500 mln zł na efektywność energetyczną w przedsiębiorstwach

500 mln zł na efektywność energetyczną w przedsiębiorstwach
Fot. NFOŚiGW
REKLAMA

Wczoraj NFOŚiGW rozpoczął pierwszy nabór wniosków w ramach programu priorytetowego "Wsparcie przedsięwzięć w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki", część 4) "EWE – Efektywność energetyczna w przedsiębiorstwach". Na działania inwestycyjne w tym obszarze zarezerwowano 500 mln zł. 

Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przedmiotem konkursu jest wybór projektów do dofinansowania dotyczących zmniejszenia zużycia energii, a w konsekwencji zmniejszenia emisji CO2 w związku z działaniami poprawiającymi efektywność wykorzystania energii w przedsiębiorstwach.

Wspierane będą m.in. projekty zgodne z „Obwieszczeniem Ministra Energii z dnia 23 listopada 2016 r. w sprawie szczegółowego wykazu przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej”, mające na celu poprawę efektywności energetycznej, a także zmierzające ku temu zmiany technologiczne w istniejących obiektach, instalacjach i urządzeniach technicznych.

Na pomoc finansową NFOŚiGW mogą więc liczyć projekty wdrażające technologie racjonalizacji zużycia energii elektrycznej - np. poprzez zastosowanie energooszczędnych systemów napędowych czy energooszczędnych systemów oświetleniowych, a także odnawialnych źródeł energii - oraz technologie racjonalizacji zużycia ciepła - np. poprzez zastosowanie izolacji i odwadniania systemów parowych, termomodernizacji budynków przemysłowych i biurowych, rekuperacji i odzyskiwania ciepła z procesów i urządzeń, modernizacji wewnętrznych sieci grzewczych, wykorzystania energii odpadowej z procesów przemysłowych, budowy lub modernizacji własnych źródeł energii, w tym odnawialnych źródeł energii.

NFOŚiGW zaznacza, że szansę na dofinansowanie mają też pomysły, których koncepcja zakłada modernizację procesów przemysłowych w zakresie efektywności energetycznej bądź wdrażanie systemów zarządzania energią i jej jakością oraz wdrażanie systemów zarządzania sieciami elektroenergetycznymi w obiektach przedsiębiorstw.

Przedsięwzięcie inwestycyjne objęte dofinansowaniem musi wynikać z rekomendacji audytu energetycznego i dać możliwość uzyskania oszczędność energii nie mniejszej niż 5 proc.

Nabór wniosków potrwa do 22 grudnia br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył w sumie pół miliarda złotych dla przedsiębiorców, który mogą ubiegać się o pożyczki w kwocie od 1 do 200 mln zł, przy czym maksymalny udział dofinansowania w wydatkach kwalifikowalnych na poziomie projektu wynosi 85 proc.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Odradzam |
Ubieganie się o pożyczkę w NF to jakaś masakra. Czasu dużo, papierów masa, Od złożenia wniosku do podpisania umowy trzeba liczyć nawet 12 miesięcy. I mówię to z własnych doświadczeń. Wniosek złożony w grudniu do dzisiaj nie został nawet oceniony :-(.
rt |
w klastrach składasz wniosek 29.09 a wyniki kwiecień 18r +3 miesiące masakra

Giełda OZE

Elektrownia fotowoltaiczna 16,32MW

Elektrownia fotowoltaiczna 16,32MW Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, te czytaj dalej...

Projekt wygrana aukcja 380PLN/MWh, 120 kWp PV, własny grunt PnB w rozsądnej cenie

Sprzedam projekt z wygraną aukcją 380 PLN/MWh, możliwość sprzedaży energii od 2019r. Lokalizacja Lub czytaj dalej...

Biogazownia Rolnicza 0,5 MW

Biogazownia Rolnicza 0,5 MW Województwo mazowieckie, powiat Żuromin Posiadane dokumenty: • Pozw czytaj dalej...

Szukam podwykonawcy instalacji PV Warm-Maz

Firma szuka podwykonawcy mikroinstalacji PV. Możliwa stała współpraca. czytaj dalej...