Przejęcie czołowego dostawcy magazynów energii

Przejęcie czołowego dostawcy magazynów energii
Foto. Younicos

Niemiecka firma Younicos, będąca europejskim liderem w rozwiązaniach z zakresu magazynowania energii, została przejęta przez szkocki koncern Aggreko. Wartość transakcji oszacowano na 40 mln funtów. Rynki energii idą w kierunku dekarbonizacji, decentralizacji i digitalizacjitak komentuje decyzję o przejęciu Chris Weston, CEO Aggreko.

To kolejne w tym roku duże przejęcie na szybko rozwijającym się rynku magazynowania energii. Wcześniej fiński producent urządzeń dla branży energetycznej i stoczniowej Wärtsilä przejął amerykańską firmę Greensmith, która specjalizuje się w oferowaniu rozwiązań z zakresu zarządzania i magazynowania energii. Wartości tej transakcji nie podano do publicznej wiadomości.

Ostatnio włoski koncern energetyczny Enel kupił amerykańskiego dewelopera i operatora magazynów energii Demand Energy, a wcześniej inny europejski koncern energetyczny, francuski Engie, przejął 80 proc. udziałów w mającym podobny profil działalności kalifornijskim startupie Green Charge Networks. 

REKLAMA

Aggreko do tej pory oferował rozwiązania bazujące na produkcji energii z wykorzystaniem generatorów diesla. Następnie zaczął je łączyć z elektrowniami fotowoltaicznymi. Kolejnym krokiem do zmniejszenia zapotrzebowania na paliwo diesla i do zwiększenia oszczędności w produkcji energii może być dołożenie magazynów energii. Szkocka firma chce pójść w tym kierunku, co potwierdziła przejmując Younicos.

REKLAMA

Younicos to europejski lider w zakresie technologii magazynowania energii. Wywodząca się z Niemiec firma ma na koncie realizację magazynów energii stanowiących back-up i mających pełnić funkcje regulacyjne dla centralnych sieci energetycznych, ale także realizuje projekty off-gridowe, na terenach niepołączonych z centralnymi systemami elektroenergetycznymi. Przykładem jest inwestycja na portugalskiej wyspie Graciosa. Więcej na ten temat w artykule: Portugalska wyspa dostanie tańszą energię dzięki OZE.

Younicos na razie przynosi jednak straty. W zeszłym roku sięgnęły one 17 mln euro przy przychodach na poziomie ok. 8 mln euro. Utworzona w 2005 r. firma nie produkuje baterii, oferuje natomiast gotowe rozwiązania, wyposażajac baterie w autorskie systemy zarządzania. Firma zrealizowała dotąd magazyny energii o łącznej mocy 200 MW. 

Wcześniej Niemcy pozyskali od inwestorów finansowanie rzędu 75 mln dolarów. Wśród nich jest m.in. japoński Panasonic i amerykański producent paneli fotowoltaicznych i deweloper First Solar.

Aggreko wypracowało w ubiegłym roku przychody rzędu ok. 2,6 mld dolarów. Szkocka firma zatrudnia 7,3 tys. pracowników. 

red. gramwzielone.pl