Fortum, Rosatom i Enel wygranymi wielkiej aukcji dla OZE w Rosji

Fortum, Rosatom i Enel wygranymi wielkiej aukcji dla OZE w Rosji
Fot. Fortum
REKLAMA

Fiński koncern energetyczny Fortum jest największym wygranym przeprowadzonej przez rosyjskie władze aukcji dla odnawialnych źródeł energii. Zdecydowanie najwięcej mocy, które w tym przypadku były przedmiotem aukcji, zgarnie energetyka wiatrowa z wolumenem niemal 3/4 zakontraktowanego potencjału. Niemal 1/4 przypadło fotowoltaice.

Fiński Fortum we współpracy z lokalnym koncernem Rusnano zrealizuje na podstawie przeprowadzonej w tym miesiącu w Rosji aukcji projekty wiatrowe o łącznej moc aż 1 GW. Obie firmy obejmą w tych inwestycjach po 50 proc. udziałów. Wkład Fortum to około 240 mln euro. 

W sumie Finowie zbudują w Rosji 26 farm wiatrowych. Pierwszą z nich o mocy 50 MW mają uruchomić za dwa lata.

Zwracają uwagę relatywnie wysokie ceny energii, po których Fortum i Rosnano mają sprzedawać energię. Podane w komunikacie Fortum stawki na poziomie 115-135 euro/MWh są nawet ponad dwukrotnie wyższe niż osiągnięte przez lądową energetykę wiatrową w aukcjach przeprowadzonych w innych krajach.

Należąca do rosyjskiego koncernu Rosatom spółka JSC VetroOGK zabezpieczyła prawo do sprzedaży energii po cenie gwarantującym określoną stopę zwrotu z 15 projektów wiatrowych, których łączny potencjał wynosi 360 MW.

Rosatom ogłosił niedawno partnerstwo z holenderskim producentem wiatraków Lagerway, które ma skutkować uruchomieniem na terenie Rosji produkcji turbin wiatrowych, co ma kluczowe znaczenie dla zastosowanego w rosyjskiej aukcji kryterium minimalnego udziału krajowej produkcji w komponentach instalacji OZE. Lagerway dostarczył ostatnio na jedną z farm wiatrowych w Holandii pierwsze turbiny o mocy 4,5 MW.

Powody do zadowolenia ma również włoski koncern energetyczny Enel, który w rosyjskiej aukcji zabezpieczył sobie prawo do sprzedaży energii z dwóch farm wiatrowych o łącznej mocy 291 MW. Te inwestycje, wyceniane na 405 mln euro, mają zostać uruchomione w latach 2020-21.

W przypadku sektora fotowoltaicznego, w którym inwestorzy zrealizują moce rzędu 0,52 GW, największym wygranym są spółki związane z koncernem Renova, który jednocześnie jest właścicielem – wraz z państwowym koncernem Rusnano – firmy Hevel Solar będącej obecnie największym w Rosji deweloperem projektów fotowoltaicznych i największym rosyjskim producentem paneli PV.

Należąca do Renovy spółka Green Energy Rus zapewniła sobie prawo do realizacji projektów o łącznej mocy 0,3 GW, przy czym moce pojedynczych projektów wyniosą od 15 MW do 25 MW. Aukcję wygrały też inne spółki związane z rosyjskim koncernem. 

Zgodnie z zasadami rosyjskiego systemu aukcyjnego wygrani aukcji otrzymają kontrakty na zakup energii na 15 lat. Warunki umów mają gwarantować inwestorom 14-procentową stopę zwrotu. 

Kontrakty na moce rzędu 2,491 GW rozdysponowane w rozstrzygniętej właśnie aukcji mają zostać podpisane do końca III kwartału br. Uruchomienie wszystkich instalacji ma nastąpić do roku 2022. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...