Polska firma w konsorcjum budującym inteligentne sieci w UE

Polska firma w konsorcjum budującym inteligentne sieci w UE
Fot. National Grid
REKLAMA

Spółki z Grupy Atende są współwykonawcami dofinansowanego z unijnego programu Horyzont 2020 projektu UPGRID. Projekt ten właśnie wszedł w ostatnią fazę, która potrwa do końca br.

Konsorcjum 19 podmiotów z siedmiu krajów – Hiszpanii, Portugalii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Francji, Norwegii oraz Polski, zbudowało innowacyjne rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo sieci energetycznych i właśnie przeszły do ich testowania.

Cztery instalacje demonstracyjne zlokalizowano w sieciach dystrybutorów energii – w Bilbao na północy Hiszpanii (Iberdrola – lider konsorcjum), w Parque das Nações w Lizbonie w Portugalii (EDP), åmål w Dalsland na południu Szwecji (Vattenfall) i w Gdyni (Energa-Operator).

Jak informuje Atende, celem projektu UPGRID jest przedłużenie funkcjonalności systemów monitorowania i sterowania, które obecnie funkcjonują w sieciach średniego napięcia (SN), na sieci niskiego napięcia (nn), do których przyłączona jest ogromna większość konsumentów.

Dzięki temu system dystrybucji energii elektrycznej ma zyskać nowy poziom elastyczności, pozwalający na zarządzanie przepływami, których złożoność rośnie z każdym podłączonym źródłem energii, np. systemem fotowoltaicznym czy farmą wiatrową.

Stopień komplikacji zagadnienia monitorowania i sterowania przy przejściu z sieci SN na nn gwałtownie rośnie, ponieważ punktów przyłączenia odbiorców (i prosumentów) jest kilkadziesiąt razy więcej niż węzłów sieci SN. Zaproponowane w projekcie UPGRID rozwiązania opierają się na wykorzystaniu danych z istniejących systemów inteligentnych liczników. Na podstawie tych danych tworzone są modele, które służą do wykrywania awarii, prognozowania przyszłego stanu sieci i planowania działań służb operatora – komentuje Paweł Pisarczyk, prezes Atende Software.

Gdyński demonstrator został zrealizowany przez polskich uczestników projektu: Energa-Operator, Instytut Energetyki, Politechnikę Gdańską, Atende i Atende Software. Stworzone przez Atende Software oprogramowanie stanowi przedłużenie wcześniej wdrożonego w EOP systemu pomiarowego (AMI). Pozwala na wizualizację stanu sieci, informuje o nietypowych sytuacjach, wspiera zarządzanie pracą zespołów technicznych operatora z wykorzystaniem urządzeń mobilnych i pozwala optymalizować planowanie niezbędnych inwestycji infrastrukturalnych w oparciu o analizę rzeczywistych potrzeb.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

3kW OFF GRID /ON GRID :zestawy hybrydowe PV: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody energetyczne? Brak prądu... ..UPS przestał działać? Aby zabezpiecz czytaj dalej...

SPRZEDAM PRĄD

Sprzedam energię elektryczną z farmy wiatrowej. Produkcja 3000-5000 MW rocznie. Preferowana stała ce czytaj dalej...

Sprzedaż 100 udziałów sp.z.o.o , OZE fotovoltaica łącznie 4,7 MW, dotacje ,aukcje

Spółka z.o.o sprzeda 100 udziałów Spółka działa od 4 lat na rynku OZE , prowadzi obecnie 4 projekty czytaj dalej...

Przygotowanie Pełnej Dokumentacji Projektowej Farma Fotowoltaiczna

Przygotowujemy pełną dokumentację projektową do budowy Elektrowni Fotowoltaicznych wraz z kwalifikac czytaj dalej...