Branża OZE apeluje o prezydenckie weto

Branża OZE apeluje o prezydenckie weto
Prezydent Andrzej Duda. Fot. Kancelaria Prezydenta RP
REKLAMA

Największe organizacje sektora odnawialnych źródeł energii zaapelowały do prezydenta, aby odmówił podpisania ustawy, która  jak wskazują – gdyby weszła w życie, ostatecznie doprowadzi do bankructwa większość niepublicznych operatorów OZE, w tym w szczególności z branży wiatrowej. Chodzi o nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii przyjętej ekspresowo przez Sejm w dniu 20 lipca i przez Senat w dniu 27 lipca 2017 roku.

Zrzeszająca organizacje z branży OZE Polska Rada Koordynacyjna Odnawialnych Źródeł Energii przypomina, że istotą zmiany przyjętej niedawno przez parlament jest ponad 6-krotne zredukowanie tzw. opłaty zastępczej, obecnie wynoszącej ok. 300 zł/MWh. W efekcie powiązania opłaty zastępczej ze średnią ważoną ceną transakcji z Towarowej Giełdy Energii (dziś to ok. 27-28 zł/MWh), opłata zastępcza wynosić będzie nie więcej niż 50 zł/MWh.

– Oznacza to, że bardzo niskie dziś ceny certyfikatów, nie dające szans operatorom na osiągnięcie  granicy rentowności, przez co najmniej 6 lat nie wzrosną do poziomu gwarantującego choćby tylko spłatę zaciągniętych na realizację tych inwestycji kredytów. Operatorzy OZE znajdą się w sytuacji trwałej nierentowności, uniemożliwiającej realizację obowiązków operatorskich i prowadzącej wprost do ich upadłości. Ogromne straty poniosą również banki kredytujące te inwestycje  ocenia PRK OZE.

Branża OZE przypomina, że system certyfikatów został wprowadzony po to, aby wyrównywać operatorom OZE różnicę pomiędzy – powszechnie znanymi – kosztami wytwarzania energii, a ceną, jaką mogliby uzyskać na hurtowym rynku energii.

Z porównania tych wskaźników łatwo obliczyć, że minimalne ceny certyfikatów powinny dziś przekraczać 180-200 zł/MWh. Tymczasem Ministerstwo gorąco popiera ideę ich zamrożenia na poziomie kilkakrotnie niższym na wiele lat, ignorując całkowicie dramatyczne jej skutki dla branży. Nie jest też w stanie przedstawić żadnych dowodów na poparcie tezy, iż obniżenie opłaty zastępczej zwiększy popyt na certyfikaty – czytamy w stanowisku PRK OZE.

Apelujący wyrażają swoje zastrzeżenia nie tylko co do istoty zmiany, ale także sposobu procedowania poselskiego projektu nowelizacji. – Poselski projekt, który zasadniczo zmienia zasady funkcjonowania niepublicznych producentów energii odnawialnej, nie zawierał oceny skutków regulacji, nie był konsultowany z branżą, która te skutki boleśnie odczuje, a także z Urzędem Regulacji Energetyki, który nawet nie został prawidłowo zawiadomiony o przyjęciu projektu do procedowania. Przedstawicieli branży nie dopuszczono do dyskusji w Sejmie, w czasie której podawane były błędne dane i informacje. Na ewentualne sprostowania zabrakło czasu, jako że ustawa została przyjęta w ekspresowym tempie 10 dni przez obydwie izby parlamentu.

Wszystkie organizacje wskazują, że na zmianie nie skorzystają ani mali ani wielcy przedsiębiorcy zaangażowani w OZE, a system zielonych certyfikatów, będący od kilku lat w kryzysie, ostatecznie straci swoją funkcję wsparcia odnawialnych źródeł energii w Polsce.

Apel do prezydenta wystosowała także Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, niezwiązana bezpośrednio z energetyka odnawialną, wskazując m.in. że przyjęcie regulacji grozi trwałym wzrostem ratingów ryzyka regulacyjnego i inwestycyjnego w Polsce, co może oznaczać, że zmniejszy się dostępność środków na wszystkie inwestycje i co w konsekwencji wpłynie ujemnie na tempo rozwoju całej gospodarki.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (18)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
poważnie ? apelują ? czytając niektóre komentarze pod tekstami dotyczącymi tematu można odnieść inne wrażenie. To są bardzo często wyzwiska i obelgi a nie apele.
Szyszko |
PAD w przeciwieństwie do dziadków - ministrów czasem przejawia ludzkie odruchy. Pokolenie 65+ jest już skutecznie zaimpregnowane wunglem.
Rodak |
@MojaPV. Wszem wiadomo że jest pan głosem władzy , jadowitym , pełnym zawiści do innych Polaków gorszego sortu. Wyobraź sobie tragedie małych rodaków którzy zaufali i zainwestowali nie tylko w wiatr ale i wodę , biogaz. Duże koncerny swoje wywalczą w sądach ,a mali pójdą się wieszać lub pod młotek.
Szyszko |
@Rodak, nic nie jest dane na zawsze, jak pozwalasz na rządy malizny to masz efekty.
Ganz |
A ja apeluję o wyłączenie OZE z giełdy TGE i wprowadzenia obrotu ZC tylko i wyłącznie poprzez umowy cywilnoprawne. Giełda to szmata należy ją wyłączyć i będzie spokój z ZC. Obajtek dał wielkiej D i poprzez jego BAJE położą sektor finansowy czyli PZU będącego własnością ALIOR oraz BOŚ który finansował OZE a na koniec Obajtek za straty dostanie kopa od rady nadzorczej tyle pa pa
Kazimierz |
Najpierw trzeba zaczac budowac urzadzeni ktore beda przetwazac energie wiatru na prad i zeby sie to oplacalo a nie domagac sie doplat do czegos co sie nie oplaca . Urzed patentowy to jesy biurokratyczny CYRK
Ksiądz |
Wiatrakowe trolle już po was! haha - w tym w szczególności z branży wiatrowej
Paweł |
Dlatego ja zawsze powtarzam - Umiesz liczyć, licz na siebie! Prawda jest taka że tylko małe, prosumenckie instalacje fotowoltaiczne mają sens takie do 40kW, na własne potrzeby - tu i teraz konsumuje swoją energię. Duże projekty w polsce nie mają racji bytu zarówno wiatr jak i biogaz. Fotowoltaika na dachu Kowalskiego, Nowaka, na markecie, urzędzie, szkole, basenie, na zakładzie stolarskim, etc to nasza przyszłość!
Daniel |
do Kazimierz - najpierw to trzeba mieć dobrze rozbudowy sektor OZE żeby jak już wejdą na dobre (będą wydajne i w odpowiedniej cenie - co nastąpi już niebawem) magazyny energii było co podłączyć. Nie myl pojęć. Zaczym coś napiszesz to pomyśl. A może dlatego ty i tobie podobni specjalnie mówicie żeby najpierw budować magazyny bo wiecie, że są drogie i chcecie w jak najgorszym świetle pokazać sektor OZE - że niby taki drogi (a cene podbiłyby magazyny)? Nieźle kombinujecie, ty i tobie podobni...
Wójt |
Niech Wiatrakowe Trolle mówią za siebie! Fotowoltaika prosumencka ma się całkiem dobrze z net meteringiem. Niech tylko ME zmieni Net metering z 1:08 na 1:1 do 50kW i fotowoltaika zdominuje rynek, nawet bez dotacji których od 2020 i tak nie będzie bo unia nie da już ani grosza :)
Szyszko |
„ Dotowanie niektórych farm wiatrowych W czasie dyskusji pojawił się wątek dofinansowania elektrowni wiatrowych ze środków UE. – Faktycznie niektóre instalacje otrzymały 70 proc. dofinansowania, jednak rząd utajnił tę informację. Nie wiemy, jaką kwotą instalacje te zostały dofinansowanie. PIGEOR protestował przeciwko temu. Danych nie uzyskano ponieważ są to dane handlowe. Moim zdaniem tych przedsiębiorców nie było więcej niż setka. Są oni dzisiaj w komfortowej sytuacji. Izba chciała, aby w ramach POIiŚ przyjąć stałą dotację na jeden megawat zainstalowanej mocy, aby w ten sposób obniżyć nakłady inwestycyjne. Nawet jednak w takiej sytuacji można obniżyć możliwość wydawania zielonych certyfikatów. To jest jeden ze sposób zmniejszenia nadwyżki certyfikatów – powiedział Podgajniak. Goszcząca na sali przedstawicielka Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej powiedziała, że podmioty, które otrzymały dotacje, także mogą czuć się zagrożone.” ------ długoterminowe umowy gdzie zc były po 280-300 zł + 70% dotacji a przedstawicielka PSEW wciska kit że mogą być zagrożone ...
Wujek |
Wiatr w polsce umarł śmiercią naturalną i już nie powstanie z kolan ponieważ: Brakuje mocy przyłączenia, stare sieci przesyłowe, daleko do GPZ, kosztowne wykupowanie gruntów (średnio 30.000zł - 50.000zł netto / za turbinę na działce rolnika), kosztowna i długotrwała 3-5 lat zmiana MPZP, w tym czasie powstanie w polsce wiele domków jednorodzinnych i zabudowy, przeszkodą są też Natura 2000 i obszary chronionego krajobrazu, Radary metreologiczne, dochodzi do tego opinia Rdoś i decyzja środowiskowa kolejne 1-2 lata trwa jej uzyskanie. Kolejna sprawa to wyhamowanie inwestycji przez samego Wójta czy też Burmistrza który nie chce protestów lokalnej społeczności która w 99% polskich gmin patrzy negatwynie na 220 metrowe wiatraki i ich hałas. Nie oszukujmy się jest to dość uciążliwe mieszkanie ko wiatraka i żaden wiatrakowy troll który mieszka w mieście (gdzie nie ma wiatroków) nie powie mi że jest inaczej! Reasumując że wiatraki już sie w polsce nie opłacają - bo co władza to inna koncepcja, zatem nikt o zdrowym umyślę nie pójdzie już w duże inwestycje. Faktycznie Kowalski z swoją fotowoltaiką lub małym 1-3 kW wiatraczkiem wygra :)
Marek |
Z perspektywy wydawania obcego zazwyczaj zagranicznego kapitału na wiatrówkę w polsce może i robi to sens - ale niech jeden z drugim developerem da swoje środki na jej budowę... wtedy już biznes się nie opłaca, bo nikt nie zainwestuje własnych środków z tak niepewnymi rządami. Przedmówcy dobrze mówią wiatr w polsce umarł i już na długie lata nie powstanie. To samo tyczy się większych projektów od 500kW w góre na fotowoltaikę i biogazownie - nie mają racji bytu i nikt poza chińczykami którzy dostarczają bezpośrednio moduły z swojej fabryki takich instalcji nie wybuduje! Co widac po wygranych 100MW w grudniowej aukcji PV.
Szyszko |
Ostatnie 3 posty pisał troll podzywając się również pod mój nick. Oj rozbolała dupa stopwiatrakop.eu skoro uciekają się do takich metod.
Minister |
Wiatrakowe trolle mieliście swój czasm teraz won i ręce precz od energetyki, czas na PV, Biogas i hydroelektrownie. hip hip hurra! :)
jowy |
to może czas wrócić do referendum - "jowy" to jednak był świetny pomysł, bo doprowadziłby w końcu do wymiany polityków w rządzie - 1 kadencja i do domu jeśli straciłeś zaufanie wyborców
pv |
Wujek | 2017-08-07 10:51:01 Masz całkowitą rację kto nie mieszka koło wiatraka to nie wie jak jest a o migotaniu słonka przez śmigła to dopiero dyskoteka .
prej |
Szyszko | 2017-08-04 18:29:37 Może by tak szyszkami palić a nie węglem w tedy mielibyśmy zdrowe społeczeństwo.

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych w budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszkowskiego. Zape czytaj dalej...

Sprzedam kartę Fronius Data Menager 2.0

Sprzedam kartę wifi do inwertera Fronius. Nowa, nigdy nie używana. Pozostałość po inwestycji - stąd czytaj dalej...

Doświadczona ekipa monterów PV

Jesteśmy doświadczoną ekipą monterów PV (również solary i pompy ciepła). Wykonamy zlecone instalacj czytaj dalej...

Wykonanie, budowa PV

Firma z doświadczeniem przyjmie zlecenie budowy na terenie Polski instalacji fotowoltaicznych (z wył czytaj dalej...