Potencjał OZE w Polsce w I kwartale 2017 r. wzrósł o niecałe 26 MW

Potencjał OZE w Polsce w I kwartale 2017 r. wzrósł o niecałe 26 MW
Foto. Polskie Stowarzyszenie Producentów Biogazu Rolniczego
REKLAMA

Urząd Regulacji Energetyki podał informacje o wzroście zainstalowanej mocy odnawialnych źródeł energii w naszym kraju. URE nie odnotowuje jednak wszystkich instalacji OZE podłączanych do krajowej sieci elektroenergetycznej, pomijając m.in. mikroinstalacje prosumenckie przyłączane w trybie na zgłoszenie.

Największy przyrost mocy w I kwartale 2017 r. URE odnotowuje w energetyce biomasowej. Potencjał elektrowni zasilanych biomasą zwiększył się z 1281,065 MW na koniec IV kwartału 2016 r. do 1297,97 MW na koniec marca br., czyli o 16,9 MW.

Potencjał elektrowni biogazowych zwiększył się z 233,967 MW na koniec 2016 r. do 235,257 MW, czyli o 1,29 MW.

Łączna moc zainstalowanych w naszym kraju elektrowni wiatrowych wzrosła w I kwartale br. z 5807,416 MW  do 5813,236 MW, czyli o  5,82 MW.

Natomiast łączna zainstalowana moc elektrowni fotowoltaicznych miała się zwiększyć o niecały 1 MW, przekraczając granicę 100 MW – z 99,098 MW do 100,004 MW.

Urząd Regulacji Energetyki odnotowuje ponadto nieznaczny spadek zainstalowanej mocy elektrowni wodnych – z 993,995 MW do 993,992 MW na koniec marca br.

Jak zaznacza URE, w podanym zestawieniu uwzględniono tylko instalacje, które uzyskały koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej, wpis do rejestru wytwórców energii w małej instalacji lub posiadają wpis do prowadzonego przez Agencję Rynku Rolnego rejestru biogazowni rolniczych. W podawanych liczbach URE uwzględnia również mikroinstalacje, ale tylko te, których właściciele wnioskują o wydanie świadectw pochodzenia – czyli nie uwzględnia się przeważającej większości mikroinstalacji realizowanych na podstawie zgłoszenia.

Łączna moc wszystkich instalacji OZE ujętych w zestawieniu Urzędu Regulacji Energetyki wzrosła na koniec I kwartału br. do 8440,459 MW.

Wcześniej URE podał, że w ubiegłym roku moc zainstalowana OZE w Polsce wzrosła aż o 1445,5 MW, sięgając łącznego zainstalowanego potencjału na poziomie 8415,5 MW. Urząd może uwzględniać nowe moce w energetyce odnawialnej z pewnym opóźnieniem, stąd część z nich mogła dotyczyć instalacji zrealizowanych jeszcze pod koniec 2015 r. Wskazany przez URE wynik wyłącznie za I kwartał 2016 r. to 859,28 MW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (32)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Wójt |
1 kwartał w niemczech - wzrósł 1870 MW :)
. |
Jak ma rosnąć duże OZE w Polsce skoro branża wiatrowa ma w swych łapach ponad 30.000 wydanych warunków ? Jak można cokolwiek zbudować, skoro nie można się podłączyć ?
Seb |
jak budować kiedy PiSowskie miernoty zarżneły cały rynek? jak ma powstać elektrownia wodna czy biogazowa jak nie ma aukcji ani nic innego?
szyszko |
chętnie oddam warunki przyłączenia geotermii toruńskiej, niech produkują prund z gorących źródeł, buahahahaha
sol |
@.I. To trochę "złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma". Wiatrowcy może by zainwestowali, ale nie za takie stawki za kWh. Ale ich warunki przyłączenia też mają swoje terminy wygaśnięcia i one już nadchodzą. Więc możliwości przyłączenia będą. A czy skorzystają na tym inni wytwórcy to czas pokaże.
Duster |
.@ biednemu zawsze wiatr w oczy :)
Kalina |
Wiatraki w polsce są DEAD, umarły śmiercią naturalną! Tylko Fotowoltaika, i Hydro.
. |
Albo wiatrakowcy oddadzą w zębach te warunki przyłączenia za free, albo zdechną. Nie może być tak aby 1 MW w projekcie kosztował 150-250.000 zł. I wiatrakowcy mają czas z tym kombinowaniem tylko do jesieni, od stycznia 2018 roku zemsta będzie dotkliwa. Osobiście rekomenduję NIE kupowanie JAKICHKOLWIEK projektów i pozwoleń na budowę na żadne OZE do stycznia 2018. Potem będą znacznie tańsze, zejdą znacznie poniżej 100.000 z komplet MW. Co do inwestycji wiatrowych obecnie realizowanych , bądźcie spokojni, wciąż się budują. Na starych pozwoleniach spokokojnie te 1,5 GW się postawi i przyłączy. BEZ FIT, BEZ ZIELONYCH CERTYFIKATÓW I BEZ AUKCJI.
Seb |
A co ty możesz kmiotku sobie rekomendować, razem z HEALCrap pracujęcie pewnie dla Szyszkowca albo Tchórzyka i jedyne kW jakie kiedykolwiek wyprodukowaliście to w swoim dynamie w rowerze.
Duster |
.@ zemsta? tego nawet nie ma jak komentować, to się kwalifikuje do leczenia zamkniętego a nie w ministry.
Master |
im jest ta kropka, dużo wie i dużo się sprawdza co mówi, a do tego mówi tak jakby miał na to wszystko jakiś wpływ
Mietek |
@Master - pytanie brzmi, skoro ma taki wpływ to dlaczego niczego nie zrobi znając sytuację branży, to szkodnik jeśli ma jakiś wpływ na polepszenie sytuacji branży OZE nie robiąc tego, i do tego to wróg wiatraków więc jest taki sam albo gorszy od PISowców
elektryk |
Mietek - każdy zdrowo myślący o polskiej energetyce specjalista wie, że dla wiatraków na chwilę obecną nie ma już więcej miejsca w KSE. Wiatraków jest już tyle, że grożą rozwaleniem systemu, gdy wieje w wolne dni (gdy pobór mocy jest słaby). Teraz czas na stabilne, zwłaszcza szczytowe OZE (biogazownie, elektrownie wodne) oraz fotowoltaikę, która choć niestabilna - to przewidywalnie niestabilna i jej produkcja mniej więcej pokrywa się ze wzrostem zapotrzebowania na moc w ciągu doby
. |
Dzisiaj .N zrobiła hihihi konsultacje do swego projektu ustawy „ wiatrakowej " - i możecie sobie wierzyć lub nie, ten projekcik wyląduje w zamrażarce obok projektu posłanki Chmiel z PO, który leży już tam blisko rok. O ile w ogóle nie zostanie uwalony od razu , bez skierowania do KI.
. |
@Duster - masz projekty na biogazownie, biomasę, PV , lub inne ? Chcesz inwestować ? A nie możesz bo nie masz wolnych przyłączy ? A znajomi królika od operatora odsyłają cię do Zenka albo Marcinka który ma te wydane warunki ? I chcą za MW ćwierć miliona zł ? To wiedz że jak masz doczynienia z tymi handlarzami, to myślisz tylko o zemście. Bo to nie był, ani nie jest rynek. To nie były sprawiedliwe warunki dla wszystkich innych OZE. I albo gnojki oddadzą te warunki, albo będą krwawić jeszcze długo.
. |
@ elektryk - dzięki za głos rozsądku
. |
@Mietek - jestem 100% OZE - i nic nie wiesz ile zrobiłem dla branży OZE - tylko że dla mnie branża OZE to nie tylko wiatraki, to także wszystko to o czym pisze @ elektryk i jeszcze kilka innych źródeł OZE bardzo stabilnych.
. |
Dlaczego nie ma aukcji ? Naprawdę tego nie wiecie ? Nie ma - ponieważ ustawa z 2016 roku nie jest jeszcze notyfikowana. A dlaczego nie jest jeszcze notyfikowana ? Bo KE nie wyraża zgody na błękitne certyfikaty dla grupki biogazowników, które są w istocie patologią wsparcia. A przecież w KE jest zarejestrowana skarga na ta pomoc. Dopóki nie będzie notyfikacji, nie będzie można rozpocząć procedury rozpoczęcia aukcji.
Duster |
.@ blokować moce mogą co najwyżej właściciele pozwoleń na budowę, im się nie dziwię - zainwestowali mnóstwo kasy i dlaczego maja coś darmo oddawać? Gdybyś miał pojecie o prawie energetycznym i umowach z ZE tobyś nie chrzanił głupot, to właśnie PV blokują moce, ponieważ uzyskanie WZ dla tego OZE jest banalne w porównaniu z wiatrówkami.
. |
PV blokują i nie chcą się budować. Acha. A świstak zawija te sreberka.
Duster |
.@, każdy operator ma obowiązek publikowania na swoich stronach www listy podmiotów dla których wydano warunki przyłączenia OZE powyżej 1kV z podziałem na rodzaj źródła, poczytaj to może ci się sreberko odwinie z papilotów.
Kiks |
przecież kropek to ten słynny producent biogazu, który tak wiele zrobił dla OZE w Polsce zobaczcie jak oprowadza po swoich instalacjach: https://www.youtube.com/watch?v=k5oHe89ex0E
Master |
@elektryk @. z tym rozwaleniem systemu przez wiatraki to niezły kit, PSE twierdzi że bez żadnego problemu możemy mieć w systemie 9 GW wiatru Rekomendują również jakieś 2 GW PV jak dobrze kojarzę A obecne 6 GW wiatru maksymalnie produkuje do 30% energii w kraju, dziwne że w innych krajach produkują nawet 100% i nic się nie dzieje
. |
ooo okazało się że mam biogazownię :)
. |
Idzie lato, a jak lato to wiatraki znów dadzą nam w wielu dniach NIE WIĘCEJ NIŻ 1 % swej zainstalowanej mocy! Więc podziel sobie 5.800 MW przez 100 - to proste działanie matematyczne @ Master. I gdzie wtedy jest te twoje 30% ? A jak nie ma latem tej energii z wiatru ? To skąd ona jest niestety ? A z węgla niestety. Bo innego OZE nie mamy. Dlaczego nie mamy ? Bo wiatraki i współspalanie, czyli cwaniaczki z POPSL o to zadbały. Moglibyśmy mieć np PV , ale w projektach jest zaledwie 3 GW, na więcej nie ma warunków. Wiatrakowcy je mają. Na szczęście prosumenci nie potrzebują warunków.
Duster |
.@, gościu jesteś chory z nienawiści, tłumaczysz sobie świat wrzucając wszystkich do jednego worka. Jeżeli faktycznie masz chociaż niewielki wpływ na to co się dzieje z OZE w Polsce to znaczy że rządzący są z przypadku.
Kiks |
@., to my mamy OZE, wy koledzy z PIS macie geotermię w Toruniu i brak talentu do czegokolwiek poza insynuacjami w stylu prezesa. Zanim zaczniesz krytykować zerknij najpierw do własnego nocnika.
Master |
@. - to jeśli wiatr robi od 1-30% to w którym momencie rozwala system ? Nie jestem przeciwnikiem PV, ale powiedz mi o godzinie 14-16 w grudniu-lutym to ile dają mocy takie panele o mocy 1 GW w skali kraju, zakładam że wtedy mocy potrzeba sporo, czas kiedy wielu wraca z pracy, ze szkoły itd, już nie pytam celowo o późniejsze godziny
Kolis |
@Duster.Podałbyś link do Energa operator odnośnie listy podmiotów dla których wydano warunki przyłączenia OZE powyżej 1kV z podziałem na rodzaj źródła,Z góry dzięki
Duster |
@ Kolis, proszę bardzo: http://www.energa-operator.pl/informacje/podmioty_przylaczane_do_sieci.xml no i kto w ostatnim czasie lawinowo blokuje moce przyłączeniowe?
Bolek |
no coz Energie witrowa sie rzwija i t jest dobrze. inaczej tez byc nie moze, musicie caly ten zlom z zachodu kupic, ktory 10-20 lat pracowal.... :-)
kamay |
Ile teraz mamy oze w % ? Będzie jakieś 12 ?

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...