EBI daje 4,3 mld euro na energetykę w UE

EBI daje 4,3 mld euro na energetykę w UE
Fot. aa7ae-f, flickr cc
REKLAMA

Europejski Bank Inwestycyjny, odpowiadający za wdrożenie unijnego planu inwestycyjnego, tzw. planu Junckera, poinformował o przyznaniu kolejnych funduszy na inwestycje w odnawialne źródła energii.

Unijny bank ogłosił, że w najnowszej transzy środków o wartości 12,4 mld euro, które wesprą realizowane w Unii Europejskiej inwestycje, 4,3 mld euro to preferencyjne finansowanie dla inwestycji w OZE i innowacyjnych technologii w energetyce.

Chodzi o planowane we Włoszech projekty związane z energetyką wiatrową na lądzie, energetyką wodną i inteligentnymi licznikami, a ponadto efektywnością energetyczną, fotowoltaiką, energią wiatrową i systemami grzewczymi we Francji, a także o projekty związane z rozwojem sieci gazowych w Irlandii i Hiszpanii. Ponadto EBI przyznał fundusze na realizację projektów OZE w Indiach.

W ubiegłym miesiącu Europejski Bank Inwestycyjny podał, że udzieli Bankowi Ochrony Środowiska pożyczki w wysokości 75 mln euro przeznaczonej na wsparcie inwestycji związanych m.in. z ochroną klimatu, adresowanych do małych i średnich przedsiębiorców, spółek komunalnych i jednostki samorządu terytorialnego. EBI informował, że to już szósta linia kredytowa przyznana BOŚ, który planuje udostępnienie środków z ostatniej pożyczki w trzecim kwartale br.

W ramach nowej linii kredytowej 40 proc. otrzymanej pożyczki BOŚ ma przeznaczyć na finansowanie projektów przyczyniających się do działań na rzecz klimatu, które "znacząco przyczyniają się do ograniczania, unikania lub redukcji emisji gazów cieplarnianych do atmosfery" oraz projektów z dziedziny energii odnawialnej, efektywności energetycznej, zrównoważonego transportu i gospodarki odpadami.

Do 2020 r. EBI ma przeznaczyć na projekty związane z ochroną klimatu, w tym z odnawialnymi źródłami energii, w sumie 100 mld dolarów.

Finansując część poszczególnych projektów i biorąc na siebie część ryzyka, EBI chce w ten sposób przyciągnąć do tych projektów kapitał prywatny.

Jako przykład nowego podejścia do finansowania inwestycji w odnawialne źródła energii Europejski Bank Inwestycyjny podaje farmę wiatrową, która powstaje w Langmarken w Szwecji i której moc ma wynieść 23 MW.

EBI od 2014 r. posiada w realizującej ten projekt spółce udziały warte 40 mln euro. Innym inwestorem jest francuski fundusz Mirova. Po tym jak Francuzi zainwestowali w projekt farmy wiatrowej w Szwecji, EBI dołożył do niego 16 mln euro, a udziały obu podmiotów w tym projekcie wzrosły do 90 proc.

Do tej pory EBI rzadko inwestował w nowe przedsięwzięcia wchodząc w posiadanie większościowych udziałów.

Ta strategia jest określana przez EBI jako "coinvestments". To jeden z trzech sposobów finansowania inwestycji prośrodowiskowych przez EBI. Dzięki takiemu zaangażowaniu Banku, fundusze inwestujące w czystą energię mogą wchodzić w większe przedsięwzięcia dzięki pozyskaniu dodatkowego kapitału.

Druga strategia inwestycyjna EBI jest określana jako "layered-risk”. W tym przypadku EBI ma brać na siebie większość ryzyka związanego z projektem i w ten sposób przyciągać prywatnych inwestorów, którzy bez tego nie zdecydowaliby się na inwestycję.

Trzecia strategia jest określana jako "soft enhancement” i ma na celu pokazanie przez EBI, że jego obecność w projekcie oznacza, że został on gruntownie sprawdzony i oceniony jako wartościowy. EBI zwraca uwagę, że taka strategia może mieć znaczenie w przypadku inwestorów, którzy mogą zainwestować w projekt, ale którym brakuje wiedzy w danej dziedzinie czy wystarczających zasobów, aby ocenić wartość danego przedsięwzięcia. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...

Sprzedam 600 kW PV na dachu

Sprzedam spółkę celową. 600 kW PV na dachu z przyznaną dotacją i wygraną aukcją. czytaj dalej...

Biogazownię rolniczą

Sprzedam biogazownię rolniczą o mocy 0,8 MWh czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...