Morgan Stanley: OZE stają się najtańszym źródłem energii

Morgan Stanley: OZE stają się najtańszym źródłem energii
Fot. Gestamp Solar
REKLAMA

Amerykański bank inwestycyjny dołącza do grona instytucji wskazujących na spadające koszty energii odnawialnej, które w niedalekiej perspektywie mają uczynić OZE najtańszymi źródłami energii.

Kolejne, kluczowe rynki ostatnio osiągnęły punkt, w którym generacja ze źródeł odnawialnych stała się najtańszą formą produkcji energii – komentują analitycy nowojorskiego banku, dodając, że w perspektywie roku 2020 koszt wytwarzania energii z OZE – niższy od kosztu produkcji energii przez energetykę bazującą na paliwach kopalnych – stanie się na świecie normą.

Morgan Stanley wskazuje przy tym na odnotowany w latach 2016-17 spadek cen paneli fotowoltaicznych, których cena miała spaść w tym czasie o połowę, a także na wzrost wielkości turbin wiatrowych, który przekłada się na większą i tańszą produkcję energii z wiatru.

W krajach z korzystnymi warunkami wiatrowymi koszt produkcji energii z wiatru może być niższy o 1/2 – 1/3 w stosunku do kosztu wytwarzania z elektrowni węglowych i gazowych – zapewnia Morgan Stanley.

Spadek kosztów inwestycji w OZE ma sprawić, zdaniem analityków amerykańskiego banku, że Stany Zjednoczone osiągną cele, do których wypełnienia zobowiązały się w ramach paryskiego porozumienia klimatycznego – niezależnie od tego, czy USA finalnie wycofają się z umowy paryskiej. 

Morgan Stanley ocenia, że realizowane w amerykańskiej energetyce inwestycje w OZE sprawią, że USA bez problemu osiągną cel wyznaczony przez Baracka Obamę przed paryskim szczytem klimatycznym z grudnia 2015 r., zakładający redukcję emisji CO2 w amerykańskiej gospodarce o 26-28 proc. do roku 2025 w porównaniu z poziomem emisji z 2005 r. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Sołtys |
Cała prawda - bo nie trzeba utrzymywać nierobów i patologi związanej z górnictwem! Słońce, Wiatr i Woda jest za darmo.
Seas |
Jakieś bzdury, nie w Polsce.
Master |
Trzeba umówić morgana z Tchorzewskim, widzę same zalety takiego rozwiązania, rzucą OZE zaczną budować elektownie węglowe a my zaczniemy eksportować wingoel za 100$ za tonę
MT |
Ciekawy obrazek gdy jeden pod drugim są dwa artykuły, z których jeden mowi o tym jak OZE jest nieopłacalne, a drugi mowi o tym, że są bardzo opłacalne
moja elektrownia PV |
a jakieś źródło?
Szyszko |
Co oni tam wiedzą, nasz minister Tchórzewski wie lepiej! Że oze się nie opłaci!

Giełda OZE

Kupie projekty elektrowni wiatrowych

Kupię projekty elektrowni wiatrowych z pozwoleniem na budowę dla elektrowni nowych i używanych. czytaj dalej...

Kupie pracujące elektrownie wiatrowe

Kupię pracujące elektrownie wiatrowe nowe i używane czytaj dalej...

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

2 x 1MW Małopolska

2 x 1MW z pozwoleniem na budowę, umowa warunkowa na sprzedaż po wygraniu aukcji. Kolejny 1MW na tej czytaj dalej...