URE tłumaczy jak liczyć emisje CO2 w aukcjach dla OZE

URE tłumaczy jak liczyć emisje CO2 w aukcjach dla OZE
Biogazownia rolnicza w Darżynie. Fot. Gmina Potęgowo

Urząd Regulacji Energetyki odniósł się do problemu emisyjności źródeł OZE, które zostaną zgłoszone do aukcji w przygotowanym, odrębnym koszyku, w którym znalazło się zastrzeżenie dotyczące maksymalnej emisyjności.

Urząd Regulacji Energetyki przypomina, że zgodnie z przepisami ustawy OZE, sprzedaż energii elektrycznej wytworzonej w instalacjach odnawialnego źródła energii, w których emisja CO2 jest nie większa niż 100 kg/MWh, o stopniu wykorzystania mocy zainstalowanej elektrycznej większym niż 3 504 MWh/MW/rok, dokonywana jest w drodze odrębnej aukcji, dedykowanej jednostkom wytwórczym spełniającym kryteria określone w przepisach tej ustawy.

URE zaznacza, że przygotował stanowisko w tej sprawie „w związku ze zgłaszanymi przez uczestników rynku wątpliwości interpretacyjnymi” związanymi z właściwym określeniem poziomu emisji CO2 w odniesieniu do instalacji odnawialnych źródeł energii zgłaszanych do aukcji dla OZE. 

REKLAMA
REKLAMA

Urząd zaznacza, że o ile problem emisyjności nie występuje w przypadku instalacji wytwarzających energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię aerotermalną, energię geotermalną, energię hydrotermalną, hydroenergię, energię fal, prądów i pływów morskich, o tyle może dotyczyć instalacji wytwarzających energię elektryczną w procesie spalania paliw, w tym m.in. biogazu, biogazu rolniczego, biomasy lub biopłynów.

Sposób obliczania emisji powstających przy wytwarzaniu energii w tych technologiach URE publikuje w informacji, która jest dostępna pod tym linkiem.

red. gramwzielone.pl