Uniknięte koszty paliw dzięki OZE w 2015 r. wyniosły w UE 87 mld euro

Uniknięte koszty paliw dzięki OZE w 2015 r. wyniosły w UE 87 mld euro
Fot. Adwen
REKLAMA

EurObserv'ER opublikował koleją edycję cyklicznego raportu poświęconego efektom rozwoju energetyki odnawialnej w Unii Europejskiej pt. „The State of Renewable Energies in Europe”, tym razem przedstawiając dane za 2015 r.

Jak wynika z informacji przekazanych przez EurObserv'ER, w 2015 r. udział OZE w unijnym miksie wytwarzania energii elektrycznej wzrósł do 28,8 proc. wobec 27,5 proc. w roku 2014. Z odnawialnych źródeł w 2015 r. wyprodukowano na terenie Unii Europejskiej w sumie 935,8 TWh energii elektrycznej wobec 899 TWh w roku 2014.

W przypadku odnawialnej energii cieplnej jej udział w wytwarzaniu w unijnym miksie sięgnął 18,6 proc. wobec 18,1 proc. w roku 2014. Konsumpcja ciepła i chłodu z OZE wyniosła w UE w 2015 r. 94,2 Mtoe wobec 89,2 Mtoe rok wcześniej.  

EurObserv'ER podaje ponadto, że w 2015 r. w unijnym sektorze źródeł odnawialnych pracowało 1,139 mln osób (o 10 tys. więcej niż w roku 2014) i wypracował on obroty na poziomie 153 mld euro.

Dzięki produkcji energii ze źródeł odnawialnych koszty związane z zakupem paliw kopalnych ograniczono o 87 mld euro wobec 104 mld euro w roku 2014. Generacja z OZE odpowiadała produkcji z paliw kopalnych wynoszącej 302 Mtoe wobec 292 Mtoe rok wcześniej. W tym uniknięte koszty paliw kopalnych w 2015 r. dotyczyły w 44-procentach węgla, w 30-procentach gazu naturalnego oraz w 20-procentach ropy.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
IXI |
Większość z tej kwoty trafiłaby w łapy Putina, a i Araby mają mniej przychodu ze sprzedaży. Najpewniej w znacznej mierze przez OZE ceny ropy spadły - pomimo wojny w Libii, Syrii i Iraku. W pewnym programie telewizyjnym ktoś stwierdził, że rozwój OZE sprzyja pokojowi na świecie. Nie zlikwiduje całkowicie przyczyn wojen ale przynajmniej o ropę nikt nie będzie już wojował, ani ropa nie będzie finansowała wszelakich mafii terrorystycznych i machin wojennych, a Putin ze swoimi zapędami na zachłanną eksploatację podziemnych złóż Arktyki prędko się udławi.
IXI |
W tym OZE chodzi także o to (w szczególności w biednej i Polsce), by jej rozwój przełożył się bezpośrednio na dobrobyt Kowalskiego, a nie jedynie na pensje prezesów wielkich koncernów energetycznych i wpływy podatkowe do budżetu, czy premię dla ministra Tchórzewskiego..
Laik fotowoltaik |
Zestawienie daje do myślenia. Rozwój samochodów elektrycznych jeszcze bardziej ograniczy biznes naftowy. Może trochę więcej zapłacimy za prąd, ale kupimy znacznie mniej broni. IXI trafił w sedno.
Musk |
@ IXI To dlaczego jest dokładnie odwrotnie? dlaczego destabilizacja na świecie postępuje ?. Zanim cos napiszesz zestaw swoje tezy z rzeczywistością. A ten bełkot o dobrobycie dla "Kowalskiego" to lepsza propaganda niż za Gomułki. Kowalski sam sobie będzie płacił więcej za energię i z tego ten dobrobyt ? Najpierw zakupi instalację do produkcji a potem sam sobie będzie ją spłacał wydając więcej niż teraz. Względnie zapłaci nie Tchórzewskiemu a Kulczykom.

Giełda OZE

Przyłącze dla Pv 350 mw

Posiadamy do sprzedania wolne moce przyłączeniowe na Ukrainie wraz z działką pod PV . Wielkość przy czytaj dalej...

Szukamy działek do wydzierżawienia pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV. Wymagana powierzchnia działki min 2 ha oraz brak czytaj dalej...

Firma monterska

Doświadczona ekipy monterskie nawiążą współpracę przy montażach systemów fotowoltaicznych. Zapraszam czytaj dalej...

ZLECĘ PRZYGOTOWANIE PROJEKTÓW PV

Zlecę development projektów farm fotowoltaicznych do 1 MW od wyszukania lokalizacji do pozwolenia na czytaj dalej...