PSL apeluje o zawetowanie nowelizacji ustawy o OZE

PSL apeluje o zawetowanie nowelizacji ustawy o OZE
W. Kosiniak-Kamysz. Fot. Polskie Stronnictwo Ludowe
REKLAMA

Polskie Stronnictwo Ludowe dołączyło do przedstawicieli branży energii odnawialnej apelujących o zawetowanie przyjętej przez parlament nowelizacji ustawy o OZE, która uderza w wytwórców działających w systemie zielonych certyfikatów.

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował dzisiaj do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ostatniej, przygotowanej przez posłów PiS nowelizacji ustawy o OZE.

Prezes „ludowców” wskazał, że przyjęta ostatnio przez parlament nowelizacja, która uderza w producentów energii funkcjonujących w systemie zielonych certyfikatów, „niszczy odnawialną energetykę, blokuje jej rozwój, szanse na uniezależnienie energetyczne Polski”.

Kosiniak-Kamysz wyraził przy okazji wątpliwość, czy Polsce uda się zrealizować cel w zakresie udziału energii odnawialnej w krajowym miksie energetycznym, do którego zobowiązał się polski rząd na forum Unii Europejskiej. 

Nie spełnimy tych wymagań, bo dewastacja, zaoranie naturalnej, zielonej, energii odnawialnej przez PiS jest nieprawdopodobne – mówił dzisiaj szef PSL.

Wcześniej Polskie Stronnictwo Ludowe wskazywało, że „wprowadzane przez PiS przepisy to kolosalna zmiana w trakcie gry”.

Forsowane przez PiS zmiany faworyzują duże elektrownie, które muszą kupować zieloną energię, a uderzają w farmy wiatrowe. Postępowanie polityków PiS jest niezrozumiałe, bo rządzącym powinno zależeć na rozwoju OZE. Polska bowiem zobowiązała się w unijnym pakiecie energetycznym do zwiększenia udziału OZE do 15 proc. w 2020 r. Jeśli nie dotrzymamy zobowiązań, grożą nam miliardowe kary od Unii Europejskiej – czytamy w komunikacie wydanym przez PSL.

PSL ocenia, że w przypadku braku prezydenckiego weta i wprowadzania przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o OZE „Skarb Państwa czeka zalew pozwów do sądów”.

Prawnicy już zacierają ręce, bo przecież to ewidentne łamanie praw nabytych i zmiana obowiązujących umów w trakcie gry. Kary niestety nie zapłacą politycy PiS, tylko obywatele. Koszty przegranego procesu zostaną pokryte z budżetu państwa, a więc podatków Polaków. To nie jest dobra zmiana – komentuje PSL.

red. gramwzielone.pl 

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Porażka |
Spada poparcie tej fałszywej parti PSL to apelują - jak zawieje, za tym są.
Producent OZE |
A gdzie PSL było jak żądzilo , przecież pierwsze załamanie OZE i bankructwa firm ktore postawiło na OZE było za rządów PSL .najpierw ludzi namawiali a pozniej na czele z Piechocinskim wykończyli branże . A na miejscu PSL to bym sie wstydził i nic nie odzywał bo takiego dziadostwa i niemożność napisania Ustawy OZE przez 6 lat to żadna partia nie narobiła .
Seas |
No ale za PISu miało być lepiej. Rzeczywiście pomysł z opustem dla prosumentów jest OK, choć szału nie ma bo same instalacje są za drogie. Stopa zwrotu na poziomie 12-15 lat nie sprzyja inwestowaniu. Rynek psują dotacje i przedsiębiorcy trzymają cenę. Jest ona ewidentnie zawyżana dla mikroinstalacji budowanych w ramach dotacji i odbija się na cenie kWp dla innych inwestorów. Co do dużych instalacji to ustawa wiatrowa zablokowała nowe budowy, a kolejna nowelizacja doprowadzi do zamknięcia już istniejących. Można nie lubić PO i PSL, ale oni już rządzili, a PIS sprzyja tylko współspalaniu i czarnemu złotu jak za czasów PZPR, ale wtedy nie było alternatywy, a teraz jest.
prej |
Płakac się chce ,seas nie wszysko rob się natychmiast ale na pewno będzie lepiej,. wiatraki wyciągały z Polski kasę dlatego trzeba było zablokować,przestańcie pisać o węglu bo to nasze bogactwo narodowe i gospodarka .
prej |
Seas | 2017-08-02 19:09:37 Przestań z tym współspalaniem masz Pv i myślisz że jesteś EKO.
pv |
Co do PSL o w sejmie się nie liczy już są przegrani i nie mają głosu.
ventus |
PSL ma gigantyczne udziały w OZE, głównie w wiatrakach. Za rządów PO-PSL, przepisy były tak konstruowany, by PSL dobrze zarabiał na OZE. Obecnie PiS odcina PSL od tamtych zysków i dlatego pojawiła się rok temu ustawa antywiatrakowa. PSL protestuje, bo traci kasę, i to dużą kasę. Jak PiS wykończy PSL, to wiatraki wrócą do łask. Jest to wszystko niezależne od tego, czy mamy węgiel, czy nie. A stawianie na węgiel jest pewną grą polityczną i trzeba odróżnić, gdzie chodzi o politykę, a gdzie chodzi o ekonomię.
Seas |
@prej oj chce się płakać. Zepsuć można wszystko i szybko, gorzej z naprawianiem, czasami życia nie wystarczy. Widzę jednak, że nie rozsądek, a preferencje polityczne grają pierwsze skrzypce.
Emi |
Apeluję do PSL żeby się wytłumaczył z umowy gazowej z Gazpromem, która na dziesięciolecia zobowiązywała Polskę do zakupu gazu, lub płacenia za określoną jego ilość (bez względu na pobór) ponad US$500. Jedną z najwyższych stawek w Europie. Rosyjskie pachołki niech zamilkną. Mam nadzieję PiS zajmie się tą aferą.
Seb |
Prej czy tam kropka czy mojaPR, naćpałeś się czegoś czy fora ci się pomyliły? idź na jakieś forum dla ryli.
sol |
@prej. Jeżeli już mamy się posługiwać takim schematem to Chińczycy wygrali aukcje dla PV na min. 55 MW co sami potwierdzają (a może być dużo więcej) i to oni teraz będą wysysać pieniądze z Polski przez najbliższe 15 lat.
XM |
A jak wasz opalony, wypacykowany lider poprzedniej kadry był za to jakoś nie protestowaliście ! Wszyscy jesteście tego samego sortu !
gino |
Zielona energia nie tylko dla działalności i działalności prosumenckich ale także dla prosumentów gospodarstw domowych , wkoncu licznik brutto mają wszyscy !

Giełda OZE

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW (NISKI KOSZT BUDOWY!!)

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW z pozwoleniem na budowę

Lokalizacja - Nowa Wieś Książęca gm Bralin woj. wielkopolskie, pogranicze dolnośląskiego Projekt PV czytaj dalej...