Kolejny klaster energii na Dolnym Śląsku. Z planem na 50 MW

Kolejny klaster energii na Dolnym Śląsku. Z planem na 50 MW
Q Cells press
REKLAMA

Dolnośląskie gminy Mirsk, Wleń, Lubomierz, Lwówek Śląski i Stara Kamienica powołały dzisiaj Izerski Klaster Energii Odnawialnej. Wcześniej swój klaster energii zawiązali samorządowcy ze Zgorzelca, a podobne inicjatywy są realizowane przez powołane w ubiegłym miesiącu – Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Łużyckiej oraz Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Trzebnickich.

W gminach Mirsk, Wleń, Lubomierz, Lwówek Śląski i Stara Kamienica mają powstać elektrownie fotowoltaiczne i bioelektrownie. W pierwszym etapie inwestycyjnym zaplanowano łącznie budowę 50 MW mocy wytwórczych odnawialnych źródeł energii – na terenie każdej z gmin minimum 2 MW mocy z fotowoltaiki oraz minimum 1 MW z bioelektrowni. Zgodnie z założeniami budowa m.in. tych instalacji ma pozwolić samorządom na stworzenie wysp energetycznych, czyli na uzyskanie całkowitej samowystarczalności, a nawet na wyprodukowanie nadwyżek energii, która będzie mogła zostać przeznaczona na potrzeby Jeleniej Góry czy Bolesławca.

Projekt ma być realizowany w długofalowej perspektywie, jednak pierwsze inwestycje – w tym w gminie Stara Kamienica – mają powstać już w najbliższych miesiącach. – Dysponujemy pięciohektarową działką, która w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest pod budowę farmy fotowoltaicznej. Pierwsze instalacje na tym terenie powstaną jeszcze w tym roku. W przyszłym dołączą do nich fotowoltaika na dachach budynków użyteczności publicznej – mówi Zofia Świątek, wójt Starej Kamienicy.

Miejsce na swoją elektrownię fotowoltaiczną ma również gmina Lubomierz. – Planujemy zlokalizować ją na 12-hektarowym stoku w miejscowości Popielówek. To bardzo nasłoneczniony teren. Dzięki temu efektywność elektrowni będzie większa, a inwestycja przyniesie dodatkowe wpływy do budżetu – komentuje Wiesław Ziółkowski, burmistrz Lubomierza.

Podobne zalety dostrzega Artur Zych, burmistrz Wlenia. – Energia odnawialna jest przyszłością sektora energetycznego. Ma ogromne znaczenie nie tylko w kwestii ochrony środowiska, ale również ze względu na obniżenie kosztów funkcjonowania gmin oraz możliwość pozyskania dodatkowych pieniędzy. Dzięki nim będziemy mogli remontować drogi, wymieniać wodociągi, unowocześniać kanalizację czy zainwestować w szkoły – mówi Artur Zych.

Gmina Mirsk zamierza wybudować elektrownię fotowoltaiczną na niezagospodarowanym terenie. – Mamy 16 hektarów takiego gruntu. Obecnie znajduje się na nim między innymi składowisko odpadów, które będzie rekultywowane. Jestem przekonany, że farma fotowoltaiczna spotka się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród naszych mieszkańców. Zaoszczędzimy na kupowanej energii, a w przyszłości staniemy się całkowicie samowystarczalni – mówi Andrzej Jasiński, burmistrz Mirska.

Przygotowaniem kompleksowej strategii rozwoju i realizacją inwestycji w ramach już trzeciego dolnośląskiego klastra zajmie się Polski Solar Holding jako koordynator klastra, poprzez spółkę komunalną Wleń Polski Solar Energetyka Odnawialna. Powołanie klastra ma umożliwić dostęp do dodatkowych dotacji, w tym krajowych oraz ze środków unijnych.

Pozwoli to na bardziej elastyczne, a przez to efektywniejsze sterowanie wytwarzaniem energii, co przełoży się na konkretne oszczędności dla gmin. Warto tu również dodać, że zgodnie z naszymi obliczeniami wyprodukujemy nadwyżkę energii, która będzie mogła zostać przeznaczona na potrzeby Jeleniej Góry czy też Bolesławca – podkreśla Jacek Ryński, członek rady nadzorczej spółki komunalnej Wleń Polski Solar Energetyka Odnawialna.

Wcześniej swoje klastry z udziałem spółki Polski Solar Holding powołały inne dolnośląskie samorządy – Olszyna, Gryfów Śląski, Leśna, Siekierczyn, Lubań, a także Prusice, Oborniki Śląskie, Wisznia Mała, Wołów i Żmigród.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Kornelia |
Super informacja!
TomB |
czy może mi ktoś w jaki sposób ten klaster będzie zarabiał ??? bo nie rozumiem powstawania tych tworów. Mam wrażenie - że jest to forma objęcia posadek przez znajomych królika - a czy będzie zysk i inwestycja to już nie jest istotne
pvpv |
w jaki sposob taki klaster bedzie konsumowal energie? jak z oplatami za dystrybucje? jak z bilansowaniem? jak z koncesja na OEE? czy to jest tylko fikcja?
. |
Klaster samorządowców - klaster kolesi

Giełda OZE

Projekty PV - 1MW pod aukcje i dotacje

Sprzedam projekty PV o mocy do 1MW w warmińsko-mazurskim pod dotacje - nabór do końca listopada 2017 czytaj dalej...

Szukamy partnerów do projektów PV

Posiadamy pakiet 50 projektów na różnych etapach zaawansowania, od decyzji administracyjnych do proj czytaj dalej...

Sprzedam Farmę Wiatrową

Witam, Sprzedam farmę wiatrową składającą się z 2 wiatraków typu Enercon E-53 (moc 800kW każdy), pos czytaj dalej...

SZUKAM DZIAŁKI POD DZIERŻAWĘ FARMY FOTOWOLTAICZNEJ

Podlaskie, Warminsko-Mazurskie, Mazovieckie, Lodzkie czytaj dalej...