O rozwoju OZE w Polsce decydują mikroinstalacje. Przyłączenia większych OZE symboliczne

O rozwoju OZE w Polsce decydują mikroinstalacje. Przyłączenia większych OZE symboliczne
Fot. Nowak Chłodnictwo Klimatyzacja
REKLAMA

Dane o przyłączeniach odnawialnych źródeł energii w I kwartale br., które od największych operatorów systemów elektroenergetycznych zebrał portal Gramwzielone.pl, pokazują, że łączna moc przyłączonych w tym czasie najmniejszych, z reguły domowych instalacji OZE jest razem znacznie wyższa niż łączna moc wszystkich nowych, większych instalacji. Zastój inwestycyjny na polskim rynku energii odnawialnej trwa nadal, a zmiana tego stanu może nastąpić dopiero na skutek uruchamiania inwestycji realizowanych w systemie aukcyjnym.

W pierwszym kwartale 2017 r. do sieci pięciu największych operatorów systemu dystrybucyjnego, którzy swoim zasięgiem obejmują niemal cały kraj, przyłączono mikroinstalacje OZE o łącznej mocy około 14,8 MW, na co złożyło się niewiele ponad 2 tys. przyłączeń.

Wynik przyłączeń mikroinstalacji odnotowany w I kwartale 2017 r. jest gorszy niż we wcześniejszych kwartałach, jednak łączna moc nowych mikroinstalacji uruchomionych w pierwszych trzech miesiącach br. jest niemal dwukrotnie wyższa niż pozostałych, większych elektrowni OZE, których przyłączono w I kwartale w sumie tylko około 7,9 MW.

Moc większych OZE nie zwiększyła się również w sieci operatora systemu przesyłowego. I kwartał br. był kolejnym, w którym Polskie Sieci Elektroenergetyczne nie przyłączyły do sieci żadnej instalacji OZE. Ostatnia była przyłączona na początku ubiegłego roku farma wiatrowa Banie o mocy 56 MW.  

Łączna moc mikroinstalacji podłączonych do sieci największych OSD na koniec I kwartału 2017 r. wyniosła ok. 106,2 MW, a ich liczba sięgnęła ok. 16,88 tys.  

Inaczej od statystyk uzyskanych przez portal Gramwzielone.pl od największych operatorów sieci przedstawiają się dane Urzędu Regulacji Energetyki.

Według danych URE potencjał OZE w Polsce w I kwartale 2017 r. wzrósł o niecałe 26 MW. Łączna moc wszystkich instalacji OZE ujętych w zestawieniu URE wzrosła na koniec I kwartału br. do 8440,459 MW.

Na wzrost mocy OZE w Polsce w I kwartale miały złożyć się – tak wynika z danych Urzędu – przyłączenia 16,9 MW w energetyce biomasowej, wiatrowej o 5,82 MW, biogazowej o 1,29 MW oraz fotowoltaicznej o niecały 1 MW. W I kwartale zmalał łączny potencjał elektrowni wodnych – z 993,995 MW do 993,992 MW na koniec marca br.

W swoim zestawieniu URE uwzględnia tylko instalacje, które uzyskały koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej, wpis do rejestru wytwórców energii w małej instalacji lub posiadają wpis do prowadzonego przez Agencję Rynku Rolnego rejestru biogazowni rolniczych. W podawanych liczbach URE uwzględnia również mikroinstalacje, ale tylko te, których właściciele wnioskują o wydanie świadectw pochodzenia – czyli nie uwzględnia się przeważającej większości mikroinstalacji realizowanych na podstawie zgłoszenia.

Dane na temat przyłączeń OZE zostały zebrane przez Gramwzielone.pl bezpośrednio od pięciu największych operatorów sieci dystrybucyjnych – PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Energa Operator, Enea Operator oraz innogy Stoen Operator, a także od jedynego operatora systemu przesyłowego – PSE.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
kr |
moją małą EW URE wraz ME zlikwidowali w prosty sposób nie płacąc mi za energię elektryczną wyprodukowaną w mojej małej instalacji i to jest chyba prognoza na przyszłość rozwoju OZE w Polsce
op |
Ile zatem wybudowano farm z pierwszej aukcji ? Czy są gdzieś takie dane ? To miał być taki super biznes, a w ostatniej aukcji ceny maksymalne były jeszcze mniejsze. Tuzy biznesu ostatniej aukcji z swoimi projektami będą padać jak muchy.
Wójt |
a zmiana tego stanu może nastąpić dopiero na skutek uruchamiania inwestycji realizowanych w systemie aukcyjnym - Nic się nie wydarzy, nic nie pobuduje bo Deweloperzy którzy wygrali aukcję nie mają kasy na budowę inwestycji a banki ich nie chcą finansowac. Rację bytu mają tylko małe instalację PV do 100kW i te dla Kowalskiegi 3-10kW Taka prawda.
Burmistrz |
Z pierwszych aukcji w 2006 roku, zbudowano tylko jedną PV 1MW, a przyznane zostało 100MW. Trend nie będzie wzrostowy. Tylko małe instalacje mają sens jak mówi Wójt.
TomB |
Jak mają być wybudowane kiedy wygrali aukcję w grudniu - a zanim przejdzie się wszystkie procedury trochę czasu minie. Dokumenty , oferty , negocjacje, KASA, umowy - ROBOTA .
,,, |
Banki już straciły zaufanie do władzy i nie sfinansują już żadnego oze..klastra.

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych w budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszkowskiego. Zape czytaj dalej...

Sprzedam kartę Fronius Data Menager 2.0

Sprzedam kartę wifi do inwertera Fronius. Nowa, nigdy nie używana. Pozostałość po inwestycji - stąd czytaj dalej...

Doświadczona ekipa monterów PV

Jesteśmy doświadczoną ekipą monterów PV (również solary i pompy ciepła). Wykonamy zlecone instalacj czytaj dalej...

Wykonanie, budowa PV

Firma z doświadczeniem przyjmie zlecenie budowy na terenie Polski instalacji fotowoltaicznych (z wył czytaj dalej...