M. Kondraciuk, Siemens: klastry interesującym kierunkiem dla energetyki

M. Kondraciuk, Siemens: klastry interesującym kierunkiem dla energetyki
Mariusz Kondraciuk, dyrektor Energy Management Siemensa. Fot. PAP
REKLAMA

Dyrektor Energy Management Siemensa Mariusz Kondraciuk pozytywnie ocenił podczas odbywającego się w ubiegłym tygodniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach rządowe propozycje tworzenia w Polsce klastrów energii.

Zapotrzebowanie na energię będzie rosło, więc potrzebne są inwestycje zarówno w infrastrukturę związaną z wytwarzaniem, jak i w infrastrukturę do przesyłu i dystrybucji energii. Potrzebne są duże filary energetyki systemowej, ale również bardzo interesującym kierunkiem, który w tej chwili promuje polski rząd są klastry energetyczne – powiedział Mariusz Kondraciuk.

Zwrócił przy tym uwagę, że jest to "rozproszona energetyka prosumencka na poziomie gmin i powiatów". Według niego zwiększy to bezpieczeństwo tych regionów, poprawi atrakcyjność dla inwestorów, przyniesie miejsca pracy i będzie mogła być finansowana przez podmioty prywatne, takie jak na przykład Siemens. Do wyboru są metody sprawdzone w partnerstwie publiczno-prywatnym lub innych, alternatywnych sposobach finansowania i współpracy.

W przypadku dużych inwestycji infrastrukturalnych mówimy o cyklach zwrotu, które idą nieraz w dziesiątki lat, w związku z tym ryzyko jest bardzo duże, natomiast przy klastrach energetycznych, przy energetyce prosumenckiej, te okresy zwrotu są znacznie krótsze – podkreślił Mariusz Kondraciuk. Ważne jest także według niego, że "wykładane środki są niewspółmiernie mniejsze" i w efekcie "rzeczywiście można budować modele, które zakładają zwroty na poziomie dziesięciu lat, nieraz pięciu". A takie ryzyko jest zwykle akceptowalne przez prywatnych inwestorów.

Mariusz Kondraciuk zwrócił również uwagę na magazyny energii, które mogą stać się "jednym z filarów, który jest w stanie popchnąć sektor wytwarzania do przodu". Dyrektor Energy Management przyznał, że w tej chwili technologia magazynowania energii jest w fazie "raczkującej", jednak – jak zapewnił – Siemens pracuje nad rozwiązaniami alternatywnymi, które wesprą rozwój wytwarzania niskoemisyjnego.

W rozmowie z Centrum Prasowym PAP dyrektor Kondraciuk ocenił, że ceny energii w rachunkach będą rosły, jednak największy wpływ na to będą miały ceny dystrybucji.

W przypadku tworzenia klastrów energii, energetyki prosumenckiej, mówimy o wejściu z tą energią w ten kawałek rachunku, który mówi o ilości zużytej energii, a nie za gotowość jej dosłania. Więc uważam, że rachunki będą jednak rosły, niezależnie od tego, czy jesteśmy podłączeni do sieci prywatnej, czy do sieci publicznej – powiedział. Szanse na zmniejszenie tempa wzrostu cen na rachunku za prąd mają jego zdaniem ci, którzy inwestują we własne wytwarzanie.

Centrum prasowe PAP

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
inżynier |
Jedyne sensowne magazyny energii dla OZE to magazyny energii potencjalnej (elektrownie wodne zbierające nadmiar wody) oraz energii chemicznej (biogazownie magazynujące nadmiar produkowanego metanu oraz elektrownie biomasowe z zapasem biomasy). Inne rozwiązania to jest pic na wodę fotomontaż. Same biogazownie w Polsce - przy aktualnej łącznej mocy (rolniczych i komunalnych) 300 MW są w stanie dostarczyć, pracując w szczycie - dodatkowe 100 MW przy stosunkowo niewielkich inwestycjach.

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych w budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszkowskiego. Zape czytaj dalej...

Sprzedam kartę Fronius Data Menager 2.0

Sprzedam kartę wifi do inwertera Fronius. Nowa, nigdy nie używana. Pozostałość po inwestycji - stąd czytaj dalej...

Doświadczona ekipa monterów PV

Jesteśmy doświadczoną ekipą monterów PV (również solary i pompy ciepła). Wykonamy zlecone instalacj czytaj dalej...

Wykonanie, budowa PV

Firma z doświadczeniem przyjmie zlecenie budowy na terenie Polski instalacji fotowoltaicznych (z wył czytaj dalej...