Projekt nowelizacji ustawy o OZE już po I czytaniu. Z poparciem ME

Projekt nowelizacji ustawy o OZE już po I czytaniu. Z poparciem ME
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Wczoraj wieczorem sejmowa Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa przyjęła w pierwszym czytaniu przygotowany przez PiS projekt zmian w ustawie o OZE zakładających powiązanie wartości opłaty zastępczej z ceną zielonych certyfikatów. Ministerstwo Energii, które zapewniło, że nie uczestniczyło w pracach nad tym projektem, odniosło się do niego pozytywnie. W odpowiedzi na pytania o sens i cele proponowanych regulacji reprezentantka formalnych autorów projektu nowelizacji, posłanka PiS Ewa Malik, odsyłała do obecnego na posiedzeniu przedstawiciela resortu energii.

Na początku z wnioskami o odroczenie prac nad projektem, aby mogli w nich uczestniczyć przedstawiciele branży OZE, a także z kolejnym wnioskiem o wysłuchanie publiczne ws. zgłoszonego przez PiS projektu ustawy wystąpili posłowie opozycji. Wnioski zostały jednak odrzucone głosami PiS.

Autorzy wniesionego do Sejmu projektu nowelizacji ustawy o OZE proponują, aby powiązać wartość opłaty zastępczej z ceną certyfikatów. Opłata zastępcza ma stanowić 125 proc. rocznej średnioważonej ceny zielonych certyfikatów, czyli obecnie wyniosłaby niecałe 40 zł/MWh. Tymczasem obecna wartość opłaty zastępczej, stanowiącej alternatywę dla zakupu i umarzania zielonych certyfikatów, wynosi 300,03 zł/MWh, a cena certyfikatów od wielu miesięcy otrzymują się na poziomie poniżej 30 zł/MWh.

Posłanka PiS Ewa Malik, która wczoraj podczas posiedzenia sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa reprezentowała grupę posłów zgłaszających procedowany projekt nowelizacji ustawy o OZE, zapewniała, że jego celem jest uelastycznienie systemu zielonych certyfikatów, zmniejszenie ich nadpodaży oraz „bardziej zrównoważony rozwój Polski w obszarze odnawialnych źródeł energii”.

Posłanka PiS zapewniła przy tym, że „bez dodatkowych działań ze strony ustawodawcy nie jest możliwa likwidacja nadwyżki zielonych certyfikatów”, która – jak zauważyła – odpowiada produkcji energii rzędu 20 TWh. Działań zmierzających do likwidacji nadwyżki certyfikatów do tej pory konsekwentnie odmawiało Ministerstwo Energii. Problem w tym, że w przygotowanym przez posłów PiS projekcie trudno znaleźć regulacje, które tą nadwyżkę miałyby zniwelować.

Poseł klubu Wolni i Solidarni Ireneusz Zyska sugerował, aby włączyć proponowane przez posłów PiS regulacje w prace nad nowelizacją przygotowaną przez Ministerstwo Energii. – Byłoby to bardziej racjonalne – zaznaczył, podkreślając, że na posiedzeniu sejmowej komisji brakuje strony społecznej. Zwrócił ponadto uwagę na możliwą kolizję artykułów 47 i 56 ustawy o OZE, po proponowanej przez PiS zmianie tego drugiego artykułu.

Dobrze by było, aby w procedowaniu tej ustawy mogli uczestniczyć przedsiębiorcy (…) a także przedstawiciel Urzędu Regulacji Energetyki – komentował poseł Zyska, który mimo wyrażonych zastrzeżeń zagłosował później za przyjęciem w I czytaniu nowelizacji proponowanej przez PiS. 

We wczorajszym posiedzeniu nie uczestniczyli, obok reprezentantów strony społecznej, również przedstawiciele Urzędu Regulacji Energii. Posłanka Malik poinformowała, że autorzy procedowanych regulacji nie konsultowali ich wcześniej z URE.

Mimo, że w posiedzeniu nie mogli uczestniczyć przedstawiciele organizacji branżowych, ze względu na obowiązujący zakaz wstępu do Sejmu, na posiedzeniu pojawił się m.in. b. poseł Artur Zawisza reprezentujący Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego.

Postawione przez wiceprezesa UPEBI pytanie dotyczące prognozowanych skutków procedowanych regulacji na rynek certyfikatów błękitnych, przysługujących producentom energii z biogazu rolniczego, pozostało bez odpowiedzi przedstawicieli autorów projektu nowelizacji.

Artur Zawisza pytał jednocześnie, dlaczego zaproponowane przez PiS regulacje są procedowane oddzielnie i nie zostały ujęte w opublikowanym zaledwie pod koniec ubiegłego miesiąca rządowym projekcie nowelizacji ustawy o OZE.

Posłanka PO Gabriela Lenartowicz postawiła tezę, że celem takiego zabiegu było wyłączenie proponowanej regulacji nt. opłaty zastępczej z trybu konsultacji, które towarzyszą rządowemu projektowi nowelizacji ustawy o OZE.

Do zaproponowanych formalnie przez posłów PiS regulacji przychylnie odniosło się Ministerstwo Energii.

Wiceminister energii Andrzej Piotrowski poinformował, że 26 lipca odbędzie się konferencja uzgodnieniowa z udziałem przedstawicieli resortu energii. Jednocześnie wiceszef Ministerstwa Energii poparł propozycje zgłoszone przez PiS.

Przypominam, jaka jest funkcja opłaty zastępczej. To jest opłata, którą należy wnosić w momencie, w którym na rynku nie daje się kupić certyfikatów. To miał być wentyl bezpieczeństwa, a służy jako ostoja pewnego rodzaju mechanizmu, który dopuszcza ogromny obrót pozagiełdowy – w ten sposób wiceminister Piotrowski tłumaczył konieczność poparcia nowelizacji przygotowanej przez posłów PiS.

Przedstawiciele branży OZE wskazują jednak, że proponowane przez PiS obniżenie wartości opłaty zastępczej do poziomu 125 proc. średniej rynkowej ceny certyfikatów może doprowadzić do sytuacji, w której podmioty zobowiązane do realizacji obowiązku OZE będą mogły wypełniać go niższym kosztem, wnosząc opłatę zastępczą i tym samym rezygnując z alternatywy, jaką jest zakup i umorzenie certyfikatów.

 Nie ma tu rynku, a rynek jest najlepszym regulatorem. Spróbujmy go przywrócić. Wszyscy mówią, że ceny certyfikatów są bardzo niskie. Jeśli zwiększymy potencjał nabywczy, to poprawimy ten rynek. Więc nie bardzo rozumiem, dlaczego państwo nie chcecie uznać, że to jest propozycja idąca w dobrym kierunku – wiceminister Piotrowski pytał posłów opozycji, którzy sprzeciwili się procedowaniu nowelizacji przygotowanej przez PiS.

To mechanizm ograniczający rynek. Pan sobie zaprzecza – zwrócił się do wiceministra Piotrowskiego poseł Zbigniew Gryglas z Nowoczesnej.

Proponowane przez autorów poselskiego projektu nowelizacji ustawy o OZE ustanowienie wysokości opłaty zastępczej na poziomie 125 proc. ceny certyfikatów w praktyce może ograniczyć możliwość wzrostu obecnie rekordowo niskich cen zielonych certyfikatów.

Poseł PO Włodzimierz Karpiński zauważył, że wyrażając swoja opinię wiceminister Piotrowski de facto reprezentował wnioskodawców procedowanego w Sejmie projektu. – O ile mi wiadomo, to nie jest projekt rządowy – stwierdził, pytając, „czy nie lepiej zrobić kompleksowej nowelizacji, ze wszystkim prawidłami, które są wymagane przy przyzwoitej i cywilizowanej ścieżce legislacyjnej”.

To rozwiązanie krótkie, małe, swego rodzaju poprawka do ustawy  bagatelizował zgłaszane przez opozycję uwagi przewodniczący Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa poseł Marek Suski. – Z tego, co mówił pan minister, będzie na jesieni przygotowana kompleksowa zmiana. Jeżeli te wprowadzone przepisy nie będą dobrze funkcjonować, to w tej zmianie będzie można to naprawić. Za dwa, trzy miesiące będziemy mieć wyniki funkcjonowania tej nowelizacji. Jeżeli będzie coś niekorzystnego, to będzie można to naprawić, a skutki w ciągu tych dwóch, trzech miesięcy będą znikome, więc nie ma tutaj jakiegoś zagrożenia – ocenił poseł Suski.

 Rzeczą naturalną jest, że jeśli niektórzy mają dobry pomysł, to chcą go jak najszybciej zrealizować (…) Wydaje mi się, że w tym nie ma nic nagannego, tym bardziej, że ten zapis jest krótki i nie odnosi się do fundamentów całej reszty – wtórował wiceminister Piotrowski, komentując możliwość przyjęcia procedowanej nowelizacji jeszcze przed sejmowymi wakacjami.  

Posłanka Ewa Malik, która formalnie reprezentowała autorów nowelizacji, podczas wczorajszego posiedzenia nie odpowiedziała na żadne z pytań o zasady działania systemu zielonych certyfikatów oraz o planowane skutki zaproponowanych zmian, odsyłając pytających do przedstawicieli Ministerstwa Energii.

Wczorajsze posiedzenie sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa zakończyło się uchwaleniem w pierwszym czytaniu zgłoszonego przez posłów PiS projektu nowelizacji. Przeciwko byli posłowie PO, Nowoczesnej i PSL. Podczas posiedzenia nie zgłoszono żadnych poprawek. Drugie czytanie odbędzie się już dzisiaj o godz. 19.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (47)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Łukasz |
no to pozamiatane z elektrowniami wiatrowymi w PL i wszystkimi inwestycjami w odnawialne sprzed 2 lat.
MT |
A jak to sie ma do biogazu? Oplata tez spadnie do 40zł?
. |
Duże misie niech płaczą i krwawią, to już koniec eldorado dla wybranych kolesi POPSL, a mali producenci którzy nie mieli bandyckich umów długoterminowych nareszcie odetchną, takich firm jest w Polsce ponad 2.000 i to dla nich jest ta ustawa. Na sali był jeszcze jeden przedstawiciel strony sejmowej :)
. |
Błękitne w końcu spadną, zielone zaczną iść do góry, są w grze jeszcze ewentualne 2 poprawki, które wprowadzają między innymi cenę minimalną 150,02 zł , jest poparcie, są podpisy, ale ... nie ma do końca przekonania, jakaś cena którą wiatrakowcy muszą ponieść musi być , za zapaść rozwoju OZE w Polsce, za ich monopolizm.
. |
Ministerstwo nie poparło tej nowelizacji, ministerstwo NIE BYŁO PRZECIWNE. Minister nie może w sejmie oficjalnie poprzeć ustawy, ponieważ to jest projekt poselski i rząd oficjalnie na KPRM nie zajmował stanowiska do tej ustawy. Tytuł jest nieprawdziwy.
Daniel |
Kropek, co ty za bzdury wypisujesz? Wiatrakowcy co muszą ponieść? Im należy się szczególne uznanie bo gdyby nie oni to OZE w Polsce by nieistniało.
. |
@Daniel - jakie uznanie dla wiatrakowców ? Za te długoterminowe bandyckie umowy ? Za zablokowanie rozwoju innych OZE w Polsce ? Za propagandę w mediach że inne OZE są nieopłacalne, że słońce nie świeci ? Za zagarnięcie tysięcy wydanych warunków przyłączeń ? Za import ponad 2.000 MW złomu i wyłudzenie na to pomocy publicznej ? Za blokowanie Prosumenta w poprzedniej kadencji ? Za blokowanie ustawy OZE w sejmie poprzedniej kadencji ? Ile jeszcze wymieniać ? W jednym masz rację - tak, OPRÓCZ WIATRU OZE W POLSCE NIE ISTNIEJE .
.. |
Kropek a ciebie do Sejmu wczoraj wpuścili? Zakaz wstępu nie dotyczy przestępców? Nikt z wiatrakowców nie został skazany za wyłudzenia. W przeciwieństwie do ciebie
Rolnik Kujawiak |
Jeżeli cena za zielone certyfikaty będzie na poziomie 150 zł to w moim przypadku wyjdę na zero a jestem na rynku z moim wiatrakiem sześć lat i od roku spłacam tylko odsetki od kredytu, według nowej propozycji posłów kredytu nie będę w stanie spłacić nigdy to jest tragedia dla mnie i mojej rodziny,
TchorzewskiZajaczkowski |
Suski to skonczony matol ktory od poczatku szkodzi OZE. Do grabi wiesniaku.
Jan |
Kropek - umowy długoterminowe proponowane były przez koncerny - mi w 2008 coś takiego proponował ówczesny dyrektor pionu w Enerdze Krzysztof Wysocki. Bo rozumiem że piszesz że wiatrakowcy zmuszali Energę do podpisywania tych umów????
Maść na Ból |
Ten kropek normalnie kipi nienawiścią jakby był z pisu
MT |
@kropek. Pomylil ci sie wiatr ze wspolspalaniem.
. |
@MT - nie pomylił, nie pomylił, współspalanie spacyfikowaliśmy skutecznie, obecnie jest szczątkowe
Daniel |
Kropek - jakie bandyckie? Jak ZC były po wysokiej cenie to ten kto miał podpisana umowę dostawał często o 40% (niekiedy było to ponad 100 pln/1MW) mniej niż na TGE. - wtedy to wg. ciebie było ok? A teraz kiedy jest na odwrót to trzeba wypowiedzieć? Kto zachęcał w 2005 roku żeby inwestować w EW i żeby to był polski kapitał? Metody które ty pochwalasz nie mają nic wspólnego z państwem prawa. Jeśli rząd mówi żeby inwestować i pomóc państwie w rozwoju danej branży bo sam nie jest w stanie tego zrobić to nie zn. że jest to rosyjska ruletka - a wypisz wymaluj tak właśnie się stało. A co do prosumenta i innych OZE (prócz współwspalania) to jestem jak najbardziej ZA!!! Jedno drugiemu nie przeczy - ja widzę same plusy żeby był prosument na każdym dachu, bardzo dużo EW oraz PV!
. |
@ Rolnik Kujawiak - niestety nie będzie 150 zł, będzie poniżej 100, ale za to musisz podziękować tym którzy importowali używki
. |
@ Daniel - jak ZC były po 200-300 zł to były prawie tylko dla znajomych partyjnych z koncernów na umowach długoterminowych, dla małych takich umów nie było, więc nie pisz mi o zaufaniu państwa, pisz o zmowie cenowej między kolesiami
Do kropek |
. No kropek .Wiatr nie rozwija się od ponad roku , za to inne OZE jak twierdzisz powinny kwitną. Czemu prawie nikt nie inwestuje.Wiatr zniszczyliście więc jest miejsce na rozkwit innych super efektywnych technologii.I co ? I nic! Brawo kropek i kropkopodobni dziś wygraliście w nagrodę jutro zapłacić więcej za energię , chleb ,telewizor.Brawo tak dalej rozumiem że to dla naszego wspólnego dobra.
Obserwator |
Mój sąsiad właściciel trzech małych elektrowni wiatrowych, już dwa razy próbował odebrać sobie życie, chory kraj!!!!!!!!!!,
Master |
fakt, kropek i nienawiść to niemal jedność, szkoda chłopa, bo zamiast myśleć co zrobić żeby było lepiej i jemu i reszcie to ma pretensje do całego świata że ludzie się pozadłużali żeby wiatraki za namową PISu i reszty postawić Fakt jest taki że te mniej więcej 300 za zielony cert już nie będzie ale te 150 to raczej minimum jakie można przyjąć
. |
odpowiadam w sprawie kwitnienia pozostałych technologii - no właśnie będzie przyjęta ustawa o FIT i FIP dla kilku tych technologii - w samych biogazowniach jest ponad 470 projektów, pozostałych jest ponad 3.000 projektów do 500 i do 1 MW. Zmarnowany czas kilku lat. Niech nikt nie myśli że będą zaraz jutro, Powoli się wybudują. No i aukcje dla PV
. |
wiatraki znów będą się rozwijać, jak pozostałe źródła ustabilizują te 6 GW, prawdopodobnie około 2021, ale już bez żadnego wsparcia
Mew15kW |
Kropek, nie wiem o czym mówisz ale w tym kształcie certyfikaty mogą drożeć max 25% na rok. 150zl to może po 6 latach, kiedy nie będzie już aniUE ani OZE w Polsce a tym bardziej certyfikatów. I pewnie wielu przedsiębiorczych ludzi też tu nie będzie, a zostaną pijaczki, którym dacie pomoc publiczną. Prowadzę małą elektrownię wodną, nie potrzebuję żadnej pomocy publicznej, od państwa ani od nikogo. Domagam się uczciwej zapłaty za dostarczony towar czyli energie na niskim napięciu, w miejscu odbioru, bez przesyłu rozdziału transformacji i innych. Moge regulowac moc jeśli tylko będę wiedział wg jakiego grafiku, ale dystrybutor PGE nie daje mi takiej mozliwości. Nie mam tez prawnej możliwości sprzedaży do sąsiadów więc dlaczego minister mi wmawia że właściwa cena za ten towar to 180- 190 zl/MWh? Spólki obrotu mają taryfy po uwzględnieniu rzeczywistych kosztów. My też musimy domagać się taryf zatwierdzonych wg kosztów a nie jakiejś kłamliwej pseudopomocy publicznej. To jest pomoc? chyba w bankructwie.
Kujawiak |
Ludzie kochani. Czemu wy się wdajecie w dyskusję z oszustem i kryminalnistą. Janusz Witczyk to zwykły prostak, który nie potrafi robić uczciwych interesów. Oszukuje ludzi i próbuje lobbować jakby był drugim Solorzem. Tyle w temacie kropka i jego wypowiedzi. https://youtu.be/AOHZNSrQI8I
Lechu |
A ja powiem tak - proszę nie obrażać Pana Kropka (".|") !!!!! Mówię poważnie - to jest na razie JEDYNE "okno dialogowe" branży z władzą od prawie dwóch lat... Niech będzie chociaż takie!
Wujek |
HAHAH i dobrze Wiatrakowe Trolle - do Żabki na kasę! Wasze czasy są policzone hahaha ha!
Kujawiak |
@lechu czyli dojście od d*py strony to też dojście twoim zdaniem. Z kryminalnistami się nie rozmawia o przyszłości, gdy jego przyszłości powinna być w zakładzie zamkniętym. Tak jak Wujka w zakładzie psychiatrycznym.
Prawda |
Duże projekty od 300KW w górę nie mają żadnego sensu ponieważ: Wiatru już nie będzie, za mało w polsce miejsca i jest głośny (prostesty społeczne) Kolejna sprawa to mało stabilny rząd i jego obietnice - NIEBAWEM BĘDZIE POLEXIT i już żaden inwestor zagraniczny nie będzie chciał inwestowac w Polskę i jej projekty :) Dobre jest to że już po woli bronią się projekty fotowoltaiczne bez dotacji. 3kWp na dach za 11-12 tyś zł netto - i żadna ustawa cię nie obejmuje :)
Wójt |
Dokładnie Prawda dobrze mówi - tylko projekty małe dla prosumenta i instlacje do zapotrzebowania własnego na małe hale typu stolarz / market / itp gdzie się zużywa prąd w ciągu dnia 7-18:00 na potrzeby własne. To ma sens, a nie duże projekty bez pokrycia. W Polsce jest tak - co rząd to inna złodziejska koncepcja. Zatem OZE musi liczyc na siebie nie dofinansowania. A prąd i przesył będzie drozał. Takie kujawiaki zaufali rządowi i są w tyłku :) haha
Mistrz |
Wiatrakowcy - ale was rząd wyruch...ał i to bez mydła hi hi hi
Lechu |
Kujawiak - powstańcy też uciekali przez kanały ściekowe bo to było jedyne rozwiązanie... A pewnie wiesz jakie są rezultaty pielgrzymek najróżniejszych organizacji do ministerstwa energii... Nie mówię tutaj nawet o żadnym "wsłuchiwaniu się" w głos branży - mam na myśli dostęp do jakichkolwiek informacji. Pan Kropek to pewnie jest jakiś urzędnik - widać że ma njusy z pierwszej ręki. Niech sobie pisze jak chce, niech sobie wyzywa inwestorów jak chce - nie powinno Ciebie to zaskakiwać ani ruszać - bo masz to na bieżąco od wielu lat u najwyższych funkcjonariuszy KC. Ale przynajmniej mamy jakieś informacje... Także Panie Kropek - proszę śmiało pisać w swoim stylu jak do tej pory - kwiecistym językiem nas Pan nie zaskoczy,...
Lechu |
@Kujawiak - teraz zauważyłem tą wklejkę na youtuba... Świat jest mały...
Szyszko |
Kropek to pisowska menda bez honoru którą należałoby utopić we własnym szambie.
. |
Poprawki do poselskiego projektu Ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii (druk 1733). Poprawka 1 Do art.1 pkt.1 ustawy zmieniającej: Art.56 ust.1 ustawy zmienianej, w definicji symboli „Ozjo” i „Ozjb” na końcu, przecinek zastępuje się spójnikiem „i” a następnie po spacji dodaje: „nie mniej niż 130,00 złotych za 1 MWh.”
. |
@Mew15kW - dla ciebie niestety już nie aukcje migracyjne, ale za to dla ciebie napisaliśmy taryfy gwarantowane w nowelizacji która we wrześniu będzie przyjęta. W wysokości 80% ceny referencyjnej, ale już zaproponowano 100%.
Marcin |
Człowieku 180 zł/Mwh to minimum żeby spłacić kredyt na 12 lat. Dobiliście brakiem ceny ure. Ostro negocjujesz ale weź pod uwage nptyfikacje ue. Inwestorzy w 2010 liczyli na 200, zeby spiąc projekt. Pamiętaj ze swiat nie konczy sie na 2017 roku. W 2023 tez bedziesz drepral, a pan Kaczynski to widac z jego reakcji raczej nie. Nie przezadzajcie. 180 zł/Mwh i pewnbie onedzie sie bez weta eu.
. |
@ Lechu - psy szczekają, karawana idzie dalej. Dzisiaj przy wyjściu z sejmu widziałem miasteczko namiotowe wokół pomnika. Piknik, wiszące suszące się gacie, nawaleni leżą sobie na kocykach. I wrzeszczą. A między innymi namiot partii Zielonii, gazetki, ulotki, gadżety. Podszedłem i zapytałem co tam słychać z oze. A mamy teraz na tapecie ustawę o certyfikatach, ustawę o oze, ustawę o rynku mocy, ustawę o klastrach, ustawę o elektromobilności. Nic nie wiedzieli na ten temat. Absolutnie nic. Proponuję więc wszystkim hejterom i innym różnym ... : załóżcie sobie partię i zacznijcie walczyć o swoje. Jak jesteście tacy mądrzy, to na luzie zdobędziecie większość i będziecie mogli uchwalać co będziecie chcieli. Tylko jest jeden mały problem - jesteście silni tylko w gębie. Tak samo jak ci z partii zielonych.
. |
@Marcin - to idź i wywalcz te 180zł, ja dzisiaj walczyłem między 110 a 150, no i jest poprawka na 130. Nie pasuje, to jak nie przejdzie to będzie mieli 50-70zł. No ludzie, czy ktokolwiek z was, napisał chociaż maila, do sejmu, do ministerstwa ? Do kogo macie pretensje? Do mnie, walcie się.Mnie wasz hejt wisi i powiewa.
. |
a ponieważ tak bardzo niektórzy cierpią czytając moje informacje ucieszy zapewne informacja że po przerwie sejmowej już nie będę tu komentował, nie mam już czasu, a informacje i komentarze będą dostępne na innym portalu, gdzie poziom raczej będzie wyższy i bardziej merytoryczny
MojaPV |
W walce "kropek" vel Janusz kontra Jełop zbratany z Greenpicem ogłaszam gem, set, mecz dla kropka :) gratki
. |
Nowoczesna zgłosiła z kosmosu 200 zł, nie przeszła, Kukiz zgłosił 130 zł i nie przeszła bo przeciw byli nawet POPSL i Nowoczesna.
Jan |
do @kropek - o czym ty mówisz? Przecież lewiatan zgłosił podwyższenie z 80 do 100% ceny gwarantowanej, nie ty, należysz do Lewiatana ? http://gramwzielone.pl/trendy/27482/lewiatan-popiera-rzadowy-projekt-nowelizacji-ustawy-o-oze
Xxx |
Kropek już tak ma że lubi podpisywac się nie pod swoją robotą...
Master |
Kukiz15 zgłosił 130 i nie przeszła, to jak w końcu przeszła 130 ?
Maść na Ból |
Zawsze myślałem że WIATRAKI to NAJWIĘKSZE OZE NA ŚWIECIE a tu się dziś "dowiedziałem" od kropka że to nie żadne oze tyko skrwiele , złodzieje i takie tam buahaaa. Ale Zielonych to krytykuje że niby nie mają pojęcia o oze he he he
Kujawiak |
Kropek szykuje się już do koryta. Pijawka poczuła krew. Kasę niewinnych ludzi. Wstyd mi, że jesteś Polakiem. Powinieneś siedzieć w celi, ale widocznie na Wiejskiej znalazłeś wspólny język z innymi złodziejami. Szambo w ministerstwie energii nazywa perfumerią. Babraj się w tym bagnie. Zachowaj resztki godności i zamilcz na wieki. Nie dość, że nie masz moralności, to jeszcze się z tym obnosisz. Wstydu nie masz.
PisowskiPawianPR |
PawianPV = kropka= januszek w. = tuczniki przy korycie ktorym wydaje sie ze sa cos warci. Oglaszam remis;)

Giełda OZE

Spółka celowa z projektem 2.6 MW PV

Sprzedam spółkę celową posiadającą własność działki o pow. 5.66 ha z mpzp pod elektrownię słoneczną czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Projekt decentralnej elektrociepłowni

Gotowy projekt. Koncepcja wraz z pełnym łańcuchem wartości. Wsparcie wdrożenia. Przychody ok. 550 zł czytaj dalej...