Izba refleksji bez refleksji. Senat przyjął nowelizację ustawy o OZE.

Izba refleksji bez refleksji. Senat przyjął nowelizację ustawy o OZE.
Foto. Senat.gov.pl

Przygotowana przez PiS nowelizacja ustawy o OZE przeszła przez parlament w ekspresowym tempie zaledwie w dwa tygodnie od pierwszej publikacji jej projektu. Na etapie procedowania w Sejmie nie wniesiono do niej żadnych poprawek. Dzisiaj, również bez poprawek, przyjął ją Senat.

Tydzień temu przygotowaną przez PiS nowelizację ustawy o OZE przyjął, głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości, Sejm. Dzisiaj w Senacie za przyjęciem ustawy zagłosowało 54 senatorów, 30 było przeciwko, a 3 wstrzymało się od głosu.

Dzięki przyjęciu nowelizacji ustawy o OZE bez poprawek nie wróci ona do prac w Sejmie i może od razu trafić do prezydenta, który może ustawę podpisać, skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego lub zgłosić weto.

REKLAMA

Senatorowie poparli przyjęcie przygotowanej przez PiS nowelizacji ustawy o OZE mimo, że zastrzeżenia co do treści przyjmowanych przepisów wyraziło senackie biuro legislacyjne, a podczas posiedzenia senackich komisji zajmujących się zmianami w prawie dla OZE mocno skrytykował je prezes Urzędu Regulacji Energetyki, nazywając przyjmowane przepisy „pełnymi błędów i nieprawdziwych informacji”. Więcej o opinii prezesa URE o tej nowelizacji w artykule: Prezes URE mocno skrytykował nowelizację ustawy o OZE.

Na etapie prac w Senacie senatorowie PO zgłosili poprawki dotyczące odrzucenia ustawy w całości, a także dotyczące wprowadzenia minimalnej wartości tzw. opłaty zastępczej na poziomie 150 zł/MWh, o co apelował m.in. Związek Banków Polskich.

REKLAMA

Te poprawki zostały jednak odrzucone głosami senatorów PiS. Ich przyjęciu wcześniej sprzeciwiło się również Ministerstwo Energii.

Projekt nowelizacji był procedowany formalnie jako poselski – mimo, że reprezentująca jego autorów posłanka PiS Ewa Malik nie potrafiła odpowiedzieć na żadne z zadawanych przez posłów opozycji pytań o zaproponowane zmiany i ich możliwe skutki.

Dzięki zgłoszenia projektu jako poselski, pominięto etap konsultacji, który musiałby towarzyszyć projektowi zgłoszonemu jako rządowy. Szansy na wyrażenie swojej opinii branża OZE, która jednoznacznie krytykowała zaproponowane przez PiS regulacje, nie miała również podczas posiedzeń sejmowej komisji ds. energii.

Ministerstwo Energii, które poparło przyjętą dzisiaj przez Senat nowelizację, zapewnia, że jej wdrożenie przyczyni się do poprawy sytuacji producentów zielonej energii działających w systemie certyfikatów. Innego zdania jest branża OZE. Więcej o argumentach „za” i „przeciw” przyjętej dzisiaj przez Senat nowelizacji ustawy o OZE w artykule: Nowelizacja ustawy OZE w Senacie. ME rozważa podniesienie obowiązku OZE

red. gramwzielone.pl