Bloomberg wskazuje najważniejsze trendy w energetyce. Dominacja wiatru i PV

Bloomberg wskazuje najważniejsze trendy w energetyce. Dominacja wiatru i PV
T Solar press
REKLAMA

W opracowanym przez Bloomberga raporcie „New Energy Outlook 2017” czytamy, że odnawialne źródła energii będą odpowiadać za 3/4 inwestycji w sektorze energetycznym do roku 2040, których wartość ma sięgnąć do tego czasu 10,2 bln dolarów.

Zdaniem Bloomberga taki udział OZE w inwestycjach w globalnej energetyce ma być konsekwencją szybko spadających kosztów energii słonecznej i wiatrowej w połączeniu z rosnącą rolą baterii, w tym baterii w pojazdach, które zapewnią równowagę podaży i popytu na energię.

Kluczowa rola ma w tym zakresie przypaść źródłom wiatrowym i fotowoltaicznym, których udział w wycenianych na 10,2 bln dolarów inwestycjach w energetyce do roku 2040 ma wynieść według Bloomberga aż 72 proc.

Analitycy Bloomberga policzyli, że już teraz energetyka słoneczna jest przynajmniej tak samo tania jak energetyka węglowa w Niemczech, Australii, USA, Hiszpanii czy we Włoszech, w roku 2021 stanie się tańsza od węgla w Chinach, Indiach, Meksyku, Wielkiej Brytanii i Francji, a jej koszt ma jeszcze spaść – jak prognozują autorzy raportu „New Energy Outlook 2017” – o 66 proc. do roku 2040.

Oprócz przemysłowych farm fotowoltaicznych, zapewniających niskie koszty generacji, do roku 2040 istotnie wzrośnie rola instalacji dachowych. Zdaniem Bloomberga do tego czasu udział takich instalacji PV w krajowych miksach energii wzrośnie w przypadku Australii do 24 proc., w przypadku Brazylii do 15 proc., w Niemczech do 15 proc., w Japonii do 12 proc., a także do 5 proc. w USA i Indiach.

Bloomberg prognozuje ponadto dalszy spadek kosztów produkcji energii z lądowych farm wiatrowych – o 47 proc. do roku 2040, co ma wynikać z wdrażania tańszych i wydajniejszych turbin, a także ze zmniejszenia kosztów po stronie OPEX.  Koszt produkcji energii z morskich wiatraków ma spaść o 71 proc., a wśród czynników, które mają do tego doprowadzić, wymienione zostały większe doświadczenie i konkurencja, a także efekt skali.

Bloomberg zapowiada, że do roku 2040 aż za 39 proc. globalnych inwestycji w energetyce będą odpowiadać dwa kraje – Chiny (28 proc.) oraz Indie (11 proc.). W krajach regionu Azji i Pacyfiku za 1/3 inwestycji energetycznych ma odpowiadać sektor wiatrowy, również za 1/3 sektor solarny, w 18 proc. energetyka jądrowa, a w 10 proc. energetyka węglowa i gazowa.

W środowisku zdominowanym przez generację ze słońca i wiatru coraz ważniejszą rolę w stabilizowaniu systemu elektroenergetycznego i dostarczaniu energii w szczycie będą odgrywać przemysłowe bateryjne magazyny energii jako alternatywa dla generacji z gazu, który Bloomberg określa jako „paliwo przejściowe”.

Wykorzystanie technologii magazynowania energii ma pozwolić – jak zakłada Bloomberg – na zwiększenie udziału OZE w krajowych miksach energii do roku 2040 do poziomu 74 proc. w przypadku Niemiec, do 38 proc. w USA, 55 proc. w Chinach i 49 proc. w Indiach.

Ponadto w zaadaptowaniu systemu elektroenergetycznego bazującego na wietrze i słońcu ma pomóc elektryczna motoryzacja, która będzie generować popyt na energię, gdy będzie ona tania, a więc w okresie wzmożonej pracy wiatraków i elektrowni fotowoltaicznych. Bloomberg prognozuje, że udział elektrycznych pojazdów w popycie na energię wyniesie w roku 2040 po kilkanaście procent w Europie i USA.

Wraz z rosnącą dominacją OZE spadać będzie znaczenie popyt na węgiel – do roku 2040 o 87 proc. w Europie oraz o 45 proc. w USA. W najbliższych latach popyt na węgiel ma rosnąć w Chinach, ale tylko do roku 2026. Bloomberg zapowiada, że tylko 18 proc. z obecnie planowanych elektrowni węglowych zostanie uruchomionych, a wstrzymane zostaną projekty, które dałyby docelowo 369 GW nowych mocy.

Szczyt emisji CO2 globalna energetyka ma osiągnąć w roku 2026. Emisje mają zwiększyć się do tego czasu o 1/10. Eksperci Bloomberga zapewniają, że realizacja postanowień paryskiej umowy klimatycznej będzie wymagać inwestycji w zeroemisyjne elektrownie o łącznej mocy 3,9 TW. Ich CAPEX wyceniają na 5,3 bln dolarów.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Tchórzewski |
Bloomberk się myli, Polski trend to WUNGIEL! Polski drogi wungiel! Poczekajcie musze obsadzić swojego kolege na stołek w spółce węglowej - niech podatnik płaci! HAHA
Tak jest |
Bloomberg za swoje przepowiednie nie ponosi odpowiedzialności przed nikim i tyle w temacie wróżenia z fusów.
Tak będzie |
Tylko, drogi kolego,przepowiednie Bloomberga mają moc sprawczą. Przepowiedni watażków znad Wisły można co najwyżej słuchać z politowaniem.
Duster |
@Tak jest, a od kiedy politycy ponoszą odpowiedzialność za swoje decyzje? Poza odpowiedzialnością przed ojcem dyrektorem i dyktatorkiem? Dokładnie w tej kolejności
seba |
@Duster Spadaj z tą polityką!!!
ziko |
seba Duster ma rację oni mają wszystko w d... liczy się tylko opinia "najszacowniejszych" którzy też mają wszystko w d...
Luis |
@Duster Popieram. Nic dodac nic ujac.
ml |
A u nas średniowiecze na całego !!!

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...