Moc mikroinstalacji w sieci PGE Dystrybucja wzrosła w I kw. o niecałe 5 MW

Moc mikroinstalacji w sieci PGE Dystrybucja wzrosła w I kw. o niecałe 5 MW
Fot. Centrum Energii Odnawialnej
REKLAMA

W I kwartale 2017 r. spółka PGE Dystrybucja przyłączyła do sieci 756 mikroinstalacji o łącznej mocy 4,88 MW. Niewiele większy był przyłączony przez tego operatora w tym samym okresie łączny potencjał instalacji OZE niezaliczanych do grupy mikroinstalacji.

W okresie styczeń-marzec 2017 r. PGE Dystrybucja przyłączyła do sieci w sumie 765 instalacji odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 10,58 MW, w tym 9 większych instalacji o mocy 5,7 MW, które nie kwalifikują się do grupy mikroistalacji.

Ze 756 mikroinstalacji o łącznej mocy 4,88 MW przyłączonych do sieci PGE Dystrybucja w I kwartale br. wszystkie z wyjątkiem jednej wykonano w technologii fotowoltaicznej. Tylko jedną mikroinstalację przyłączono w trybie umowy, pozostałe przyłączono na zgłoszenie.

Wynik przyłączeń mikroinstalacji w sieci tego operatora za I kwartał 2017 r.  jest zbliżony do osiągniętego we wcześniejszym kwartale, ale gorszy od wyników z wcześniejszych kwartałów 2016 r. 

W IV kwartale 2016 r. do sieci PGE Dystrybucja przyłączono 641 mikroinstalacji o łącznej mocy 4,03 MW, w III kwartale ub.r. przyłączono 1055 mikroinstalacji o mocy 6,44 MW, w II kwartale odnotowano przyłączenia 1161 mikroinstalacji o mocy 6,85 MW, a w I kwartale 2016 r. w sieci PGE Dystrybucja pojawiło się 1236 mikroinstalacji o łącznej mocy 6,25 MW.

Z instalacji o jednostkowej mocy powyżej 40 kW w I kwartale br. PGE Dystrybucja przyłączyła jedynie pięć instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 3,215 MW, dwie instalacje biogazowe o mocy niemal 1,1 MW, elektrownię wiatrową o mocy 1 MW, a także elektrownię biomasową o mocy 0,4 MW.

Jak wynika z informacji przekazanych portalowi Gramwzielone.pl prze PGE Dystrybucję, do sieci zarządzanych przez tą spółkę w ubiegłym roku podłączono około 4090 mikroinstalacji o łącznej mocy niewiele ponad 23,5 MW, a rok wcześniej przyłączono 1921 mikroinstalacje o łącznej mocy 13,68 MW. Łączna moc wszystkich OZE przyłączonych do sieci PGE Dystrybucja w ubiegłym roku wyniosła niemal 145 MW.

W opublikowanym ostatnio raporcie Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) w przypadku liczby mikroinstalacji przyłączonych do sieci PGE Dystrybucja w 2016 r. podano liczbę 5266. Biuro prasowe PGE Dystrybucja zaznacza jednak, że to liczba uwzględniająca również instalacje odłączone czy zgłoszone na przełomie roku, w przypadku których nie podpisano wówczas jeszcze umów przyłączeniowych, a faktyczna liczba aktywnych mikroinstalacji przyłączonych w u.br. jest bliska 4090.

Na koniec I kwartału br. PGE Dystrybucja posiadała aktywne umowy przyłączeniowe na łączną moc 1,814 GW, z czego 1,757 GW stanowiły OZE. Dominowały farmy wiatrowe z potencjałem 1,292 GW, na co złożyło się 133 turbin. Ponadto PGE Dystrybucja miała aktywne umowy na przyłączenie 511 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 406,8 MW (do tego kilkadziesiąt mikroinstalacji PV), na 43 elektrownie biogazowe o łącznej mocy 36,53 MW, 7 elektrowni wodnych o mocy 0,91 MW, 3 elektrownie biomasowe o mocy 10,32 MW, a także na dwie instalacje zaliczane do grupy „inne OZE” o łącznej mocy 8,79 MW.

Ponadto w I kwartale br. PGE Dystrybucja wydała 105 warunków przyłączenia na instalacje o mocy 55,43 MW, z czego 104 na OZE o łącznej mocy 50,08 MW. Z tego 92 warunków przyłączenia dotyczyło większych niż mikroinstalacje elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 40,67 MW, cztery wydano dla mikroinstalacji PV o mocy 0,13 MW, cztery dla elektrowni biogazowych o mocy 4,26 MW, po 1 na elektrownię wiatrową (1 MW) oraz wodną (0,12 MW), a także 2 na "inne OZE" o łącznej mocy 3,9 MW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (11)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Felek |
WOW robi wrażenie te 5MW - Tymczasem u naszych zachodnich sąsiadów Niemców wzrosła o 2000MW :)
Seas |
Gdyby nie dotacje byłoby jeszcze mniej. To jest totalna porażka obywatelskiego prosmentyzmu w wyniku marnej ustawy OZE autorstwa PO-PSL i PiS.
azza |
Jak się dołożyło w latach 07-15 65 mld zł do górnictwa zamiast tak jak inni dołożyć chociażby do instalacji prosumenckich to teraz ma się takie żenujące wręcz ilości instalacji ! Obecni władcy dołożyli następne mld zł do górnictwa ale z prosumentami poszli o krok dalej ograbiając ich z części wytworzonej energii ! Czy w tej sytuacji należy się dziwić " rozmachowi " ruchu prosumenckiego w Polsce ?
Aldebaran |
Pytam jeszcze raz - gdzie to słońce ? Przy takiej pogodzie, jaka jest tego roku, liczba godzin słonecznych nie osiągnie nawet 1000 h. PV są niestabilne i mogą służyć jako dodatek - zabawka - hobby. I to tylko w okresie letnim. Na ten przykład, aby zapewnić pokrycie mojego zapotrzebowania na energię (bez transportu), musiałyby produkować około 30 MWh rocznie, czyli moja PV powinna mieć moc 30 kWp. W okresie zimowym takie osiągi to utopia.
. |
I kwartał jest zawsze słabszy, ale to i tak znów więcej niż w poprzednim roku. A więc rośnie ilość instalacji. Najlepszy jak zwykle będzie III i IV kwartał. I to jest zwycięstwo opustów i zmian w ustawie. Jeszcze tylko trzeba się uporać z cwaniactwem koncernów, bo oczywiście zaczęli kombinować z bilansowaniem międzyfazowym i umowami kompleksowymi. Ale na pomoc komentujących jak zwykle nie ma co liczyć. Potraficie tylko narzekać.
. |
@ azza - dołożyli górnictwu - tak to prawda, tylko że górnictwo zapłaciło TYLE SAMO RÓŻNYCH PODATKÓW !!!
Marcin |
No to jest naprawdę dobry wynik. Ja liczę na 150 do max 200 MW nowych mocy zainstalowanych w mikroinstalacjach w tym czasie.
balon |
Witczak skończ już paplać jak potłuczony i tak już nikt cię nie słucha
azza |
@ . dziwne, że pozostałym sektorom gospodarki NIE DOŁOŻYLI TYLE ILE ZAPŁACILI PODATKÓW !
Seba |
Brawo Witczyk, no pokazałeś co potrafisz idzie do góry :) A jak to on argumentował że te 800 MW to będzie kaganiec rozwoju instalacji. Dzięki upustom nie musimy się przynajmniej tym martwić bo do 800 to jeszcze sporo czasu minie.
TTTT |
pvmonitor.pl - tam są aktualne uzyski z PV wielu użytkowników zestawów PV.

Giełda OZE

Przyłącze dla Pv 350 mw

Posiadamy do sprzedania wolne moce przyłączeniowe na Ukrainie wraz z działką pod PV . Wielkość przy czytaj dalej...

Szukamy działek do wydzierżawienia pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV. Wymagana powierzchnia działki min 2 ha oraz brak czytaj dalej...

Firma monterska

Doświadczona ekipy monterskie nawiążą współpracę przy montażach systemów fotowoltaicznych. Zapraszam czytaj dalej...

ZLECĘ PRZYGOTOWANIE PROJEKTÓW PV

Zlecę development projektów farm fotowoltaicznych do 1 MW od wyszukania lokalizacji do pozwolenia na czytaj dalej...