Odpowiedź Apple na decyzję Trumpa. Zielone obligacje na miliard USD

Odpowiedź Apple na decyzję Trumpa. Zielone obligacje na miliard USD
Fot. Geoff Stearns, flickr cc
REKLAMA

Apple wyemitował tzw. zielone obligacje o wartości 1 mld dolarów, z których sfinansuje inwestycje w energetyce odnawialnej i innych, czystych technologiach. Jak zauważa Reuters, to pierwsza taka emisja w USA po deklaracji Donalda Trumpa o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z porozumienia klimatycznego.

Pierwszą emisję zielonych obligacji Apple przeprowadził ponad rok temu. Emisja warta 1,5 mld dolarów była największą tego rodzaju, którą wykonała firma wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych, i była odpowiedzią na zawarcie paryskiego porozumienia klimatycznego.

Emisja przeprowadzona teraz ma być – jak zapewnia Apple – potwierdzeniem, że mimo decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu USA z zobowiązań klimatycznych amerykański biznes nadal będzie respektować ustalenia przyjęte w Paryżu w grudniu 2015 r.

Apple to jeden z liderów globalnej gospodarki, który zadeklarował przejście w całości na energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. 

Pod koniec ubiegłego roku amerykański koncern wykonał kolejny krok w ekspansji na największym na świecie rynku OZE, czyli w Chinach. Apple i chiński lider w produkcji elektrowni wiatrowych Goldwind utworzyły joint venture, w ramach którego będą wspólnie realizować projekty wiatrowe. Goldwind sprzedał Amerykanom 30 proc. udziałów w swoich spółkach zajmujących się dewelopmentem projektów wiatrowych. Współpraca zakłada też sprzedaż energii z wspólnych farm wiatrowych do chińskich oddziałów i poddostawców Apple. 

Wcześniej Apple zapowiedział budowę w Państwie Środka farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 200 MW oraz przedstawiła plan zakontraktowania energii z chińskich elektrowni OZE o łącznej mocy 2 GW. Apple ma  już w chińskiej prowincji Syczuan m.in. 40-megawatowy projekt farmy fotowoltaicznej. Produkowana przez nią energia odpowiada poziomowi konsumpcji generowanemu przez znajdujące się w Chinach 34 sklepy i 19 biur Apple.

W ubiegłym roku Apple wydał w sumie na inwestycje w OZE i inne czyste technologie kwotę 442 mln dolarów, przeznaczając na ten cel fundusze uzyskane z pierwszej emisji zielonych obligacji.

Firma z Doliny Krzemowej w ubiegłym roku podawała, że udział OZE w jej miksie energii wynosił przeciętnie 93 proc., a obecnie korzysta już w 100-proc. z zielonej energii w USA, Chinach i 21 innych krajach.

W Singapurze, gdzie ze względu na ograniczoną podaż gruntów nie można realizować projektów naziemnych, Apple zainstalował systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 32 MW, które zlokalizowano na 800 dachach.

Wartość wszystkich zielonych obligacji, które wyemitowano w ubiegłym roku sięgnęła 81 mld dolarów i była dwukrotnie wyższa w porównaniu do wartości emisji z 2015 r. Jednym z ubiegłorocznych emitentów zielonych obligacji był polski rząd, który wyemitował je jako pierwszy rząd na świecie, zbierając fundusze warte 750 mln euro. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Wójt |
Trum to debil taki sam jak Tchórzewski i Szyszko! Dostał pare miliardów od ropowych gigantów i teraz jest anty oze. Ale technologi nie zatrzyma :)
qqq |
Poka dowody, że dostał
Kasztan |
Prawdziwymi debilami są ci którzy NARZUCAJĄ jakieś minimalne udziały oze - prywatne podmioty mogą sobie robić co im sie podoba ale nie pod przymusem - BRAWO TRUMP!
jhg |
I Trump i tak wygrał. USA nie muszą dofinansowywać zielonej energii, a zrobią to wielce oburzone firmy xd
. |
I dokładnie o to chodziło Trumpowi, aby OZE to był normalny realny biznes, a nie dotacyjna ściema. I nam w Polsce również dokładnie o to chodzi. Żadnych dotacji na OZE. Tylko biznes. Taryfy gwarantowane TYLKO dla OZE stabilnego i z wysokim efektem ekologicznym jak np biogaz osadów ściekowych, biogaz utylizacyjny a nie kukurydziany, biogaz składowisk śmieci , metan kopalniany itp. WIATR I PV ABSOLUTNIE NIE.
Luis |
Prawdziwymi debilami sa ci ktorzy chca oddychac smierdzacym, zatrutym powietrzem. Normalni ludzie zaplaciliby nawet trzykrotnie wiecej za enrgie byle miec czyste powietrze dla siebie i swoich rodzin. O CO2 nie wspomne bo tego debile nie ogarniaja,ale ze z komina czy rury wydechowej wali smrod i substancje toksyczne to trudno nie zauwazyc.
MojaPV |
@Luis Nie używaj demagogicznych argumentów - czemu tylko 3 razy więcej ? a 10 razy więcej byś nie zapłacił ? w sumie to i nawet 100 razy więcej byłoby ok. Stan powietrza w nikłym stopniu zależy od energetyki a w kolosalnym od czynników na które nie nakłada się ŻADNYCH obostrzeń więc przestań używać demagogicznych argumentów.
Windturbiness |
Widze coraz wiecej pisu na portalu proponuje co poniektórym załorzyć forum wychwalania Ttrampka bezmuzgowia szykujacego się na tamten świat.
MEW |
@windturbines A ty załóŻ forum wychwalania Makreli, cioci Makarona albo alkoholika Junckera ale najpierw zainwestuj w słownik ortograficzny.
Sic |
Wy węglowe umysłowe żużle i kiepski lobbysta pv nie możecie wrócić na Onet? Bo robicie z tego portalu szambo. I babracie się w nim jak kurdupel z Ursynowa na stronach z gejowskim porno. Umysłowa masturbacja na całego. Byle tylko erekcja była.
MojaPV |
@Sic Kolego takimi wpisami dowodzisz co ci w głowie siedzi. Zastanów się nad sobą...
SPS |
@Moja: Cyt.: "Stan powietrza w nikłym stopniu zależy od energetyki a w kolosalnym od czynników na które nie nakłada się ŻADNYCH obostrzeń..." - i po raz kolejny udowodniłeś swoje wąskie horyzonty i to, że nie masz pojęcia na czym "transformacja energetyczna" polega. Tłumaczone to już było tutaj dziesiątki razy ale jak widać bez żadnego skutku. Szkoda.
SPS |
@ . : Cyt.: "I dokładnie o to chodziło Trumpowi, aby OZE to był normalny realny biznes..." - chyba sam nie wierzysz w to co piszesz.

Giełda OZE

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...

Sprzedam 600 kW PV na dachu

Sprzedam spółkę celową. 600 kW PV na dachu z przyznaną dotacją i wygraną aukcją. czytaj dalej...

Biogazownię rolniczą

Sprzedam biogazownię rolniczą o mocy 0,8 MWh czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...