Ponad 600 mikroinstalacji w woj. dolnośląskim dzięki dotacji z UE

Ponad 600 mikroinstalacji w woj. dolnośląskim dzięki dotacji z UE
Realizacja: Multisun Sp. z o.o.
REKLAMA

Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego rozstrzygnął konkurs w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska, z którego unijne dotacje zostaną przeznaczone na montaż mikroinstalacji OZE. Całą pulę przyznanego dofinansowania zgarnie jeden projekt.

Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca ogłosiła wyniki konkursu grantowego z programu 3.1 C Produkcja i dystrybucja energii ze źródeł odnawialnych w ramach RPO dla Dolnego Śląska. Konkurs miał na celu przyznanie unijnych dotacji na projekty związane z montażem mikroinstalacji OZE w domach mieszkańców dolnośląskich gmin.

Maksymalny poziom dofinansowania projektu w konkursie określono na 85 proc. kosztów kwalifikowanych. Dofinansowanie może objąć montaż mikroinstalacji OZE na budynkach należących do osób fizycznych oraz na budynkach użyteczności publicznej.

Łączna wartość dofinansowania dla projektów, które pozytywnie przeszły ocenę formalną, wynosiosła 109,6 mln zł, co stanowi ponad 380 proc. przewidzianej na ten konkurs alokacji wynoszącej 28,6 mln zł.

Ponieważ wartość dofinansowania dla pierwszego projektu na liście po ocenie merytorycznej wyniosła 20,7 mln zł, a dostępny budżet nie wystarczył na dofinansowanie kolejnych projektów na liście, wyłoniono tylko jednego beneficjenta, a pozostałych 18 projektów nie otrzymało wsparcia.

Jedynym beneficjentem okazał się Oddział Terenowy Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość w Świdnicy, który zgłosił projekt pod nazwą „Regionalny Program Energetyki Prosumenckiej – mikroinstalacje fotowoltaiczne w budynkach jednorodzinnych na terenie wybranych gmin Dolnego Śląska”. Całkowita wartość projektu wynosi 24,458 mln zł, a uzyskane dofinansowanie to 20,717 mln zł.

Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca poinformowała portal Gramwzielone.pl, że w ramach tego projektu finalnymi beneficjentami będą osoby fizyczne posiadające prawo do dysponowania jednorodzinnymi budynkami mieszkalnymi zlokalizowanymi na terenie 14 dolnośląskich gmin: Żórawina, Kobierzyce, Siechnice, Kąty Wrocławskie, Pieszyce, Dzierżoniów, Kłodzko, Miejska Bolesławiec, Lubin, Milicz, Krośnice, Twardogóra, a także Żmigród.

W sumie planuje się montaż 602 mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 3,01 MWe. 

Realizacja projektu powinna się zakończyć do 31 sierpnia 2019 r. 

Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca zapowiada organizację kolejnego konkursu w ramach RPO dla woj. dolnośląskiego, z którego będzie można pozyskać dofinansowanie na odnawialne źródła energii, na koniec 2017 r.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
markra5173@o2.pl |
8 tys za kw instalacji to chyba duża przesada!
pv |
@ markra5173@o2.pl no tak zwłaszcza że ludzie obsługujący projekt przecież powinni pracować za darmo
Gf |
Kwota właściwa. Pozwoli zarobić godnie każdej ze stron. I pozwala pokryć wpadki, które przy tej ilości instalacji są nie do uniknięcia. Tak na marginesie: 90% przetargów z bazy konkurencyjności - dotacje RPO - ma ogromne problemy z realizacją. Za niskie ceny kochani wykonawcy oferują, a później dupa.
. |
8.000 zł za kWp, właśnie tak to jest przy dotacjach, na szczęście to już ostatnie takie bandyckie nabory
. |
CBA
pv |
Głupi zawsze się nabierze.
I |
Tak, a później przetarg i wygrywa oferta 3tys za 1kWp. Później wciskają swoje beznadziejne moduły. Co z tego, że jest napisane w SIWZ czy PB jakie moduły jak i tak później firma z przedrostkiem ML nic sobie z tego nie robi. - przykład? patrz na przetarg w gminie Żarki.
paweł |
za te pieniądze można zamontować 1000 pomp ciepła
pv |
Panowie byłem n spotkaniu to się w głowie nie mieści co oni wciskają Przyszłym ,aby tylko obedrzeć ze skóry ,a później się dziwią ze w Polsce mało mikroinstalacji się instaluje.
Życzliwy |
Jak widać po wyniku dotacje psują rozwój rynku. Kwota 8000 zł za 1 kw pozwala n na wykonanie instalacji z trakerem. Chyba przykład Wierzchosławic nie działa na wyobraźnię liderów projektu. Prędzej czy później ktoś przyjrzy się efektywności ekonomicznej. Ale jak się bierze dotacje wygrywając konkurs, w którym z góry był znany najlepszy projekt to można sobie pozwolić. Gdyby teoretycznie założyć udział w aukcji to cena brutto energii musiałaby być ustalona na poziomie około 650 zł za kWh. Najwyższa w grudniu to było 415 zł. Gdyby te pieniądze przeznaczyć dla konsorcjum najlepszych firm na rynku wykonały by co najmniej 1000 instalacji. Jak się wydaje publiczne pieniądze można poszaleć ............
sunny |
A gmina miejska Puławy prowadząc nieudolnie postępowanie o dofinansowanie budowy mikroźródeł PV poprzez dyletanctwo pracowników i nieprofesjonalne doradztwo odpadła z konkursu. Dobra zmiana!!!
Dariusz |
Znam Elve :) Mają bardzo korzystną ofertę dla klientów biznesowych. To właśnie oni zajęli się instalacją paneli w mojej firmie.
Leszek |
Aby otrzymać dofinansowanie. Najpierw trzeba opłacić specjalistę /100zł/ potem wykonać projekt/ około 1500zł/ i czekać na rozstrzygniecie konkursu. Dla mnie jest to nieporozumienie, gdyż uważam, że kwota 7000zł za 1Kw -obliczeniowy jest przeszacowana ponad 40% in +. Jeżeli tworzy się takie programy to należy w pierwszej kolejności wyselekcjonować grupę ze zgłoszeń/ bezpłatnie/ ,która otrzyma wsparcie na inwestycję a dopiero tworzyć dokumentację. Tworzenie dokumentacji za pieniądze ewentualnych przyszłych beneficjentów jest w/g mnie oszustwem polegającym na tym, że pobiera się należności za dokumentację od wszystkich chętnych, nie gwarantując przy tym otrzymania wsparcia. Tak więc ja rezygnuję z takich"dobrodziejstw" i poczekam lub założę instalację na własny koszty za około 2900 za Kw.

Giełda OZE

Spółka celowa z projektem 2.6 MW PV

Sprzedam spółkę celową posiadającą własność działki o pow. 5.66 ha z mpzp pod elektrownię słoneczną czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Projekt decentralnej elektrociepłowni

Gotowy projekt. Koncepcja wraz z pełnym łańcuchem wartości. Wsparcie wdrożenia. Przychody ok. 550 zł czytaj dalej...