Koszt brytyjskiej elektrowni jądrowej w górę

Koszt brytyjskiej elektrowni jądrowej w górę
Elektrownia jądrowa Hinkley Point B. Foto. Richard Baker, wikimedia cc-by
REKLAMA

Budowa pierwszej od lat na Wyspach elektrowni jądrowej jeszcze się nie rozpoczęła, jednak główny inwestor francuski koncern energetyczny EDF  już podniósł prognozowany koszt tej inwestycji i sygnalizuje, że może on jeszcze wzrosnąć.

Francuski koncern energetyczny EDF szacuje obecnie, że koszt inwestycji w nowy blok jądrowy Hinkley Point C wzrośnie – w stosunku do ubiegłorocznej prognozy – o 1,5 mld funtów, sięgając w sumie 19,6 mld funtów.

EDF zaznaczył, że koszty mogą być jeszcze wyższe, nawet o 0,7 mld funtów, co wynika z możliwego 15-miesięcznego opóźnienia przy budowie bloku 1 oraz 9-miesięcznego opóźnienia przy bloku 2. Pierwszy ma być gotowy do końca 2025 r.

Problemem, na który wcześniej zwracały uwagę media, są opóźnienia w pracach nad nową technologią reaktorów EPR (European Pressurised Reactors), które mają powstać w Hinkley Point.

Brytyjskie władze wydały zgodę na rozpoczęcie budowy Hinkley Point C w marcu tego roku. Budowana przez EDF elektrownia jądrowa będzie pierwszą taką inwestycją na Wyspach realizowaną od 20 lat.

W konsorcjum budującym Hinkley Point C, obok EDF, jest również chiński państwowy koncern China General Nuclear Power Corporation, który posiada 33,5 proc. udziałów. Bez finansowego wsparcia ze strony Chińczyków projekt mógłby w ogóle nie wystartować. 

Hinkley Point C ma osiągnąć moc 3,2 GW i zaspokajać 7 proc. zapotrzebowania na energię w brytyjskiej gospodarce.

Podając informację o planowanym wyższym koszcie tej inwestycji Francuzi zaznaczyli od razu, że nie wpłynie to na rewizję kontraktu na sprzedaż energii zawartego z brytyjskim rządem, w ramach którego właściciel Hinkley Point C ma otrzymać gwarancję stawki za energię rzędu 92,5 GBP/MWh w okresie 35 lat od momentu uruchomienia generacji.

Koszt produkcji energii w ujęciu LCOE wycenia się na około 87 GBP/MWh. BBC podawało, że jeśli elektrownia Hinkley Point C powstanie, może być najdroższą tego typu inwestycją w historii.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Olo |
czyli ok 6 GPB za 1W, czy to ma sens?
Wujek |
Jądrówka nie ma żadnego sensu, chyba że tak jak nasz rząd - ROZKRAŚĆ nasze podatki na chore opracowania, czy to się w ogóle opłaca... Przypominam że firmy robiące takie opracowania to same znajome ziomki z ministerstwa... :)
TW |
Dokladnie tak elektownie atomowe i kopalnie buduje sie tylko po to aby przelac kase z podatkow na prywatne konta - szkoda ze ludzie maja tego swiadomosci
Dago |
6 mln GBP za 1 MW mocy. Totalny bezsens Produkcja roczna z takiej jądrówki 3.2 GW to Ok 28 TWh. Z kolei roczna ilość energii 28 TWh wytworzy raptem 3500 turbin wiatrowych o mocy 3 MW każda. Natomiast koszt posadowienia tych 3500 turbin to max 10 mld EUR. Czyli CAPEX grubo ponad dwa razy tańszy niż elwktrowni jądrowej. A do tego brak kosztów pracy urządzenia, brak kosztów zakupu paliwa oraz brak problemu z odpadami liczonymi w dziesiątkach mld. No i na koniec - niemal brak kosztów demontażu elektrowni
anonim |
https://www.cda.pl/video/13735883 atomowe szleństwo

Giełda OZE

Projekty PV - 1MW pod aukcje i dotacje

Sprzedam projekty PV o mocy do 1MW w warmińsko-mazurskim pod dotacje - nabór do końca listopada 2017 czytaj dalej...

Szukamy partnerów do projektów PV

Posiadamy pakiet 50 projektów na różnych etapach zaawansowania, od decyzji administracyjnych do proj czytaj dalej...

Sprzedam Farmę Wiatrową

Witam, Sprzedam farmę wiatrową składającą się z 2 wiatraków typu Enercon E-53 (moc 800kW każdy), pos czytaj dalej...

SZUKAM DZIAŁKI POD DZIERŻAWĘ FARMY FOTOWOLTAICZNEJ

Podlaskie, Warminsko-Mazurskie, Mazovieckie, Lodzkie czytaj dalej...