Powstał Ostrowski Klaster Energetyczny

Powstał Ostrowski Klaster Energetyczny
Fot. JinkoSolar
REKLAMA

Polska Izba Magazynowania Energii oraz miejska spółka Centrum Rozwoju Komunalnego SA z Ostrowa Wielkopolskiego stoją za powołaniem kolejnego klastra energii. Wkrótce PIME nawiąże podobną współpracę z kolejnymi miastami.

Centrum Rozwoju Komunalnego SA w Ostrowie Wielkopolskim informuje, że idea stojąca za powołaniem klastra to stworzenie obszaru samowystarczalnego energetycznie, w którym odbiorcy energii będą zaopatrywani przez lokalnych wytwórców. Produkowania lokalnie energia ma skutkować również niższymi kosztami.

W planach jest budowa w Ostrowie Wielkopolskim m.in. farmy fotowoltaicznej oraz biogazowni rolniczej, a także infrastruktury magazynowania energii i ładowania samochodów elektrycznych.

Jak zapewnia Polska Izba Magazynowania Energii, twórcy klastra mają wypracować „efektywny model biznesowy, techniczny, technologiczny oraz prawny wzajemnej współpracy w ramach pilotażowych projektów klastrów energii zorientowanych w szczególności na wdrożenie instalacji technologicznych i świadczenie usług związanych z energetyką”.

PIME wskazuje, że klaster powinien określić zasady i koszty współpracy z operatorem systemu dystrybucyjnego, a także wypracować grupy taryfowe pozwalającej na kształtowanie opłat dystrybucyjnych przy założeniu zwolnienia z opłaty przejściowej i jakościowej.

Uruchomienie kolejnych klastrów energii, w których utworzenie zaangażowane jest PIME, ma nastąpić w Oławie i Gliwicach.

W wypowiedzi dla portalu Gramwzielone.pl prezes PIME Krzysztof Kochanowski na razie nie zdradza dokładnych planów inwestycyjnych, które mają realizować klastry ostrowski, oławski i gliwicki. Informacje na ten temat mają zostać podane po podpisaniu listów intencyjnych dotyczących powołania klastrów w pozostałych miastach.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
. |
To już 68 klaster gdzie stroną są samorządy. Skazany na niepowodzenie. Chodzi tylko o sprzedaż akumulatorów. Biogazownia w klastrze nie potrzebuje magazynować energii, sama jest magazynem energii.

Giełda OZE

Poszukuje 1x generator V902MW do demontazu oraz lopaty do V 39

Poszukuje pilnie lopat do turbiny Vestas V39 ,Gamesa G58 oraz uzywanej turbiny V 90 2MW do demontazu czytaj dalej...

Okazja sprzedam projekt farmy wiatrowej 9MW z wszystkimi pozwoleniami i wykonanym wyprowadzeniem mocy w stacji GPZ

Witam mam do sprzedania spółkę celową z projektem farmy wiatrowej 9MW - 3 Vestasy V112_3MW na wieża czytaj dalej...

Sprzedam dwa falowniki Fronius Symo 3.0-3-M

Sprzedam dwa falowniki Fronius SYMO 3.0-3-M w wersji bez datamenagera. Obie jednostki są nieużywane czytaj dalej...

Grunt z WZ pod PV wydzierżawię/sprzedam koło Wrocławia.

Proponuję dzierżawę ,ewentualnie sprzedaż ,gruntu pod instalacje PV na 3 MW,na którą mam wydane waru czytaj dalej...