UOKiK daje zielone światło na DSR w wykonaniu PGE

UOKiK daje zielone światło na DSR w wykonaniu PGE
Fot. National Grid
REKLAMA

Największy polski koncern energetyczny PGE rozpoczął współpracę z firmą Energy Pool Development, mającą na celu uruchomienie usługi z zakresu zarządzania popytem na energię. Na koncentrację właśnie zgodził się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Z wniosku, który w celu uruchomienia wspólnej usługi zarządzania popytem na energię (ang. Demand Side Response, DSR) został złożony do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wynika, że obie firmy chcą utworzyć nową spółkę o nazwie PGE Energy Pool Polska, w której 64 proc. udziałów będzie mieć PGE, a pozostałe udziały obejmie firma wywodząca się z Francji.

Do Energy Pool należą cztery spółki świadczące usługi dla sieci elektroenergetycznych. Polegają one na rozwoju, projektowaniu i uruchamianiu modulacji energii elektrycznej oraz usługi redukcji mocy. 

Jak informuje UOKiK, w ramach wspólnego przedsięwzięcia obu podmiotów PGE Energy Pool będzie pozyskiwać odbiorców końcowych energii elektrycznej gotowych do redukcji swojego zapotrzebowania lub zużycia energii elektrycznej w zamian za wynagrodzenie.

PGE Energy Pool Polska ma kierować tzw. agregatorem usług zarządzania stroną popytową. Oferta będzie adresowana do średnich i dużych przedsiębiorstw, które pojedynczo nie posiadają do tego odpowiednich możliwości czy kompetencji, i ma umożliwić im uzyskiwanie wynagrodzenia za gotowość do tymczasowego i dobrowolnego ograniczenia zużycia energii elektrycznej w określonych godzinach.

PGE informowało wcześniej, że utworzenie spółki PGE Energy Pool jest odpowiedzią na duże możliwości płynące z otwarcia rynku DSR w Polsce, między innymi dzięki przetargom organizowanym przez Polskie Sieci Energetyczne (PSE), zarządcę Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, a także dzięki powstającemu rynkowi mocy.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
mas |
Ile jeszcze PGE stworzy spółek spółeczek od kij wie czego...
Biomasowiec |
To brak jest polskich firm, pomysłów i technologii. Dlaczego musimy sięgac po Francuzów ???
alladyn-solar-batt |
Wiaomość w Polsce podano 24 kwietnia 2017 roku- także mamy ,,cieple bułeczki'' w wydaniu GramWzielone...:-)Generalnie- nie jest wiadome czym wyrożnia się tak konkretnie francuzka firma pośrod innych podobnych- że wlasnie tę wybrałó PGE....To speyficzna ,,przejrzystość''' decyzyjna :-). Zastanawiam się - po co publikować komunikaty, które ni konkretnego nie zwierają w przekazie- no może implikują jedynie stwierdzenie, że proces tworzenia setek spółeczek (jak słusznie podnosi mAS) dla generowania synekur z pensjami Prezesow doliczonymi odbiorcom prądu do końcowego rahunku- idzie w najlepsze.Rozumiem, że GramWzielone nie dostrzeg swej roli w zapytaniu PGE o powody wyboru do tych zadań właśnie tego konkretnie partnera i ogranicza się do portalu przeduków dla nieświeżych wiadomości? Ot- kanikuła....
alladyn-solar-batt |
Nie wykluczam, ze na decyzję PGE wpływa wzmocnienie Energy Pool technologiami made by Schneider Electric czyli deal jest szerszy....Gdyby Gram miało odrobinę ambicji w 2 minuty ustaliłoby istotne informacje z zakresu ekonomiki takich działań: ,,Na wprowadzeniu technologii Demand Response mogą skorzystać w szczególności odbiorcy przemysłowi, którzy konsumują duże ilości energii. Dzięki niej przestają być biernymi, a staja się aktywnymi uczestnikami systemu energetycznego. W zamian za konsumpcję większej ilości energii poza godzinami szczytowymi mogliby otrzymać zapłatę w postaci oszczędności od 5 do 20% na rocznych rachunkach za energię elektryczną. Poprzez swoje strategiczne partnerstwo z Schneider Electric Energy Pool może również angażować swoich klientów przemysłowych do korzystania z rozwiązań z zakresu efektywności energetycznej i inteligentnych programów zarządzania energią wykorzystujących najnowszą technologię Schneider Electric.''

Giełda OZE

Sprzedam pellet przemysłowy 17 kj/kg

Sprzedam pellet drzewny przemysłowy z mieszaniny trociny oraz odpadów z produkcji mebli i płyt wiór czytaj dalej...

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...