Koszt brytyjskiej elektrowni jądrowej w górę

Koszt brytyjskiej elektrowni jądrowej w górę
Elektrownia jądrowa Hinkley Point B. Foto. Richard Baker, wikimedia cc-by
REKLAMA

Budowa pierwszej od lat na Wyspach elektrowni jądrowej jeszcze się nie rozpoczęła, jednak główny inwestor francuski koncern energetyczny EDF  już podniósł prognozowany koszt tej inwestycji i sygnalizuje, że może on jeszcze wzrosnąć.

Francuski koncern energetyczny EDF szacuje obecnie, że koszt inwestycji w nowy blok jądrowy Hinkley Point C wzrośnie – w stosunku do ubiegłorocznej prognozy – o 1,5 mld funtów, sięgając w sumie 19,6 mld funtów.

EDF zaznaczył, że koszty mogą być jeszcze wyższe, nawet o 0,7 mld funtów, co wynika z możliwego 15-miesięcznego opóźnienia przy budowie bloku 1 oraz 9-miesięcznego opóźnienia przy bloku 2. Pierwszy ma być gotowy do końca 2025 r.

Problemem, na który wcześniej zwracały uwagę media, są opóźnienia w pracach nad nową technologią reaktorów EPR (European Pressurised Reactors), które mają powstać w Hinkley Point.

Brytyjskie władze wydały zgodę na rozpoczęcie budowy Hinkley Point C w marcu tego roku. Budowana przez EDF elektrownia jądrowa będzie pierwszą taką inwestycją na Wyspach realizowaną od 20 lat.

W konsorcjum budującym Hinkley Point C, obok EDF, jest również chiński państwowy koncern China General Nuclear Power Corporation, który posiada 33,5 proc. udziałów. Bez finansowego wsparcia ze strony Chińczyków projekt mógłby w ogóle nie wystartować. 

Hinkley Point C ma osiągnąć moc 3,2 GW i zaspokajać 7 proc. zapotrzebowania na energię w brytyjskiej gospodarce.

Podając informację o planowanym wyższym koszcie tej inwestycji Francuzi zaznaczyli od razu, że nie wpłynie to na rewizję kontraktu na sprzedaż energii zawartego z brytyjskim rządem, w ramach którego właściciel Hinkley Point C ma otrzymać gwarancję stawki za energię rzędu 92,5 GBP/MWh w okresie 35 lat od momentu uruchomienia generacji.

Koszt produkcji energii w ujęciu LCOE wycenia się na około 87 GBP/MWh. BBC podawało, że jeśli elektrownia Hinkley Point C powstanie, może być najdroższą tego typu inwestycją w historii.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Olo |
czyli ok 6 GPB za 1W, czy to ma sens?
Wujek |
Jądrówka nie ma żadnego sensu, chyba że tak jak nasz rząd - ROZKRAŚĆ nasze podatki na chore opracowania, czy to się w ogóle opłaca... Przypominam że firmy robiące takie opracowania to same znajome ziomki z ministerstwa... :)
TW |
Dokladnie tak elektownie atomowe i kopalnie buduje sie tylko po to aby przelac kase z podatkow na prywatne konta - szkoda ze ludzie maja tego swiadomosci
Dago |
6 mln GBP za 1 MW mocy. Totalny bezsens Produkcja roczna z takiej jądrówki 3.2 GW to Ok 28 TWh. Z kolei roczna ilość energii 28 TWh wytworzy raptem 3500 turbin wiatrowych o mocy 3 MW każda. Natomiast koszt posadowienia tych 3500 turbin to max 10 mld EUR. Czyli CAPEX grubo ponad dwa razy tańszy niż elwktrowni jądrowej. A do tego brak kosztów pracy urządzenia, brak kosztów zakupu paliwa oraz brak problemu z odpadami liczonymi w dziesiątkach mld. No i na koniec - niemal brak kosztów demontażu elektrowni
anonim |
https://www.cda.pl/video/13735883 atomowe szleństwo

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

Ruszyły dotacje do 90% na wózki widłowe dla firm.

Ruszyły dotacje do 90% dla mikro firm, do 80% dla małych na prewencję przedwypadkową. Katalog możliw czytaj dalej...

Sprzedam 4,25ha pod farmę foto , projekt, pozwolenie na budowę , wszystkie uzgodniena

Do sprzedaży/wydzierżawienia - 4,25ha w woj. podkarpackim , 6km od Tarnobrzega , z projektem farmy czytaj dalej...

Vestas V80 2,0MW 100m. wieża

Turbiny do demontażu na przełomie lipca-sierpnia. manufakturaenergii@gmail.com +48 690 984 216 czytaj dalej...

sprzedam grupę elektrociepłowni 8700 MWh/rok

Sprzedaż udziałów w spółce celowej, operatora projektu w wysokości do ustalenia z inwestorem. Inwest czytaj dalej...