Uniknięte koszty paliw dzięki OZE w 2015 r. wyniosły w UE 87 mld euro

Uniknięte koszty paliw dzięki OZE w 2015 r. wyniosły w UE 87 mld euro
Fot. Adwen
REKLAMA

EurObserv'ER opublikował koleją edycję cyklicznego raportu poświęconego efektom rozwoju energetyki odnawialnej w Unii Europejskiej pt. „The State of Renewable Energies in Europe”, tym razem przedstawiając dane za 2015 r.

Jak wynika z informacji przekazanych przez EurObserv'ER, w 2015 r. udział OZE w unijnym miksie wytwarzania energii elektrycznej wzrósł do 28,8 proc. wobec 27,5 proc. w roku 2014. Z odnawialnych źródeł w 2015 r. wyprodukowano na terenie Unii Europejskiej w sumie 935,8 TWh energii elektrycznej wobec 899 TWh w roku 2014.

W przypadku odnawialnej energii cieplnej jej udział w wytwarzaniu w unijnym miksie sięgnął 18,6 proc. wobec 18,1 proc. w roku 2014. Konsumpcja ciepła i chłodu z OZE wyniosła w UE w 2015 r. 94,2 Mtoe wobec 89,2 Mtoe rok wcześniej.  

EurObserv'ER podaje ponadto, że w 2015 r. w unijnym sektorze źródeł odnawialnych pracowało 1,139 mln osób (o 10 tys. więcej niż w roku 2014) i wypracował on obroty na poziomie 153 mld euro.

Dzięki produkcji energii ze źródeł odnawialnych koszty związane z zakupem paliw kopalnych ograniczono o 87 mld euro wobec 104 mld euro w roku 2014. Generacja z OZE odpowiadała produkcji z paliw kopalnych wynoszącej 302 Mtoe wobec 292 Mtoe rok wcześniej. W tym uniknięte koszty paliw kopalnych w 2015 r. dotyczyły w 44-procentach węgla, w 30-procentach gazu naturalnego oraz w 20-procentach ropy.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
IXI |
Większość z tej kwoty trafiłaby w łapy Putina, a i Araby mają mniej przychodu ze sprzedaży. Najpewniej w znacznej mierze przez OZE ceny ropy spadły - pomimo wojny w Libii, Syrii i Iraku. W pewnym programie telewizyjnym ktoś stwierdził, że rozwój OZE sprzyja pokojowi na świecie. Nie zlikwiduje całkowicie przyczyn wojen ale przynajmniej o ropę nikt nie będzie już wojował, ani ropa nie będzie finansowała wszelakich mafii terrorystycznych i machin wojennych, a Putin ze swoimi zapędami na zachłanną eksploatację podziemnych złóż Arktyki prędko się udławi.
IXI |
W tym OZE chodzi także o to (w szczególności w biednej i Polsce), by jej rozwój przełożył się bezpośrednio na dobrobyt Kowalskiego, a nie jedynie na pensje prezesów wielkich koncernów energetycznych i wpływy podatkowe do budżetu, czy premię dla ministra Tchórzewskiego..
Laik fotowoltaik |
Zestawienie daje do myślenia. Rozwój samochodów elektrycznych jeszcze bardziej ograniczy biznes naftowy. Może trochę więcej zapłacimy za prąd, ale kupimy znacznie mniej broni. IXI trafił w sedno.
Musk |
@ IXI To dlaczego jest dokładnie odwrotnie? dlaczego destabilizacja na świecie postępuje ?. Zanim cos napiszesz zestaw swoje tezy z rzeczywistością. A ten bełkot o dobrobycie dla "Kowalskiego" to lepsza propaganda niż za Gomułki. Kowalski sam sobie będzie płacił więcej za energię i z tego ten dobrobyt ? Najpierw zakupi instalację do produkcji a potem sam sobie będzie ją spłacał wydając więcej niż teraz. Względnie zapłaci nie Tchórzewskiemu a Kulczykom.

Giełda OZE

TIER 1 moduły fotowoltaiczne CSUN 260W w cenie 400 zł (paleta)

Oferta ASAT Sp. z o.o. dla firm OZE oraz instalatorów PV: Moduł polikrystaliczny CSUN-260-60P o m czytaj dalej...

Projektowanie, doradztwo, inżynieria kontraktu w OZE

Oferujemy kompleksowe usługi dla wszystkich technologii OZE. Posiadamy bogate doświadczenie w branży czytaj dalej...

turbiny GE 1,5 MW

w związku z toczącymi się demontażami farm wiatrowych, posiadamy w tej chwili 12 szt. turbin 1,5 MW. czytaj dalej...

UKRAINA - PV

posiadamy na sprzedaż spółki celowe z projektami PV w Ukrainie wielkość projektów od 5,5 MW do 105 czytaj dalej...