;)
ElektrowniaPV |
Jeśli ktokolwiek twierdzi, że energia w Niemczech jest tańsza niż w Polsce to nie zajmie to długo by sprawdzić na www jak jest naprawdę.
Szyszko |
I do tego niemcy to biedaki bo nie dostają pićset plus, mojapv że też ci nie wstyd tak kłamać.
MojaPV |
Nie napisałem, że "Niemcy to biedaki". tu masz średnią cenę energii w DE https://www.stromauskunft.de/strompreise/was-kostet-strom/ tu masz w PL http://www.cenapradu.strefa.pl/
Mojapv |
Nie napisałem, że "Niemcy to biedaki". Najdroższa energia w UE (a prawdopodobnie też na świecie) jest w DE i DK. Pewnie "przypadkowo" oba kraje mają bardzo duży udział oze... http://energetyka.wnp.pl/wskutek-oze-niemcy-i-dania-maja-najdrozsza-energie-elektryczna-porownujemy-ceny,289080_1_0_0.html
Tchórzefski Zajączkofski |
Doprawdy , było morze w morzu kołek...
Li |
MojaPV - a teraz porównaj ile Duńczyk czy Niemiec za swoje wynagrodzenie może kupić tej energii a ile Polak. Połowa gospodarstw domowych w Niemczech czy Danii korzysta z własnych instalacji OZE , więc dla nich cena prądu i tak nie ma znaczenia bo są jego producentami. Myśląc takimi kryteriami jak ty to nadal byśmy jeździli furmankami.
TT |
@MojaPv dopisz do pełni mego szczęścia ile to średnia krajowa jest w PL i DE i ile jedni i drudzy za to kupią kWh. Niemcy samo zło- kiepskie drogi kiepskie samochody podłe OZE. Zasadniczo nie lubię Niemców, choć raczej to zazdrość bo w swej upośledzonej egzystencji "panów" nie dorastają Nam do pięt. Komuna emigracja i czystki historyczne pozostawiły nam w spadku pokolenie zimnych skur...ów czyli wiecznych bałwanów, których wylew możemy tu na forum zauważyć.
MojaPV |
@TT & Li Wytłumaczcie mi jedną rzecz - jakie znaczenie ma fakt, że Duńczyk czy Niemiec może sobie za swoje stosunkowo wysokie wynagrodzenie kupić większą ilość droższej energii ? Jakie znaczenie ma to dla kogoś kto takiego stosunkowo wysokiego wynagrodzenia nie osiąga ? To wręcz kontrargument bo to co dla przeciętnego Niemca nie jest znaczacym wydatkiem w naszych warunkach byłoby dużo bardziej dotkliwe. A co do stwierdzenia " Połowa gospodarstw domowych w Niemczech czy Danii korzysta z własnych instalacji OZE , więc dla nich cena prądu i tak nie ma znaczenia" - to jakaś bzdura! a te instalacje były za darmo ? to oznacza tylko tyle, że ta część społeczeństwa, której na instalacje nie stać pomaga je spłacić tej bardziej zamożnej częsci, której na instalacje stać. Ot tyle.
TT |
@MojaPV- Kto zdefiniował pojęcie drogiej energii, przeciętnemu Niemcowi lata ile płaci za prąd bo go stać i on nie uważa, że jest drogo. To tacy jak Ty mają problem i szukają diabła u innych. W naszych realiach uważam, że punkt zero mamy już za sobą teraz tylko w dół, a kto za wczasu zadba o swoją niezależność energetyczną może jutro spać spokojnie i myśleć o kolejnym kroku. W polaczkowie zawsze czekamy, boimy się a potem znowu czekamy, czekamy aż jest za późno i ktoś kiedyś powiedział i tak zostało "Mądry Polak po szkodzie". A więc Polaku kiedy chcesz być mądry?
prej |
Mpo | 2017-08-08 14:13:08 Cz ty baranie nie widzisz ile PIS zrobił dla gospodarki .
Szyszko |
@prej, widzimy co Pis zrobił gospodarce i zaprawdę pkwiadam ci będą za to siedzieć. I nie tylko za to :-)
Seb |
MojaPZPR, srej, kropa, doprawdy dobrane małżeństwo;) ile tam średnio za posta wam wychodzi? czy ten pierwszy to taki brygadzista i ma więcej? w sumie logiczne bo trochę bardziej kumaty, jednak dalej kanał;)
prej |
Seb | 2017-08-09 07:48:35 MojaPZPR, srej, kropa, doprawdy dobrane małżeństwo;) ile tam średnio za posta wam wychodzi? Wam cela + ? Chorych umysłowo trzeba zamykać..
prej |
Chyba coś brałeś bo jest właśnie odwrotnie, mniej TVN oglądaj.
bs_boss |
@ MojaPV | 2017-08-08 17:58:56 - sprawdź jeszcze porównanie średniej płacy między Niemcami i Polską - wówczas będzie dokładnie wiadomo kto ma rację - podajesz informacje jak TVP - jedynie słuszne i zgodne z aktualnym kierunkiem "wiatru"
Seb |
Srej no to co ty tu jeszcze robisz? uciekłeś przez kraty?
prej |
Seb | 2017-08-09 10:41:17 Pieprzysz na wszystkich portalach bez sensu ,zapal sobie świeczkę.Co ukradzione ci ukradli?
Seb |
Już ty wiesz tolliku które to są te wszystkie portale ;D weź pigułki i wracaj do swojego ośrodka a nie udzielaj się na forum branży o której nie masz żadnego pojęcia, z nadania jakiś skamieniałości kopalnianych pokroju twoich panów na Wiejskiej.
TTTT |
Do Fakty: "Niemcy NADAL wiecej energii wytwarzają z węgla niż ze wszystkich oze razem wziętych. FAKTY." Czerwiec 2017: Niemcy 17,84 TWh z OZE i 10,53 TWh z brunatnego i i 5,25 TWh z kamiennego. Czyli jakie fakty ? Styczeń 2017: Niemcy 17,84 TWh z OZE i 10,53 TWh z brunatnego i i 5,25 TWh z kamiennego.
TTTT |
Dane za styczeń są powielone (błednie). W styczniu rzeczywiście było więcej TWh z węgla. Na razie na pierwsze półrocze też "wygrywa" węgiel. Ale walka trwa.
pv |
Niemcy, Niemcy nowe elektrownie węglowe stawiają a czepiają się Polski o CO2.
SPS |
@FAKTY: jak to już było tutaj wyliczone; przeciętne gospodarstwo niemieckie dopłaca do OZE 18 Euro miesięcznie (pudełko dobrych lodów jak to tam ktoś porównał). Niech każdy sobie odpowie czy to dużo czy mało. Co państwo niemieckie otrzymuje w zamian? #1 długofalowy rozwój technologii OZE i magazynów energii i wielu niemieckich firm działających w tych branżach, #2 promocję OZE do zastosowań indywidualnych (zasilanie + ogrzewanie) co w dłuższym terminie przyczyni się do dalszego ograniczenia zużycia importowanego gazu (bo węgla do ogrzewania tam już dawno nie używają), #3 ograniczenie emisji CO2 co pomoże im spełnić nałożone na nich obowiązki redukcji i uniknąć importu energii i potencjalnych kar w przyszłości, #4 ograniczenia monopolu firm Big Energy na lokalnym rynku co w dłuższym terminie pomoże przesunąć część środków do kieszeni gospodarstw domowych #5 nadanie sensu elektryfikacji transportu bo EV na prąd z węgla to emisja nie mniejsza niż z aut spalinowych. Gdyby rzecz miała się w Polsce doszło by jeszcze ograniczenie liczby denatów, którzy rocznie schodzą na choroby powiązane z zanieczyszczeniem powietrza wynikającym głównie z niskiej emisjii (ogrzewanie węglem i innym syfem) i emisji z komunikacji/transportu. Niech piszące tutaj węglowe trole łaskawie wezmą to pod rozwagę.
miks |
@pv, kłam lepiej, miszczu morawiecki cię podszkoli w manipulacjach.

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych w budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszkowskiego. Zape czytaj dalej...

Sprzedam kartę Fronius Data Menager 2.0

Sprzedam kartę wifi do inwertera Fronius. Nowa, nigdy nie używana. Pozostałość po inwestycji - stąd czytaj dalej...

Doświadczona ekipa monterów PV

Jesteśmy doświadczoną ekipą monterów PV (również solary i pompy ciepła). Wykonamy zlecone instalacj czytaj dalej...

Wykonanie, budowa PV

Firma z doświadczeniem przyjmie zlecenie budowy na terenie Polski instalacji fotowoltaicznych (z wył czytaj dalej...