Izba refleksji bez refleksji. Senat przyjął nowelizację ustawy o OZE.

Izba refleksji bez refleksji. Senat przyjął nowelizację ustawy o OZE.
Foto. Senat.gov.pl
REKLAMA

Przygotowana przez PiS nowelizacja ustawy o OZE przeszła przez parlament w ekspresowym tempie zaledwie w dwa tygodnie od pierwszej publikacji jej projektu. Na etapie procedowania w Sejmie nie wniesiono do niej żadnych poprawek. Dzisiaj, również bez poprawek, przyjął ją Senat.

Tydzień temu przygotowaną przez PiS nowelizację ustawy o OZE przyjął, głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości, Sejm. Dzisiaj w Senacie za przyjęciem ustawy zagłosowało 54 senatorów, 30 było przeciwko, a 3 wstrzymało się od głosu.

Dzięki przyjęciu nowelizacji ustawy o OZE bez poprawek nie wróci ona do prac w Sejmie i może od razu trafić do prezydenta, który może ustawę podpisać, skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego lub zgłosić weto.

Senatorowie poparli przyjęcie przygotowanej przez PiS nowelizacji ustawy o OZE mimo, że zastrzeżenia co do treści przyjmowanych przepisów wyraziło senackie biuro legislacyjne, a podczas posiedzenia senackich komisji zajmujących się zmianami w prawie dla OZE mocno skrytykował je prezes Urzędu Regulacji Energetyki, nazywając przyjmowane przepisy „pełnymi błędów i nieprawdziwych informacji”. Więcej o opinii prezesa URE o tej nowelizacji w artykule: Prezes URE mocno skrytykował nowelizację ustawy o OZE.

Na etapie prac w Senacie senatorowie PO zgłosili poprawki dotyczące odrzucenia ustawy w całości, a także dotyczące wprowadzenia minimalnej wartości tzw. opłaty zastępczej na poziomie 150 zł/MWh, o co apelował m.in. Związek Banków Polskich.

Te poprawki zostały jednak odrzucone głosami senatorów PiS. Ich przyjęciu wcześniej sprzeciwiło się również Ministerstwo Energii.

Projekt nowelizacji był procedowany formalnie jako poselski – mimo, że reprezentująca jego autorów posłanka PiS Ewa Malik nie potrafiła odpowiedzieć na żadne z zadawanych przez posłów opozycji pytań o zaproponowane zmiany i ich możliwe skutki.

Dzięki zgłoszenia projektu jako poselski, pominięto etap konsultacji, który musiałby towarzyszyć projektowi zgłoszonemu jako rządowy. Szansy na wyrażenie swojej opinii branża OZE, która jednoznacznie krytykowała zaproponowane przez PiS regulacje, nie miała również podczas posiedzeń sejmowej komisji ds. energii.

Ministerstwo Energii, które poparło przyjętą dzisiaj przez Senat nowelizację, zapewnia, że jej wdrożenie przyczyni się do poprawy sytuacji producentów zielonej energii działających w systemie certyfikatów. Innego zdania jest branża OZE. Więcej o argumentach „za” i „przeciw” przyjętej dzisiaj przez Senat nowelizacji ustawy o OZE w artykule: Nowelizacja ustawy OZE w Senacie. ME rozważa podniesienie obowiązku OZE

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (11)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
szyszko |
ludzkie pany, a mogli zabić....oj doigracie się, doigracie.
MEW |
Jeszcze niedawno miała wejść w życie ustawa która dawała możliwość przejścia z systemu zielonych certyfikatów na stałą cenę, która wynosiła 85% jakiejś wartości. Miało to być coś ok 380zł. Co się z tym stało? Ktoś wie?
Master |
Założę się że wejdzie następna nowelizacja za pare miechów Biogaz dalej faworyzowany, oj KE będzie dymić, jak komin w koksowni
Ak |
Do @Mew jest to część nowelizacji. Ma wejsc w q4 2017
TT |
Jeszcze nie widziałem skutecznej interwencji KE, która potrafi zasadniczo coś zmienić. Strachy na lachy i pozorowane ruchy ze strony KE jak do tej pory. Jak sami dupska nie ruszymy jak górnicy to leniwe wypociny na forum kończą się wraz z wyjściem nowego dnia. No ale ja jestem leniwy i myślę tylko o sobie, a może jest tu więcej takich.
SPS |
@Ak: masz wiedzę na jak długo przyznawana będzie ta FiT (80% ceny ref.) i jak traktowane będą np. MEW, które już przez ileś lat działały w systemie ZC?
aK |
do @SPS Maksymalny okres wsparcia to 15 lat licząc od nadania pierwszego certyfkatu. Jeśli certyfikaty brałeś 5 lat to FiT/FIP jest max 10. Możesz być w systemie dłużej ale musisz wykonać modernizację. Ważne, że w nowej definicji modernizacja nie narzuca zwiększenia mocy co jest istotne w przypadku wody
Musk |
Podobno energia z wiatru jest super tania więc im to powiewa ;)
M. |
Ta zmiana ustawy umozliwi spolce Energa SA "renegocjacje" zawarych umow dlugoterminowych na zakup praw majatkowych. Czyli ostanie FW, ktore otrzymuja, jeszcze w miare rozsade wynagrodzenie, popadna w tarapaty. Wtedy, moze zacznie sie cos nowego, jezeli cala reszta rynku energetyki wiatrowej juz padnie.
SPS |
@Ak: dzięki.
tomek323 |
wystąpcie do Prezydenta o zawetowanie tej ustawy !

Giełda OZE

Spółka celowa z projektem 2.6 MW PV

Sprzedam spółkę celową posiadającą własność działki o pow. 5.66 ha z mpzp pod elektrownię słoneczną czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Projekt decentralnej elektrociepłowni

Gotowy projekt. Koncepcja wraz z pełnym łańcuchem wartości. Wsparcie wdrożenia. Przychody ok. 550 zł czytaj dalej...