MAE: tylko 3 technologie niskoemisyjne gotowe na transformację
Międzynarodowa Agencja Energetyczna w raporcie „Energy Technology Perspectives 2017” wskazuje, że tylko trzy z dwudziestu siedmiu technologii, które są brane pod uwagę jako narzędzia do przeprowadzenia transformacji w kierunku niskoemisyjnej gospodarki, obecnie może podołać temu zadaniu.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna (International Energy Agency, IEA) ocenia, że na razie jedynie technologie fotowoltaiki, lądowej energetyki wiatrowej i elektrycznych pojazdów mogą posłużyć jako narzędzia transformacji energetycznej, natomiast pozostałe z głównych technologii niskoemisyjnych nadal potrzebują badań i rozwoju, aby pomogły w realizacji celów klimatycznych.
MAE zaznacza, że warunkiem postępu w każdej z wymienionych, głównych technologii niskoemisyjnych jest stworzenie regulacji stanowiących jasne sygnały umożliwiające rozwój, a to, że postęp może być znaczący, pokazują – zdaniem Agencji – właśnie technologie fotowoltaiki, lądowej energetyki wiatrowej, elektrycznej motoryzacji czy magazynowania energii.
Tymczasem – jak podkreśla MAE – wiele technologii nie jest rozwijanych w wystarczającym stopniu, który umożliwiłby wykorzystanie ich do realizacji celów polityki klimatycznej, ze względu na brak wsparcia, które doprowadziłoby do osiągnięcia efektu skali i spadku kosztów.
Do obszarów, których potencjał nie jest wykorzystywany ze względu na brak odpowiedniej polityki w poszczególnych krajach, MEA zalicza zwłaszcza efektywność energetyczną, bioenergię i technologie CCS.
– Technologie w energetyce działają na zasadzie interakcji i dlatego muszą być rozwijane razem. Dostępne finansowo, bezpieczne i zrównoważone systemy energetyczne będą wymagać bardziej zdywersyfikowanych źródeł energii i będą polegać bardziej na generacji rozproszonej. Dlatego muszą zostać lepiej zintegrowane i zarządzane z systemowego punktu widzenia. (…) Najważniejsze zadanie dla decydentów to odejście od perspektywy „podażowej” w kierunku takiej, która umożliwi integrację poszczególnych systemów – komentuje MAE.
Wśród pięciu rekomendacji, które sformułowano w raporcie „Energy Technology Perspectives 2017” MAE wskazuje na konieczność stworzenia wspólnej wizji systemu energetycznego z uwzględnieniem celów klimatycznych i bezpieczeństwa energetycznego, zintensyfikowaną międzynarodową współpracę, większe wsparcie innowacji – zarówno stopniowych jak i radykalnych, a także wdrożenie tzw. market design uwzględniającego rosnący dostęp do informacji i technologii energetycznych, a także lepsze zrozumienie szans, które dla energetyki tworzy informatyzacja.
red. gramwzielone.pl