Morgan Stanley: OZE stają się najtańszym źródłem energii

Morgan Stanley: OZE stają się najtańszym źródłem energii
Fot. Gestamp Solar
REKLAMA

Amerykański bank inwestycyjny dołącza do grona instytucji wskazujących na spadające koszty energii odnawialnej, które w niedalekiej perspektywie mają uczynić OZE najtańszymi źródłami energii.

Kolejne, kluczowe rynki ostatnio osiągnęły punkt, w którym generacja ze źródeł odnawialnych stała się najtańszą formą produkcji energii – komentują analitycy nowojorskiego banku, dodając, że w perspektywie roku 2020 koszt wytwarzania energii z OZE – niższy od kosztu produkcji energii przez energetykę bazującą na paliwach kopalnych – stanie się na świecie normą.

Morgan Stanley wskazuje przy tym na odnotowany w latach 2016-17 spadek cen paneli fotowoltaicznych, których cena miała spaść w tym czasie o połowę, a także na wzrost wielkości turbin wiatrowych, który przekłada się na większą i tańszą produkcję energii z wiatru.

W krajach z korzystnymi warunkami wiatrowymi koszt produkcji energii z wiatru może być niższy o 1/2 – 1/3 w stosunku do kosztu wytwarzania z elektrowni węglowych i gazowych – zapewnia Morgan Stanley.

Spadek kosztów inwestycji w OZE ma sprawić, zdaniem analityków amerykańskiego banku, że Stany Zjednoczone osiągną cele, do których wypełnienia zobowiązały się w ramach paryskiego porozumienia klimatycznego – niezależnie od tego, czy USA finalnie wycofają się z umowy paryskiej. 

Morgan Stanley ocenia, że realizowane w amerykańskiej energetyce inwestycje w OZE sprawią, że USA bez problemu osiągną cel wyznaczony przez Baracka Obamę przed paryskim szczytem klimatycznym z grudnia 2015 r., zakładający redukcję emisji CO2 w amerykańskiej gospodarce o 26-28 proc. do roku 2025 w porównaniu z poziomem emisji z 2005 r. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Sołtys |
Cała prawda - bo nie trzeba utrzymywać nierobów i patologi związanej z górnictwem! Słońce, Wiatr i Woda jest za darmo.
Seas |
Jakieś bzdury, nie w Polsce.
Master |
Trzeba umówić morgana z Tchorzewskim, widzę same zalety takiego rozwiązania, rzucą OZE zaczną budować elektownie węglowe a my zaczniemy eksportować wingoel za 100$ za tonę
MT |
Ciekawy obrazek gdy jeden pod drugim są dwa artykuły, z których jeden mowi o tym jak OZE jest nieopłacalne, a drugi mowi o tym, że są bardzo opłacalne
moja elektrownia PV |
a jakieś źródło?
Szyszko |
Co oni tam wiedzą, nasz minister Tchórzewski wie lepiej! Że oze się nie opłaci!

Giełda OZE

Kupię projekty PV na terenie całej Polski

Kupię projekty PV na terenie całej Polski na każdym etapie realizacji. Proszę o przesyłanie dokument czytaj dalej...

Wydzierżawię grunty pod fotowoltaikę

Poszukuję do wydzierżawienia gruntów pod instalację fotowoltaiczne na terenie całego kraju. Mile wid czytaj dalej...

kupię PV z aukcjami

Jestem zainteresowany kupnem projektów PV z wygranymi aukcjami. Radosław Włodarczyk czytaj dalej...

Oferuję zespół monterów pv

Oferuję zespół 8 doświadczonych monterów instalacji pv. Instalatorzy posiadają doświadczenie przy p czytaj dalej...