Prokuratura zajęła się pierwszą aukcją dla OZE

Prokuratura zajęła się pierwszą aukcją dla OZE
Fot. Frederico Cintra, flickr cc
REKLAMA

Podczas pierwszej aukcji dla inwestorów realizujących projekty OZE, która odbyła się w dniu 30 grudnia 2016 r., miały miejsce przerwy w dostępie do Internetowej Platformy Aukcyjnej, za pośrednictwem której była prowadzona aukcja. W efekcie część inwestorów nie mogła złożyć swoich ofert. Mimo zaistniałych problemów i skarg inwestorów Urząd Regulacji Energetyki uznał grudniową aukcję za ważną.

Teraz, jak informuje WysokieNapiecie.pl, problemami z dostępem do systemu umożliwiającego składanie ofert w aukcji z 30 grudnia 2016 r. zainteresowała się Prokuratura Okręgowa w Warszawie, która ma analizować sprawę pod kątem przestępstwa z art. 269 kodeksu karnego. Chodzi o utrudnianie lub zakłócanie dostępu do danych informatycznych administracji rządowej.

Przyczyną problemów, które wystąpiły w pierwszej aukcji – jak wskazuje WysokieNapiecie.pl – mógł być atak hakerski polegający na zablokowaniu systemu Internetowej Platformy Aukcyjnej poprzez zmasowane wysyłanie zapytań do systemu IPA.

Internetowa Platforma Aukcyjna została wykonana, na podstawie przeprowadzonego przez URE przetargu, przez firmę Atos Polska SA (wcześniej AMG.net). Cena zaoferowana w przetargu wyniosła 3,683 mln zł brutto.

Jak informował wcześniej Urząd Regulacji Energetyki, przed pierwszymi aukcjami URE odnotował liczbę „poniżej 100 podmiotów", które wniosły kaucję lub odpowiednie zabezpieczenia bankowe, co było warunkiem dopuszczenia do aukcji. Tymczasem aukcje z 30 grudnia wygrało w sumie 49 podmiotów, a kilkanaście złożonych ofert zostało unieważnionych ze względu na uchybienia formalne – w tym przez brak odpowiedniego podpisu.

Po przeprowadzeniu tej aukcji przedstawiciele URE i Ministerstwa Energii zapowiedzieli przygotowanie aukcji „dogrywkowych”, które dałyby szansę na złożenie ofert inwestorom, którzy nie mogli tego zrobić w dniu 30 grudnia. Jednak mimo, że od tych deklaracji minęło już kilka miesięcy, inwestorzy nadal nie znają terminu jej przeprowadzenia i nie wiedzą, czy zapowiedziana przez URE i ME aukcja w ogóle się odbędzie.

URE sygnalizował również konieczność wprowadzenia zmian w systemie Internetowej Platformy Aukcyjnej, aby na przyszłość wykluczyć ewentualne problemy.

Podczas lutowego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii dyrektor Departamentu Źródeł Odnawialnych w URE Katarzyna Szwed-Lipińska informowała, że „każda zmiana zasad przeprowadzania aukcji wymaga dostosowania mechanizmów zastosowanych w Internetowej Platformy Aukcyjnej, pociągając za sobą konieczność przeprowadzenia prac analitycznych, uruchomienia i skutecznego rozstrzygnięcia postępowania przetargowego na wybór wykonawcy, przeprowadzenie wdrożenia zakończonego wielomodułowymi testami technicznymi i merytorycznymi systemu, a przede wszystkim wymaga zapewnienia odpowiedniego budżetu na sfinansowanie tych zmian”.

Natomiast ostatnio prezes URE Maciej Bando proponował na łamach „Rzeczpospolitej” wprowadzenie jawności aukcji oraz rozłożenie poszczególnych sesji aukcyjnych w czasie, aby w ten sposób zmniejszyć obciążenie systemu IPA.

Jednocześnie URE nadal nie wyjaśnił przyczyn problemów z dostępem do IPA, które odnotowano w dniu 30 grudnia 2016 r. Wysyłane wielokrotnie przez portal Gramwzielone.pl zapytania w tej sprawie pozostały bez odpowiedzi.

Na 2017 rok Ministerstwo Energii przewidziało organizację jednej aukcji – niezależnie od aukcji dogrywkowej – która ponownie powinna odbyć się w końcu roku. Na razie ME przyjęło rozporządzenie dotyczące cen referencyjnych, których nie będą mogli przekroczyć inwestorzy zgłaszający swoje oferty. Brakuje jednak innych kluczowych rozporządzeń, które pozwoliłyby inwestorom dostosować do zasad tegorocznych aukcji swoje plany inwestycyjne.

Problemem pozostają m.in. zasady łączenia inwestycyjnej i operacyjnej pomocy publicznej. Przyjęte w ustawie o OZE zasady systemu aukcyjnego w pierwszej aukcji faworyzowały inwestorów, którzy wcześniej otrzymali na swoje projekty pomoc inwestycyjną w postaci np. unijnej dotacji, wobec czego teoretycznie mogli zaoferować niższe ceny za sprzedaż energii niż inwestorzy, którzy nie otrzymali dotacji.

Nadal nie wiadomo, jak zostanie rozwiązana ta kwestia, jednak rozwiązań możemy spodziewać się w kolejnej nowelizacji ustawy o OZE, nad którą ma pracować Ministerstwo Energii.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Master |
Dopiero teraz? Zresztą i tak oskarżeni powinni być CI którzy uznali tą aukcję za skuteczną wobec rzeczy które miały miejsce 30.12.16
pesel |
Aukcje mnie nie interesują ale tak sobie myślę czy to musi być takie nowoczesne, przez internet? Do tego przygotowania za 3,6 mln. dla 100 chętnych do uczestnictwa. Dlaczego ci ludzie nie zebrali się na sali i tam nie bili się na oferty? Taniej, pewniej i normalnie. Takie aukcje to chyba są ważne dla uczestniczących i już ten jeden czy dwa dni by poświecili i koszt przygotowania nizsze. No i skoro z URE nie ma odpowiedzi na pisma powyżej 30 dni to istnieje społeczny obowiązek zawiadomienia o tym prokuratury. Instytucje państwowe mają taki obowiązek jako obowiązek prawny.
alladyn-solar-batt |
Brawo! To kpina z obywateli a nie system aukcyjny. To system loteryjnego dostepu dla uprzywilejowanych dzialaniem lub nie dzialaniem Platformy Aukcyjnej.
inwestor |
3 miliony poszły na to i nie zadbali o tak podstawowe zabezpieczenia wobec oczywistego i znanego ryzyka. Student 1 roku informatyki jest takich rzeczy świadomy. Totalny brak kompetencji za nasze pieniądze
azza |
To jednak w dalszym ciągu jest dziki kraj ! I nie zmieni tego wymachiwanie chorągiewkami ani przylepianie kotylionów
ligh |
Brałem udział w tej dziwnej aukcji oczywiście bezskutecznie i złożyłem do URE i ME zażalenie na przebieg aukcji (brak możliwości złożenia oferty). Po 4 miesiącach otrzymałem z ME pismo , że wina leży wyłącznie po mojej stronie bo nie potrafiłem skutecznie złożyć oferty. Na dowód ,że oferty można było składać powołali się na oferty które wpłynęły. Jednym słowem jawna kpina. Lecą sobie w kulki mają za nic obywateli bo myślą , że zawsze będą mieli żelazny elektorat. Tymczasem nawet największe PiSiory mają już dość tej szopki i jawnie mówią , że popełnili błąd głosując na prezesa.
Bodek |
Prokuratura ma zadanie uproszczone gdyż tak naprawdę z 300 podmiotów jakie chciały złożyć ofertę, tylko trzy podmioty złożyły takie oferty zabierając ponad 50 % całej puli przygotowanej. Co do URE to nie radzą sobie gdyż podejrzewam ,że też są zamieszani w tą całą szopkę

Giełda OZE

SPRZEDAM projekt z wygrana aukcją 0,85 MW po 394zł

Witam sprzedam gotowy do budowy projekt z wygraną aukcją [ po 394 zł ]. Przyłącze na działce , Dod czytaj dalej...

Wydzierżawię grunty pod PV

PCWO ENERGY S.A wydzierżawi działki pod farmy fotowoltaiczne na terenie całej Polski Wymagania: -bra czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Wydzierżawie działkę pod pv

Działka pod farmę pv o powierzchni 22281 m2 (2,3 ha) kształt prostokąt 290x80m , usytuowanie w dłużs czytaj dalej...