Mniej nowych mikroinstalacji w sieci Enea Operator w I kwartale 2017 r.

Mniej nowych mikroinstalacji w sieci Enea Operator w I kwartale 2017 r.
Fot. Phoenix Energy
REKLAMA

W I kwartale br. jeden z czterech największych w kraju operatorów sieci dystrybucyjnych, Enea Operator, przyłączył do sieci 290 mikroinstalacji OZE. Oprócz nich przyłączono jeszcze tylko jedną instalację OZE większą niż mikroinstalacja. Chodzi o instalację biogazową o mocy 250 kW.

Na koniec marca br. łączna moc wszystkich 2734 mikroinstalacji przyłączonych do sieci tego operatora wzrosła do 17,885 MW. Przyłączenie 290 mikroinstalacji o mocy 2,067 MW, które wykonała Enea Operator w I kwartale br., daje średnią moc rzędu 7,12 kW na pojedynczą instalację.

Na koniec 2016 r. łączna moc mikroinstalacji w sieci pozostałych największych operatorów sieci dystrybucyjnych wynosiła – w przypadku spółki Tauron Dystrybucja około 30 MW, w Enerdze Operator ok. 20,8 MW, a w przypadku PGE Dystrybucja – 23,55 MW.

W I kwartale br. pierwszy z wymienionych operatorów przyłączył do swoich sieci 403 mikroinstalacje o łącznej mocy 3,741 MW, a drugi – około 540 mikroinstalacji o mocy ok. 4 MW.

Odnotowana liczba przyłączeń mikroinstalacji do sieci Enei Operator w I kwartale 2017 r. była niższa niż we wszystkich kwartałach ubiegłego roku, w których ten operator sieci dystrybucyjnych przyłączał kolejno 326 (1,967 MW), 367 (2,128 MW), 609 (4,137 MW), a także 518 mikroinstalacji o mocy 3,3 MW w IV kwartale 2016 r.

Łączna moc wszystkich instalacji OZE w sieci Enea Operator wzrosła na koniec marca br. do poziomu niemal 1,254,5 GW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (16)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
abc |
Ciekawy jestem na którym miejscu od tyłu jest Polska jeśli chodzi o ilość zainstalowanej mocy w PV przypadająca na jednego mieszkańca?
emil |
Tendencja spadkowa we wszystkich spółkach GE ! To te wychwalane przez wielu, zas..ne opusty co zastąpiły taryfy gwarantowane są przedewszystkim powodem! No i ten oszukańczy bilans na niebilansujących licznikach! Pozostaje im tylko osiągnąć terminowe ilości z OZE kwalifikując węgiel jako też odnawialne źródło energii! Szyszko potrafił z niograniczonej wycinki lasów zrobić czystsze powietrze, to i Tchórzelski ze Smogu też zrobi Ozon!!!
Aldebaran |
Ozon jest też trujący.
prosument |
wszystko dlatego że nie ma programu prosument
IXI |
Kto miał założyć, już fotowoltaikę założył. A były to głównie osoby z fali obietnic wprowadzenia taryf gwarantowanych.
edoo |
Po prostu podpuszczono łatwowiernych ludzi płatnymi taryfami gwarantowanymi tylko przez pół roku, aby potem za darmo doić z nich nadwyżki energii i wszelkiego rodzaju wymyślne opłaty!!! To zmowa całej grupy energetycznej i świadome działanie na naszą prosumentów szkodę! Do tego celu posłużyły energetycznym cwaniakom beznadziejnie, tępe sejmowe łby tak z PO, PSL jak i z PISu uchwalające co tylko im podsunięto pod nos. Ich świadomość tego co robią nie miała miejsca, bo po prostu jej nie mają. To tylko niestety posłowie chcący dobrze przez te cztery, a może więcej lat zarobić i przy okazji zaistnieć medialnie!!!
IXI |
To normalne, że każdy producent prądu chce zarobić, czyli to, co produkuje odsprzedać. A nie jakieś opusty, z którymi nie wiadomo, co zrobić. Zarobione pieniądze można by przeznaczyć na cokolwiek, a tak zmuszają ludzi do "zakupu" (bo tak również można nazwać opusty) wyłącznie prądu. A jak nie "kupisz", to przepada.
. |
Prosument to nie produkcja energii na sprzedaż. Jak chcesz jeden z drugim produkować i sprzedawać,załóż sobie działalność, koncesja, bilansowanie, gwarancje dostawa i sobie produkuj. I PŁAĆ ZA TO WSZYSTKO, ZA CO OBECNIE NIE PŁACI PROSUMENT. Przede wszystkim podatki i koszty magazynowania energii. Albo załóż jeden cwaniak z drugim klaster i tam się realizujcie. Pierwszy kwartał zawsze jest słabszy w montażach.
edoo |
. Krytyku FIT nie zapominaj że w 20 z 28 państ UE funkcjonują taryfy gwarantowane, a na świecie w 73 państw!? Świadoma nagonka i obiecane FIT trwające tylko pół roku było kolejnym celem molochów energetycznych aby zgarnąć to do czego nie dołożyli grosza! Wszyscy myślący to wiedzą ale ty masz problem aby to zauważyć? Nie zapominajmy też o sponsorowaniu przez ludzi budujących swe domy na nowych terenach i uzbrajających w sieć, czy to kablową czy napowietrzną całe nitki energetyczne i oczywiście oddając je za darmo GE. Oni tylko wydawali " warunki zabudowy" i odbierali we władanie! Całe szczęście że prawie mamy to za sobą! Niedostrzeganie rolowania to ułomność na której GE budują swą wielkość kosztem zmanipulowanego społeczeństwa i " niby rządzących"
prej |
Kropek ....Jakie magazynowanie, energii brakuje w Polsce to co jest wyprodukowane idzie na bieżąco nie pierniczysz głupot, ciekawe kto nam zapłaci za linie przesyłowe i utrzymanie ich do przyłącza ZE?Instalacji będzie coraz mniej bo się nie opłaca w Polsce.
emil |
Do .( kropki) Co ty pier...lisz!? Jak to prosument nie płaci podatków i kosztów magazynowania energii? Czy ty miałeś kiedyś w ręku fakturę rozliczania z bilansowaniem i widziałeś za co płaci prosument? Hyba szkoda na ciebie czasu, energetyczny trollu!
IXI |
@ KROPKA - ci, co założyli działalność, by produkować prąd w Polsce stawiając wiatraki, nie najlepiej na tym wyszli. Poza tym, ja mówiłem o przydomowych mikroinstalacjach. Zmuszanie ludzi do zakładania dużych, kapitałożernych (na kredyt) biznesów jest tym samym, co zmuszanie prosumentów do opustów. Przed opustami prosumenci odsprzedawali nadwyżki. Otrzymywali mało ale jakoś to działało.
IXI |
Paradoksalnie brak FiT czy możliwości odsprzedaży nadwyżek w ogóle, tylko przyspieszy upowszechnienie się w Polsce instalacji magazynów energii. Możliwość odsprzedaży części energii hamuje rozwój off-gridowych instalacji, bo off-grid wyklucza zarobek z odsprzedaży. A tak energetyka sama na siebie bicz uplata.
. |
Przed FIT ami mieliśmy niecałe 4.000 instalacji, w kilka miesięcy z ” opustami" mamy ponad 20.000 instalacji. Oczywiście to nic, ale powstają, ruszamy. No i podziękujcie WWF, Greenpeasowi i Wiśniewskiemu z jego pseudo instytutem - oni wszędzie mówią że instalacje z opustami się nie zwracając, że ich kalkulatory pokazują 40, 50 lat. A Wiśniewski w piątek na szwajcarskiej imprezie w Warszawie powiedział że się nie zwracają nawet w 100 lat !!! I on to mówił w obecności Szwajcarów i ich programu dofinansowania. To jakby im mówił - „ jesteście frajerami,że daliście na to kasę ”. A potem oni robią badania wsród firm o perspektywach rozwoju. Czy wy wykonawcy też tak jak ci najwięksi w Polsce szkodnicy OZE, opowiadacie swym klientom, że instalacje zwracają się 50 albo 100 lat ?
edmund |
. Wykonawcy już nic nie mówią bo zajmują się wszelaką inną robotą aby tylko przetrwać! No czasami uda im się załapać jakąś mikroinstalację na dachach plebani bo tam zawsze gmina i energetyka sporo pomoże! Jak czytałeś wyżej w 20 krajach UE tylko FIT dają szybki rozwój OZE i twoje zachwalanie opustów ma się nijak do rzeczywistości!!!
gino |
Opusty są 100% lepsze niez taryfy gwarantowane bo co najmniej 80% energi można wykorzystać w domu , i to co latem wyprodukujecie odda wam na zime kiedy jest mniejsza produkcja , zwrot inwestycji 8 lat bo ceny energi lub dystrybucji bedą szybować w górę a w dodatku dodają coraz wiecej koztów na rachunkach , niby wizna oze ale to bujda , musza miec na społki kopalniane i na energetyczne na wszelkie naprawy , awarie i te opłaty rtv i inne ...

Giełda OZE

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW (NISKI KOSZT BUDOWY!!)

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW z pozwoleniem na budowę

Lokalizacja - Nowa Wieś Książęca gm Bralin woj. wielkopolskie, pogranicze dolnośląskiego Projekt PV czytaj dalej...