ME informuje.. o braku decyzji ws. elektrowni jądrowej

ME informuje.. o braku decyzji ws. elektrowni jądrowej
Minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Ministerstwo Energii nadal nie wie, czy państwowe koncerny energetyczne mają budować elektrownię jądrową. Poniesione dotychczas koszty projektu jądrowego przekraczają już tymczasem 260 mln zł.

Resort energii poinformował, że nadal nie zapadła decyzja o budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. – Wielokrotnie już podkreślałem – a dziś robię to po raz kolejny – że budowa elektrowni jądrowej w Polsce to jeden ze scenariuszy rozwoju polskiej energetyki i polskiego miksu energetycznego, który poważnie rozważamy w ME. Jednocześnie podkreślam, że do tej pory nie została podjęta ostateczna decyzja w tej sprawie – informuje minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Wcześniej przedstawiciele resortu energii zapewniali, że uruchomienie elektrowni jądrowej może być według nich niezbędne ze względu na konieczność dostosowania się do wymogów unijnej polityki klimatycznej i zmniejszania emisji CO2 w krajowym miksie energetycznym, który – jak zapewnia ME – jeszcze przez wiele lat ma być zdominowany przez węgiel.

– Nowoczesna energetyka węglowa gwarantuje nam bezpieczeństwo energetyczne na lata. Opracowując warianty miksu energetycznego musimy jednak brać pod uwagę kwestie związane z wymogami unijnymi w zakresie ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Dlatego w naszym miksie energetycznym należałoby uwzględnić pracujące stabilne źródło zeromemysyjne. Jest nim bez wątpienia elektrownia jądrowa – komentuje szef resortu energii.

Ministerstwo Energii zaznacza, że cały czas „przygląda się różnym rozwiązaniom” w technologiach jądrowych, czemu służyć mają wyjazdy przedstawicieli resortu m.in. do Chin, Korei Południowej, Szwecji czy Stanów Zjednoczonych.

ME informuje teraz, że spółka PGE EJ1, która miałaby zbudować pierwszą polską elektrownię jądrową, prowadzi badania środowiskowe w dwóch lokalizacjach w województwie pomorskim "Lubiatowo-Kopalino" (gm. Choczewo) i "Żarnowiec" (gm. Krokowa i gm. Gniewino).

– Ewentualna lokalizacja inwestycji, jeśli zapadnie decyzja o jej realizacji, zostanie wybrana po zakończeniu tych badań. Nie są rozważane obecnie inne lokalizacje dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce – zapewnia minister Tchórzewski.

Jak wynika z odpowiedzi na interpelację poselską, której na początku 2016 r. udzielił minister energii Krzysztof Tchórzewski, Ministerstwo Gospodarki, które w poprzednim rządzie zajmowało się projektem jądrowym, na działania związane z przygotowaniem i realizacją Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) miało wydać do końca 2014 r. około 15 mln złotych.

Natomiast z późniejszej odpowiedzi wiceministra energii Andrzeja Piotrowskiego na interpelację poselską ws. PPEJ, możemy dowiedzieć się, że instytucje publiczne wydatkowały w latach 2014-2016 ze środków rezerwy celowej, przeznaczanych na realizację programu jądrowego, kwotę 5,3 mln zł.

Całkowite koszty i wydatki związane z funkcjonowaniem spółek PGE Energia Jądrowa S.A. i PGE EJ 1 Sp. z o.o. od momentu powstania do końca września 2015 r. miały natomiast wynieść około 242 mln zł.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Chore.pl |
Poniesione dotychczas koszty projektu jądrowego przekraczają już tymczasem 260 mln zł. Firmy które zgarneły tą kase powiązane sa z ministrami każdej parti... Złodziejstwo w biały dzień z naszych podatków!
PBC |
Proponuje żeby postawić Czernobyl Polski ko Tchórzewskiego domu!
ProfZbieraczZnaczków |
Pozostaje mieć tylko nadzieję, że ludzie mieszkający blisko potencjalnych elektrowni przeczytali książkę "Blackout" austriaka M.Elsberga i pomni możliwych konsekwencji nie dadza sobie postawić takiego gigantycznego zagrożenia koło domu. W ich racjonalności nadzieja, bo na racjonalność Min Tchórza nie ma co liczyć... Cały Świat idzie w OZE a oni uparcie węgiel lub atom - chyba chcą Polakę jeszcze bardziej uzależnić od Rosji bo skąd niby będą kupować paliwo do tej elektrowni ????

Giełda OZE

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...

Sprzedam 600 kW PV na dachu

Sprzedam spółkę celową. 600 kW PV na dachu z przyznaną dotacją i wygraną aukcją. czytaj dalej...

Biogazownię rolniczą

Sprzedam biogazownię rolniczą o mocy 0,8 MWh czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...