Moc mikroinstalacji w sieci Taurona przekroczyła 40 MW

Moc mikroinstalacji w sieci Taurona przekroczyła 40 MW
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Mikroinstalacje fotowoltaiczne zdominowały przyłączenia odnawialnych źródeł energii, które w II kwartale 2017 r. zrealizowała spółka Tauron Dystrybucja. Do jej sieci nie przyłączono w tym czasie żadnej większej instalacji OZE, co potwierdza obserwowaną w tym roku lukę inwestycyjną na polskim rynku odnawialnych źródeł energii większych niż mikroinstalacje. 

W II kwartale 2017 r. spółka Tauron Dystrybucja wykonała przyłączenia około 1170 instalacji OZE. Wszystkie to mikroinstlaacje fotowoltaiczne, z wyjątkiem jednej mikroinstalacji wodnej o mocy 30 kW. Moc wszystkich sięgnęła 6,84 MW.

Wynik przyłączeń za II kwartał 2017 r. jest lepszy niż odnotowany przez Tauron Dystrybucja w I kwartale br., ale gorszy w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, w którym przyłączenia wstrzymywało oczekiwanie rynku na finalny kształt przygotowanej przez Ministerstwo Energii nowelizacji ustawy o OZE, która diametralnie zmieniła zasady rozliczeń energii z instalacji prosumenckich – uchwalonej przez Sejm w dniu 22 czerwca 2016 r. i wprowadzonej w życie już kilka dni później – 1 lipca.

REKLAMA

W I kwartale br. działający w południowo-zachodniej części kraju operator sieci dystrybucyjnych przyłączył ponad 500 mikroinstalacji – niemal wszystkie w technologii fotowoltaicznej, a także tylko jedną instalację o mocy wyższej niż 40 kW.

REKLAMA

Natomiast w ostatnim kwartale 2016 r. spółka Tauron Dystrybucja przyłączyła około 840 mikroinstalacji o łącznej mocy 7,6 MW, a we wcześniejszym kwartale 1,1 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 7,2 MW. Najwięcej mikroinstalacji w ubiegłym roku Tauron przyłączył w II kwartale – ok. 1,4 tys. o łącznej mocy 7,9 MW.

Uwzględniając przyłączenia mikroinstalacji wykonane w II kwartale 2017 r., łączna liczba wszystkich tego rodzaju źródeł przyłączonych do sieci spółki Tauron Dystrybucja wzrosła na koniec I połowy 2017 r. do około 40,84 MW. Na ten wynik złożyło się ok. 6650 mikroinstalacji. Ich średnia moc wyniosła 6,14 kW.

Jak wynika z informacji podawanych portalowi Gramwzielone.pl przez pięciu największych operatorów systemów dystrybucyjnych (PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Energa Operator, Enea Operator, innogy Stoen Operator), na koniec w I kwartału 2017 r. łączna moc mikroinstalacji w naszym kraju wzrosła do ok. 106,2 MW, a ich liczba sięgnęła ok. 16,88 tys. W tym w I kwartale br. pięciu największych OSD przyłączyło do swoich sieci w sumie 2012 mikroinstalacji o łącznej mocy 14,823 MW.

red. gramwzielone.pl