Sektor OZE wzywa do utrzymania priorytetu w dostępie do sieci

Sektor OZE wzywa do utrzymania priorytetu w dostępie do sieci
Foto. bob, flickr cc
REKLAMA

Europejski sektor odnawialnych źródeł energii wzywa do zmian w regulacjach dla unijnego rynku OZE po roku 2020, które zaproponowała Komisja Europejska, a które mogą wprowadzić większą niepewność wśród inwestorów. Kluczowy postulat to utrzymanie priorytetowego dostępu do sieci.

Pod listem, w którym sformułowano postulaty unijnego sektora OZE, podpisały się m.in. WindEurope, SolarPower Europe, European Biomass Association, European Biogas Association, European Heat Pump Association, European Solar Thermal Electricity Association, VEGEC Geothermal i Ocean Energy Europe.

Dokument jest adresowany do działającego w Parlamencie Europejskim komitetu ITRE (Committee on Industry, Research and Energy), któremu przewodniczy Jerzy Buzek i który zajmie się propozycjami nowych regulacji dla unijnego rynku energetycznego po 2020 r., które przygotowała Komisja Europejska w ramach tzw. pakiety zimowego.

W liście do europearlamentarzystów przedstawiciele unijnego sektora OZE wskazują na trzy elementy, które ich zdaniem są kluczowe, aby utrzymać dynamikę inwestycji w energetyce odnawialnej w UE.

Pierwszy to utrzymanie funkcjonującego obecnie pierwszeństwa w przyłączaniu i wprowadzaniu do sieci energii ze źródeł odnawialnych. Tą kluczową zasadę dla inwestorów w unijnym sektorze OZE chce znieść Komisja Europejska, uzasadniając, że celem nowych regulacji ma być urynkowienie odnawialnych źródeł energii.

Utrzymanie priorytetowego dostępu do sieci jest kluczowe dla inwestorów w kontekście rynku elektroenergetycznego, który nie został stworzony dla odnawialnych źródeł energii i na którym brakuje otwartości i przejrzystości – czytamy w liście.

Autorzy listu do komitetu ITRE wskazują, że priorytetowy dostęp do sieci jest niezbędny w kontekście potrzeby utrzymania specjalnego statusu dla inwestorów realizujących projekty pilotażowe, a także dla właścicieli małych instalacji, w tym gospodarstw domowych. Ta grupa – zdaniem europejskiej branży OZE – nie powinna być traktowana jak inni gracze na rynku energetycznym, a brak preferencji w dostępie do sieci stawia ją w nierównej sytuacji i zagraża rozwojowi innowacyjności.

Kolejny z warunków sformułowanych w liście do europarlamentarzystów to zapewnienie praw nabytych inwestorom, którzy uruchomili produkcję energii bazując na zasadach funkcjonujących w danym reżimie prawnym.

Poprzez wprowadzenie retroaktywnych zmian Unia Europejska wyśle bardzo szkodliwy sygnał do inwestorów, którzy potrzebują pewnych i przewidywalnych warunków, aby inwestować w OZE w Europie. Wprowadzenie niepewności przełoży się na spadek liczby inwestycji i będzie oznaczać wyższe koszty kapitału, blokując efektywną kosztowo transformację w kierunku gospodarki niskoemisyjnej – czytamy w liście europejskiej branży OZE będącym odpowiedzią na prace nad nową unijną strategią energetyczną po roku 2020.

Te elementy są kluczowe dla utrzymania inwestycji w energetyce odnawialnej, dania Europie szansy na wypełnienie swoich zobowiązań klimatycznych oraz pozostania numerem jeden w globalnej branży OZE – komentują autorzy listu, nawiązując tym samym do deklaracji szefa KE Jean-Claude Junckera, który zapewnił, że celem Unii Europejskiej jest pozycja lidera w globalnej branży OZE.

Te słowa stoją w sprzeczności z aktualnymi trendami w światowej energetyce. Mimo wyznaczenia celu OZE na 2020 r. Unia Europejska pozostaje mocno w tyle, jeśli chodzi o inwestycje w sektorze OZE, za Chinami, Stanami Zjednoczonymi, a wkrótce prawdopodobnie również za Indiami. Sygnalizowana przez europejski sektor zielonej energii niepewność co do warunków inwestycji po roku 2020 może tylko zwiększyć dystans dzielący Unię Europejską od tych krajów. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ElektrowniaPV |
Oj byleby nie wpuszczać rynku do oze !! co to to nie! stanowczy sprzeciw. Powoływanie się na ideologiczne argumenty wiele mówi o mentalności autorów.
TchorzewskiZajączkowski |
Oj byle by nie wpuszczać rynku do GWK i państwowej energetyki, bo wolna ręka rynku by je chyba za szybko zmiotła.
SPS |
@Elektrownia: Cytat z ministra sprzed paru dni: "Wiceminister Tobiszowski zaznaczył, że (...) wdrożone zostaną mechanizmy wspierające rozwój i modernizację konwencjonalnych źródeł wytwórczych w postaci rynku mocy. Subsydiowanie elektrowni węglowych w ramach rynków mocy może jednak zablokować Bruksela" - możesz wyjaśnić jak to jest z tymi "mechanizmami rynkowymi" w przypadku el. węglowych i dlaczego (o zgrozo!) one również wymagają SUBSYDIOWANIA??
Seb |
Nabierze wody w usta jak ryba i wypłynie ze swoimi bzdurami w innym wątku. Typ tak ma.
SPS |
Też zauważyłem, że to 'śliski' skurczybyk jest ;o).
wert |
A dlaczego leśnicy nie żądają, aby każdy właściciel domku jednorodzinnego miał nakaz najpierw zakupu chrustu leśnego do ogrzewania zamiast węgla czy gazu? ;)
MojaPV |
@Pawian (Seb), śliski SPS: Jeśli nakarzecie mi kupować na kolację w pierwszej kolejności kilka gram kawioru a ja się tym kawiorem i tak nie najem ale wydam na niego większość kasy to oczywiste że będę musiał dopłacić by zjeść coś konkretnego (bez czego się nie najem) - zrozumieli ?
. |
@mojapv czy inny pies Januszu. Już sam nie wiesz jak się podpisywać. Prokurator się tobą już przestał interesować, że masz tyle czasu na wypisywanie bredni? Idź płakać gdzieś indziej, bo nawet inwektyw porządnych nie potrafisz napisać. My już wiemy jakim typem człowieka jesteś i jak robiłeś swoje "biznesy“. Dziwne, że jeszcze w celi nie siedzisz.
PisowskiPawianPR |
Januszku pawianow sobie poszukaj w drzewie genealogicznym, mysle ze zbyt daleko w historii nie bedziesz musial szukac, zbyt duzo widocznych cech wypisanych jest na twojej twarzy.
SPS |
@MojaPV: Sorry winnetou ale Twoje zagadki sfinksa, przypowieści i zawiłe paralele są nie do ogarnięcia przez mój prosty umysł ;o). Chcesz powiedzieć, że związkowcy przeżarli budżet inwestycyjny na kawior i teraz potrzebują dotacji??

Giełda OZE

Przyłącze dla Pv 350 mw

Posiadamy do sprzedania wolne moce przyłączeniowe na Ukrainie wraz z działką pod PV . Wielkość przy czytaj dalej...

Szukamy działek do wydzierżawienia pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV. Wymagana powierzchnia działki min 2 ha oraz brak czytaj dalej...

Firma monterska

Doświadczona ekipy monterskie nawiążą współpracę przy montażach systemów fotowoltaicznych. Zapraszam czytaj dalej...

ZLECĘ PRZYGOTOWANIE PROJEKTÓW PV

Zlecę development projektów farm fotowoltaicznych do 1 MW od wyszukania lokalizacji do pozwolenia na czytaj dalej...