Minister Tchórzewski o OZE: nastąpiło „wielkie wyprzedzenie”

Minister Tchórzewski o OZE: nastąpiło „wielkie wyprzedzenie”
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. TVP Info
REKLAMA

Wczoraj na antenie TVP Info minister energii Krzysztof Tchórzewski skomentował obecny stan i perspektywy polskiego miksu energetycznego, określając rozwój energetyki odnawialnej w ostatnim czasie jako „wielkie wyprzedzenie” i zapewniając, że nie będziemy mieć problemu ze zrealizowaniem krajowego celu OZE na rok 2020. Mówiąc o ograniczaniu emisji CO2 przez polską gospodarkę szef ME stwiedził, że „w tych sprawach jesteśmy dobrzy”.

Wczoraj w TVP Info minister energii Krzysztof Tchórzewski zapewnił, że obecnie mamy prawie 14 proc. energii z OZE, czyli jesteśmy blisko celu OZE, określonego na 2020 r. na 15 proc. udziału zielonej energii w konsumpcji energii ogółem – nie tylko w zakresie energii elektrycznej, ale również w cieple i transporcie.

W zakresie budowy siłowni wiatrowych wyprzedziliśmy oczekiwania Komisji Europejskiej – mówił minister Tchórzewski, po raz kolejny zapewniając, że Polska nie będzie mieć problemu ze zrealizowaniem krajowego celu OZE na 2020 r.

Zapytany o odnawialne źródła energii, minister Tchórzewski po raz kolejny skupił się na kosztach wsparcia producentów zielonej energii. Przedstawił przy okazji wyliczenia kosztów, które – jego zdaniem – mają wynikać z przekroczenia ścieżki dojścia do celu OZE na 2020 r. 

Energia elektryczna z OZE, w szczególności z wiatraków, jest energią, którą trzeba dotować i my wszyscy dotujemy. Za każdy wyprzedzający procent jako obywatele i przedsiębiorcy płacimy niepotrzebnie za energię elektryczną ponad 700 mln zł rocznie. (...) Dzisiaj to już dochodzi do około 15 zł na 100 zł wydawanych na rachunek, całościowo biorąc. To jest luksus i jeśli musimy się decydować na ten luksus, i mamy ustalone z Komisją Europejską, ile on wynosi, to nasi poprzednicy nie powinni wyprzedzać – zapewniał minister Tchórzewski.

Ocenił przy tym, że „wiele państw zostawiło sobie jeden procent z tyłu i spotkało je za to napomnienie, ale ich obywatele i przedsiębiorcy byli mniej obciążeni, tymczasem u nas nastąpiło wielkie wyprzedzanie i robienie strasznych interesów”.

Teraz jest duże niezadowolenie z tego, że wyhamowujemy ten proces, ale nie możemy powodować, że do 2020 roku następne dwa miliardy Polacy (…) wypłacili za energię elektryczną, jeśli mogą ją mieć za dużo mniejsze pieniądze – mówił szef ME.

Na pytanie redaktora TVP Info, „czy prawdą jest, że ta energia elektryczna wyprodukowana przez taki przysłowiowy wiatrak, która teoretycznie trafia do sieci, to tak praktycznie ona z tej sieci zostaje wyrzucona, bo jest niepotrzebna, właściwie nie spełnia wszelkich reguł wymagań i standardów”, minister Tchórzewski odwołał się do Niemiec, oceniając, że nasi zachodni sąsiedzi „nie mogą sobie z tym poradzić” i „dzisiaj za to płacą”. Ocenił przy tym, że energia wiatrowa „nawet uszkadza sieć, kiedy jest jej w nadmiarze”.

To jest kwestia taka, że tego nie da się zaplanować. (…) Obok tych wiatraków muszą stać elektrownie węglowe, jak to się mówi z bronią u nogi, i czekać – mówił minister Tchórzewski.

Minister Tchórzewski potwierdził wczoraj w TVP Info, że jest zwolennikiem budowy elektrowni atomowej, krytykując przy okazji poprzedni rząd za spowolnienie w realizacji programu jądrowego.

Program jądrowy jest kontynuowany.  Ta firma, która została powołana i w której zmarnotrawiono na początku bardzo duże pieniądze (…) obecnie ci ludzie (…) przygotowują możliwość budowy takiej elektrowni – mówił szef resortu energii.

Zapewnił, że „lokalne społeczeństwo jest przygotowane”, prowadzone są badania środowiskowe, a rząd jest blisko podjęcia "decyzji polityczno-gospodarczej".

Spadek emisji w Polsce w ostatnich 20 latach jest na trzecim miejscu w Europie. My po prostu w tych sprawach jesteśmy dobrzy. Może jeszcze dotychczas nie bardzo potrafiliśmy to sprzedawać i pokazywać w Europie, że o to dbamy – mówił minister Tchórzewski, zaznaczając, że w tym kontekście potrzebna jest budowa elektrowni jądrowej.

Minister Tchórzewski dodał, że elektrownia jądrowa jest potrzebna również ze względu na rozmowy z Komisją Europejską w zakresie pomocy publicznej. Przypomniał, że Bruksela zgodziła się na publiczną pomoc dla górnictwa. Ocenił, że to efekt „konkretnych i merytorycznych rozmów” z Brukselą. – Tam są ludzie, z którymi można rozmawiać, jeśli ma się argumenty – zapewnił.

Szef ME zaznaczył, że polski rząd „ma szansę” notyfikować w Brukseli przygotowywaną przez ME ustawę o rynku mocy, która zakłada wprowadzenie na rachunki odbiorców końcowych nowych opłat związanych ze wsparciem elektrowni węglowych.

Łączny koszt tzw. opłaty mocowej, która ma być przenoszona na rachunki konsumentów, resort energii oszacował w ciągu 10 lat na 27 mld zł, z czego aż 15 mld zł mają zapłacić małe i średnie przedsiębiorstwa, które mają być obciążane w zależności od zużycia energii. W przypadku gospodarstw domowych przewiduje się abonament niezależny od zużycia – w sumie ok. 90 zł rocznie.

Plany polskiego rządu może pokrzyżować jednak Komisja Europejska, która zaproponowała regulacje mające wykluczyć elektrownie węglowe z możliwości subsydiowania z publicznych pieniędzy. Wszystko za sprawą proponowanego przez Brukselę kryterium maksymalnej emisji CO2 na poziomie 550 g na kWh. Przyjęcie takiej zasady wyeliminuje z możliwości subsydiowania rynkiem mocy stare, ale również dopiero budowane polskie elektrownie na węgiel.

Minister Tchórzewski zasygnalizował wczoraj, że polski rząd w rozmowach z Komisją Europejską „może znaleźć rozwiązanie” problemu 550 g/kWh.

red. gramwzielone.pl 

Zobacz również

Komentarze (77)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Seb |
nastąpiło wielkie uprzedzenie z atakiem demencji starczej, raczej.
hahaha |
W niemczech powstalo 3000MW w samym PV ( w polsce może 20MW) a ten pisze że w tych sprawach jesteśmy dobrzy... Witajmy w polsce - kraju hipokryzjii :)
PBC |
Jaki kraj - takie dobrze :)
wiwa |
I znów Tchórzewski robi ludziom wodę z mózgu. Opłaty, które mamy w rachunkach za prąd idą w całości na górnictwo i energetykę węglową a nie na OZE. Jak wprowadzą rynek mocy, to zabiorą ludziom i przedsiębiorstwom po 10 miliardów zł rocznie i utopią w węglu, a jak zaczną budować atomówkę, to będą potrzebowali jeszcze więcej. Obudzimy się wszyscy z ręką w nocniku i będzemy płacili jak za zboże.
Ml |
Trudno to komentować-skąd oni biorą tych ignorantów-no i do tego w absolutnie ,,wiarygodnej " TVP info !!!
MojaPV |
Nie da się systemu oprzeć tylko na wietrze i pv, im wczesniej to pojmiemy tym lepiej. Im więcej niestabilnych źródeł w systemie tym większe wydatki na rynki mocy itp. Pytanie czy utrzymywać dwa alternatywne systemy - niestebilny i stabilny konwencjonalny ?
Seas |
A ci Niemcy jacyś ciemni. Robią to co my uważamy za złe. Pewnie tak samo byłoby z mercedesami. Po co nam pojazdy spalinowe, skoro można furmankami.
Daniel |
Powoli zaczynam być jego fanem. Takich klaunów to nawet w cyrku nie ma. To się nie dzieje... ;)
TK |
Ale miesza ludziom w głowach. Czy ministrowi to wypada? Powinien być autorytetem a tymczasem opowiada same dyrdymały. Niech wytłumaczy jaki mechanizm sprawia ,że na każde 100zł konsument dopłaca 15zł do OZE . Przecież energia wiatrowa jest kupowana taniej od węglowej o koszty bilansowania nie ma na niej takich strat mocy jak na dotowanej węglowej bo jest blisko odbiorców, zielone certyfikaty są praktycznie za darmo. Więc o czym mówi minister dezinformacji???
Panu T. już podziękujemy |
Pan Trzórzewski swoje wiadomości czerpie z lat 90tych poprzedniego wieku ... Co za bałwan ... a do kopalni żaden Polak nie dopłaca ?!? . buahahahahaha
Schetyna vel żulik |
70-85% dotacji plus umowy na 15 lat za zakup energii i zielonych certyfikatów po w sumie 450-500 zł/ MWh - dziękujemy wam wiatraki za kasę na nasze sztaby wyborcze, jak dorwiemy się znów do koryta to wróci jeszcze większe współspalanie i dotacje 100% , prosumenci niech się pałują
jowy |
to może czas wrócić do referendum - "jowy" to jednak był świetny pomysł, bo doprowadziłby w końcu do wymiany polityków w rządzie - 1 kadencja i do domu jeśli straciłeś zaufanie wyborców
cristo |
sierpień to czas urlopowo-ogórkowy i niech tak zostanie...
Sabina |
Topienie NASZYCH PODATKÓW w WĘGLU - to polskiego RZĄDU sport narodowy
alf |
Może niech reaktywuje i dokończy zaawansowany projekt "Młoty", elektrowni szczytowo-pompowej o mocy 750 MW na Bystrzycy (dolnośląskie), który odkupiła od Francuzów w pakiecie PGE? Byłoby to lepsze niż jego XIX wieczne pomysły na węgiel, bo nie ma szans, aby nowe węglowe elektrownie się zamortyzowały To chyba jasne! Poza tym elektrownie szczytowo-pompowe są tanimi magazynami energii dobrze współpracującymi z OZE! Dużo lepsze rozwiązanie niż magazyny Tesli!
DhA |
Próbuję zrozumieć wyliczenia podane przez Ministra Tchórzewskiego. 1% wyprzedzenia (?) generuje 700 mln opłat. Mamy 165 TWh zapotrzebowania rocznego, 1% to 1,65 TWh, czyli opłata wynosi 424 zł/MWh? Teraz 15 zł ze 100 zł. Zatem 11,7 TWh z wiatru zwiększa opłaty z 85 do 100. Tym razem opłata wychodzi nieco niższa - 336 zł/MWh. Obie wartości są powyżej opłaty zastępczej. Czy Pan Minister implikuje, że energia jest "tracona" w sieci, tzn. nie ma potrzeby jej odbioru (bo jest i tak generowana w innych elektrowniach), ale jest obowiązek za nią zapłacić? Rozkurz? W takim wypadku należałoby skorygować w dół 11,7 TWh... Jeśli z kolei wziąć tzw. ceny rynkowe (poza KDT, z którymi uporała się ostatnia nowela) ok. 200 zł/MWh (czarna 160 + certyfikat) to wiatr kosztuje w rachunku 8,80 zł/MWh, a sama dopłata (certyfikat) 1,77 zł/MWh... Czy ktoś z obecnych odczytał to inaczej? Pozdrawiam
zielona pyra |
Polska to kraj debili
bs_boss |
@ alf - dokładnie tak samo uważam, dodatkowo, każdą wyeksploatowaną kopalnię odkrywkową można w taki magazyn energii przerobić, bo dziura w ziemi jest - zazwyczaj dostęp do wody również nie jest problemem i nadwyżki z generacji wiatrowej, lub PV można ładować do takiej elektrowni - ale do tego trzeba trochę wyobraźni i świadomości, że po nas ze środowiska będą korzystały nasze dzieci i należy dać im szansę funkcjonowania w warunkach sprzyjających zdrowemu życiu
alf |
@DhA Ja nie próbuję zrozumieć liczb dowolnie rzucanych przez niego i jego wiece Tobiszewskiego (np. http://gramwzielone.pl/trendy/27761/polska-przez-tydzien-nie-importowala-energii-nic-podobnego ). Facet ewidentnie żongluje dowolnie przypadkowymi liczbami, na ogół bez ładu i składu, jak np. http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/swiat-sie-smieje-czyli-minister-tchorzewski-o-klimacie-231 Jest to katastrofa, że tacy ludzie odpowiadają za wielomiliardowe inwestycje w strategicznie błędne kierunki! No cóż, świat się śmieje!
jowy |
do alf - to może czas wrócić do referendum - "jowy" to jednak był świetny pomysł, bo doprowadziłby w końcu do wymiany polityków w rządzie - 1 kadencja i do domu jeśli straciłeś zaufanie wyborców
alfik |
Niedawno NIK zbadał całościowe dofinansowanie do wydobycia węgla i wyszło z uwzględnieniem uprzywilejowanych emerytur, że jest wyższe niż płacone przez branżę węglową podatki! A gdzie koszty środowiskowe i zdrowotne, w tym przedwczesna śmierć 45 tys. osób rocznie? I jak się ma do tego groszowa cena zielonych certyfikatów panie ministrze? Dlaczego tych liczb pan nie podaje?
Sołtys |
Chyba wyprzedzenie debilizmu nad jego mózgiem! haha
Dawid |
Tchórzewski nie ma mózgu, co już wielkokrotnie pokazał swoimi wypowiedziami rodem z 1 szej klasy podstawówki.
Eddie |
Wielkie wyprzedzenie - tzn tył samochodu pt "ME" zaczyna szybko wyprzedzać przód...
zyrandol |
Jak Niemcy budowali autostrady to nie było samochodów. Może by tak pomyśleć po co Niemcy budują OZE. Temu staremu dziadkowie i tak już wszystko jedno. On już sobie długo nie pożyje tylko co z młodymi. Te 50st we Włoszech nie wzięło się samo z siebie.
MojaPV |
Każdy taki bohater w pisaniu komentarzy, rzucaniu prostackimi wyzwiskami ale jak mu zaproponować by odciął się od sieci to już jakoś pokornieje :). Poujadać w komentarzach bardzo prosto prawda ?:) a wdrożyć w czyn swoje "przekonania" już nie bardzo, co ?:)
Seb |
ściemaPR najwiekszym kozakiem zza monitora to jesteś tutaj ty;) tatusia obrażają to ból dupy co?:)
MojaPV |
@Seb Nie masz nic merytorycznego do powiedzenia dlatego imasz się tak niskich zaczepek :)
Szyszko |
@Seb, mylisz się oba kołki to sieroty. Straszyć mojapv to możesz babkę prądem :-) jakoś poza waszą kastą nikt nie biega z ochroną. Ile to na dyktatorka wydają miesięcznie? Nie aby 135 tys zł? Czego wy się tak boicie. Wystarczy nie patrzeć w lustro :-)
MajaPv |
przepraszam pomyliłem się - niemcy zarabiają trzy razy więcej niż Polacy, a za energię płacą tyle samo co my: https://m.money.pl/wiadomosci/artykul/artykul,0,0,2352384.html
ElektowniaPV |
Najdroższa energia w UE (a prawdopodobnie też na świecie) jest w DE i DK. Pewnie "przypadkowo" oba kraje mają bardzo duży udział oze... http://energetyka.wnp.pl/wskutek-oze-niemcy-i-dania-maja-najdrozsza-energie-elektryczna-porownujemy-ceny,289080_1_0_0.html
alfik |
@ElektowniaPV Mówisz o energii dla ludności, bo ceny dla przemysłu (hurtowe) są w DE znacznie niższe niż u nas, a czasem wręcz ujemne!
ElektrowniaPV |
@alfik tylko dla energochłonnego przemysłu. Ale ten mechanizm, o którym wspomniałes to kolejny przewał bo to właśnie odbiorcy indywidualni sponsorują dumpingowe koszty niemieckiego przemysłu energochłonnego - czyli mamy też chamskie manipulowanie kosztami produkcji.
Ast |
Niemcy zarabiają średnio trzy razy więcej od rządzonych przez nieudaczników polaczków.
alfik |
@ElektrowniaPV Nie zmienia to faktu, że w przeliczeniu na siłę nabywczą to w PL jest energia również dla ludności znacznie droższa niż w innych państwach UE, a Niemcy płacą swoje rachunki z uśmiechem i wołają o więcej OZE (patrz świeżą wiadomość na tym portalu).
Sewuryn |
Korzystał z "uszkodzonej przez wiatraki" sieci, to go popieściło. W pojedynku Tchórzewski - Tobiszowski 1:1 . Panowie Ministwowie! Czekamy na więcej! :)
wiatrakowiec |
zrynadol napisał: Jak Niemcy budowali autostrady to nie było samochodów. Może by tak pomyśleć po co Niemcy budują OZE.... super napisane :) ale nasz weglowy ME to wielki tempak jak cale PIS !!!
mas |
Papier.....o mu się bo to Miało być ,,Nastąpiło wielkie zapuźnienie" również jego samego.
MojaPV |
@alfik Przeliczanie na siłę nabywczą jest raczej argumentem przeciwko. Wszak w Polsce nie mamy nawet niemieckich płac więc te wysokie ceny byłyby relatywnie jeszcze bardziej dotkliwe dla nas. U nich mozna na to od biedy machnąć ręką, u nas to już byłby spory problem.
alladyn-solar-batt |
do Alf: brawo, brawo, brawo- o szczytowo-pompowej do dokończenia w mlotach pisałem wielokrotnie. To około 650MW mocy w szczycie - jakże cennej dla równoważenia OZE lub absorbji nadwyżek z PV gdy wystąpią czy z wiatrówki...Szcytowo- pompowe Alf są nie do końca ,,tanie''' nie mniej w polskich warunkach tam gdzie są dostępne winny być solennie zagospodarowane. To oczywiście eliminuje czarne megawaty martwej rezerwy - zatem eliminuje ze 150 etatów w BIG energy co działa na nich jak płachta na byka. Dlatego nie chcą szczytowo- pompowych. Nie mniej będą musieli się przeprosić, bo taka moc dyspozycyjna wkrótkim czasie od wystąpienia jakichś nagłych awarii jest bezcenna.
alladyn-solar-batt |
do DhA: tak- masz rację - od dziesiecileci Oni mają meteodykę produkowania ,,na rozkurz'' i każdorazowo uśredniają to w pozycję,,koszty'' tak - by odbiorca końcowy za ten ,,rozkurz'' zaplacił.....Dopoki mamy sterowany przez Rząd URE, zaś rząd boi się grupy oligarchii zarządów z BigEnergy- to tak będzie....
Miś |
@ElektrowniaPV: Niemcy wiedzą komu warto dać ulgę w cenach prądu - oni dają ją przemysłowi, żeby się rozwijał i ludzie mogli w nim godnie zarobić, a potem zapłacić może i wyższe stawki niż w PL, ale relatywnie mniej to odczuwają. U nas dusi się przemysł i daje ulgę na socjal. U nas to się nazywa socjalizacja kosztów. Jak myślisz, dzięki której strategii kraj może się rozwijać i bogacić ? To samo jest z OZE - Niemcy wiedzą, że to przyszłość. U nas przyszłością jest węgiel bo pozwala zarobić na różnych mętnych interesach - stąd się go ciągle wspiera, bo jest to kopalnią pieniędzy dla tych przy korycie.
Miś |
@alladyn-solar-batt, nie, rząd nie boi się grupy oligarchii zarządów z BigEnergy, tam sami swoi...
Seba |
Trzeba zapisać sobie te słowa i przypomnieć za 2 lata. Jeżeli zapłacimy karę - będzie miała podwójny wymiar - nie dość, że pogorszymy kondycię polskich producentów zielonej energii, to podatnicy będą płacić kary. Dla mnie to powinna być polityczna gilotyna.
prej |
Seba | 2017-08-09 00:50:24A będziemy jeszcze wUE?
Wiem |
Polityk albo partia którzy wyprowadzą Polskę z UE tak naprawdę popełni samobójstwo.
ganz |
A ja widzę że ma rację, wiatraki wiatrakami nadpodaż zielonych powstała w skutek spalenia nieograniczonych ilości odpadów importowanych z kilku sąsiednich państw pod postacią pozostałości poprodukcyjnych w ilości 50% za co URE nie powinno wydać praw majątkowych, oraz drewna pełnowartościowego spalonych metodą fluidalną i współspalania. Tak się działo w fabrykach ZC. Wiatraki są kozłem ofiarnym Minister mówi też o strasznych interesach i wie co mówi.
Schetyna vel żulik |
Zaproponowane przez Ministerstwo Energii zmiany w ustawie wiatrakowej mogą spowodować, że powrócimy do sytuacji braku minimalnej odległości pomiędzy wiatrakiem a zabudową mieszkaniową (10 x H). Byłoby znów, jak za czasów PO-PSL. Wiatraki wszędzie, pod domem, w środku wsi, obok „sławojki”, na pastwisku” czy w lesie. W zaproponowanej zmianie ustawy, w art.5 ust.1 wprowadzono, pewien drobiazg, polegającą na podmienieniu spójnika „a” spójnikiem „albo”. Niby nic, a jednak tak wiele!!! Wprowadzenie spójnika „albo” spowodowałoby, że odległość pomiędzy turbiną a budynkiem mieszkalnym, nie zostałaby w ustawie zdefiniowana. Czym to poskutkuje? - brakiem minimalnej odległości na poziomie 10xH, czyli „po staremu”-żadnych odległości! Proszę porównać fragment obowiązującej ustawy z propozycją zmian: obowiązująca ustawa: (link do ustawy: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2016/961/1 ) „Art. 5. 1. Przez odległość, o której mowa w art. 4 ust. 1, rozumie się najkrótszy odcinek pomiędzy: 1) rzutem poziomym istniejącego budynku mieszkalnego albo istniejącego budynku o funkcji mieszanej, w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa, albo 2) granicą terenu objętego decyzją o warunkach zabudowy, o której mowa w art. 4 ust. 2 pkt 2 i w art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zwaną dalej „decyzją WZ”, dotyczącą inwestycji, o której mowa w pkt 1, na którym możliwa jest lokalizacja tej inwestycji, albo 3) linią rozgraniczającą teren, którego sposób zagospodarowania określony w planie miejscowym dopuszcza realizację inwestycji, o której mowa w pkt 1, a: 4) okręgiem, którego promień jest równy połowie średnicy wirnika wraz z łopatami, a środek jest środkiem okręgu opisanego na obrysie wieży istniejącej elektrowni wiatrowej, albo 5) linią rozgraniczającą teren, którego sposób zagospodarowania określony w planie miejscowym dopuszcza budowę elektrowni wiatrowej.” propozycja zmian (str. 50-51): https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12299905/12442269/12442270/dokument296082.pdf „3) w art.5 ust.1 otrzymuje brzmienie: Przez odległość, o której mowa w art. 4 ust. 1, rozumie się najkrótszy odcinek pomiędzy: 1) rzutem poziomym istniejącego budynku mieszkalnego albo istniejącego budynku o funkcji mieszanej, w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa, albo 2) granicą terenu objętego decyzją o warunkach zabudowy, o której mowa w art. 4 ust. 2 pkt 2 i w art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zwaną dalej „decyzją WZ”, dotyczącą inwestycji, o której mowa w pkt 1, na którym możliwa jest lokalizacja tej inwestycji, albo 3) linią rozgraniczającą teren, którego sposób zagospodarowania określony w planie miejscowym dopuszcza realizację inwestycji, o której mowa w pkt 1, albo 4) okręgiem, którego promień jest równy połowie średnicy wirnika wraz z łopatami, a środek jest środkiem okręgu opisanego na obrysie wieży istniejącej elektrowni wiatrowej, albo 5) linią rozgraniczającą teren, którego sposób zagospodarowania określony w planie miejscowym dopuszcza budowę elektrowni wiatrowej.”
Schetyna vel żulik |
Geniuszom z ME zwracam uwagę, że każda odległość pomiędzy dwoma punktami (np. A i B), aby mogła zostać zdefiniowana zawiera się pomiędzy pkt. A „a” pkt. B, a nie pomiędzy pkt. A „albo” pkt. B. Zupełnie bezzasadna zmiana brzmienia art. 5 ust. 1, to ewidentne działanie o znamionach korupcyjnych całkowicie „rozwalające” ustawę odległościową. Tak, to z całą pewnością przejaw wpływu branży wiatrowej na ME. Nie ma innego wytłumaczenia. Takie sytuacje znamy jeszcze z czasów rządów SLD (oj, była wtedy afera)! Tym razem, to PIS dał się „podprowadzić” lobbystom! Obecną aferę można nazwać „aferą spójnikową” w Ministerstwie Energii. Warto byłoby również sprawdzić, kto ten „drobiazg” w ustawie chciał podmienić, cichaczem i tylnymi drzwiami. Niby takie małe „coś”, ale jak ważne!!! Widać, że branża wiatrakowa nie „zasypia gruszek w popiele”, a ME dzielnie ją w tym wspiera. Ciekawe dlaczego?
Krzysztof |
Kolega chyba jest mało zorientowany pisząc że czasów PO PSL wiatraki budowano przy domach w lasach itd. Tak w kilku słowach aby na WZ zrealizować inwestycje przeciętny Kowalski musiał przygotować raport środowiskowy w którym między innymi zawiera analizę hałasu dla źródła wytwórczego gdzie RDOŚ akceptuje tylko i wyłącznie programy do obliczeń licencjonowane przyjmując wariant 0 . Tak więc nie było mowy aby budować nie przestrzegając norm okreslonych w ustawie zazwyczaj odległości wynosiły nie mniej niż 500m w zalezności od typu turbiny. Dodatkowo strony tzn sasiedz byli informowani o prowadzonym postępowaniu i mogli wnosić uwagi. Przy planach zagospodarowania już Kowaliski nie wybuduje elektrowni wiatrowej ponieważ zostało to tak sprytnie przygotowane dając tylko mozliwosć inwestycji tym dużym otwierając bramę korupcji.
q. |
Słuchając panów Szyszki i Tchórzewskiego mam nadzieję, iż wszystkie osoby niezadowolone z jakości, poprawniej mierności obecnej władzy, w dniu wyborczego rozliczenia użyją swej pamięci.
EkspertOZE |
@Alf, Alladyn. Dla mnie to fascynujące, jak to możliwe, że mając potencjał budowania bezpieczenych i komplementarnych do OZE źródeł mocy SP (np. Młoty) co do których nikt nie ma zastrzezeń mówimy o rozwoju energetykie węglowej. OK to jest drogie rozwiązanie - ale czy jądrówka nie jest znacznie droższa ? Co do opłaty mocowej - 90 zł /mc, to będęc już dziś niezależnym energetycznie (produkuję 120 % swojego zapotrzebowania) NIE ZAPŁACĘ im TEGO i pójdę z tym do sądu (mam nadzieję że inni też). CZy oni tego nie rozumieją, że to nie PRL i Rząd nie może sobie czegoś wymyślić a potem zmuszać SUWERENA do realizacji chorych pomysłów ???? Odliczam dni do następnych wyborów, to tylko dwadzieścia kilka miesięcy....
EkspertOZE |
Autoporawka 90/zł rocznie a nie miesięcznie, ale to i tak ok 12 Miliardów złotych które mają zapłacić rocznie gospodarstwa domowe. TO jest chore...
Szyszko |
Krzysztof pisze - jak powinno być. Było dokładnie odwrotnie.
UFO |
Wiatraki to wiekszy 1000 krotnie PRZEKRET niz amber gold .
Krzysztof |
Do Szyszko tak było za Po i Psl , odwrotnie było na początku gdzie te sprawy nie były uregulowane a to było za czasów PIS 2007 rok
edek47 |
Na tym portalu OZE to religia (argumenty nie maja sensu :)
. |
UFO udowodnij w kilku zdaniach i idź czym prędzej do prokuratury.
. |
UFO udowodnij w kilku zdaniach i idź czym prędzej do prokuratury.
alf |
@EkspertOZE alladyn-solar-batt " Młoty" nie są wcale drogie gdyż tunele tej szczytowo-pompowej elektrowni są gotowe w górach i czekają już od ponad 35 lat. Poza tym każdy magazyn energii jest dogi, porównaj np. magazynami akumulatorowymi. Zawsze też trzeba liczyć koszty całkowite, a wtedy uwzględniając koszty środowiskowe i klimatyczne oraz zdrowotne jak również demontażu i rekultywacji terenu okaże się, że węgiel jest najdroższy. Powoduje np. przedwczesną śmierć 45 tys. Polaków rocznie. To chyba wystarczy? Kraje takie jak Wielka Brytania już zredukowały moce elektrowni węglowych do poziomu 2%! O czym my tu mówimy? Szykuje się gigantyczne marnotrawstwo kilkudziesięciu miliardów złotych, gdyż te nowe elektrownie węglowe nigdy nie osiągną przewidywanego czasu eksploatacji 50 lat!
Denis_wind |
Panu Ministorwi chyba mózg amputowali, jeżeli takie brednie wypowiada i to publicznie. Chociaż wyborcy PIS nie są jakoś inteligętnie zaawansowani - więc ich ściemni :)
pv |
Do ElektowniaPV | 2017-08-08 18:04:37http://next.gazeta.pl/next/7,151003,22209187,najwiekszy-producent-pradu-w-polsce-rozczarowuje-wynikami-finansowymi.html#MTstream
pv |
Do Krzysztof | 2017-08-09 10:04:16 Coty piszesz przez 8 lat PO i PSL nic nie zrobiło żadnej ustawy a zganiasz na PIS.
AR |
pv... nie raz lepiej niech politycy nic nie robia to chociaz nie spieprza tak jak to zrobilo PIS !!!!!!!!!!!!!
krzych |
No tak, energia z węgla taka tania, energia jądrowa taka dobra, a energia odnawialna uszkadza sieć. Smutne... Corabie, Selfo i inni polscy producenci trzymajcie się!
UFO |
Wpis z 10 listopada wyjasnia BANKRUCTWO WIATRAKOW SA FAKTEM jak to dziala pisalem pod wpisem 63 i 64 . Bylem 6 razy w Chinach i interesowalem sie cenami wiatrakow . kropka .
UFO |
Wpis z 10 listopada wyjasnia BANKRUCTWO WIATRAKOW SA FAKTEM jak to dziala pisalem pod wpisem 63 i 64 . Bylem 6 razy w Chinach i interesowalem sie cenami wiatrakow . kropka .
Merk |
Ich cel -to doprowadzenie małych inwestorów do bankructwa i przejęcie turbin przez państwowe firmy energetyczne -zobaczycie że będą płacić producentom 5 groszy za kw -a oni swoje zarobią na przesyle i innych dziwnych opłatach których nawet fachowiec z energetyki nie potrafi określić A z drugiej strony sieją propagande ile to zwykły odbiorca musi dopłacać do OZE. Cóż jeszcze dwa lata i trzeba wykopać tą bande !!!!!
pv |
Do Krzysztof | 2017-08-09 10:04:16 Co spieprzył bo tobie nie na rękę.Ludzie opanujcie się.
pv |
Do AR | 2017-08-09 14:13:31 Mówisz PIS spieprzył ale ty pieprzysz .chciałbyś jako prosument zarabiać na energii ? PO było cacy śmieszne że taki naiwny jesteś.
miks |
@pv, pieprzą czego się nie dotkną, pamiętasz konie z Janowa, albo szyszkowa puszczę? A teraz pokaż co zbudowali. Albo chociaż sensownie zaplanowali. Może jakis nowy kościół?
pv |
miks | 2017-08-09 21:31:3 A co PO i PSL zrobiło przez 8 lat ,ao stoczni w Szczecinie zapomniałeś i wiele innych inwestycji uruchomili co Po sprzedało za bezcen..
dziadek |
pamietam czasy gdy na tym portalu prowadzono merytoryczne branżowe dyskusje... dzisiaj to polityczny bełkot...
Miks |
@pv, wiele innych? Konkretnie robaczku. To ta stocznia pod nadzorem MON co zatopiła duństki statek który przypłynął do remontu? Wstydu nie masz?
aa |
@dziadek.Zgadzam się z Tobą,ale to nastąpiło od momentu pojawienia się na tym forum pieniaczy partyjnych broniących wszelkich bzdur wymyślanych przez ME.
Seb |
Zobacz jak pajace typu MojaPZPR lecą w zaparte pod każdym postem, po jaki grzyb pisowski beton siedziałby na portalu OZE? Bo mu tak polecono .. :)
Porażka |
Jaki kraj taki minister!

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...