Potencjał OZE w Polsce w I kwartale 2017 r. wzrósł o niecałe 26 MW

Potencjał OZE w Polsce w I kwartale 2017 r. wzrósł o niecałe 26 MW
Foto. Polskie Stowarzyszenie Producentów Biogazu Rolniczego
REKLAMA

Urząd Regulacji Energetyki podał informacje o wzroście zainstalowanej mocy odnawialnych źródeł energii w naszym kraju. URE nie odnotowuje jednak wszystkich instalacji OZE podłączanych do krajowej sieci elektroenergetycznej, pomijając m.in. mikroinstalacje prosumenckie przyłączane w trybie na zgłoszenie.

Największy przyrost mocy w I kwartale 2017 r. URE odnotowuje w energetyce biomasowej. Potencjał elektrowni zasilanych biomasą zwiększył się z 1281,065 MW na koniec IV kwartału 2016 r. do 1297,97 MW na koniec marca br., czyli o 16,9 MW.

Potencjał elektrowni biogazowych zwiększył się z 233,967 MW na koniec 2016 r. do 235,257 MW, czyli o 1,29 MW.

Łączna moc zainstalowanych w naszym kraju elektrowni wiatrowych wzrosła w I kwartale br. z 5807,416 MW  do 5813,236 MW, czyli o  5,82 MW.

Natomiast łączna zainstalowana moc elektrowni fotowoltaicznych miała się zwiększyć o niecały 1 MW, przekraczając granicę 100 MW – z 99,098 MW do 100,004 MW.

Urząd Regulacji Energetyki odnotowuje ponadto nieznaczny spadek zainstalowanej mocy elektrowni wodnych – z 993,995 MW do 993,992 MW na koniec marca br.

Jak zaznacza URE, w podanym zestawieniu uwzględniono tylko instalacje, które uzyskały koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej, wpis do rejestru wytwórców energii w małej instalacji lub posiadają wpis do prowadzonego przez Agencję Rynku Rolnego rejestru biogazowni rolniczych. W podawanych liczbach URE uwzględnia również mikroinstalacje, ale tylko te, których właściciele wnioskują o wydanie świadectw pochodzenia – czyli nie uwzględnia się przeważającej większości mikroinstalacji realizowanych na podstawie zgłoszenia.

Łączna moc wszystkich instalacji OZE ujętych w zestawieniu Urzędu Regulacji Energetyki wzrosła na koniec I kwartału br. do 8440,459 MW.

Wcześniej URE podał, że w ubiegłym roku moc zainstalowana OZE w Polsce wzrosła aż o 1445,5 MW, sięgając łącznego zainstalowanego potencjału na poziomie 8415,5 MW. Urząd może uwzględniać nowe moce w energetyce odnawialnej z pewnym opóźnieniem, stąd część z nich mogła dotyczyć instalacji zrealizowanych jeszcze pod koniec 2015 r. Wskazany przez URE wynik wyłącznie za I kwartał 2016 r. to 859,28 MW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (32)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Wójt |
1 kwartał w niemczech - wzrósł 1870 MW :)
. |
Jak ma rosnąć duże OZE w Polsce skoro branża wiatrowa ma w swych łapach ponad 30.000 wydanych warunków ? Jak można cokolwiek zbudować, skoro nie można się podłączyć ?
Seb |
jak budować kiedy PiSowskie miernoty zarżneły cały rynek? jak ma powstać elektrownia wodna czy biogazowa jak nie ma aukcji ani nic innego?
szyszko |
chętnie oddam warunki przyłączenia geotermii toruńskiej, niech produkują prund z gorących źródeł, buahahahaha
sol |
@.I. To trochę "złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma". Wiatrowcy może by zainwestowali, ale nie za takie stawki za kWh. Ale ich warunki przyłączenia też mają swoje terminy wygaśnięcia i one już nadchodzą. Więc możliwości przyłączenia będą. A czy skorzystają na tym inni wytwórcy to czas pokaże.
Duster |
.@ biednemu zawsze wiatr w oczy :)
Kalina |
Wiatraki w polsce są DEAD, umarły śmiercią naturalną! Tylko Fotowoltaika, i Hydro.
. |
Albo wiatrakowcy oddadzą w zębach te warunki przyłączenia za free, albo zdechną. Nie może być tak aby 1 MW w projekcie kosztował 150-250.000 zł. I wiatrakowcy mają czas z tym kombinowaniem tylko do jesieni, od stycznia 2018 roku zemsta będzie dotkliwa. Osobiście rekomenduję NIE kupowanie JAKICHKOLWIEK projektów i pozwoleń na budowę na żadne OZE do stycznia 2018. Potem będą znacznie tańsze, zejdą znacznie poniżej 100.000 z komplet MW. Co do inwestycji wiatrowych obecnie realizowanych , bądźcie spokojni, wciąż się budują. Na starych pozwoleniach spokokojnie te 1,5 GW się postawi i przyłączy. BEZ FIT, BEZ ZIELONYCH CERTYFIKATÓW I BEZ AUKCJI.
Seb |
A co ty możesz kmiotku sobie rekomendować, razem z HEALCrap pracujęcie pewnie dla Szyszkowca albo Tchórzyka i jedyne kW jakie kiedykolwiek wyprodukowaliście to w swoim dynamie w rowerze.
Duster |
.@ zemsta? tego nawet nie ma jak komentować, to się kwalifikuje do leczenia zamkniętego a nie w ministry.
Master |
im jest ta kropka, dużo wie i dużo się sprawdza co mówi, a do tego mówi tak jakby miał na to wszystko jakiś wpływ
Mietek |
@Master - pytanie brzmi, skoro ma taki wpływ to dlaczego niczego nie zrobi znając sytuację branży, to szkodnik jeśli ma jakiś wpływ na polepszenie sytuacji branży OZE nie robiąc tego, i do tego to wróg wiatraków więc jest taki sam albo gorszy od PISowców
elektryk |
Mietek - każdy zdrowo myślący o polskiej energetyce specjalista wie, że dla wiatraków na chwilę obecną nie ma już więcej miejsca w KSE. Wiatraków jest już tyle, że grożą rozwaleniem systemu, gdy wieje w wolne dni (gdy pobór mocy jest słaby). Teraz czas na stabilne, zwłaszcza szczytowe OZE (biogazownie, elektrownie wodne) oraz fotowoltaikę, która choć niestabilna - to przewidywalnie niestabilna i jej produkcja mniej więcej pokrywa się ze wzrostem zapotrzebowania na moc w ciągu doby
. |
Dzisiaj .N zrobiła hihihi konsultacje do swego projektu ustawy „ wiatrakowej " - i możecie sobie wierzyć lub nie, ten projekcik wyląduje w zamrażarce obok projektu posłanki Chmiel z PO, który leży już tam blisko rok. O ile w ogóle nie zostanie uwalony od razu , bez skierowania do KI.
. |
@Duster - masz projekty na biogazownie, biomasę, PV , lub inne ? Chcesz inwestować ? A nie możesz bo nie masz wolnych przyłączy ? A znajomi królika od operatora odsyłają cię do Zenka albo Marcinka który ma te wydane warunki ? I chcą za MW ćwierć miliona zł ? To wiedz że jak masz doczynienia z tymi handlarzami, to myślisz tylko o zemście. Bo to nie był, ani nie jest rynek. To nie były sprawiedliwe warunki dla wszystkich innych OZE. I albo gnojki oddadzą te warunki, albo będą krwawić jeszcze długo.
. |
@ elektryk - dzięki za głos rozsądku
. |
@Mietek - jestem 100% OZE - i nic nie wiesz ile zrobiłem dla branży OZE - tylko że dla mnie branża OZE to nie tylko wiatraki, to także wszystko to o czym pisze @ elektryk i jeszcze kilka innych źródeł OZE bardzo stabilnych.
. |
Dlaczego nie ma aukcji ? Naprawdę tego nie wiecie ? Nie ma - ponieważ ustawa z 2016 roku nie jest jeszcze notyfikowana. A dlaczego nie jest jeszcze notyfikowana ? Bo KE nie wyraża zgody na błękitne certyfikaty dla grupki biogazowników, które są w istocie patologią wsparcia. A przecież w KE jest zarejestrowana skarga na ta pomoc. Dopóki nie będzie notyfikacji, nie będzie można rozpocząć procedury rozpoczęcia aukcji.
Duster |
.@ blokować moce mogą co najwyżej właściciele pozwoleń na budowę, im się nie dziwię - zainwestowali mnóstwo kasy i dlaczego maja coś darmo oddawać? Gdybyś miał pojecie o prawie energetycznym i umowach z ZE tobyś nie chrzanił głupot, to właśnie PV blokują moce, ponieważ uzyskanie WZ dla tego OZE jest banalne w porównaniu z wiatrówkami.
. |
PV blokują i nie chcą się budować. Acha. A świstak zawija te sreberka.
Duster |
.@, każdy operator ma obowiązek publikowania na swoich stronach www listy podmiotów dla których wydano warunki przyłączenia OZE powyżej 1kV z podziałem na rodzaj źródła, poczytaj to może ci się sreberko odwinie z papilotów.
Kiks |
przecież kropek to ten słynny producent biogazu, który tak wiele zrobił dla OZE w Polsce zobaczcie jak oprowadza po swoich instalacjach: https://www.youtube.com/watch?v=k5oHe89ex0E
Master |
@elektryk @. z tym rozwaleniem systemu przez wiatraki to niezły kit, PSE twierdzi że bez żadnego problemu możemy mieć w systemie 9 GW wiatru Rekomendują również jakieś 2 GW PV jak dobrze kojarzę A obecne 6 GW wiatru maksymalnie produkuje do 30% energii w kraju, dziwne że w innych krajach produkują nawet 100% i nic się nie dzieje
. |
ooo okazało się że mam biogazownię :)
. |
Idzie lato, a jak lato to wiatraki znów dadzą nam w wielu dniach NIE WIĘCEJ NIŻ 1 % swej zainstalowanej mocy! Więc podziel sobie 5.800 MW przez 100 - to proste działanie matematyczne @ Master. I gdzie wtedy jest te twoje 30% ? A jak nie ma latem tej energii z wiatru ? To skąd ona jest niestety ? A z węgla niestety. Bo innego OZE nie mamy. Dlaczego nie mamy ? Bo wiatraki i współspalanie, czyli cwaniaczki z POPSL o to zadbały. Moglibyśmy mieć np PV , ale w projektach jest zaledwie 3 GW, na więcej nie ma warunków. Wiatrakowcy je mają. Na szczęście prosumenci nie potrzebują warunków.
Duster |
.@, gościu jesteś chory z nienawiści, tłumaczysz sobie świat wrzucając wszystkich do jednego worka. Jeżeli faktycznie masz chociaż niewielki wpływ na to co się dzieje z OZE w Polsce to znaczy że rządzący są z przypadku.
Kiks |
@., to my mamy OZE, wy koledzy z PIS macie geotermię w Toruniu i brak talentu do czegokolwiek poza insynuacjami w stylu prezesa. Zanim zaczniesz krytykować zerknij najpierw do własnego nocnika.
Master |
@. - to jeśli wiatr robi od 1-30% to w którym momencie rozwala system ? Nie jestem przeciwnikiem PV, ale powiedz mi o godzinie 14-16 w grudniu-lutym to ile dają mocy takie panele o mocy 1 GW w skali kraju, zakładam że wtedy mocy potrzeba sporo, czas kiedy wielu wraca z pracy, ze szkoły itd, już nie pytam celowo o późniejsze godziny
Kolis |
@Duster.Podałbyś link do Energa operator odnośnie listy podmiotów dla których wydano warunki przyłączenia OZE powyżej 1kV z podziałem na rodzaj źródła,Z góry dzięki
Duster |
@ Kolis, proszę bardzo: http://www.energa-operator.pl/informacje/podmioty_przylaczane_do_sieci.xml no i kto w ostatnim czasie lawinowo blokuje moce przyłączeniowe?
Bolek |
no coz Energie witrowa sie rzwija i t jest dobrze. inaczej tez byc nie moze, musicie caly ten zlom z zachodu kupic, ktory 10-20 lat pracowal.... :-)
kamay |
Ile teraz mamy oze w % ? Będzie jakieś 12 ?

Giełda OZE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacją UE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacja, woj lubelskie, spolki celowe, czytaj dalej...

poszukujemy farm pv z dotacja UE

poszukujemy projektow farm pv z dotacja UE - wojewodztwo lubelskie czytaj dalej...

kupimy projekty pv z dotacja

kupimy gotowe, przygotowane projekty farmy pv z dofinansowaniem unijnym, najlepiej woj lubleskie czytaj dalej...

Call Center do współpracy

Firma o ugruntowanej pozycji na rynku w związku z rozwojem struktur sprzedaży nawiąże współpracę z C czytaj dalej...