Kolejny podmorski interkonektor połączy kraje UE

Kolejny podmorski interkonektor połączy kraje UE
Fot. the summer of BRYAN, flickr cc
REKLAMA

Powstanie kolejny interkonektor energetyczny łączący kraje Unii Europejskiej tym razem Francję i Irlandię. Cel to zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i poszerzenie możliwości integracji odnawialnych źródeł energii w systemach elektroenergetycznych obu krajów.

Komisja Europejska zaakceptowała projekt budowy interkonektora łączącego Francję i Irlandię, przyznając na ten cel fundusze rzędu 4 mln euro.

Projekt zakłada budowę podmorskich linii energetycznych o długości około 600 km, których potencjał przesyłu energii sięgnie 700 MW. Jak podaje Komisja Europejska, to tyle, ile potrzeba, aby zaspokoić zapotrzebowanie na energię około 450 tys. gospodarstw domowych.

W kwietniu tego roku ogłoszono inny projekt interkonektora z udziałem Francji.

Inwestycja realizowana przez operatorów systemów przesyłowych z Francji i Wielkiej Brytanii – National Grid oraz Réseau de Transport d'Electricité (RTE) – dotyczy budowy interkonektora energetycznego, który zostanie położony na dnie kanału La Manche i którego moc sięgnie 1 GW.

Zamówienie na budowę interkonektora w technologii HVDC o mocy 1 GW między Wielką Brytanią i Francją otrzymało ABB. Wartość kontraktu wynosi 270 mln euro.

Podwodne kable połączą brytyjski system elektroenergetyczny na wysokości Chilling w Hampshire z francuskim w miejscowości Tourbe w Normandii. Długość połączenia sięgnie 240 km. Jego uruchomienie ma nastąpić do roku 2020.

Budowa interkonektorów między poszczególnymi krajami Unii Europejskiej to jeden z fundamentów unii energetycznej, którą forsuje Komisja Europejska.

Zgodnie z propozycjami zawartymi w tzw. pakiecie zimowym, KE chce wprowadzić cel udostępniania między poszczególnymi krajami UE do 15 proc. zdolności przesyłowych. To ma prowadzić do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, a także obniżenia cen energii – dzięki możliwości zakupu energii z krajów, w których jest ona w danym momencie tańsza.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

ORKAN ??? No problem... zestawy hybrydowe on/off grid 11xTRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid 3kW AC

Orkan Fryderyka czy inny zerwał przewody energetyczne? Brak prądu... ..UPS przestał działać? Aby zab czytaj dalej...

Sprzedam moduły PV: Suntech Recom Amerisolar

Sprzedamy moduły PV uznanych producentów . Jesteśmy bezpośrednim importerem. Poszukujemy przedstawic czytaj dalej...

Pellety z luski slonecznika

Jestesmy produkcji pelet luski slonecznika, luski slonecznika jest najlepszy w swojej klasie. jego r czytaj dalej...

GWARANCJE POCHODZENIA -Sprzedam

Sprzedam gwarancje pochodzenia z OZE. czytaj dalej...