IEO proponuje prosumencką nowelizację ustawy o OZE

IEO proponuje prosumencką nowelizację ustawy o OZE
Fot. Brewa
REKLAMA

Instytut Energetyki Odnawialnej zaproponował zmiany w systemie wsparcia dla najmniejszych producentów zielonej energii. IEO wraca do propozycji taryf gwarantowanych dla najmniejszych mikroinstalacji, a także proponuje nowe rozwiązania, które uczynią domową produkcję energii atrakcyjną formą działalności również w przypadku wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Instytut Energetyki Odnawialnej ocenia, że w ciągu ostatnich lat „pomimo politycznych zapewnień płynących z różnych stron i wprowadzenia kosmetycznych zmian np. w zakresie definicji czy uproszczeń niewpływających faktycznie na poprawę opłacalności inwestycji” – najbardziej na tworzonych regulacjach traci energetyka rozproszona i prosumencka oraz potencjalni przedstawiciele tych sektorów – małe firmy, rolnicy, właściciele domów, najemcy. 

Zdaniem Instytutu tylko niewielki odsetek takich podmiotów może obecnie aktywnie uczestniczyć w rynku OZE, czerpiąc korzyści, jakie generacja rozproszona daje w zakresie „opłacalnego ekonomiczne obniżenia ich rachunków za energię”. 

W ramach zmian w mechanizmach dotyczących produkcji energii z mikroinstalacji OZE Instytut zaproponował kilka rozwiązań, które mają przełożyć się na popularyzację energetyki prosumenckiej i rozproszonej.

Chodzi m.in. o wprowadzenie taryf gwarantowanych na energię z wszystkich rodzajów mikroinstalacji OZE o mocy do 5 kW, a także sprzedaż bezpośrednią energii, dająca możliwość dzielenia się nadwyżkami energii z sąsiadami w ramach „sąsiedzkich wspólnot energetycznych”.

IEO postuluje również umożliwienie dalszego korzystania przez nowych inwestorów z zielonych certyfikatów przyznawanych na energię z małych instalacji o mocy do 500 kW, wraz z określeniem minimalnej ceny ich wykupu. Instytut zaznacza, że z tej ostatniej możliwości mogliby skorzystać także inwestorzy, którzy zbudowali swoje instalacje po 2010 roku, a którzy obecnie nie są w stanie przychodami ze sprzedaży certyfikatów pokrywać bieżących kosztów funkcjonowania.

Kolejne postulaty to prawny obowiązek oceny możliwości przyłączenia mikroźródeł OZE do sieci wraz z identyfikacją niezbędnych inwestycji w infrastrukturę sieciową niskiego napięcia, a także wprowadzenie dodatkowych instrumentów promujących współpracę wytwórców energii z OZE i prosumentów w ramach lokalnych wspólnot, w tym dodatkowego wsparcia dla najemców mieszkań.

Instytut Energetyki Odnawialnej informuje, że zaproponowany pakiet zmian w ustawie o OZE jest inicjatywą legislacyjną powstałą m.in. w ramach kilkumiesięcznych prac prezesa IEO Grzegorza Wiśniewskiego na forum Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

Pełny dokument z propozycjami IEO dot. prosumenckich poprawek do ustawy o OZE i ich uzasadnieniem można znaleźć pod tym linkiem.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Zzz |
Humm ciekawe to ale co zemna mam instalacje 9kWp. Opłacać sie opłaci i to bardzo nawet teraz przez najbliższe 15 lat ogrzewanie oraz cały prąd za free. Jesli wejdą w to pieniądze zacznie sie płacenie akcyzy, podatków itd wiec bedzie z tym więcej problemu niż korzyści teraz jest jasno i przejrzyście a zwrot instalacji z mych obliczeń to około 7-8 lat
laik fotowoltaik |
Zzz. W ciągu 7 lat instalacja 9kWp wyprodukuje 7 x 9 MWh = 63 MWh x 600 PLN =37 800 PLN / 9 =4 200 PLN/kWp z VAT. Założyłem 100% zużycie własne. Wariant dość skrajny. Trzymam kciuki i pozdrawiam ! :-)
ProfZbieraczZnaczków |
PAnowie macie racje, System ma działać przez 15 lat a zwrot moze nastąpić po 7-9 latach (w zależności od stopniw wykorzystania własnego RER) i kosztu zakupu, Ja kupiłem po ok 4200 zł/kWp instalację na dom z 8 % VAT więc to jest możliwe i jestem zadowolony. Prezes Wiśniewski znów coś kombinuje dla władz (kasa!) tylko zapomniał zapytać facowców i prosumentów o tym o czym pisze, jak dla mnie to świetny fachowiec od paneli termicznych;-) (był współautorem jedynej książki) ale o PV nie ma pojęcia. Aktualny stan jest niezły dla indywidualnych prosumentów - tylko można by go poprawić na net-metering 1:1, bilansowanie międzyfazowe i poprawne rozliczanie taryf 1 i 2 i... tyle. Lepsze jest wrogiem dobrego...
Aldebaran |
@ Laik fotowoltaik. Skąd wziąłeś cenę za kWh 0,6 zł ? Cena za kWh w II taryfie wynosi 0,27 zł i tam mam podpięte wszystkie energożerne urządzenia (pralka, zmywarka, grzałki). Tło domu również połowę doby pobiera prąd w II taryfie. Natomiast PC - moja pracuje w sezonie całą dobę, tak więc średnia cena prądu wynosi (0,68+0,27)/2 czyli 0,46 zł/kWh. Teraz załóżmy, że PC pobiera stale 1 kWh, i pracuje przez 5 miesięcy w okresie jesień - wiosna. W tym czasie zużyje 3600 kWh, czyli 3,6 MWh, za które zapłacę 1656 zł. Natomiast aby pokryć w całości zużycie PC przez PV, przy współczynniku opustu 0,8, moja instalacja PV musiałaby wyprodukować 4,32 MWh. Patrząc jednak w tegoroczne niebo szczerze wątpię w przyjmowany uzysk roczny 1 MW z 1 kWp zainstalowanej mocy PV. Szacuję, że realnie będzie to 0,9 MW z 1 kWp. W tej sytuacji instalacja PV powinna mieć moc 4,75 kWp. Wycena ze znanej firmy wynosi 4960 zł/kWp (Vat 8%). A więc cena za instalację 4,75 kWp wyniesie 23562 zł. Przy przedstawionych cenach zwrot z instalacji wyniesie ponad 14 lat i to w przypadku bezawaryjnej jej pracy. Oczywiście cena energii rośnie - jednak drugiej strony sprawność paneli PV również rocznie spada.
sol |
@Aldebaran. Zakup energii z opustem dotyczy ilości energii zużytej w okresie 365 dni. Jeżli to zużucie wynosi np. 3600 kWh w tym okresie, to wprowadzona do sieci energia będzie rozliczona z opustem do tej wartości. Każda ilość energii powyżej tej wartości zostanie wprowadzona do sieci za darmo. Dotyczy to okresu 15 lat, a co będzie dalej to wielka niewiadoma.
EkspertOZE |
@Aldebaran & Sol. Macie rację ale zapominacie o bardzo ważnych elementach. 1. Zużycie własne - jeżeli się to dobrze zrobi to mozna w okresie kiedy świeci słońce mieć 100% czyli nie musimy odliczać 20 %. 2. POdstawowy błąd to zakładanie 90-100 % uzysku energii w odniesieniu do STC, czyli 1 MWh z 1 kWp rocznie w Polsce. Jeżeli założyć 80 % to mam zgodność na poziomie 99 % (lipiec) i 110 % (czerwiec( w stosunku do teoretycznych uzysków z PVGIS wyliczonych teoretycznie dla południa Polski. TO że nam się wydaje że jest "pochmurno" dla PV nie znaczy nic - pamiętajcie że PV (zaleznie od echnologii oczywiście ) ale generalnie działa na innych długościach fal:-) 3. Cena energii w II taryfie jest aktualnie zaniżona (choć jest faktem) i może się zdarzyć, że będzie zmieniona (czytaj podwyższona, szczególnie ta w dzień). Cena prądu z dostawą - rośnie w Polsce w zastraszającym tempie i będzie jeszcze bardziej rosła (głównie przez doliczanie podatków jak opłata przejściowe OZE czy mocowa). 4. Zastosowanie pompy ciepła dobrze połączonej z PV jest w stanie doprowadzić dobrze wyizolowany budynkek do stanu zeroenergetyczności, czyli w skali roku nie płacimy nic. TO dobra inwestycja - mam tak zrobione i przy 2 pompach ciepła nie płacę za enerige nic (ok opłaty słałe ok 120 zł /rok) i tak zamierzam działać przez 15 lat. 5. Kwestia wyliczenia ile energii realnie potrzebujemy (aby nie oddawać jej za darmo do OSD) to kwestia albo posiadania odpowiedniego BMS (zarządza sie samo, ja tak mam i jestem bardzo zadowolony) albo siedzieć z ołówkiem w reku i odpisywać ze strony OSD stany i tego pilnować (żmudne ale tanie). Wtedy można nie oddawać nic za darmo.
ENRGY |
@Aldebran - i dorzuć do tego wymianę falownika po ok. 10 latach albo przełużenie gwarancji do 15 za ok. 1000 PLN
Aldebaran |
Co do zastraszającego wzrostu ceny za prąd mam inne doświadczenie - rośnie owszem I taryfa, natomiast II taryfa na przestrzeni lat prawie stoi w miejscu. W tym wszystkim moje pytanie jest proste - ile zapłaciłbym za instalację PV i ile zużyłbym prądu, i ile bym za niego zapłacił. Oczywiście, że mój wcześniejszy przykład jest idealistyczny - nie uwzględnia dziwacznego bilansowania między I i II taryfą, i algebraicznego bilansowania międzyfazowego (podlegam po Tauron). Biorąc to pod uwagę, okres zwrotu inwestycji jeszcze się wydłuży. Racja, że w lecie na potrzeby własne co nieco bym zużył, a więc miałbym zwrot 100 %. Tyle tylko, że jest to zużycie mizerne - pralka, zmywarka, + tło, podczas gdy w moim przykładzie moc instalacji musiałaby wynieść 4,75 kWp. Pranie i zmywanie na niskich temperaturach, ile te grzałki po 2 kW pobierają w czasie cyklu zmywania/ prania ? Dlatego ten zysk ze zużycia własnego 100 % zamiast 80 % opustu pomijam. Natomiast tło zużycia domu również jest nieznaczące na tle mocy 4,75 kWp. Kiedyś to liczyłem, a nawet zmierzyłem i było to przeciętnie 0,1-0,3 kW. Za to w funkcji czasu należy założyć prawdopodobne obłożenie jakimś podatkiem instalacji PV, zmiany w przepisach, awarie, czy choćby po 15 latach oddawanie za darmo do sieci 4,75 kWp przez parę godzin dziennie minus moje skromne zużycie.
Aldebaran |
Poprawka - po 15 latach oddawałbym do sieci 4,75 kW minus 20% ubytku na sprawności paneli i minus moje skromne zużycie.

Giełda OZE

kupię spółkę z koncesją URE na obrót energią

Kupię spółkę z ważną koncesją na obrót energią. Najchętniej bez działalności operacyjnej. Oferty z d czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV na terenie i bliskiej odległości od woj. łód czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Poszukiwane tereny pod fotowoltaikę

Wydzierżawię niezacieniony teren ok. 2 ha gorszej klasy ziemi (IV, V, VI klasa) pod instalację foto czytaj dalej...