Energa Oświetlenie buduje inteligentne przejścia

Energa Oświetlenie buduje inteligentne przejścia
Fot. Energa Oświetlenie
REKLAMA

Spółka Energa Oświetlenie przygotowała nową usługę o nazwie „Smart przejście”. Pierwsze inteligentne przejście dla pieszych zrealizowano w projekcie pilotażowym w Gdańsku. Energa ma już zakontraktowane kolejne realizacje. 

Pierwsze inteligentne przejście dla pieszych, które zbudowała Energa Oświetlenie, jest zlokalizowane przy Trakcie Św. Wojciecha w Gdańsku.

Duży ruch samochodowy na czteropasmowej jezdni oraz brak sygnalizacji świetlnej stanowił w tym miejscu znaczne ryzyko wypadków. Zainstalowanie inteligentnego oświetlenia na tym przejściu zwiększy widoczność przechodzących oraz pomoże miastu wypełniać założenia Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020 – informuje Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

Energa Oświetlenie informuje, że nowe urządzenie zastosowano z myślą, aby znacznie ograniczyć liczbę wypadków, spełniając europejską normę oświetlenia dróg PN−EN 13 201:2005.

Spółka podaje, że system składa się z zespołu dwóch lamp wyposażonych w urządzenia analizujące obraz wideo, które są zamontowane na przeciwległych krańcach przejścia. Obraz z urządzeń, pobierany w odstępie 0,2 sekundy, dostarczany jest do systemu analizującego strumień. Algorytm porównuje kolejno pobrane obrazy i w przypadku wystąpienia różnicy określa wielkość obiektu, który różnice spowodował.

Na tej podstawie system identyfikuje przechodnia, odróżniając go od innych „obiektów” (np. zwierzęcia czy samochodu). Oprawy kierunkowe LED emitują zogniskowany strumień światła, aby pomalowane na biało pasy były kontrastowo widoczne dla kierowców na tle ciemnej jezdni.

Gdy z przejścia chce skorzystać przechodzień, system automatycznie ma zwiększać natężenie oświetlenia, powodując, że jego sylwetka jest bardziej widoczna, nawet przy bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych.

Zastosowanie w systemie selektywnego rozpoznawania obiektów ma pozwalać na oszczędzanie energii elektrycznej poprzez automatyczne zmniejszenie natężenia światła w sytuacji, gdy nikt z przejścia nie korzysta.

Obecnie mamy już zakontraktowanych do realizacji 20 inteligentnych przejść w różnych miejscowościach. Te innowacje oświetleniowe, typu „Smart” oraz technologie LED mają na celu poprawę bezpieczeństwa oraz zwiększenie efektywności energetycznej w miastach i gminach – komentuje Michał Bełbot, prezes spółki Energa Oświetlenie.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
LG |
System powinien także pokazywać zwierzęcia, zderzenie z dzikiem czy sarną może być niebezpieczne dla kierowcy i pieszych w okolicy .
Lx |
System powinien także pokazywać zwierzęta, zderzenie z dzikiem czy sarną może być niebezpieczne dla kierowcy i pieszych w okolicy .
okrutnik |
Brawo, w Szwecji czy Norwegii od 5 lat ten system funkcjonuje.....
IXI |
Czyli Polska jest minimum 5 lat za Murzynami (Szwedzi w Szwecji stanowią przecież mniejszość).

Giełda OZE

SPRZEDAM PROJEKTY PV 1MW WOJ. PODLASKIE

Sprzedam projekty pv o mocach do 1MW na terenie województwa podlaskiego czytaj dalej...

GRUNT POD FARMĘ FOTOWOLTAICZNĄ

SPRZEDAM GRUNT POD FARMĘ FOTOWOLTAICZNA O POWIERZCHNI OK.7HA DZIAŁKI ZNAJDUJĄ SIĘ W OKOLICY GRYFINA czytaj dalej...

EXTRA CENY na Zabezpieczenia AC DC dla fotowoltaiki

Firmy PHU POWER QUALITY oraz PHU ZENIT zajmują się sprzedażą wysokiej jakości inwerterów fotowoltaic czytaj dalej...

działka pod PV sprzedaż/dzierżawa - 1,3 ha z pozwoleniem na budowę

Do sprzedania lub dzierżawy działka 1,3 ha pod elektrownię PV o mocy 0,4 MW. Kalsk, woj. lubuskie. czytaj dalej...