PGE wyda na aktywa EDF 4,5 mld zł

PGE wyda na aktywa EDF 4,5 mld zł
Henryk Baranowski, prezes PGE. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła negocjacje zakupu aktywów francuskiego EDF w Polsce. Dzięki samodzielnemu przejęciu elektrociepłowni w największych aglomeracjach PGE zostanie największym dostawcą ciepła systemowego w Polsce.

To jedna z największych transakcji w historii polskiego rynku energetycznego. Dzisiaj została podpisana umowa warunkowa przejęcia przez PGE polskich aktywów francuskiego koncernu EDF o łącznej wartości 4,5 mld zł. Z tego ok. 2,45 mld zł przypada na wartość kapitałów własnych, a ok. 2,06 mld złotych przypada na zadłużenie netto, będące długiem wewnątrz Grupy EDF, stanowiącym zobowiązania polskich spółek EDF wobec francuskiego właściciela.

PGE zastrzega, że transakcja zostanie sfinansowana ze środków własnych i informuje, że dzięki przejęciu od francuskiego koncernu 8 elektrociepłowni w Gdyni, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Toruniu, Zielonej Górze, Zawidawie i Siechnicy, zwiększy swoje zainstalowane moce cieplne z 3,55 GWt do 7,57 GWt, to jest o ponad 100 proc. Utrzymanie dotychczasowego poziomu produkcji przez te instalacje zwiększyłoby wolumen produkowanego przez PGE ciepła o ponad 150 proc.

Połączone moce zainstalowane PGE i EDF mają dać Grupie PGE największy, 15-procentowy udział w polskim rynku ciepła. Zainstalowane moce elektryczne PGE zwiększą się o 25 proc. i osiągną poziom 15,95 GWe.

Umowa zawarta między PGE i EDF ma charakter warunkowy, a zamknięcie transakcji uwarunkowane jest uzyskaniem przez PGE zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministra Energii, uzyskaniem przez PGE odstąpienia od prawa pierwokupu od Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych oraz uzyskaniem przez EDF zgody na transakcję od odpowiednich władz rządowych we Francji dotyczących nadzoru nad spółkami skarbu państwa i transakcjami na ich udziałach.

Wcześniej z przejęcia części aktywów EDF wycofały się inne państwowe koncerny energetyczne. 

– Wszechstronna analiza aktywów, jak i możliwości finansowych PGE, utwierdziła nas w przekonaniu, że chcemy i jesteśmy w stanie zrealizować tę akwizycję samodzielnie. Korzyścią takiego rozwiązania jest możliwość operacyjnego dysponowania cennymi aktywami i kształtowania ich rozwoju zgodnie ze strategią Grupy PGE. W ubiegłym roku Grupa PGE wypracowała wynik EBITDA na poziomie 7,4 mld zł. Dla porównania aktywa EDF w Polsce wygenerowały zysk EBITDA w wysokości 1,1 mld zł. Z tej perspektywy, cena przedsiębiorstwa określona na poziomie 4,5 mld zł wpisuje się w standardy rynkowe i w naszej ocenie jest korzystna – komentuje Henryk Baranowski, prezes PGE.

Grupa PGE zaznacza, że na koniec I kwartału 2017 r. dysponowała środkami pieniężnymi w wysokości 4,6 mld zł

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Jin |
Będzie praca dla swoich kolesi i przydupasów.
eko |
Francuzi są szczęśliwi, że znalazł się jakiś frajer, który kupił to g... bez perspektyw na przyszłość. Po prostu wycofali się z inwestycji bez perspektyw.
ProfZbieraczZnaczków |
JUże jesteśmy na dobrej drodze by wyjść z Europy, Dymić będziemy jak ostatnie kopciuchy, truć swoich ludzi, no ale za to swoim węglem No to jeszcze tylko trzeba będzie zamknąć granice by nam tu żadna Unia nie mieszała, zdejmiemy ich flagi (od tego chyba ten Rząd zaczął) i ogłosimy powrót do PRL-u. Przecież to był taki piękny kraj, i komu to przeszkadzało ? I taki Łukaszenka z Zoliborza nam mówił jak mamy żyć i co palić i wszystko będzie znów pięknie. Ech ludzie to mają dziwne sentymenty...
Szyszko |
Rydzyk ze szczęścia upije się mszalnym

Giełda OZE

Przyłącze dla Pv 350 mw

Posiadamy do sprzedania wolne moce przyłączeniowe na Ukrainie wraz z działką pod PV . Wielkość przy czytaj dalej...

Szukamy działek do wydzierżawienia pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV. Wymagana powierzchnia działki min 2 ha oraz brak czytaj dalej...

Firma monterska

Doświadczona ekipy monterskie nawiążą współpracę przy montażach systemów fotowoltaicznych. Zapraszam czytaj dalej...

ZLECĘ PRZYGOTOWANIE PROJEKTÓW PV

Zlecę development projektów farm fotowoltaicznych do 1 MW od wyszukania lokalizacji do pozwolenia na czytaj dalej...