Nowelizacja ustawy OZE w Senacie. ME rozważa podniesienie obowiązku OZE

Nowelizacja ustawy OZE w Senacie. ME rozważa podniesienie obowiązku OZE
Wiceminister energii Andrzej Piotrowski. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Wczoraj senackie komisje zajęły się przyjętą przez Sejm nowelizacją ustawy o OZE. Senatorowie PiS oraz Ministerstwo Energii opowiedzieli się za przyjęciem jej bez poprawek, które podczas wczorajszej dyskusji zgłosiło senackie biuro legislacyjne oraz senatorowie PO. Resort energii sygnalizuje, że może zwiększyć tzw. obowiązek OZE na przyszły rok. 

Senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności zajęła się przyjętą w ostatni czwartek przez Sejm nowelizacją ustawy o OZE.

Wczoraj w Senacie wiceminister energii Andrzej Piotrowski podtrzymał poparcie dla tej nowelizacji, zaznaczając, że ME uważa ją za „pożyteczną i pilną”. Zapewnił przy tym, że procedowana w parlamencie nowelizacja już przynosi efekt w postaci wzrostu cen zielonych certyfikatów, który jest widoczny w ostatnich notowaniach na TGE. Cena w ciągu ostatnich trzech notowań wzrosła o kilka złotych do poziomu ok. 32 zł/MWh.

Cena certyfikatów rośnie z prostego powodu. Można się domyślać skutków tej ustawy. Ten kierunek spowoduje bardzo istotną, pozytywną zmianę (…) Małym i średnim przedsiębiorcom, jak widać, możemy zapewnić szansę na przetrwanie – mówił wiceminister Piotrowski.

Zapewniał przy tym, że zmiana wyznaczania mechanizmu opłaty zastępczej nie wpłynie negatywnie na ceny zielonych certyfikatów ze względu na fakt, że środki odprowadzane do NFOŚiGW z tytułu opłaty zastępczej są „symboliczne”.

Zaznaczył przy tym, że Ministerstwo Energii rozważa podniesienie obowiązku OZE na przyszły rok. Na wydanie takiej decyzji w formie rozporządzenia resort energii ma czas do końca przyszłego miesiąca. – Mamy wszystkie symptomy, że taki ruch byłby prawidłowy – mówił wiceminister Piotrowski.

Obowiązek OZE na ten rok dla zielonych certyfikatów wynosi 15,4 proc., chociaż w przyjętej w połowie ubiegłego roku nowelizacji ustawy o OZE wpisano poziom 19,35 proc. Oboowiązek został jednak później zmniejszony rozporządzeniem Ministerstwa Energii, które niezmienne zapewnia, że nie będziemy mieć problemów z realizacją krajowego celu OZE na 2020 r., usprawiedliwiając w ten sposób niższy obowiązek.  

Branża OZE od dawna postuluje zwiększenie go, aby w ten sposób spowodować wzrost popytu na zielone certyfikaty, a więc również wzrost ich cen. Wcześniej Ministerstwo Energii natomiast niechętnie odnosiło się do pomysłów interwencji, która poprawiłaby sytuację producentów zielonej energii działających w systemie certyfikatów.

Podczas wczorajszego posiedzenia senackiej komisji prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki zaprzeczył tezie, że przyjmowana w parlamencie nowelizacja nie uderzy w małych wytwórców, sprzedających certyfikaty głównie na giełdzie, a jedynie w dużych, którzy zawierali kontrakty długoterminowe na sprzedaż certyfikatów – jak przekonywał wiceminister Piotrowski.

Ta ustawa uderza w ponad tysiąc polskich, małych przedsiębiorców (…) którzy dzisiaj są uzależnieni od niskiej ceny zielonych certyfikatów, a ta nowelizacja powoduje, że jeszcze przez wiele lat nie będą mogli osiągnąć zakładanego poziomu zwrotu z inwestycji – zapewniał Janusz Gajowiecki.

Przedstawiciele PSEW mówili, że nie widzą związku między wprowadzanymi regulacjami, a możliwym wzrostem cen zielonych certyfikatów, a także podkreślili konieczność notyfikowania wprowadzanych zmian w Komisji Europejskiej. Tymczasem Ministerstwo Energii zapewnia, że taka notyfikacja nie jest konieczna.

Z kolei wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej Tomasz Podgajniak odpowiadał na argumenty wiceministra Piotrowskiego przekonującego o pozytywnym wpływie nowelizacji na wzrost cen certyfikatów zaobserwowany w ostatnich dniach, że takie fluktuacje w ostatnich miesiącach były obserwowane wielokrotnie.

Jednym czynnikiem, który decyduje o tym, czy certyfikaty są kupowane, jest popyt kształtowany przez regulacje wprowadzane przez ministra energii. Jeśli zaniża się poziom obowiązku umorzenia (…) to powstaje nadwyżka certyfikatów – mówił wiceprezes PIGEOR, szacując obecną nadwyżkę na rynku certyfikatów na 26 TWh.

Wczoraj senator PO Mieczysław Augustyn zgłosił poprawkę zgodną z postulatem Związku Banku Polskich, który proponował wprowadzenie minimalnej opłaty zastępczej na poziomie 150 zł/MWh. Z kolei senator PO Władysław Komarnicki zaproponował odrzucenie całej ustawy.

Senacka komisja głosami posłów PiS odrzuciła poprawki PO i rekomendowała przyjęcie całej ustawy bez poprawek. Senatorowie PO zapowiedzieli zgłoszenie swoich poprawek na posiedzeniu plenarnym jako tzw. wniosków mniejszości.

Jeśli Senat na odbywającym się w tym tygodniu plenarnym posiedzeniu przyjmie procedowaną nowelizację ustawy o OZE bez poprawek, wówczas trafi ona do podpisu prezydenta. W przypadku wniesienia poprawek w Senacie, ustawa trafi ponownie do Sejmu, który rozpatrzy wyłącznie poprawki wniesione przez senatorów.  

O co chodzi w nowelizacji?

Celem zgłoszonych przez PiS i uchwalonych w czwartek przez Sejm regulacji jest powiązanie wartości opłaty zastępczej z rynkową wartością zielonych certyfikatów. W całej, liczącej już ponad 10 lat historii systemu zielonych certyfikatów wartość opłaty zastępczej, czyli alternatywy dla podmiotów realizujących tzw. obowiązek OZE i muszących wykazać pewny udział OZE w sprzedawanej lub konsumowanej energii, była stała (wcześniej jedynie powiększano ją co roku o inflację) i nie wpływały na nią ceny zielonych certyfikatów.

W przyjętej w 2015 r. ustawie o OZE jednostkowa opłata zastępcza została określona jako kwota stała w wysokości 300,03 zł/MWh i taka obowiązuje również w tym roku. Tymczasem ceny zielonych certyfikatów w tym roku kształtują się na poziomie około 30 zł/MWh, a realizacja obowiązku OZE za pomocą zakupu i umarzania zielonych certyfikatów jest obecnie ponad 10-krotnie tańsza.

Teraz ma się to zmienić, a tzw. sprzedawcy zobowiązani mogą zyskać możliwość realizacji obowiązku OZE za pomocą opłaty zastępczej po dużo niższym koszcie, bliskim cenie świadectw pochodzenia, tracąc motywację do ich kupowania od wytwórców zielonej energii. To może tylko pogłębić ogromną, szacowaną na ponad 20 TWh nadwyżkę certyfikatów. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
zyrandol |
To są pozorne ruchy, mające jedynie ulżyć koncernom państwowym. Jednak za błędy zapłacimy wszyscy. Ta chalastra bolszewicka jest z natury przeciwna wszelkiej działalności prywatnej a więc zrobi wszystko aby ją zniszczyć . Już się nawet nie kryją z tym że całą energetykę chcą upaństwowić. Prywatnych nie da się kontrolować i im rozkazywać a w ich doktrynie jest ręczne sterowanie wszystkim.
MojaPV |
Jak ceny certów spadają to źle i wygrażanie każdemu komu można... jak obowiązek ma być podwyższony to też źle. I bądź tu mądry ? Na szczęście teraz już nie da się rynku zawalić nową porcją gorącego papiera z dopiero co oddanych mocy wiatrowych.
0ZE |
MOJA PV ILE PISIORY TOBIE PŁACĄ ZA WYPISYWANIE TAKICH GŁUPOT? NAWET JAK OPLATA ZASTEPCZA BYLA 300 ZL A CENA NA GIEŁDZIE O WIELE NIZSZA TO Z E. WOLALY JA PŁACIC ZEBY TYLKO ZBIC CENE.TERAZ OBOWIAZEK MOGA SOBIE PODNOSIC NAWET DO 50 % A I TAK TO NIC NIE ZMIENI
TchorzewskiZajączkowski |
Płacą mu tyle że wystarczy aby schować własną godność do szafy, jak prostytutce :) chyba że jest naturalnie upośledzony i robi to za darmo
Podpis |
Gajowiecki nie płacz zaś
ElektrowniaPV |
@OZE nie wypisuję głupot w przeciwieństwie do np tego: "NAWET JAK OPLATA ZASTEPCZA BYLA 300 ZL A CENA NA GIEŁDZIE O WIELE NIZSZA TO Z E. WOLALY JA PŁACIC ZEBY TYLKO ZBIC CENE" - przecież to jest nieprawda, możesz podać źródło ?
TchorzewskiZajączkowski |
a ty ŚciemniaczuPV możesz pokazać jakieś swoje źródła na potwierdzenie twoich śmiesznych tez?
SPS |
@Elektrownia: jak zwykle owijasz gó##no w bawełnę... Weź no się odnieś geniuszu analityki przemyśleń ministra to sedna sprawy czyli: JAK NIBY obniżenie ceny opłaty zastępczej ma wpłynąć "pozytywnie" czyli na wzrost ceny ZC?? Cytat z pana ministra: "Można się domyślać skutków tej ustawy. Ten kierunek spowoduje bardzo istotną, pozytywną zmianę (…) Małym i średnim przedsiębiorcom, jak widać, możemy zapewnić szansę na przetrwanie".
MojaPV |
@SPS Popatrz na kurs ZC to może Cię oświeci
SPS |
@Moja: aha, patrzę... i nie widzę nic oprócz zwykłej fluktuacji cen. ZC w obecnej cenie były już w maju tego roku, a wcześniej od października 2016 do lutego 2017. Ja pytałem o mechanizm i logikę w decyzji ministrów, Ty jak zwykle udajesz gupiego i że nie wiesz o co chodzi.
MojaPV |
@SPS tak geniuszu - jak będa po 100 czy 200 to tez można powiedzieć że to fluktuacja bo przecież kiedyś już po tyle były - prawda? A co do mechanizmu i logiki to może sam na to wpadniesz ;) podpowiem Ci tylko, że najpierw trzeba czaem coś zrobic zanim się zrobi coś innego. .
SPS |
@Moja: i znowu trolujesz zagadkami sfinksa: "że najpierw trzeba czaem coś zrobic zanim się zrobi coś innego" WTF, czytasz w myślach ministra??

Giełda OZE

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...

Sprzedam 600 kW PV na dachu

Sprzedam spółkę celową. 600 kW PV na dachu z przyznaną dotacją i wygraną aukcją. czytaj dalej...

Biogazownię rolniczą

Sprzedam biogazownię rolniczą o mocy 0,8 MWh czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...