Prezes Energi o nowelizacji ustawy o OZE: udało mi się dzięki ciężkiej pracy

Prezes Energi o nowelizacji ustawy o OZE: udało mi się dzięki ciężkiej pracy
Daniel Obajtek, prezes Energi. Fot Energa
REKLAMA

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął nowelizację ustawy o OZE, która znacząco zmieniła podstawowy mechanizm dotychczasowego systemu wsparcia dla producentów energii  odnawialnej. Sama nowelizacja została określona mianem Lex Energa, ponieważ to ten koncern energetyczny miał odnieść z jej uchwalenia największe korzyści. Trudno mówić o konkurencyjności, gdy firmę wiążą nierynkowe kontrakty długoterminowe komentuje po przyjęciu nowelizacji Energa.

Energa w wydanym oświadczeniu wskazuje, że przyjęte w czwartek przez Sejm regulacje „będą miały wpływ na normalizację sytuacji na rynku tych papierów wartościowych, a dotychczasowe przepisy miały wady, m.in. utrzymywanie stałego poziomu jednostkowej opłaty zastępczej Ozj”.

W komentarzu na temat przyjętej w czwartek nowelizacji ustawy o OZE prezes Energi Daniel Obajtek mówi, że jest „ważne wydarzenie” dla kierowanej przez niego grupy.

Tak naprawdę to powinno być przeprocedowane od 8-9 lat. (…) Ceny świadectw pochodzenia powinny mieć odniesienie do rynku. Takie jest moje zdanie. Dlaczego udało mi się to przeprowadzić? Dzięki ciężkiej pracy. Dałem słowo, że będę jak najlepiej zarządzał grupą Energa i to czynię. To jest ciężka praca, ciężkie przekonywanie, odpowiednie argumenty. Bo jest to walna na argumenty – komentuje Daniel Obajtek. 

Cieszę się, że parlamentarzyści dostrzegli nieprawidłowości w regulacjach prawnych dotyczących energetyki i uchwaloną nowelizacją naprawiono to, co już dawno trzeba było zmienić. Przyjęte rozwiązania są korzystne, umożliwią zwiększenie poziomu inwestycji z korzyścią dla akcjonariuszy. Także nasi klienci mogą być spokojni, te regulacje prawne nie będą miały wpływu na cenę, zatem nie powinni odczuć jakichkolwiek skutków w postaci wyższych rachunków za energię – dodaje Daniel Obajtek.

Energa zapewnia w komunikacie, że „po nowelizacji zwiększy się wolumen sprzedaży certyfikatów w obrocie giełdowym, a Energa w zakresie umów będzie się stosować do obowiązujących przepisów prawa”.

– Nie podzielamy obaw, że po nowelizacji nasza spółka, sprzedająca energię, będzie realizować obowiązek umorzeniowy przez obniżoną ustawowo opłatę zastępczą, a nie poprzez umarzanie zielonych certyfikatów. Formułowane zagrożenie jest irracjonalne. Przecież umorzenie praw majątkowych to nie tylko oszczędność rzędu 25 proc. wartości w stosunku do opłaty zastępczej, ale także zmniejszenie wartości akcyzy o 20 zł, za każde umorzone PM. Przy obecnej cenie 33 zł/MWh za PM umorzenie da więc oszczędność rzędu 28 zł/MWh w stosunku do opłaty zastępczej. Zatem, która spółka obrotu pozwoli sobie na taką rozrzutność? Na pewno nie Energa – mówi Jarosław Dybowski, prezes Energa Obrót SA. 

Energa komentuje ponadto, że „nowelizacja stanowi pierwszy krok w kierunku zmian prawnych w tym zakresie, a dalsze zmiany mogą objąć np. poziom obowiązku umorzeniowego praw majątkowych OZE”.

Państwowy koncern energetyczny dodaje, że „w przyszłości Ministerstwo Energii, po uregulowaniu sytuacji na rynku praw majątkowych, z pewnością dokona przeglądu tych mechanizmów”.

Jak wiadomo, planowana jest jesienią 2017 r. rządową nowelizacja ustawy – obecnie zakończono konsultacje społeczne – dotycząca dostosowania systemu aukcyjnego do wymogów Komisji Europejskiej i złagodzenia regulacji umożliwiających rozwój farm wiatrowych – czytamy w komentarzu Energi. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TchorzewskiZajączkowski |
Haha co się udało? oszukać prywatnych inwestorów znowu? Oj prezesikowi rośnie nosek, niedługo będzie mógł się ubiegać o paszport Izraela.
Jan |
Tak , został zabezpieczony interes spółek energetycznych Skarbu Pa ństwa. Oszukano natomiast inwestorów OZE. Procedura uchwalania taka sama jak w sprawie sądów, gdzie konsultacje. Chory kraj.
Oze |
Tak się wykorzystuje prywatnych producentów czystej energii w państwie kaczora dyktatora, sługusy wodza wszystko uczynià aby zniszczyć oze, wszystkich ministrów pod trybunał stanu, dlatego niszczą trójpodział władzy, oni wszyscy wiedzą co ich czeka za wyrządzone szkody ,
ENRGY |
Z tego artykułu wynika, że ustawa dobra dla akcjonariuszy Energi, zła lub obojętna dla reszty podmiotów. No super. Prezesowi się nie dziwie, że się cieszy bo to jego praca aby pompowac portfele akcjonariuszy. To, że mu sie udało jest ciekawe.
TchorzewskiZajączkowski |
Należy zaznaczyć że w kwestii OZE, PiS=PO, obydwie złodziejskie bandy są siebie warte.
ChoryKrajToPolska |
ME - i cięzka praca to tak jak polska i bogactwo! haha
MichałByd |
Trzeba się zjednoczyć i protestować - argumenty wraz z rozmowami nic nie dały
Darth |
inwestorzy mogą teraz kupić tanie jeszcze akcje spółki Energa... i zarobić na zmianach prawnych
Kujawiak |
@darth może jakieś duże ryby, ale większość ledwo wiąże koniec z końcem. Już się kilku powiesiło, kilku licytują. Świadectwa to jalmużna, a nie pomoc. Ale co z tego, skoro Energa zaoszczędzi kilka milionów. Zarobią jeszcze po nowym roku. Będą kupować energię za grosze, a inwestorzy będą się wieszać. Bo nawet cena energii nie będzie już pewna. Ot gospodarka wolnorynkowa według PiS. Tylko ludzi szkoda.
OZE |
Tak naprawdę dowiedzieliśmy się ze nie ma żadnej nadpodaży inaczej nie bali by się opłaty zastępczej Nadprodukcja zielonych certyfikatów jest ale ludzie po tak śmiesznej cenie ich nie sprzedają i trzymają w szufladach Dlatego im zaczyna brakować .Jeżeli ta ustawa nie przyniesie efektu to będą o szóstej rano wchodzić do naszych domów i zabierać nam te certyfikaty.:) A w sejmie krzyczeli że to dla naszego dobra.
zxc |
czy ten człowiek chwali się ze napisał ustawę, którą podpisali posłowie jako poselska? Ustawa pod konkretną spółkę? A co na to prokurator?
brawo |
Kolejny "misiewicz". Kim jest Pan Prezes: Daniel Obajtek (ur. 2 stycznia 1976 w Myślenicach) W 1995 został dyrektorem zakładu przetwórstwa tworzyw sztucznych. W 2002 objął mandat radnego gminy Pcim. W 2006 został wybrany na wójta tej gminy. Funkcję tę pełnił do 27 listopada 2015. W 2014 ukończył studia w Wyższej Szkole Ochrony Środowiska w Radomiu. Wobec Daniela Obajtka skierowano zarzuty prokuratorskie. Prokuratura twierdzi, "że przyjął on 50 tysięcy złotych łapówki od gangsterów zajmujących się wyłudzaniem haraczy. Poza tym Obajtek miałby również wyłudzić kwotę 700 tysięcy złotych i narazić pracodawcę na straty w wysokości 1,4 miliona złotych." W 2017 powołany na stanowisko prezesa grupy energetycznej Energa S.A.[ (z dniem 2 marca 2017)

Giełda OZE

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...

Sprzedam 600 kW PV na dachu

Sprzedam spółkę celową. 600 kW PV na dachu z przyznaną dotacją i wygraną aukcją. czytaj dalej...

Biogazownię rolniczą

Sprzedam biogazownię rolniczą o mocy 0,8 MWh czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...