Brak przyłączeń i nowych umów w sieci PSE

Brak przyłączeń i nowych umów w sieci PSE
Fot. Senvion
REKLAMA

Polskie Sieci Elektroenergetyczne, pełniące funkcję operatora krajowego systemu przesyłowego, od roku nie przyłączyły do sieci żadnej instalacji odnawialnego źródła energii. Nie zanosi się, aby takie przyłączenia nastąpiły w najbliższych miesiącach.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl,  że w I kwartale br. nie przyłączyły żadnej instalacji odnawialnego źródła energii. Nie wydano też żadnych warunków przyłączeniowych oraz nie zawarto żadnej umowy na przyłączenie urządzeń wytwórczych.

Ostatnią instalacją odnawialnego źródła energii, którą PSE przyłączyło do sieci przesyłowej, była farma wiatrowa Banie o mocy 56 MW, która została zrealizowana jeszcze w ramach „starego” systemu wsparcia zakładającego przyznawanie producentom energii z OZE zielonych certyfikatów.

Kolejne przyłączenia OZE do sieci PSE powinny być konsekwencją nowego systemu wsparcia, który wprowadzono w połowie ubiegłego roku. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy odbędą się aukcje dla dużych instalacji, które mogą skutkować nowymi przyłączeniami do sieci PSE. Pierwsza aukcja z grudnia 2016 r. – podobnie jak aukcja zaplanowana na koniec tego miesiąca – została zaadresowana do inwestorów planujących budowę mniejszych instalacji o mocy do 1 MW, które są przyłączane do sieci zarządzanych przez operatorów systemu dystrybucyjnego. Jednak także mimo rozstrzygnięcia pierwszej aukcji z grudnia w sieciach OSD dotąd nie pojawiły się nowe źródła, dla których zabezpieczono wsparcie w aktualnym systemie wsparcia dla OZE.

Łączna moc odnawialnych źródeł energii przyłączonych do sieci Polskich Sieci Elektroenergetycznych wynosi 993 MW, na co składają się bloki biomasowe o mocy 255 MW oraz farmy wiatrowe o mocy 738 MW.

Jak informowała w marcu br. portal Gramwzielone.pl Beata Jarosz, rzecznik PSE, państwowy operator sieci przesyłowych posiada 27 umów na przyłączenie OZE o łącznej mocy 6,643 GW i wszystkie dotyczą farm wiatrowych. Część z nich dotyczy już przyłączonych instalacji. PSE nie posiadał wówczas wydanych warunków przyłączenia dla OZE, dla których nie zawarto umów o przyłączenie.

Urząd Regulacji Energetyki podaje, że w I kwartale 2017 r. w krajowym systemie elektroenergetycznym przybyły odnawialne źródła energii o mocy około 25 MW. W efekcie na koniec I kwartału br. łączna moc OZE w Polsce (bez mikroinstalacji realizowanych w trybie na zgłoszenie) wzrosła do 8440,459 MW.

Jak ponadto wynika z danych URE, w ubiegłym roku moc zainstalowana OZE w Polsce wzrosła aż o 1445,5 MW, sięgając łącznego zainstalowanego potencjału na poziomie 8415,5 MW.  Ten wzrost wynikał głównie z przyłączania farm wiatrowych, w przypadku których inwestorzy spieszyli się z uruchomieniem produkcji energii jeszcze w ramach systemu zielonych certyfikatów, który został zamknięty dla nowych instalacji z końcem pierwszej połowy 2016 r. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
WTF |
Polskie Sieci Elektroenergetyczne, pełniące funkcję operatora krajowego systemu przesyłowego, w roku 2017 nie przyłączyły do sieci żadnej instalacji odnawialnego źródła energii. - To sukces na miare polski :)
Miś |
To sukces na miarę naszych możliwości!
Ted |
To tylko tzw. efekt Witczyka.(plon działalności)
Szyszko |
N martwicie się, po nowlizacjach ustawy OZE, szwadrony ochoczych inwestorów rzucą się do budowania biogazowni, w każdej wsi zamiast na majowe baby będą pod krzyżami lepiły panele PV, a chłopy w tym czasie będą sadziły kukurydzę na biogaz. Tak będzie, proboszcz mi powiedział.
. |
„ Polskie Sieci Elektroenergetyczne, pełniące funkcję operatora krajowego systemu przesyłowego, od roku nie przyłączyły do sieci żadnej instalacji odnawialnego źródła energii. " ...... i dalej „ Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl, że w I kwartale br. nie przyłączyły żadnej instalacji odnawialnego źródła energii " - mały szczegół, ale jaki ważny w manipulacji ...
. |
„ Kolejne przyłączenia OZE do sieci PSE powinny być konsekwencją nowego systemu wsparcia, który wprowadzono w połowie ubiegłego roku. ” - konsekwencja nowego systemu to AUKCJA z grudnia 2019 !!! i minęło 6 miesięcy , a inwestorzy mają zdaje się jeszcze kilkanaście miesięcy na realizacje ...
. |
„ 27 umów na przyłączenie OZE o łącznej mocy 6,643 GW i wszystkie dotyczą farm wiatrowych ” - i wszystko jasne
Duster |
.@ a kto ci broni przyłączyć PV o mocy 2MW do sieci WN? Gdybyś miał pojęcie o kosztach to byś nie insynuował. No chyba że masz projekt 30MW w PV to zwracam honor. Masz?

Giełda OZE

Sprzedam spółki celowe z projektami PV

Sprzedam spółki celowe z warunkami zabudowy, decyzją środowiskową, warunkami przyłączenia oraz pozwo czytaj dalej...

Firma EPC wykona farmę PV jako GW/IZ

Firma z dwudziestoletnią tradycją na rynku, EPC, poszukuje Inwestorów do wykonia farmy PV do 40MW ja czytaj dalej...

Turbiny GE 1.5

3 sztuki w bardzo dobrym stanie, cena z załadunkiem na transport! czytaj dalej...

Sprzedam dokumenty na budowę farmy fotowoltaicznej

Sprzedam projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Lokalizacja znajduje się w woj. podkarpackim. czytaj dalej...