Tegoroczne aukcje m.in. na 150 MW w wietrze, 300 MW w PV

Tegoroczne aukcje m.in. na 150 MW w wietrze, 300 MW w PV
Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Ministerstwo Energii podało, powstanie jakich mocy zakłada na podstawie tegorocznych aukcji dla OZE. Najbliższe aukcje dla małych źródeł o mocy do 1 MW i istniejących hydroelektrowni maksymalnie o tej samej mocy odbędą się jeszcze w tym miesiącu. Nadal nie wiadomo natomiast, kiedy odbędą się "duże" aukcje, które wcześniej resort energii zapowiadał na ten rok.

W informacji przygotowanej na posiedzenie Komisji Środowiska oraz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności ME przypomina, że na podstawie pierwszej aukcji z grudnia 2016 r. „realizowanych jest aktualnie tylko w obszarze fotowoltaiki 51 nowych projektów, opiewających na łączną ilość energii z OZE wynoszącą 1,57 TWh, tj. ok. 0,104 TWh/rok”.

W najbliższych aukcjach zaplanowanych na 29 i 30 czerwca br. możliwość wejścia do systemu aukcyjnego zyskają przedsiębiorcy planujący budowę nowych instalacji OZE o mocy do 1 MW oraz – w drugim dniu – przedsiębiorcy posiadający istniejące elektrownie wodne o mocy do 1 MW, którzy zyskają kolejną szasnę na przejście do nowego systemu wsparcia.

Na razie nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle odbędą się zapowiadane przez ME na ten rok większe aukcje dla OZE.

Nie wiadomo, czy – w przypadku ich przeprowadzenia – obowiązywać będą już przepisy znowelizowanej ustawy o OZE, które obecnie przygotowuje Ministerstwo Energii. Chodzi zwłaszcza o wprowadzenie regulacji dających równe szanse inwestorom zgłaszającym projekty, na które nie otrzymali wcześniej pomocy inwestycyjnej, w porównaniu z projektami posiadającymi pomoc inwestycyjną w postaci np. unijnej dotacji.

Aukcje, które zaplanowano na koniec przyszłego tygodnia, odbędą się na dotychczasowych zasadach. 

Z informacji opracowanej przez Ministerstwo Energii wynika, że urzędnicy resortu nadal zakładają przeprowadzenie kolejnych aukcji jeszcze w tym roku. Świadczą o tym podane przez ME moce, które mają powstać w poszczególnych technologiach OZE na podstawie tegorocznych aukcji. 

W opracowaniu przygotowanym na ostatnie posiedzenie senackich Komisji Środowiska oraz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności ME zapewniło, że „uwzględniając akty wykonawcze do ustawy o OZE tylko w zakresie nowych projektów w 2017 r. planowane ilości energii mającej zostać zaoferowanej w aukcjach, oraz jej wartość”, tegoroczne aukcje mają skutkować powstaniem nowych biogazowni rolniczych o mocy do 1 MW – o łącznej mocy 70 MW, większych biogazowni rolniczych – o łącznej mocy 30 MW, biogazowni na składowiskach odpadów mniejszych niż 1 MW –  o łącznej mocy 5 MW, biogazowni w oczyszczalniach ścieków o mocy do 1 MW – o łącznej mocy 5 MW.

Ministerstwo Energii zapowiada też powstanie dedykowanych instalacji spalania biomasy o jednostkowej mocy ponad 1 MW – o łącznej mocy 100 MW, instalacji termicznego przekształcania odpadów o mocy ponad 1 MW – o łącznej mocy 150 MW.

Resort energii zakłada ponadto powstanie elektrowni wodnych o mocy do 1 MW – o łącznej mocy 10 MW, większych elektrowni wodnych – o łącznej mocy 10 MW, a także farm fotowoltaicznych o mocy do 1 MW – o łącznej mocy 300 MW, a także farm wiatrowych o mocy ponad 1 MW – o łącznej mocy 150 MW.

W najbliższej aukcji dla nowych projektów o mocy do 1 MW, która odbędzie się 29 czerwca, do podziału będzie maksymalna ilość energii elektrycznej rzędu 4,725 TWh. Maksymalna wartość energii, która może zostać sprzedana w tej aukcji, została ustalona przez ME na poziomie 2,182 mld zł.

Powyższse wartości obejmują cały, 15-letni okres wsparcia, w którym energię w systemie aukcyjnym mogą sprzedawać zwycięzcy aukcji.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Projekty PV - 1MW pod aukcje i dotacje

Sprzedam projekty PV o mocy do 1MW w warmińsko-mazurskim pod dotacje - nabór do końca listopada 2017 czytaj dalej...

Szukamy partnerów do projektów PV

Posiadamy pakiet 50 projektów na różnych etapach zaawansowania, od decyzji administracyjnych do proj czytaj dalej...

Sprzedam Farmę Wiatrową

Witam, Sprzedam farmę wiatrową składającą się z 2 wiatraków typu Enercon E-53 (moc 800kW każdy), pos czytaj dalej...

SZUKAM DZIAŁKI POD DZIERŻAWĘ FARMY FOTOWOLTAICZNEJ

Podlaskie, Warminsko-Mazurskie, Mazovieckie, Lodzkie czytaj dalej...