Państwa UE za wyższym celem efektywności energetycznej

Państwa UE za wyższym celem efektywności energetycznej
Foto. bob, flickr cc
REKLAMA

Przedstawiciele rządów państw Unii Europejskiej zgodzili się na podniesienie unijnego celu w zakresie poprawy efektywności energetycznej do roku 2030. Wcześniej przyjęty przez szefów państw UE cel 27 proc. prawdopodobnie zostanie zwiększony do 30 proc. Zaproponowano jednak również zmiany, które mogą osłabić unijną politykę energetyczną i klimatyczną.

Wczoraj ministrowie z państw UE przyjęli w ramach Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii stanowisko do projektów nowych dyrektyw z zakresu efektywności energetycznej, do którego wpisano zamiar podniesienia celu poprawy efektywności energetycznej do 30 proc. do roku 2030.

Jak informuje Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, unijni ministrowie zgodzili się na wyższy cel efektywności energetycznej, ale pozostał on wiążący jedynie na poziomie całej Unii. Państwa członkowskie byłyby natomiast zobligowane do 1,5 proc. rocznej oszczędności energii końcowej, co jest kontynuacją aktualnej polityki.

ClientEarth zwraca uwagę, że unijni ministrowie osłabili nieco przepisy dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków oraz przepisy dotyczące elektromobilności.

Najbardziej niepokojące jest umożliwienie odliczenia energii ze źródeł odnawialnych produkowanej nie na miejscu z obliczania całkowitej energii pierwotnej budynku – komentuje ClientEarth.

Urszula Szałkowska, prawnik Fundacji, ocenia, że będzie to oznaczać, że zakupiona na rynku biomasa i następnie spalona w piecu, będzie miała współczynnik energochłonności „0”, co – jak przekonuje – "w żadnym stopniu nie odzwierciedla rzeczywistości”.

Cel 27-procentowej poprawy efektywności energetycznej do roku 2030 szefowie państw UE przyjęli na posiedzeniu Rady Europejskiej w październiku 2014 r. Uzgodniono wówczas również zwiększenie udziału zielonej energii w unijnym miksie energetycznym do 27 proc. do roku 2030 oraz zmniejszenie do tego czasu emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. w porównaniu z emisjami z poziomem z roku 1990.

Podczas gdy cele w zakresie OZE i redukcji emisji przyjęto jako wiążące na poziomie unijnym, cel w zakresie efektywności energetycznej określono jako orientacyjny.

Przyjęte wczoraj stanowisko Rady Europejskiej jest punktem wyjścia do dalszych negocjacji legislacyjnych z Komisją i Parlamentem Europejskim. ClientEarth zaznacza, że ta druga instytucja prezentuje zazwyczaj ambitniejsze podejście niż Rada „więc można oczekiwać, że ostateczna wersja przepisów będzie bardziej progresywna”.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Lidia |
Tymczasem polsce WUNGIEL!
ElektrowniaPV |
Tymczasem w głowie u Lidii pustka - co ma efektywność energetyczną do węgla?
SPS |
Tymczasem na oczach ElektrowniaPV (ciągle) klapki. Węgiel = zasiedziała/przestarzała technologia. Przykład: opalając dom relatywnie tanim w zakupie węglem właściciel będzie miał b. niewielką motywację żeby go ocieplić. Przechodząc na źródła odnawialne np. PV na dachu pojawia się motywacja do: #1 wykorzystania części lub całości wyprodukowanej energii do ogrzewania domu co wymusi... #2 docieplenie budynku. Synergia ww. rozwiązań przyczyni się do zwiększenia efektywności energetycznej i sporego obniżenia emisji.
Luis |
Celem poprawy efektywnosci energetycznej,jest redukcja emisji CO2 i substancji toksycznych. Natomiast spalanie WUNGLA napewno nie poprawi czystosci powietrza.

Giełda OZE

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...

Sprzedam 600 kW PV na dachu

Sprzedam spółkę celową. 600 kW PV na dachu z przyznaną dotacją i wygraną aukcją. czytaj dalej...

Biogazownię rolniczą

Sprzedam biogazownię rolniczą o mocy 0,8 MWh czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...