Kolejne dolnośląskie gminy tworzą klaster energii

Kolejne dolnośląskie gminy tworzą klaster energii
Greencells Group press
REKLAMA

W piątek powołano Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Strzelińskich. To już czwarty taki klaster na Dolnym Śląsku, w którego utworzenie jest zaangażowana firma Polski Solar Holding.

W skład Klastra Energii Odnawialnej Wzgórz Strzelińskich weszły gminy Domaniów, Kondratowice, Przeworno, Wiązów i Strzelin, które planują budowę u siebie elektrowni fotowoltaicznych i bioelektrowni.

Według wstępnych założeń, przewidywana moc odnawialnych źródeł energii wyniesie średnio 3 MW w jednej gminie, na co złożą się farmy fotowoltaiczne o mocy 2 MW oraz  bioelektorwnie o mocy przynajmniej 1 MW.

Twórcy Klastra Energii Odnawialnej Wzgórz Strzelińskich zapewniają, że docelowo wchodzące w jego skład gminy staną się tak zwanymi wyspami energetycznymi, czyli uzyskają całkowitą samowystarczalność.

Dorota Pawnuk, burmistrz miasta i gminy Strzelin, deklaruje, że już od dłuższego czasu pracuje nad budową elektrowni fotowoltaicznej na terenie po byłej oczyszczalni ścieków.

Gmina Domaniów chce wybudować farmy fotowoltaiczne na nieużytkach o powierzchni 4,3 hektara. – Dzięki temu z pożytkiem wykorzystamy ten teren. Jednocześnie chcemy instalować panele słoneczne na dachach budynków użyteczności publicznej, a z czasem wymieniać źródła ciepła w domach mieszkańców – mówi Wojciech Głogulski, wójt gminy Domaniów.

Klastry energii odnawialnej mają ogromne znaczenie nie tylko, gdy chodzi o ochronę środowiska, ale również ze względu na zwiększenie innowacyjności, obniżenie kosztów funkcjonowania gminy oraz możliwość pozyskiwania środków zewnętrznych na realizację planowanych inwestycji – komentuje Jerzy Krochmalny, burmistrz miasta i gminy Wiązów.

Przygotowaniem kompleksowej strategii rozwoju i realizacją inwestycji w ramach przedsięwzięcia ma się zająć jego koordynator, spółka komunalna Strzelin PS Energetyka Odnawialna utworzona przez gminę Strzelin i firmę Polski Solar Holding.

Twórcy klastra liczą, że jego uruchomienie umożliwi pozyskanie dodatkowych dotacji, w tym krajowych oraz ze środków unijnych.

Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Strzelińskich jest czwartym tego rodzaju przedsięwzięciem realizowanym przez samorządy z woj. dolnośląskiego, w które zaangażowany jest Polski Solar Holding.

Pierwszą tego typu inicjatywą był Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Łużyckiej, który powołały gminy Olszyna, Gryfów Śląski, Leśna, Siekierczyn i Lubań. W ślady tych samorządów poszły Prusice, Oborniki Śląskie, Wisznia Mała, Wołów i Żmigród, tworząc Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Trzebnickich. Z kolei Mirsk, Wleń, Lubomierz, Lwówek Śląski i Stara Kamienica połączyły siły, tworząc Izerski Klaster Energii Odnawialnej. Wszystkie cztery gminy zamieszkuje ponad 200 tys. mieszkańców. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
as |
Zapomnijcie o klastrach. OSD się to to w większej skali nigdy nie zgodzi!
ProfZbieraczZnaczków |
OSD się zgodzi i to bardzo chętnie. Ale zarząda za to po 200-300 zł za MWh i tym samym zawali każdy business plan klastra. Zmarnowałem na rozmowy o klastrach 2 lata i wiem jedno, że bez specjalnej ustawy regulującej (nawet nie wiem na jakiej zasadzie) opłaty za przesył energii po liniach OSD w klastrach to wszystko nie ma sensu. To bicie piany a nie robienie nowoczesnej energetyki, ludzie zabieraja się do tego od d...... strony, podobnie jak do e-mobility

Giełda OZE

Sprzedam projekt 200 kW z pozwoleniem na budowę

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 200kW, zlokalizowanej w woj. małopolskim. Projekt czytaj dalej...

PROJEKTY PV i FW

Wykonujemy projekty instalacji PV i FW z pełną procedurą administracyjną łącznie z Pozwoleniem na Bu czytaj dalej...

Firma Montażowa

Firma zajmująca się montażem instalacji fotowoltaicznych, przyjmie zlecenia w kraju i zagranicą. Jes czytaj dalej...

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...