Powstał Ostrowski Klaster Energetyczny

Powstał Ostrowski Klaster Energetyczny
Fot. JinkoSolar
REKLAMA

Polska Izba Magazynowania Energii oraz miejska spółka Centrum Rozwoju Komunalnego SA z Ostrowa Wielkopolskiego stoją za powołaniem kolejnego klastra energii. Wkrótce PIME nawiąże podobną współpracę z kolejnymi miastami.

Centrum Rozwoju Komunalnego SA w Ostrowie Wielkopolskim informuje, że idea stojąca za powołaniem klastra to stworzenie obszaru samowystarczalnego energetycznie, w którym odbiorcy energii będą zaopatrywani przez lokalnych wytwórców. Produkowania lokalnie energia ma skutkować również niższymi kosztami.

W planach jest budowa w Ostrowie Wielkopolskim m.in. farmy fotowoltaicznej oraz biogazowni rolniczej, a także infrastruktury magazynowania energii i ładowania samochodów elektrycznych.

Jak zapewnia Polska Izba Magazynowania Energii, twórcy klastra mają wypracować „efektywny model biznesowy, techniczny, technologiczny oraz prawny wzajemnej współpracy w ramach pilotażowych projektów klastrów energii zorientowanych w szczególności na wdrożenie instalacji technologicznych i świadczenie usług związanych z energetyką”.

PIME wskazuje, że klaster powinien określić zasady i koszty współpracy z operatorem systemu dystrybucyjnego, a także wypracować grupy taryfowe pozwalającej na kształtowanie opłat dystrybucyjnych przy założeniu zwolnienia z opłaty przejściowej i jakościowej.

Uruchomienie kolejnych klastrów energii, w których utworzenie zaangażowane jest PIME, ma nastąpić w Oławie i Gliwicach.

W wypowiedzi dla portalu Gramwzielone.pl prezes PIME Krzysztof Kochanowski na razie nie zdradza dokładnych planów inwestycyjnych, które mają realizować klastry ostrowski, oławski i gliwicki. Informacje na ten temat mają zostać podane po podpisaniu listów intencyjnych dotyczących powołania klastrów w pozostałych miastach.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
. |
To już 68 klaster gdzie stroną są samorządy. Skazany na niepowodzenie. Chodzi tylko o sprzedaż akumulatorów. Biogazownia w klastrze nie potrzebuje magazynować energii, sama jest magazynem energii.

Giełda OZE

SPRZEDAM PROJEKTY PV 1MW WOJ. PODLASKIE

Sprzedam projekty pv o mocach do 1MW na terenie województwa podlaskiego czytaj dalej...

GRUNT POD FARMĘ FOTOWOLTAICZNĄ

SPRZEDAM GRUNT POD FARMĘ FOTOWOLTAICZNA O POWIERZCHNI OK.7HA DZIAŁKI ZNAJDUJĄ SIĘ W OKOLICY GRYFINA czytaj dalej...

EXTRA CENY na Zabezpieczenia AC DC dla fotowoltaiki

Firmy PHU POWER QUALITY oraz PHU ZENIT zajmują się sprzedażą wysokiej jakości inwerterów fotowoltaic czytaj dalej...

działka pod PV sprzedaż/dzierżawa - 1,3 ha z pozwoleniem na budowę

Do sprzedania lub dzierżawy działka 1,3 ha pod elektrownię PV o mocy 0,4 MW. Kalsk, woj. lubuskie. czytaj dalej...