ME prezentuje kierunki rozwoju innowacji energetycznych

ME prezentuje kierunki rozwoju innowacji energetycznych
Wiceminister energii Michał Kurtyka. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Ministerstwo Energii zaprezentowało dzisiaj dokument pt. „Kierunki Rozwoju Innowacji Energetycznych” (KRIE). Jak zaznacza ME, to odpowiedź na „ewidentne globalne przyśpieszenie zmian w obszarze energii”, która ma na celu uruchomienie „procesów innowacyjnych w polskiej energetyce, korzystając ze środków i zaangażowania publicznego”.

Dokument o nazwie „Kierunki Rozwoju Innowacji Energetycznych” wskazuje na kierunki rozwoju technologii energetycznych, które chce wspierać Ministerstwo Energii. Celem projektu jest "pobudzenie innowacji i nakierowanie działań na kluczowe i najbardziej produktywne obszary przy jednoczesnym zwiększeniu rodzimego potencjału technologicznego i przemysłowego".

„Kierunki Rozwoju Innowacji Energetycznych” mają posłużyć „uspójnieniu i skorelowaniu dokumentów strategicznych na poziomie administracji rządowej i agend państwowych w zakresie polityki rozwoju i innowacji w sektorze energii, co ma pozwolić na efektywne wykorzystanie istniejących zasobów oraz osiągnięcie zakładanych celów gospodarczych i rozwojowych, dając zarazem impuls do tworzenia regulacji w oparciu o najbardziej aktualną ocenę trendów i wyzwań dla sektora”.

Nowa strategia ME ma pozwolić na kierowanie wydatków publicznych na „najbardziej atrakcyjne, a jednocześnie palące wyzwania”, a także wskazać przedsiębiorstwom energetycznym obszary poszukiwania potencjalnych synergii.

ME zaznacza, że kryterium oceny podjęcia innowacji w energetyce powinna być „maksymalizacja krajowej wartości dodanej, w szczególności możliwości uzyskania zaawansowanych technologicznie produktów i usług”.

– Naszym celem jest także zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw energetycznych, podniesienie bezpieczeństwa energetycznego Polski – podkreślał dzisiaj wiceminister Michał Kurtyka, który przedstawił dokument. – Myślimy o tym obszarze zarówno od strony technologii, procesów, źródeł i modeli finansowania jak i implementacji nowych rozwiązań. Dokument zawiera też listę wskaźników związanych z innowacjami i rozwojem nowych modeli biznesowych – dodał.

Pierwszy z czterech proponowanych w przedstawionym dzisiaj przez ME dokumencie obszarów innowacji to „Zintegrowany i połączony system energetyczny dający centralną rolę użytkownikowi energii”. Ten obszar ma obejmować wykorzystanie potencjału technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) dla optymalizacji funkcjonowania sieci elektroenergetycznej i umożliwienie wdrożenia Internetu Rzeczy oraz ochronę sieci transportu energii, a zwłaszcza sieci elektroenergetycznych, w szczególności pod względem cyberbezpieczeństwa, a także dostosowanie sieci elektroenergetycznych do optymalizacji wykorzystania energii elektrycznej przez użytkownika oraz stabilność funkcjonowania przesyłowej i dystrybucyjnych sieci elektroenergetycznych.

Drugi obszar to "Efektywne i elastyczne wytwarzanie energii oraz wykorzystanie surowców łączące ograniczenie wpływu na środowisko z bezpieczeństwem energetycznym". Zakłada on zwiększenie elastyczności i efektywności wytwarzania energii z węgla i alternatywne sposoby jego wykorzystania, nowe sposoby pozyskiwania oraz wykorzystania surowców energetycznych i źródeł energii, a także doskonalenie technologii poszukiwawczych i wydobywczych węglowodorów.

Trzeci obszar innowacji ze wskazanych dzisiaj przez ME dotyczy dywersyfikacji technologii wytwarzania i wykorzystania energii. Ten obszar ma na celu upowszechnienie transportu elektrycznego, rozwój przemysłu elektromobilności oraz przejście do elastycznej sieci energetycznej z wykorzystaniem systemów magazynowania energii, a także realizację „Programu polskiej energetyki jądrowej” oraz projektu budowy reaktora wysokotemperaturowego (HTR). Ponadto dotyczy on wsparcia energetycznej części gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ).

Czwarty z obszarów nosi nazwę „Ekologiczne i efektywne energetycznie miasto” i zakłada modernizację indywidualnych źródeł ciepła, rozwój kogeneracji i sieci przesyłu ciepła/chłodu oraz zmniejszenia energochłonności budynków.

Resort energii zaznacza, że wypracowanie wspólnej podstawy metodologicznej dla ME i podmiotów sektora energii może znacznie ułatwić wzajemną współpracę, a także wspólne działania wobec aktorów krajowych i zagranicznych.

Ewaluacja efektów wydatkowania środków oraz potrzeby interwencji publicznej zdaniem resortu energii powinny następować w kluczowych momentach, lecz nie rzadziej niż co 2-3 lata.

Dokument o nazwie „Kierunki Rozwoju Innowacji Energetycznych” będzie poddawany okresowej ewaluacji – pierwsza nastąpi do końca br. Ministerstwo Energii zapewnia, że prowadzi równolegle stały monitoring nowych trendów technologicznych, biznesowych i organizacyjnych w sektorze energii, co „ma umożliwić szybką odpowiedź na zachodzące zmiany technologiczne, a przez to prowadzenie skutecznej polityki w zakresie innowacji”.

Dokument „Kierunki Rozwoju Innowacji Energetycznych” jest dostępny pod tym linkiem.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (16)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Tchorzliwa Szyszka |
Wegiel wegiel wegiel. PiSs.
ENRGY |
smart-węgiel
Arek |
Co jest innowacyjnego w spalaniu węgla?
Seb |
E-Wungiel.
Politolog |
Przecież ten plan to intelektualna katastrofa!!, ani słowa o zaawansowanych technologiach typu nanomateriały zastsowanie grafenu,współpczesnych badaniach nad fuzją jądrowa zero prawdziwej wizji przyszłości...niestety ignorancja i brak profesojonalnej wiedzy jest porażający !
. |
Na 4 kierunki 4 komentujących dostrzegło tylko węgiel. To cieszy.
alladyn-solar-batt |
do .: To co Ty i Twoi pryncypalowie nazywacie ,,kierunki'' w literalnym zapisie przystaje do słownikowej definicji pojęcia ,,tromtadracja''. Takie bajania i epistoły wypisywała każda ,,kolejna wladza'', z której to wylewności nic nie wynikało.Konkrety?
SPS |
Piękna prezentacja. Tylko czy coś z niej wyniknie? Oby rząd z całą mocą nie skupił się na analizowaniu i realizacji jedynie "obszaru drugiego"!
szyszko |
a parówki z węgla gdzie?
Windturbiness |
To jest inowacyjne w myśleniu Pisu jak poszukiwać weglowodorów nowymi metodami a na reszte inowacji OZE i magazynowania energji poczekamy 10LAT jak technologie dojrzeją i stanieją jak to prawi jeden z nich ,te kierunki wymyślił chyba smart innowacyjny wiceminister
sol |
@.I. Mogą być 4 kierunki, a nawet więcej, ale to co powinno być istotą tego programu to dekarbonizacja. Spalanie nie jest innowacyjne. Innowacyjne jest pozyskiwanie energii i magazynowanie właśnie bez spalania. Ale ja tego programu nie skreślam, lepszy taki niż żaden. Nie od razu Kraków zbudowano - jak mawiają starzy Polacy.
alladyn-solar-batt |
,,Poniższe podejście nie oznacza braku poparcia rządu dla innych paliw alternatywnych, jednak szczegółowa strategia wsparcia rozwoju infrastruktury dystrybucji tych paliw będzie wypracowana, gdy technologie produkcji tych paliw osiągną odpowiedni etap rozwoju – wymagający budowy sieci dystrybucyjnych.''- czyli: nie wiemy i nie umiemy obrać strategii - zatem piszemy , że obierzemy w przyszłości. Piękny ,,dokument'' , który traktuje o tym, ze dziś sprecyzowaną ,,strategią'' jest....obranie strategii w przyszłości. Czyli - popatrzymy 10 lat jak inni to juz zrobili i .....nieudacznie pewne elementy skopiujemy.
opl |
rząd nieudaczników
baluu |
Przejrzałem prezentację: słowo "odnawialne" pada raz, słowa "słońce", "wiatr", "fotowoltaika" ani razu, natomiast słowo "węgiel" dokładnie 40. razy.
Wiatrakowiec |
Myślę, że już za kilka lat będą na śmietniku historii - najgłupiej wydane pieniądze. Przyszłe pokolenia będą wdzięczne za nowotwory płuc, brudne środowisko, wysokie ceny energii. Zamiast po prostu skopiować najskuteczniejsze i najtańsze rozwiązania ze świata, pozwolić inwestorom na inwestycje w OZE (przecież ludzie i fundusze sami chcieli wyłożyć na to kasę przy normalnym klimacie politycznym). Krótko mówiąc - wystarczało nie przeszkadzać. Po doświadczeniach z ostatnich lat - nie włożę dodatkowo ani złotówki w partnerstwo publiczno-prywatne.
ATOM |
Program i wsparcie tylko dla państwowych koncernów energetycznych. Ci ludzie mnie zadziwiają swoją indolencją. Po co im sprzedają garnitury w sklepach? Po prostu szok. Zagraniczni inwestorzy mogą się w Polsce bogacić i Morawiecki ich szuka a naszym wolno być tylko wyrobnikami u obcych. Takiego idiotyzmu nigdzie w świecie niema.

Giełda OZE

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW (NISKI KOSZT BUDOWY!!)

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW z pozwoleniem na budowę

Lokalizacja - Nowa Wieś Książęca gm Bralin woj. wielkopolskie, pogranicze dolnośląskiego Projekt PV czytaj dalej...