ME potwierdza założenia kolejnej nowelizacji ustawy o OZE

ME potwierdza założenia kolejnej nowelizacji ustawy o OZE
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Ministerstwo Energii potwierdziło sygnalizowane wcześniej zmiany w kolejnej nowelizacji ustawy o OZE. Nadal jednak nie wiadomo, kiedy możemy spodziewać się publikacji jej projektu.

Wczoraj podczas targów Greenpower w Poznaniu szef departamentu OZE w Ministerstwie Energii Andrzej Kaźmierski potwierdził sygnalizowane wcześniej zmiany, które ME chce wpisać do zapowiadanej od ubiegłego roku kolejnej nowelizacji ustawy o OZE.

Po wejściu w życie poprzedniej nowelizacji ustawy o OZE z 22 czerwca 2016 r., która od połowy ubiegłego roku gruntownie zmieniła zasady wsparcia dla producentów zielonej energii, przedstawiciele resortu energii zapowiadali, że kolejna nowelizacja – w której miano skupić się m.in. na rozwinięciu regulacji dla klastrów – zostanie przedstawiona na przełomie 2016 i 2017 r.

Póki co nie poznaliśmy jednak jej projektu i nie wiadomo, jakie – i czy w ogóle – regulacje dotyczące klastrów zostaną do niej wpisane.

Wiadomo natomiast, co potwierdził wczoraj dyrektor Kaźmierski, że w najbliższej nowelizacji ustawy o OZE możemy spodziewać się istotnych zmian dla segmentu mikroinstalacji i małych instalacji.

W pierwszym przypadku maksymalna moc mikroinstalacji – grupy instalacji objętej uproszczonymi zasadami przyłączania i odrębnym systemem rozliczeń – zostanie zwiększona z 40 kW do 50 kW. Taki ruch byłby zgodny z założeniami wpisanymi przez Komisję Europejską do tzw. pakietu zimowego, czyli zbioru regulacji dla unijnego rynku energii po 2020 r.

ME ma ponadto rozszerzyć system rozliczeń w postaci opustów, z którego od połowy ubiegłego roku korzystają właściciele mikroinstalacji zaliczani do grupy prosumentów, również na przedsiębiorców.

Właściciele firmowych mikroinstalacji rozliczają się póki co z energii wprowadzanej do sieci po cenie równej średniej cenie energii z rynku hurtowego z poprzedniego kwartału. Po przyjęciu planowanej nowelizacji również tą grupę ma objąć system opustów.

Zmiany mają dotyczyć również segmentu tzw. małych instalacji i także w tym przypadku mogą być zgodne z regulacjami unijnymi. Chodzi o zwiększenie maksymalnej mocy małych instalacji.

Zgodnie z aktualną wersją ustawy o OZE mała instalacja to „instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 40 kW i nie większej niż 200 kW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu większej niż 120 kW i nie większej niż 600 kW”.

Tymczasem, jak powiedział wczoraj dyrektor Kaźmierski, Ministerstwo Energii chce zwiększyć maksymalną moc małych instalacji z 200 kW do 500 kW, co byłoby zgodne z regulacjami przyjętymi w ramach UE.

Przedstawiciel Ministerstwa Energii potwierdził również pojawiające się wcześniej w mediach informacje, że ME będzie chciało wprowadzić nowy system rozliczeń w postaci taryf gwarantowanych dla właścicieli małych biogazowni oraz elektrowni wodnych o mocy nieprzekraczającej 500 kW.

Do takiego mechanizmu uwzględniającego pomoc publiczną zastrzeżeń nie powinna mieć Bruksela. Taryfy gwarantowane dla instalacji o mocy do 500 kW są zgodne z jej wytycznymi, a Komisja Europejska w ostatnim czasie dawała zielone światło dla wdrażania takiego mechanizmu w innych krajach UE. 

Wprowadzenie taryf gwarantowanych ułatwiłoby funkcjonowanie właścicielom takich instalacji. Jeśli Ministerstwo Energii zdecydowałoby się na objęcie taryfami również uruchomionych wcześniej instalacji, wówczas małe biogazownie i hydroelektrownie wyszłyby z niekorzystnego systemu zielonych certyfikatów i zyskałyby gwarancję stałych przychodów na wyznaczonym przez ME poziomie. Przy tym nie musiałyby konkurować o wsparcie możliwie niską ceną za energię z innymi inwestorami i technologiami, jak ma to miejsce w systemie aukcyjnym.

Nie wiadomo jednak, czy ME obejmie taryfami również "stare" instalacje, a opłacalność funkcjonowania w systemie taryf gwarantowanych będzie zależeć finalnie od przyjętej przez resort energii wysokości taryf. Nie wiadomo też, czy ME wprowadzi – wzorem innych krajów, które stosują taryfy – stopniową degresję taryf dla instalacji uruchamianych w kolejnych latach czy po przekroczeniu określonych poziomów łącznej zainstalowanej mocy.

Na razie nie wiadomo, kiedy Ministerstwo Energii opublikuje projekt zapowiadanej nowelizacji ustawy o OZE.

Kwestię przygotowania kolejnej nowelizacji ustawy o OZE mogą komplikować rozmowy z Komisją Europejską. Chodzi m.in. o problematyczne zasady łączenia inwestycyjnej i operacyjnej pomocy publicznej w systemie aukcyjnym czy o wyjątkowe preferencje dla biogazowni rolniczych, które wdrożył polski rząd, a do których zastrzeżenia może mieć Bruksela.

Podczas odbywających się w październiku ubiegłego roku targów Renexpo w Warszawie dyrektor Kaźmierski informował, że celem ME jest osiągnięcie potencjału farm fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW do łącznego poziomu 1 GW lub nawet 2 GW.

Chociaż wczoraj w Poznaniu przedstawiciel ME potwierdził, że resort energii widzi potrzebę budowy małych, rozproszonych farm fotowoltaicznych, nadal nie wiadomo, kiedy przeprowadzone zostaną kolejne aukcje umożliwiające budowę takich instalacji.

Mimo, że Ministerstwo Energii nadal nie wycofało się z zapowiadanego wcześniej zamiaru przeprowadzenia aukcji dogrywkowych do przeprowadzonej z problemami aukcji z 30 grudnia 2016 r. – przynajmniej taka deklaracja nie padła oficjalnie – wydaje się, że szanse na przygotowanie takich aukcji maleją. Nadal nieznany jest również termin zapowiadanych wcześniej na ten rok „dużych” aukcji dla OZE.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (15)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
gino |
No ale co jak przedsiebiorca do 40 kW majacy ponad 25 kW fotowoltaiki a nawet 40 kW co mu po opuscie jak uzywa do 7000 kWh energi to ma oddac 30% wyprodukowanej czyli z 33.000 kWh wyprodukowanej rocznie uzyje dzienne 3.500 kWh=29,500 kWh do sieci - i co juz nie jako sprzedaz tylko opust i ztego wróci przedsiebiorcy 70% czyli 20.000 kWh a 8.000 kWh wezmie sobie Państwo Spółka Energetyczna - to żadna uczciwość i przedłuża mi sie zwrot inwestycji mimo ze ZC jeszcze mie obowiązują , to nawet jak prądem będe grzał to mi to moze połowe wykorzystam ztych 20.000 kWh na piecach akumulayjnych i tym podobnych ale zimą + kominek
Randy Mott PBA |
Things would have been a lot smoother if the government had concerned itself with state aid rules from the beginning. A dialogue with the European Commission is possible as the legislation is being developed. It is good that it is occurring now, but an earlier start would have benefited everyone. Sprawa mogłaby być dużo gładsza, gdyby od samego początku rząd zajmował się zasadami pomocy publicznej. Dialog z Komisją Europejską jest możliwy w miarę opracowywania prawodawstwa. Dobrze, że to się teraz zdarza, ale wcześniejszy start przydałoby się wszystkim.
Mm |
Czy w tym kraju doczekamy się kiedyś stabilizacji i normalności !!!!!!!!!!!!
CINALEK |
A co z pozwoleniem na budowę instalacji 50kWp? Rozumiem że to też powinno zostać zmienione...:)
drukarz |
CINALEK, jak to co? Zmienią ustawę o OZE a Prawo energetyczne i Prawo budowlane zostaną po staremu, hehehe. Albo może inaczej - kto to wie przy tym prawodawstwie - można sobie powróżyć z fusów...
aa |
Rewelacyjna informacja.Pytanie do kropka.I co dalej?Czyli opusty dla DG jednak da się zrobić z rozwiązaniem podatków -pisałem o podatkach na cele związków wyznaniowych.Jaśnie oświecony kropko-może za 6 miesięcy kolejna dobra zmiana ? i tak co 6 mc !!!.Nie da się raz na zawsze puknąć w głowę ,że węgiel umiera-vide informacje o kolejnych fabrykach baterii w Europie.Raz zrobić ustawę która po prostu uzna ,że OZE to przyszłość ?.Inwestycja przy WAS w OZE to loteria finansowa!!!
Szyszko |
Pudrowanie węglowego trupa.
Lila |
Żeby w polsce rozwijało się PV powinno być tak. do 40kW - Net metering 1:1, od 41-100kW Net Met 1:0,8. 101kW-300kW Net Met 1:0,7 A 301kW-1000kW Aukcje. Inaczej mało będzie się działo tak jak w 2017 i prawie nic nie będzie powstawało. Za 3 lata PIS obudzi się z ręką w nocniuku bo nic tylko obiecanki cacanki.
K |
Dlatego że polski rząd zmiena ustawy OZE jak skarpetki - NIKT w polsce nie będzie chciał inwestowac w większe instalcje powyżej 100kW.
alladyn-solar-batt |
do Lila: za 3 lata PiS...?!....Optymista! -stad Oni nie będą mieli problemu :-)...Ktoś inny i owszem.
pawelo |
A kiedy nowelizacja ustawy antywiatrakowej?
Windturbiness |
Czyli nic nie wiadomo i nie wiadomo kiedy czy w tym kraju będzie kiedyś normalnie
moja elektrownia PV |
bez NetMet 1:1 i 1 zł/kWh z PV ten rynek nigdy w Polsce nie ruszył, bo nie ma zachęty dla Kowalskich, dziś rynek jest wyłącznie dla nielicznej grupy bogatych klientów, więc i rynek usług się nie rozwija.
ElektrowniaPV |
Mizgalski się rozpłakał :D Niedoczekanie twoje, że ktoś zapłaci 1 PLN za kWh - pogadaj z Green-picem może w ramach dobrej współpracy kupią od ciebie po tej cenie. Zasada jest prosta - im większe sterydy tym później większy płacz. Nie należy się śpieszyc bo wylejemy dziecko z kąpielą.
EcoSolar.pl |
Część zmian idzie w dobrym kierunku, ale to czy kierunek jest dobry pokażą dopiero szczegóły. Szkoda, że GreenPower w Poznaniu to porażka już od kilku lat. Gdyby były połączone z Poleko jak dawniej to te targi mogłyby mieć sens!!

Giełda OZE

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...

Sprzedam 600 kW PV na dachu

Sprzedam spółkę celową. 600 kW PV na dachu z przyznaną dotacją i wygraną aukcją. czytaj dalej...

Biogazownię rolniczą

Sprzedam biogazownię rolniczą o mocy 0,8 MWh czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...