Co z projektami z pierwszych aukcji dla OZE?

Co z projektami z pierwszych aukcji dla OZE?
Fot. Schott Solar
REKLAMA

Urząd Regulacji Energetyki ogłosił kolejne aukcje dla OZE, które odbędą się już pod koniec tego miesiąca. Jak przebiega realizacja projektów zakwalifikowanych do wsparcia na podstawie pierwszych aukcji z grudnia ubiegłego roku?

Pierwsze aukcje dla odnawialnych źródeł energii w ramach nowego, obowiązującego od połowy ubiegłego roku systemu wsparcia dla OZE odbyły się 30 grudnia 2016 r. Mimo problemów technicznych z dostępem do Internetowej Platformy Aukcyjnej, które wielu inwestorom uniemożliwiły złożenie oferty, Urząd Regulacji Energetyki, czyli organizator aukcji, uznał je za ważne.

W grudniu przeprowadzono w sumie cztery oddzielne aukcje – adresowane do istniejących biogazowni rolniczych o mocy do 1 MW, do istniejących biogazowni rolniczych o mocy ponad 1 MW, a także dla nowych projektów OZE o mocy do 1 MW oraz dla istniejących elektrowni wodnych o mocy do 1 MW.

W pierwszej aukcji do wsparcia zakwalifikowano 7 złożonych ofert, drugiej aukcji nie uznano ze względu na zbyt małą liczbę złożonych ofert (konieczne było złożenie co najmniej 3), natomiast aukcję dla nowych projektów o mocy do 1 MW wygrały 84 oferty zgłoszone przez 62 firmy – głównie farm fotowoltaicznych, ale również kilku wiatraków, a aukcję migracyjną dla elektrowni wodnych o mocy do 1 MW wygrało 49 ofert złożonych przez 40 oferentów.

Więcej o beneficjentach pierwszej aukcji dla OZE i o uzyskanych przez nich cenach energii w artykule: Wyniki aukcji dla OZE. Wygrało 140 ofert.

Jak przebiega przejście do nowego systemu wsparcia istniejących elektrowni biogazowych i wodnych, które wygrały aukcję z 30 grudnia, a na jakim etapie jest realizacja nowych inwestycji, które otrzymały prawo do objęcia rozliczeniami sprzedawanej energii w ramach systemu aukcyjnego?

Urząd Regulacji Energetyki w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl informuje, że wszystkie istniejące przed dniem 1 lipca 2016 r. instalacje, które wygrały grudniową aukcję – a więc 7 biogazowni rolniczych o mocy do 1 MW oraz 49 elektrowni wodnych – rozpoczęły wytwarzanie energii elektrycznej z zachowaniem ustawowego terminu wynikającego z art. 79 ust. 3 pkt 8 lit. b ustawy o OZE, czyli w terminie 30 dni od daty zamknięcia aukcji.

W przypadku wszystkich instalacji „nowych”, które zostały zakwalifikowane do wsparcia na podstawie aukcji z 30 grudnia 2016 r., inwestorzy złożyli informację o stanie wykonania harmonogramu rzeczowego i finansowego w terminie wynikającym z art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o OZE, czyli do 30 stycznia br. Natomiast w przypadku żadnej z tych instalacji na dzień 1 czerwca br. nie została złożona, potwierdzona przez OSP lub OSD, informacja o terminie wytworzenia po raz pierwszy energii elektrycznej.

Urząd Regulacji Energetyki przypomina, że uczestnik aukcji dla tzw. instalacji „nowych” w ofercie zobowiązuje się do wytworzenia po raz pierwszy energii elektrycznej w ramach aukcyjnego systemu wsparcia w terminie 48 miesięcy od dnia zamknięcia aukcji. Wyjątkiem są elektrownie słoneczne, które mają rozpocząć produkcję energii w terminie 24 miesięcy od dnia zamknięcia aukcji, a także morskie farmy wiatrowe, w przypadku których inwestorzy musieliby uruchomić wytwarzanie w okresie nieprzekraczającym 72 miesięcy.

Kolejna szansa dla inwestorów na objęcie systemem aukcyjnym to ogłoszone przez URE aukcje, które odbędą się w dniach 29-30 czerwca br. Pierwsza aukcja będzie przeznaczona dla inwestorów planujących budowę farm fotowoltaicznych, elektrowni wiatrowych czy wodnych o mocy nieprzekraczającej 1 MW.

Natomiast w drugim dniu o prawo do objęcia wsparciem w postaci gwarancji odkupu energii po cenie zaoferowanej w aukcji będą ubiegać się właściciele istniejących elektrowni wodnych, którzy w ten sposób zyskają kolejną szansę na wyjście z systemu zielonych certyfikatów i przejście do systemu aukcyjnego.

URE nie informuje, ile przyjął wniosków o wydanie zaświadczenia o dopuszczenie do udziału w najbliższych aukcjach i w ilu przypadkach wydano pozytywne decyzje.

Publikacja innych danych, niż udostępnione na stronie URE, mogłaby mieć negatywny wpływ zarówno na przebieg i rozstrzygnięcie aukcji, jak również prawa i interesy uczestników tego systemu – informuje w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl Justyna Pawlińska z Urzędu Regulacji Energetyki.

Więcej o założeniach najbliższych aukcji w artykule: URE ogłosił kolejne aukcje dla OZE.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
. |
Aukcje oparte na wadliwych przepisach = brak finansowania. I dokładnie tak będzie w czerwcu.
pv |
. a moze wicej szczegolow? bo przepisy nie sa wadliwe. banki juz daja finansowanie, nie ma realizacji bo wszyscy czekaja, capex wcdol, irr w gore.
. |
Pisałem już tyle razy o wadliwych przepisach, że już mi się nie chce. 39, 79, 80 art. Gdyby było ok, projekty byłyby realizowane, tymbardziej że PV są najszybsze w realizacji.
Do . |
Do @ . Przepisy są wadliwe z gber to fakt, ale z racji wprowadzenia nowych przepisów ke wydała zgodę na przeprowadzenie aukcji na mały wolumen. Koszyki o kolejności 3 do 13 muszą być już według poprawnych zapisów. Inaczej grozi zwrot pomocy publ.
Tomek |
Energy Invest group z Warszawy rozpoczęło budowę 9 wiatraków po aukcji
Master |
EIG wg mnie niezła ściema, ale życzę im szczęścia i rozsądnej stopy zwrotu
. |
w celu uniknięcia tak zwanego underbiddingu, czyli zgłaszania ofert niepokrywających kosztów i niedających szans na realizacje projektów, będzie podwyżka o 100 procent kaucji aukcyjnej PV i wiatrowych, skrócenie o połowę terminów oddania takich instalacji. W przypadku projektów PV konieczność rozpoczęcia produkcji energii już po 12 miesiącach po wygraniu aukcji
Wujek |
Wiatraki w ogole się nie opłacają - droga przez męki z MPZP, Decyzją Środowsikową, Uchwałą planu, budową GPZ, dzierżawami pod kabel i turbiny i podatki do gminy, tylko fotowoltaika która nie budzi protestów społecznych w gminach! Poza tym w polsce już pobudowano tam gdzie jest wiatr. Reszte terenów to Parki krajobrazowe, Lotniska, Lasy, tereny zabudowy niskiej i wysokiej, obscary chronionego krajobrazu itp itd :)
nowy |
eig rozpoczęło budowę co ty gadasz? Nie kłam świadomie wprowadzasz ludzi w błąd.!! EIG to piramida finansowa tak samo jak pracownia i podobne

Giełda OZE

Spółka celowa z projektem 2.6 MW PV

Sprzedam spółkę celową posiadającą własność działki o pow. 5.66 ha z mpzp pod elektrownię słoneczną czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Projekt decentralnej elektrociepłowni

Gotowy projekt. Koncepcja wraz z pełnym łańcuchem wartości. Wsparcie wdrożenia. Przychody ok. 550 zł czytaj dalej...