K. Tchórzewski: energia odnawialna jest nieopłacalna

K. Tchórzewski: energia odnawialna jest nieopłacalna
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Kancelaria Sejmu RP
REKLAMA

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zabrał głos podczas wczorajszego plenarnego posiedzenia Sejmu, tuż przed finalnym głosowaniem dotyczącym nowelizacji ustawy o OZE zmieniającej zasady funkcjonowania systemu zielonych certyfikatów. Po raz kolejny zapewnił, że Polska nie ma problemu z realizacją krajowego celu OZE na 2020 r.

Zgodnie z zadaniem, do którego realizacji zobowiązany jest polski rząd, w 2020 r. w naszym kraju 15 proc. skonsumowanej energii powinno pochodzić ze źródeł odnawialnych, przy czym nie chodzi tylko o energię elektryczną, ale również cieplną oraz udział OZE w transporcie.

Wczoraj minister Tchórzewski po raz kolejny zapewnił w Sejmie, że Polska z wyprzedzeniem realizuje krajowy cel OZE na 2020 r.

Ocenił przy tym, że w ostatnich latach mieliśmy do czynienia z „błędną realizacją zasad ustalonych z Komisją Europejską” i „nagłym przyspieszeniem”, jeśli chodzi o ścieżkę realizacji określonej ilości OZE w polskim miksie energetycznym.

Na rok 2015 mieliśmy ustalone z Komisją Europejską, że mamy wykonać 10 proc. odnawialnych źródeł energii (…) tymczasem za rok 2015 mamy ponad 12 proc. – komentował

Odnosząc się do wdrożonego w Polsce systemu wsparcia dla OZE mówił, że „energia odnawialna jest nieopłacalna (…) ale zgodziliśmy się z tym, że jesteśmy w Unii Europejskiej i wypełniamy ustalone zadania”.

Jego zdaniem przekroczenie ścieżki dojścia do celu OZE na 2020 r. spowodowało dla kieszeni Polaków dodatkowe koszty liczone w miliardach zł.

Z tytułu realizacji 1 proc. odnawialnych źródeł energii dodatkowy wzrost opłaty doliczanej do rachunków za energię elektryczną wynosi około 700 mln zł rocznie. Jeśli wykonaliśmy w 2015 r. 12 proc. energii odnawialnej, a mogliśmy zrobić 10 proc. (…) to spowoduje dodatkowe (…) 2 mld zł z tego tytułu, które zapłacaą obywatele – szacował minister Tchórzewski.

Szef ME ocenił przy tym, że pieniądze wydane na OZE w rachunkach za energię miały „hamulcowy” wpływ na rozwój polskiej gospodarki.

Inne państwa, które miały zrobić 10 proc., a zrobiły 8,5 proc., tylko napomniano – mówił wczoraj w Sejmie minister Tchórzewski.

Jeśli nadal mamy kontynuować to przyspieszenie, to obywatele będą nadal wyrzucać pieniądze z kieszeni. Nie musimy tego robić. Dzisiaj, w 2017 roku, mamy już 14 proc. odnawialnych źródeł energii. Jeśli ktoś mówi, że one upadają, to mamy 14 proc., a w 2020 obowiązuje nas 15 proc. Czy w 2020 r. chcemy mieć 20 proc. i spowodować, że obywatele wydadzą z kieszeni kilka miliardów złotych (…) bez potrzeby? – komentował szef ME.

Minister Tchórzewski zapewnił przy tym, że ME jest "poważnie traktowane" przez Komisję Europejską i „realizuje notyfikację wszystkich procesów”. 

Dane Eurostatu

Cel, który wyznaczyli przywódcy unijnych krajów na rok 2020, to osiągnięcie 20-procentowego udziału zielonej energii w konsumpcji energii w UE, przy czym dla każdego z krajów wyznaczono indywidualny cel OZE

Unijna agencja statystyczna Eurostat podała w marcu br., że udział OZE w konsumpcji energii na terenie UE w 2015 r. wyniósł 16,7 proc., niemal podwajając się od roku 2004, kiedy wyniósł 8,5 proc. 11 krajów UE już w 2015 r. osiągnęło cel OZE, który powinny zrealizować w roku 2020. 

Według Eurostatu Polska osiągnęła w 2015 r. udział OZE w krajowej konsumpcji energii na poziomie 11,8 proc., zwiększając go z 11,5 proc. w roku 2014 oraz 11,4 proc. w roku 2013. Cel wyznaczony dla naszego kraju na rok 2020 wynosi 15 proc. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (66)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
mm |
Ograniczoność umysłowa Pisowców mnie zadziwia !!!
prej |
Bo się nie opłaca taka jest prawda.
Chory Kraj |
Tak, oplacalne jest kopanie wegla na głebokościach 700-1000m!
Prawda |
GrawWwęglowe - powinniście się nazywać!
Ksiądz |
Póki co nasz Rząd blokuje rozwój odnawialnych zródeł energi na rzecz nierentownych kopalni węglowych... Kiedy cały świat odchodzi od paliw kopalnych na rzecz OZE. Tymczasem górnicy niestety wyznają PRL'owską zasadę "czy się robi czy się leży to wypłata się należy" - nie ważne, że holding przynosi straty, "my z przywilejów nie zrezygnujemy bo wiemy, że i tak państwo dopłaci". A wystarczyli by dobrzy managerowie, jak Ci w sprywatyzowanych kopalniach - gdy kopalnia nie przynosi zysków, jesteśmy pod kreską to niestety - trzeba ciąć koszty. A więc koniec z 13, 14 barbórkami i innymi bonusami" - w każdym normalnym przedsiębiorstwie tak by to wyglądało. Z ekonomią się nie wygra, dosypując co chwilę pieniędzy do studni bez dna. (Już o przekrętach biurowych i pasożytujących związkach nie wspominając). Miały być reformy - nie zdały rezultatu z braku kometencji lub strachu przed związkowcami to pozostaje albo prywatyzacja albo wygaszenie. Co z tego, że są u nas duże pokłady węgla, skoro są tak głęboko, że koszty wydobycia przerastają koszt importu nawet z drugiego końca świata gdzie są kopalnie odkrywkowe? Poza tym, od węgla się powoli odchodzi (CO2, szkodliwość, zanieczyszczenie powietrza itp.) i państwo zamiast bez końca ratować nierentowne kopalnie powinno zainwestować w energię odnawialną. Poza tym jest wiele grup zawodowych które są zmuszone się przekwalifikować.
ekolog |
a czy zapotrzebowanie na energię nie rośnie?
Bart |
Jak Tchórz przez OZE rozumie współspalanie to faktycznie się nie opłaca.
tylko_wungiel |
ingorant i buc! jak ktoś o takich zaburzeniach w rozumieniu świata może być ministrem energetyki???
T-ch_u_rz |
Cały świat idzie w kierunku OZE, które przestają potrzebować jakiegokolwiek wsparcia - ze względu na rosnącą efektywność. Ale nie skokowo, systemowe rozwiązania są na porządku dziennym. Za 2-3 lata, jak min. Tchórzewski dożyje, to zobaczy skalę swojego błędu. Ale jemu nic się nie stanie - za jego błędy zapłaci społeczeństwo.
ZZ |
Mąż Stanu myśli o opłacalności swoich działań w perspektywie stulecia, a może nawet dwóch. Przeciętnie rozgarnięty obywatel snuje swoje plany i ich opłacalność zwykle w perspektywie swojego pokolenia,no może, swojego i jego dzieci. Nasz minister w perspektywie kadencji, no może dwóch. Żul w perspektywie kończącej się flaszki, no może dwóch.
.. |
Budowa dróg jest nieopłacalna, dotowanie lekarstw jest nieopłacalne, leczenie raka jest nieopłacalne, najbardziej nieopłacalne jest posiadanie dzieci - precz z tym wszystkim.
Szyszko |
I tyle w temacie podwyższania obowiązku OZE w 2018 w kontekście wczorajszej zmian ustawy OZE dotyczącej zmniejszenia opłaty zastępczej. Wczoraj w lewo, dziś w prawo. Ufamy wam towarzyszu ministrze, ufamy. Z partyjnym pozdrowieniem....
Seb |
Pewnie, moderator, usuwaj niewygodne dla siebie komentarze, mimo że zgodne z regulaminem. Toleruj PawianyPV i pisowskie wrzutki - kompletny odjazd na portal związanym z OZE(?).
mas |
Odjechał Tchórzewski totalnie. Niech zjedzie te 800 metrów w dół
mas |
W dół
d |
Lepiej zeby wydawali na leczenie raka i innych chorób !!! Cały świat w to inwestuje a tępe głowy oczywiscie mają swoją rację i jej bronią.
d |
Najbardziej nieopłacalne jest dotowanie partii i tych darmozjadów w tym ministra Tchorzewskiego.
mas |
Moderator nie obcinaj wypowiedzi
Szyszko |
I tyle w temacie podwyższania obowiązku OZE w 2018 w kontekście wczorajszej zmian ustawy OZE dotyczącej zmniejszenia opłaty zastępczej. Wczoraj w lewo, dziś w prawo. Ufamy wam towarzyszu ministrze, ufamy. Z partyjnym pozdrowieniem....
Master |
http://gramwzielone.pl/trendy/27467/morgan-stanley-oze-staja-sie-najtanszym-zrodlem-energii Ktoś może podesłać to Panu Tchórzewskiemu? Może uświadomi amłerykanówff że się mylą
Juliusz Dragan |
Panie ministrze Jeżeli energia odnawialna jest nieopłacalna to mam pytanie: 1. Czy opłacalne jest trwałe dewastowanie środowiska naturalnego przez kopalnie węgla brunatnego? 2. Czy opłacalne jest dewastowanie środowiska naturalnego przez pyły węglowe? 3. Czy opłacalne jest zanieczyszczanie emisyjne powietrza którym oddycha społeczeństwo narażając się na trwałe uszczerbki na zdrowiu? 4. Czy opłacalne jest leczenie społeczeństwa trwale tracącego zdolności pracy czyli płacenia składek na ZUS ii podatków miedzy innymi na pana przez pyły i smog powęglowy? 5. Czy opłacalne jest zaprzeczanie rozwojowi technologicznemu dla ratowania przestarzałych technologii kosztem społeczeństwa i otoczenia na pokolenia? 6. Czy opłacalne jest szczątkowe liczenie kosztów wytwarzania energii z węgla bo reszta istotnych kosztów płaci społeczeństwo i środowiska a nie lobby węglowe 7. Czy opłacalne jest zaprzeczanie rozumowi świata co do energii i jej kosztów wytwarzania dla przestarzałych i już nieistotnych wartości dla utrzymania poklasku chwili? 8. Czy ma pan odwagę uczciwie i rzetelnie zgodnie z nauką świata odpowiedzieć na te pytania? Z poważaniem Juliusz Dragan
bs_boss |
@ Master - i tak nie uwierzy, bo to nie było uzgodnione z B. Energy
Solidarny |
Jak można wpuścić analfabetów do rządu ? Najważniejsze, że klękać umie i jest dyspozycyjny.
Koksowy |
Facet jest mądrzejszy od Morgan Stanley i reszty świata. Niedługo będą do nas zjeżdżać wycieczki z całego świata i podziwiać tego cudaka. Moim zdaniem ktoś (może Liroy ?), odurza jakimiś ziołami cały ten rząd, stąd te banialuki.
CoNieCo |
do Seb: ta redakcja to od dawna siedlisko cenzury. Co się dziwisz- jak będą dopuszczali do publikowania niepochlebnych opinii to PiSdzielce zakażą im funkcjonowania. Taka poddańcza mentalność kalego.
kos_ |
OPŁACA SIĘ ZDECYDOWANIE !!! Pod Warunkiem, że: sprzęt będzie używany a do tego za 1/3 ceny, kable i akumulatory z odzysku, montaż oczywiście we własnym zakresie, do tego warto być sprawnym i zdrowym elektronikiem bez lęku wysokości. Wowczas już po 10 latach są realne szanse, że instalacja się zwróci. Dzięki ogromnej odwadze i determinacj i ślepej wierze w opłacalność OZE stałem się posiadaczem instalacji PV. Jedynym w okolicy. Dziwie się, że innym się NIE OPŁACA !
antypopis |
Tchórzewski to jednak de.bil!!! Mi się opłaca!. Czekam tylko aż magazyny energii potanieją i będę mógł powiedzieć Bye-Bye BigEnergy :))
TT |
@antypopis- co ty opowiadasz, że się opłaca. Niech wiedzą, że się nie opłaca bo jak zobaczą, że zarabiasz a oni tracą to nam podatki dowalą. Być przeźroczystym dla państwa to jedyny sposób na spokojny sen.
Sas |
Dać mu 3razy dziennie węgiel niech się naje chłopina bo słońce przestało świecić a wiatr zwiał jak go widzi
woytek |
Jak taki debil może być ministrem !!!
jjk |
500+ z naszych podatkow sie oplaca! ha
Atomy |
Ma rację - energia odnawialna jest nieopłacalna ale tylko w Polsce - kurwa - jak to jest , że za Odrą w lewo to się opłaca? - może dlatego, że w lewo?
TK |
Czyli brakuje nam 4% bo obecnie mamy produkcję znacznie niższą niż w 2015r kiedy to wynosiła 11,8% - szacuję ją na 11%. Jak rząd chce nadrobić te 4% w ciągi 2 lat??? Widać jak na tacy jak podchodził do rozwoju Polski poprzedni rząd (w 2015 miał rzekomo 1,8% lepszy wynik jak przyjęta wielkość produkcji OZE) a jak podchodzi obecna ekipa , która nie realizuje tego celu i uwstecznia Polską gospodarkę. Czy pieniądze wypłacane na dotację górnictwa i elektrowni węglowych nie są wydawane bez potrzeby?? Czy my Polacy nie mamy bardziej pilnych wydatków jak ciągłe wspieranie wydobycia węgla ,który z drugiej strony zanieczyszcza atmosferę i ponownie trzeba wydawać pieniądze na leczenie Nas Polaków??
Windturbiness |
Ten wizioner niech otworzy na własnom ręke firme zgazowania wengla to mu sie bedzie opłacało,on chyba jest uzalerzniony od dwytlenku wengla z jego wypowiedzi tak wynika.
azza |
Nieopłacalne to jest utrzymywanie takich urzędników jak min.Tchórzewski ! Posługując się półprawdami, kłamstwami czy wręcz oszustwami na temat kosztów wsparcia OZE całkowicie pomija koszty wsparcia hołubionego przez kolejne władze górnictwa ! W tym bełkocie zabrakło jedynie postraszenia złym Niemcem i byłby komplet !
Luis |
Panie Tchorzewski juz to udowodnione,ze Ziemia nie jest plaska a Slonce nie krazy wokol Ziemi.
Polak |
Tak się stało, że przed nami kolejne lata rządów kosmito-idiotów na każdym szczeblu... od edukacji po energetykę ... Liczy się tylko władza i poparcie, kosztem wszystkiego :))) Elektorat górników jest, elektorat RM jest ... :))) ME to jak dzieci w piaskownicy ...... żal mi, że inwestycje wielu firm i Polaków, którzy wyzwalają skok gospodarki do przodu, są w rękach kosmity jakim jest P.Tchórzewski...
Polak |
Tak się stało, że przed nami kolejne lata rządów kosmito-idiotów na każdym szczeblu... od edukacji po energetykę ... Liczy się tylko władza i poparcie, kosztem wszystkiego :))) Elektorat górników jest, elektorat RM jest ... :))) ME to jak dzieci w piaskownicy ...... żal mi, że inwestycje wielu firm i Polaków, którzy wyzwalają skok gospodarki do przodu, są w rękach kosmity jakim jest P.Tchórzewski...
IXI |
Rzecz w tym, że nawet jak się "nieopłaca", to za np. 5-`10 lat ludziom kontestującym OZE nadal nie będzie się opłacało - czyli oni stoją w miejscu, a my idziemy dalej. Nawet jeśli OZE się nie opłaca, to co komu do tego, jak wydaję swoje pieniądze. Do mojej fotowoltaiki żadne społeczeństwo nie dopłaca.
Seas |
Po było przeciw OZE, a pisiurki jeszcze bardziej. Podnoszą tylko opłaty stałe by prosumenton w głowie się nie poprzewracało.
Ganz |
Panowie komentujecie ale tak naprawdę nic nie wiecie o OZE
IXI |
Ja wiem tyle, ze jak tylko uzbieram na magazyn energii, przechdze na pelny off grid (obecnie mam jedynie male aku jako dodatek do on gridu).
EkspertOZE |
@GAnz a ty co na ten temat wiesz ? Ja wiem ze się ludziom opłaca (od wielu lat projektuję systemy OZE i widze) a co najważneijsze OPŁACA SIĘ NASZEMU SRODOWISKU NATURALNEMU ! Wiem że PISowcom i Szyszkowcom na tym nie zależy, ale dla mnie to jest ważne jaką Ziemię przekażę swoim dzieciom i wnukom! Wiemy wszyscy że spalanie węgla w domu to ekologiczny absurd (a spalanie go w kotłach klasy 5 to absudr ekonomiczny) więc OZE jest ratunkiem dla tego Państwa ! Jakie masz argumety - i co wiesz czego ja nie wiem o tym, chętnie się dowiem.. no proszę.. A wypowiedzi Tchórza nie skomentuje, to jest po prostu energetyczny baran, mam nadzieję że zajmie się nim niedługo trybunał stanu.
kos_ |
Najbardziej to się OPŁACA chodzić wcześnie spać, razem z ptakami, dużo prądu się oszczędza !
zwęglona zielona pyra |
Polska to jednak jest kraj debili(:-))))))
Ocher |
jak może się nie opłacać energia pozyskiwana za darmo co za jełop i inni
ak |
składy wungla to jest biznes !szukam dotacji ....
Piotr |
Nie dostałem ani złotówki od państwa na instalację . Dodatkowo oddaje 20% energii za darmo na rzecz zakładów energetycznych które to sprzedają tą energię moim sąsiadom. W przeliczeniu jest to około 300zł rocznie. A Pan minister twierdzi że musi do mnie dopłacać. Może chodzi o to że, skoro sam wytwarzam to nie kupuje od państwowych spółek i na tym polega strata?
IXI |
Dodatkowo dopłacasz do swojej instalacji opłatę OZE - tak przynajmniej sugeruje Tchórzewski, bo na co idzie owa opłata, to my wszyscy wiemy. A że takie potajemne wspieranie węgla okazało się za małe, rząd majstruje przy opłacie mocowej.
Ornito |
Kiedy Prl wchodzi zbyt gleboko ;)
Ornito |
A tak w ogole to daczego jeszcze nie protestujemy pod ministerstwem?
mama |
najlepiej mówić że się nie opłaca aby zniechęcić i nie robić konkurencji TAURONOWI
Oze |
Dziadek ty już podaj się do dymisji, zatrzymałeś się w czasach PRL-u, starczy już tej błazenady, już się więcej nie ośmieszaj,cały świat zmierza w kierunku oze, a ty twierdzisz inaczej, jak ty patrzysz w oczy wnukom, odejdź, miej jaja
MichałByd |
Co się z tym Panem stało??? Przestraszony jakiś i bełkocze
Prawda |
Polska w braniu dotacji z UE na Mosty, Drogi, infrastrukturę, modernizację oze jest pierwsza - ale żeby coś w zamian to już nie! UE powinno nam zablokować przypływ kasy za karę! Wtedy w polsce nic już by się nie rozwineło ani wybudowało bo nasz rząd rozkrada nasze podatki.
Chore TO |
Tchórzewski to idiota i leśny dziadek tak samo jak PIS cofa nas do średniowiczer i PRL w imie górników!
Seas |
No co jest Panie KROPKA, zakazali krytykować swoich?
królis |
To prawda. Minister zrobił ją całkowicie nieopłacalną
Jan |
Skoro w sprawie wyboru sędziów mamy brać przykład z Niemiec ,to tak samo powinno być w sprawie oze.
Kasztan |
O co Wam ludzie chodzi ? jeśli komuś się opłaca to prosze bardzo, nikt nie broni! Ale proszę nie żebrać o subsydia, certyfikaty i dopłaty, sztywne taryfy itd. Najśmieszniejsze jest to gdy ktoś gotów zabić za stwierdzenie "oze się nie opłaca" a za chwilę, na jednym wdechu, twierdzić że tak cienko przędzie, wcale nie zarabia na swojej instalacji... normalne wariatkowo.
PsieKasztanki |
Powiedz to Big Energy, rylom, i innym spółeczkom skarbu państwa które działają na ciągłej kroplówce z budżetu mimo że są monopolistami na rynku i jakby mieli troche rozumu to by mieli złote zyski.
Polak |
A przelewanie miliardów euro do banku Watykan, Utrzymywanie czarnych , sukienkowych darmozjadów to się opłaca ? Zlikwidować przelewy do Banku Watykan - rocznie prawie miliard euro . Opodatkować kościół katolicki. Biskup Nycz przyznał, że z samej tacy z niedziel w Polsce KRK zbiera ponad 6 mld (miliardów) zł. Nie przekazał dziennikarzom ile kościół zebrał z chrzcin, ślubów czy pogrzebów. Można się domyśleć - kolejne miliardy ! Przy podatku VAT 23% (kasy fiskalne dla kleru) byłaby to niezła kasa dla Państwa a tak z tego 60% poszło do banku Watykan. Opodatkowanie KRK i rozliczenie złodziejstwa (komisja majątkowa, fundusze) KRK dało by ogromne pieniądze na służbę zdrowia i profilaktykę oraz szkolnictwo itd.
OZEGENESIS.PL |
Ręce opadają. Proonuje skoro ta energia jest nam niepotrzebna aby producenci z oze wyłaczyli wszystkie instalacje na 2 miesiąc od jutra.
bd |
Zastanawiam się gdzie te kilka miliardów kosztów, które ponoszą obywatele nasz drogi minister wyliczył? Finansowanie OZE w Polsce pochodzi przede wszystkim z UE (zapewne już niedługo, bo rząd swoimi działaniami na wielu płaszczyznach zatłucze też dotacje dla Polski). Inną kwestią jest zwrot np. za wyprodukowaną energię elektryczną w instalacjach fotowoltaicznych ( za 1 kW wyprodukowany i odesłany do sieci możemy odebrać 0,8 kW - czyli 0,2 kW firmy energetyczne (czyt. rząd) otrzymują za darmo czyli zarabiają na prosumencie. Więc gdzie te dwa miliardy złotych z kieszeni obywateli, które muszą co roku wydawać na wspieranie OZE w Polsce? Może się mylę ale wydaje mi się, że minister Tchórzewski mija się z prawdą i stara się wszystkich przekonać do swoich populistycznych rozważań aby nic nie stanęło na drodze rozwoju górnictwa, którego rząd się tak panicznie boi. PS. Poza tym na całym świecie jakoś się opłaca inwestować i rozwijać OZE, a w Polsce jak zwykle nic się nie opłaca rządowi.
Kopernik |
W listopadzie 1979 roku, czyli w drugim roku swego pontyfikatu, Jan Paweł II postanowił zająć się sprawą Galileusza, który — jak przyznał — „wiele wycierpiał (...) ze strony sług Kościoła i instytucji kościelnych”. Trzynaście lat później, w roku 1992, komisja powołana przez papieża stwierdziła: „Pewni teolodzy współcześni Galileuszowi (...) nie pojmowali, że wypowiedzi Pisma Świętego o fizycznej strukturze wszechświata mają głębsze znaczenie, i rozumieli je dosłownie”. No cóż do jednego ze współczesnych sług Kościoła Pana min. Tchórzewskiego prawa fizyki jeszcze nie dotarły.
zyr |
Nieopłacalne dla podatników jest minister. Powinien nie dostawać pensji za to co wyląduje.

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...