Powstał Ostrowski Klaster Energetyczny

Powstał Ostrowski Klaster Energetyczny
Fot. JinkoSolar
REKLAMA

Polska Izba Magazynowania Energii oraz miejska spółka Centrum Rozwoju Komunalnego SA z Ostrowa Wielkopolskiego stoją za powołaniem kolejnego klastra energii. Wkrótce PIME nawiąże podobną współpracę z kolejnymi miastami.

Centrum Rozwoju Komunalnego SA w Ostrowie Wielkopolskim informuje, że idea stojąca za powołaniem klastra to stworzenie obszaru samowystarczalnego energetycznie, w którym odbiorcy energii będą zaopatrywani przez lokalnych wytwórców. Produkowania lokalnie energia ma skutkować również niższymi kosztami.

W planach jest budowa w Ostrowie Wielkopolskim m.in. farmy fotowoltaicznej oraz biogazowni rolniczej, a także infrastruktury magazynowania energii i ładowania samochodów elektrycznych.

Jak zapewnia Polska Izba Magazynowania Energii, twórcy klastra mają wypracować „efektywny model biznesowy, techniczny, technologiczny oraz prawny wzajemnej współpracy w ramach pilotażowych projektów klastrów energii zorientowanych w szczególności na wdrożenie instalacji technologicznych i świadczenie usług związanych z energetyką”.

PIME wskazuje, że klaster powinien określić zasady i koszty współpracy z operatorem systemu dystrybucyjnego, a także wypracować grupy taryfowe pozwalającej na kształtowanie opłat dystrybucyjnych przy założeniu zwolnienia z opłaty przejściowej i jakościowej.

Uruchomienie kolejnych klastrów energii, w których utworzenie zaangażowane jest PIME, ma nastąpić w Oławie i Gliwicach.

W wypowiedzi dla portalu Gramwzielone.pl prezes PIME Krzysztof Kochanowski na razie nie zdradza dokładnych planów inwestycyjnych, które mają realizować klastry ostrowski, oławski i gliwicki. Informacje na ten temat mają zostać podane po podpisaniu listów intencyjnych dotyczących powołania klastrów w pozostałych miastach.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
. |
To już 68 klaster gdzie stroną są samorządy. Skazany na niepowodzenie. Chodzi tylko o sprzedaż akumulatorów. Biogazownia w klastrze nie potrzebuje magazynować energii, sama jest magazynem energii.

Giełda OZE

Projekt budowlany biogazowni

Posiadamy projekt budowlany biogazowni na sprzedaż o mocy 0,5 MW. Lokalizacja - województwo lubelski czytaj dalej...

PV projekty na sprzedaż

Posiadamy dwa projekty PV na sprzedaż, lokalizacja - województwo zachodniopomorskie. Każdy z projek czytaj dalej...

Sprzedam pakiet 50 projektów PV

Rozwijamy pakiet 50 projektów PV, które będą gotowe do wzięcia udziału w kolejnych aukcjach. Zaprasz czytaj dalej...

Sprzedam elektrownie wodna

SPRZEDAM MAŁĄ ELEKTROWNIĘ WODNĄ w miejscowości Goryń gmina Jastrzębia, powiat radomski, rzeka Radom czytaj dalej...