M. Kondraciuk, Siemens: klastry interesującym kierunkiem dla energetyki

M. Kondraciuk, Siemens: klastry interesującym kierunkiem dla energetyki
Mariusz Kondraciuk, dyrektor Energy Management Siemensa. Fot. PAP
REKLAMA

Dyrektor Energy Management Siemensa Mariusz Kondraciuk pozytywnie ocenił podczas odbywającego się w ubiegłym tygodniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach rządowe propozycje tworzenia w Polsce klastrów energii.

Zapotrzebowanie na energię będzie rosło, więc potrzebne są inwestycje zarówno w infrastrukturę związaną z wytwarzaniem, jak i w infrastrukturę do przesyłu i dystrybucji energii. Potrzebne są duże filary energetyki systemowej, ale również bardzo interesującym kierunkiem, który w tej chwili promuje polski rząd są klastry energetyczne – powiedział Mariusz Kondraciuk.

Zwrócił przy tym uwagę, że jest to "rozproszona energetyka prosumencka na poziomie gmin i powiatów". Według niego zwiększy to bezpieczeństwo tych regionów, poprawi atrakcyjność dla inwestorów, przyniesie miejsca pracy i będzie mogła być finansowana przez podmioty prywatne, takie jak na przykład Siemens. Do wyboru są metody sprawdzone w partnerstwie publiczno-prywatnym lub innych, alternatywnych sposobach finansowania i współpracy.

W przypadku dużych inwestycji infrastrukturalnych mówimy o cyklach zwrotu, które idą nieraz w dziesiątki lat, w związku z tym ryzyko jest bardzo duże, natomiast przy klastrach energetycznych, przy energetyce prosumenckiej, te okresy zwrotu są znacznie krótsze – podkreślił Mariusz Kondraciuk. Ważne jest także według niego, że "wykładane środki są niewspółmiernie mniejsze" i w efekcie "rzeczywiście można budować modele, które zakładają zwroty na poziomie dziesięciu lat, nieraz pięciu". A takie ryzyko jest zwykle akceptowalne przez prywatnych inwestorów.

Mariusz Kondraciuk zwrócił również uwagę na magazyny energii, które mogą stać się "jednym z filarów, który jest w stanie popchnąć sektor wytwarzania do przodu". Dyrektor Energy Management przyznał, że w tej chwili technologia magazynowania energii jest w fazie "raczkującej", jednak – jak zapewnił – Siemens pracuje nad rozwiązaniami alternatywnymi, które wesprą rozwój wytwarzania niskoemisyjnego.

W rozmowie z Centrum Prasowym PAP dyrektor Kondraciuk ocenił, że ceny energii w rachunkach będą rosły, jednak największy wpływ na to będą miały ceny dystrybucji.

W przypadku tworzenia klastrów energii, energetyki prosumenckiej, mówimy o wejściu z tą energią w ten kawałek rachunku, który mówi o ilości zużytej energii, a nie za gotowość jej dosłania. Więc uważam, że rachunki będą jednak rosły, niezależnie od tego, czy jesteśmy podłączeni do sieci prywatnej, czy do sieci publicznej – powiedział. Szanse na zmniejszenie tempa wzrostu cen na rachunku za prąd mają jego zdaniem ci, którzy inwestują we własne wytwarzanie.

Centrum prasowe PAP

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
inżynier |
Jedyne sensowne magazyny energii dla OZE to magazyny energii potencjalnej (elektrownie wodne zbierające nadmiar wody) oraz energii chemicznej (biogazownie magazynujące nadmiar produkowanego metanu oraz elektrownie biomasowe z zapasem biomasy). Inne rozwiązania to jest pic na wodę fotomontaż. Same biogazownie w Polsce - przy aktualnej łącznej mocy (rolniczych i komunalnych) 300 MW są w stanie dostarczyć, pracując w szczycie - dodatkowe 100 MW przy stosunkowo niewielkich inwestycjach.

Giełda OZE

Projekty PV - 1MW pod aukcje i dotacje

Sprzedam projekty PV o mocy do 1MW w warmińsko-mazurskim pod dotacje - nabór do końca listopada 2017 czytaj dalej...

Szukamy partnerów do projektów PV

Posiadamy pakiet 50 projektów na różnych etapach zaawansowania, od decyzji administracyjnych do proj czytaj dalej...

Sprzedam Farmę Wiatrową

Witam, Sprzedam farmę wiatrową składającą się z 2 wiatraków typu Enercon E-53 (moc 800kW każdy), pos czytaj dalej...

SZUKAM DZIAŁKI POD DZIERŻAWĘ FARMY FOTOWOLTAICZNEJ

Podlaskie, Warminsko-Mazurskie, Mazovieckie, Lodzkie czytaj dalej...