Rekordowy kwartał OZE na Wyspach. „Wczorajsza średnia to dzisiejsze ekstremum”

Rekordowy kwartał OZE na Wyspach. „Wczorajsza średnia to dzisiejsze ekstremum”
Brytyjski miks wytwarzania energii elektrycznej w I kwartale 2017 r. Fot. Drax Group
REKLAMA

Pierwszy kwartał br. okazał się rekordowy dla wszystkich technologii generacji energii odnawialnej w Wielkiej Brytanii, czemu towarzyszył wyraźny spadek emisji CO2 z brytyjskiej energetyki.

Jak wynika z raportu wykonanego na zlecenie brytyjskiego producenta energii Drax Group przez Imperial College London, energetyka wiatrowa, wodna i biomasowa w I kwartale br. odnotowały rekordową produkcję, podczas gdy brytyjskie elektrownie fotowoltaiczne zanotowały rekord mocy, z którą pracowały.

W I kwartale br. brytyjskie farmy wiatrowe wyprodukowały 11,3 TWh energii elektrycznej, elektorwnie biomasowe osiągnęły generację na poziomie 4,4 TWh, a wodne na poziomie 1,6 TWh.

Brytyjskie elektrownie wiatrowe produkowały więcej energii niż elektrownie węglowe, które Brytyjczycy chcą całkowicie wyłączyć do roku 2025, przez 57 z 90 dni pierwszego kwartału br.

Tymczasem brytyjskie elektrownie fotowoltaiczne, których moc wynosi już około 12 GW, na koniec marca zanotowały generację z rekordową mocą 7,67 GW, co wystarczało do zaspokojenia 1/5 zapotrzebowania na energię elektryczną na Wyspach.

Dodatkowo autokonsumpcja energii z domowych elektrowni fotowoltaicznych sprawiła, że w ostatni weekend marca po raz pierwszy w historii zapotrzebowanie na energię notowane w brytyjskim systemie elektroenergetycznym w godzinach popołudniowych było niższe niż w porze nocnej.

Imperial College London ocenia, że produkcja energii słonecznej pozostaje nadal trudna do prognozowania, a wzrostowi znaczenia PV w miksie energetycznym powinny towarzyszyć technologie, które pozwalają na szybkie włączenie i wyłączenie generacji, do których autorzy raportu zaliczają bateryjne magazyny energii oraz elektrownie gazowe.

Dzięki rekordowej generacji z OZE w I kwartale br. o 10 proc. spadły emisje CO2 z brytyjskich elektrowni w porównaniu do analogicznego okresu z roku 2016 oraz aż o 33 proc. w porównaniu do roku 2015. Jednocześnie w porównaniu do I kwartału 2016 r. aż o 30 proc. spadła w Wielkiej Brytanii generacja z węgla.

Autorzy raportu odnotowują, że w „najbrudniejszym” momencie w I kwartale tego roku średnie emisje z brytyjskich elektrowni ukształtowały się na poziomie 424 g CO2/kWh, podczas gdy średnia z lat 2009-2013 wynosiła 471 g CO2/kWh. Przeciętne emisje CO2 na Wyspach w I kwartale br. w przeliczeniu na kWh produkowanej energii wyniosły 284 g CO2/kWh.

Wczorajsza średnia to dzisiejsze ekstremum. Jeśli chcemy osiągać kolejne rekordy w kierunku całkowicie zdekarbonizowanego systemu elektroenergetycznego, to musi być stałym celem – czynić wczorajsze średnie jutrzejszymi ekstremami  – komentuje Imperial College London.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
muminek |
Co łone tam wiedzą ... wyngiel to jest przyszłość ... i fedrowanie
alladyn-solar-batt |
,,Tymczasem brytyjskie elektrownie fotowoltaiczne, których moc wynosi już około 12 GW, na koniec marca zanotowały generację z rekordową mocą 7,67 GW, co wystarczało do zaspokojenia 1/5 zapotrzebowania na energię elektryczną na Wyspach. Dodatkowo autokonsumpcja energii z domowych elektrowni fotowoltaicznych sprawiła, że w ostatni weekend marca po raz pierwszy w historii zapotrzebowanie na energię notowane w brytyjskim systemie elektroenergetycznym w godzinach popołudniowych było niższe niż w porze nocnej.''- ciakawe jak MojaElektrowniaPV uznający za regulowane weglowe bloki generacyjne zmusiłby takie bloki do ,,regulowania'' oddawanej mocy?
Duster |
@alladyn-solar-batt, twoja ciekawość raczej nie zostanie zaspokojona. Trolle udadzą że nic się nie stało a od nowego tygodnia będziemy znowu słyszeć śpiewkę o nieprzewidywalnym OZE i dyspozycyjnym wunglu.
SPS |
@alladyn: unieważnili budowę 400MW bloku gazowego w Puławach, który mógłby się doskonale współgrać ze źródłami odnawialnymi. Ale zaczadzone pały cieszą się że udało im się zablokować budowę bloku na "ruski gaz" - mentalność tych ludzi naprawdę przeraża!
RewolucjonistaOZE |
Rzeczywiście ich gupota nie zna granic. Piszą o zablokowaniu Puław jako sukcesie polskiego węgla - a nie pamiętają ze z 15 mld m3 gazu 5 to sami wydobywamy w POlsce a nastepne prawie 5 to importujemy jjako LNG z KAmerunu, USA i gdzie tam jeszcze się opłaca. Dyspozycyjność 400 MW nie stanowi dla tych ludzi żadnej wartości, bo nie mają pojęcia o enegetyce, to pachołki na usługach polityków a nie fachowcy z branży. CZy oni się nie boją, że ludzie wkurzeni na maksa, kiedy spotkaja jednego czy drugiego na ulicy za parę lat, to mu powiedzą w twarz jak sie przysłużyli polskiej gospodarce, tak jak się jeden po latach komuny dowiedział co o nim ludzie myślą. To jest skandal co ci ludzi robią z polską energetyką !
alladyn-solar-batt |
do RewolucjonistaOZE: tak niestety nie mylisz się. Pojęcie dyspozycyjności nie jest znane czynnikom ministerialnym w rozumnym jego rozumieniu. Co więcej skłonny jestem wysunąć tezę, że obecnie inicjowane inwestycje w bloki węglowe z zasadą torpedowania inwestycji w bloki gazowo- parowe ma swój cel..... Celem który rysuje się jest spowodowanie by Polska energetyka w ,,rozwoju'' szła w nie sterowalne weglowe rozwiązania, ponieważ taki model ugruntowuje jej niezdolnośc technologiczną do ,,przyjęcia'' większej niz dzisiaj ilości OZE. Generacja ......MA BYĆ niesterowalna, bo powszechnie wiadomo, e to ogranicza znakomicie zdolności przyłaczeniowe pozostawiając tą metodą na długie dziesięcioleci monopol na generację w rękach BigEnergy. Co jeszcze istotniejsze- są to takie Spólki BigEnergy, w których Zarządy i Rady Nadzorcze - bedziemy obsadzać swoimi MY- politycy (w domyśle PiS, bo wygramy kolejne wybory). Ta ,,fala'' decyzji ma w podłożu ,,strategie'' wyłacznie polityczne z kompletnym wyminięciem dobrostanu KSE, obywateli, strategicznych interesow w obniżaniu wartości nakładów brutto na zakup paliw z zagranicy- bo tym się kończy posiadanie i eksploatowanie nie efektywnych, nie zarzadzalnych środków wytwarzania energii. To robota celowa. Przyjdzie czas, oj przyjdzie....
alladyn-solar-batt |
do SPS: tak, to przerażające jakimi kryteriami operują w decyzyjności. O Puławach już pisałem, dobrze, że i Ty zauważyleś te kuriozalne decyzje. Kuriozalnośc tego pokroku ,,rozrasta'' się w politycznej decyzyjności z szybkościa komórek rakowych, które toczą resztki rozumności....Oto co politykierzy z PiS i ME robią z prostym, nie skomplikowanym tematem elektromobilności (czytajcie poniżej)- jak formułują przepisy by natworzyć, naprodukować na silę zbedna podmioty i mijsca do zatrudniania swoich na powstających w takich podmiotach synekurach....
Hamowanie rozwoju elektromobilności przez PiS |
Nowa ustawa o napędach alternatywnych opóźni powstawanie infrastruktury @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ W Polsce funkcjonuje ponad 130 stacji szybkiego i średniego ładowania. Przez najbliższe lata to właśnie ta infrastruktura oraz punkty, które firmy zaplanowały do realizacji w najbliższym czasie, będą wspierać rozwój mobilności opartej o paliwa alternatywne. Dlatego ważne jest stworzenie dla nich nie tyle korzystnych, co sprawiedliwych warunków - alarmują przedstawiciele branży paliw alternatywnych. Ich zdaniem projekt Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych opóźni powstawanie infrastruktury. @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ Zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych niezbędne jest uwzględnienie wsparcia dla wszystkich publicznie dostępnych stacji ładowania pojazdów, już funkcjonujących i tych planowanych do realizacji w najbliższym okresie. W innym razie, prywatny biznes planujący budowę stacji będzie ograniczał lub wstrzymywał inwestycje czekając na pełne uregulowanie rynku. Doprowadzi to wręcz do wyhamowania rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych w Polsce. @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ PSPA zwraca uwagę na tempo procesu legislacyjnego i działań na poziomie samorządów. Ustawa zostanie przyjęta prawdopodobnie w 2018 r. ((sic!)

Giełda OZE

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW (NISKI KOSZT BUDOWY!!)

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW z pozwoleniem na budowę

Lokalizacja - Nowa Wieś Książęca gm Bralin woj. wielkopolskie, pogranicze dolnośląskiego Projekt PV czytaj dalej...