Kolejny podmorski interkonektor połączy kraje UE

Kolejny podmorski interkonektor połączy kraje UE
Fot. the summer of BRYAN, flickr cc

Powstanie kolejny interkonektor energetyczny łączący kraje Unii Europejskiej tym razem Francję i Irlandię. Cel to zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i poszerzenie możliwości integracji odnawialnych źródeł energii w systemach elektroenergetycznych obu krajów.

Komisja Europejska zaakceptowała projekt budowy interkonektora łączącego Francję i Irlandię, przyznając na ten cel fundusze rzędu 4 mln euro.

Projekt zakłada budowę podmorskich linii energetycznych o długości około 600 km, których potencjał przesyłu energii sięgnie 700 MW. Jak podaje Komisja Europejska, to tyle, ile potrzeba, aby zaspokoić zapotrzebowanie na energię około 450 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

W kwietniu tego roku ogłoszono inny projekt interkonektora z udziałem Francji.

Inwestycja realizowana przez operatorów systemów przesyłowych z Francji i Wielkiej Brytanii – National Grid oraz Réseau de Transport d’Electricité (RTE) – dotyczy budowy interkonektora energetycznego, który zostanie położony na dnie kanału La Manche i którego moc sięgnie 1 GW.

REKLAMA

Zamówienie na budowę interkonektora w technologii HVDC o mocy 1 GW między Wielką Brytanią i Francją otrzymało ABB. Wartość kontraktu wynosi 270 mln euro.

Podwodne kable połączą brytyjski system elektroenergetyczny na wysokości Chilling w Hampshire z francuskim w miejscowości Tourbe w Normandii. Długość połączenia sięgnie 240 km. Jego uruchomienie ma nastąpić do roku 2020.

Budowa interkonektorów między poszczególnymi krajami Unii Europejskiej to jeden z fundamentów unii energetycznej, którą forsuje Komisja Europejska.

Zgodnie z propozycjami zawartymi w tzw. pakiecie zimowym, KE chce wprowadzić cel udostępniania między poszczególnymi krajami UE do 15 proc. zdolności przesyłowych. To ma prowadzić do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, a także obniżenia cen energii – dzięki możliwości zakupu energii z krajów, w których jest ona w danym momencie tańsza.

red. gramwzielone.pl