Lewiatan: mali wytwórcy energii bez deklaracji podatkowych

Lewiatan: mali wytwórcy energii bez deklaracji podatkowych
Fot. PV Polska Energia
REKLAMA

Eksperci Konfederacji Lewiatan zapewniają, że w ślad za zwolnieniem producentów energii elektrycznej z płacenia podatku akcyzowego od jej zużycia na własne potrzeby, należy również zlikwidować obowiązek składania deklaracji oraz prowadzenia ewidencji energii elektrycznej.

Rada OZE przy Konfederacji Lewiatan uwzględniła taki postulat w ramach konsultacji ustawy o podatku akcyzowym w zakresie likwidacji obowiązku składania zerowych deklaracji oraz prowadzenia ewidencji energii elektrycznej przez wytwórców produkujących energię w instalacjach, w których moc generatorów nie przekracza 1 MW, korzystających ze zwolnienia od podatku akcyzowego wynikającego z Rozporządzenia Ministra Finansów z 8 lutego 2013 r.

Konieczność składania deklaracji i prowadzenia ewidencji ilościowej energii elektrycznej jest szczególnie uciążliwa w sytuacji, gdy wytwórca energii nie jest podatnikiem z tytułu żadnej innej czynności. Prowadzenie ewidencji i składanie wielostronicowych zerowych deklaracji jest całkowicie zbędne i niepotrzebnie obciąża zarówno wytwórców energii, jak i administrację skarbową – mówi Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan przypomina, że w 2013 roku wprowadzono zwolnienie od akcyzy zużycia energii elektrycznej wyprodukowanej z instalacji o mocy do 1 MW i mogą z niego korzystać mali wytwórcy, którzy produkowaną przez siebie energię zużywają – jej część lub całość – na potrzeby własne.

Ten uciążliwy obowiązek ustał, lecz tylko w zakresie zapłaty podatku. Na niewielkich wytwórcach nadal ciąży obowiązek składania comiesięcznych (zerowych) deklaracji dla podatku akcyzowego oraz prowadzenia ewidencji energii elektrycznej – komentuje Lewiatan, przypominając, że ten obowiązek został potwierdzony w interpretacji indywidualnej ministra finansów za pośrednictwem Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPP4/4513-83/16/MK).

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
All Ganonim |
To tylko w tym kraju taki bałagan jest możliwy. Słońce to nie to samo co źródła odnawialne i zasoby na ziemi. Można na siłę przyjąć, że wiatr jest bogactwem państwowym. To nie ropa, i nie woda. Nawet wiatr jest tu na tej planecie tu powstaje. Fotony przylatują z najbliższej nam gwiazdy. Z mocą 1 kW na 1 m kwadratowy po przejściu przez atmosferę. Innymi słowy równie dobrze można by inne przybywające na teren przedsiębiorstwa rzeczy opodatkować i nakazać ewidencję. Podatek od deszczu? Darmowa woda? Także jeśli akcyza by miała istnieć, każdy człowiek i jego auto, dom, działka powinni być opodatkowani od powierzchni bo ciepło to też energia ze słonecznych fotonów. Najlepiej jeszcze niech prowadzą ewidencję. Zamiana energii cząstek na prąd to tylko zmiana wykorzystania. I tak jest ona wchłaniana we wszystko na co pada. Nielegalne jest więc branie podatku za dobro powszechnie dostępne. I to nie mające źródła na terenie RP. A chęć sprawdzania przedsiębiorstw ile sobie zużyli w formie sprawozdań jest skandalem. Jeśli tak, to każdy podmiot niech prowadzi ewidencję wchłoniętej energii słonecznej. A jak nie to jest to nierówne traktowanie przedsiębiorstw i innych podmiotów. Następne będzie powietrze zobaczycie. Nawet woda jest jakoś wytłumaczona. Jest to w końcu cała infrastruktura dla niej. A tu, każdy ze słońca korzysta a przedsiębiorca nie każdy ale tylko ten, który z tego robi prąd ma robić ewidencję? Ten co by z tego robił ciepło już nie? Ludzie przecież to jest jakiś absurd.

Giełda OZE

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW (NISKI KOSZT BUDOWY!!)

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW z pozwoleniem na budowę

Lokalizacja - Nowa Wieś Książęca gm Bralin woj. wielkopolskie, pogranicze dolnośląskiego Projekt PV czytaj dalej...